ElektrotechnikaELEKTROTECHNIKA
Vedení elektrického proudu v plynech
Vedení elektrického proudu v plynech, jak funguje . Vše, co potřebujete vědět o vedení elektřiny v plynech .
Obsah článku:
Vedení elektrického proudu v plynech
- Za normálních podmínek (tlak, teplota) jsou plyny špatnými vodiči elektřiny. Dobrými vodiči se stávají v okamžiku, kdy na plyn začne působit ionizátor (např. teplo, radioaktivní záření, napětí atd.).
- Jako ionizátor se nejčastěji používá teplo generované žhavým vláknem katody. Působením ionizátoru se plyn v důsledku ionizace stává vodivým na . Ionizací rozumíme uvolnění (odtržení) elektronu z molekuly plynu, čímž se molekula rozdělí na dvě části:
1) elektricky kladně nabitý iont – kation +
2) elektricky záporně nabitý ion – aniont –
- Při rozkladu molekul v uzavřeném prostoru mezi dvěma elektrodami, na které je přivedeno napětí (výbojka), dochází k pohybu iontů (aniontů ke kladné a kationtů k záporné elektrodě), čímž vzniká elektrický proud.
Princip výbojky Charakteristika výboje v plynu.
Velikost elektrického proudu je přímo úměrná napětí na elektrodách. S rostoucím napětím proud v plynu roste, dokud nedosáhne hodnoty In (nasycení), která zůstává nezměněna i přes další zvyšování napětí. Hodnota In závisí na použitém ionizátoru.
Podívejte se také na : Řízení spotřeby elektrické energie. proud v kapalině
Podle velikosti proudu dělíme samostatné výboje na:
- žhavení – vzniká slabým proudem a světelný jev je charakterizován žhavým hořením.
- oblouk – vzniká při silnějším proudu, kdy jsou ionty v díky vysoké kinetické energii při dopadu na elektrodu příčinou jeho vznícení.
- jiskra – vzniká při velmi silných proudech a má krátké trvání.