Plemena psůPLEMENA PSŮ INDIVIDUÁLNĚ

Estrelský ovčák: charakteristika plemene

Estrelský ovčák, známý také jako Cão da Serra da Estrela, je plemeno psa pocházející z Portugalska. Toto starobylé plemeno bylo původně vyšlechtěno na ochranu stád před vlky a zloději v hornaté oblasti Estrela. Estrelský ovčák je pes molosského typu, který se vzhledem podobá mastifovi. Jeho silná, velká hlava s dobře vyvinutými čelistmi a vypouklými liniemi profilu spolu s kompaktní a rustikální postavou z něj dělají impozantního psa.

 

Estrella ovčácký pes

 

Estrella ovčácký pes

 

Estrelský ovčák je harmonicky stavěný a morfologicky dokonale tvarovaný. Výrazná vyváženost celého jeho vzhledu vypovídá o dlouhé historii čistokrevného chovu s hlubokými místními kořeny. Jeho robustní stavba těla a silná konstituce z něj činí vynikajícího pasteveckého psa, který je schopen pracovat v náročných podmínkách.

Dnes se estrelský ovčák používá jako hlídací pes, ale také jako společník. Je to velmi oddaný a věrný pes, který se snadno přizpůsobí rodinnému životu. Toto plemeno je známé svou inteligencí a schopností rychle se učit. Pokud hledáte psa, který je impozantní, silný a zároveň oddaný a věrný, může pro vás být Estrella Shepherd Dog tou správnou volbou.

 

Historický původ

 

Historický původ

 

Estrelský ovčák (Cao da Serra da Estrela) je plemeno původem z Portugalska. Její původ se ztrácí v dávné historii, ale je jisté, že je to jedno z nejstarších plemen na Pyrenejském poloostrově. Toto plemeno v minulosti sloužilo jako ochrana pastevců před vlky a zloději, a to díky své velikosti, síle a odvaze.

Tito psi se používali také jako ovčáčtí psi, kteří pomáhali pást ovce na horských loukách. Jeho odolnost vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám z něj učinila ideálního společníka pro pastevce, kteří museli na horských pastvinách pobývat celé dny. Portugalská plemena psů 8 plemen z Portugalska

Estrelský pastevecký pes je charakteristický svou velikostí a silou, které mu umožňují chránit stáda před vlky a jinými predátory. Díky svému vynikajícímu čichu a sluchu dokáže včas reagovat na nebezpečí a varovat své majitele.

V dnešní době se estrelský ovčák používá jako hlídací pes, ale stále se vyskytuje i v roli ovčáckého psa. Do České republiky byl poprvé dovezen v roce 2001 a patří k nejméně rozšířeným plemenům.

 

Fyzické vlastnosti

 

Fyzické vlastnosti

 

Velikost a hmotnost

Estrelský ovčák je molosoidní pes mastifového typu s vypouklými liniemi profilu, kompaktní a rustikální. Je harmonicky vystavěný a morfologicky bezchybně konstruovaný. Samci měří 63-75 cm a váží 45-60 kg, samice 60-71 cm a 45-60 kg.

 

Srst a barva

Estrelský ovčák má podlouhlou srst, která je hrubá a tvrdá na dotek. Srst je dlouhá a může být vlnitá, žlutá nebo plavá s bílými znaky. Barva srsti může být od světlé po tmavou.

 

Hlava a obličej

Hlava estrelského ovčáka je velká a silná s dobře vyvinutými čelistmi. Lebka je z profilu zaoblená a vypouklá. Oči mají oválný tvar a jejich barva může být od hnědé až po tmavě hnědou. Krk je silný a středně dlouhý, tlama je silná a sliznice tlamy jsou tmavé. Hřbet nosu je velký a černý.

 

Tělo a končetiny

Tělo estrelského ovčáka je silné a svalnaté s hlubokým hrudníkem a dobře klenutými žebry. Hřbetní linie je rovná a bedra jsou široká a silná. Spodní řádek je mírně zvýšený. Zadní končetiny jsou silné a mohutné s dobře klenutými stehny a klouby. Ramena jsou dlouhá a silná. Tlapky jsou velké a oválné s polštářky a drápy, které jsou silné a tmavé.

Estrelský pastevecký pes je původně pastevecký pes, který se používal k ochraně stád v horách. Jeho silné a robustní tělo mu umožňuje být velmi odolný vůči nepřátelům. Díky své silné a sebevědomé povaze je tento pes dobrým hlídačem, který dokáže ochránit svou rodinu a majetek. Zvířata na písmeno e – 5 zvířat na písmeno e

 

Povaha a chování Estrella ovčácký pes

 

Povaha a chování Estrella ovčácký pes

 

Estrelský ovčák se vyznačuje klidným a ostražitým chováním, které mu umožňuje být svému majiteli vynikajícím společníkem. Díky své inteligenci a věrnosti je ideálním psem pro rodiny, které hledají věrného a spolehlivého psa.

Toto plemeno je velmi inteligentní a rychle se učí, proto je vhodné pro různé druhy výcviku. Jeho přirozená ostražitost mu umožňuje být vynikajícím strážcem domova a rodiny. Jeho přirozené sklony k ochraně a obraně z něj dělají vynikajícího psa pro majitele, kteří hledají psa na ochranu svého majetku.

Estrelský ovčák je také velmi oddaný svému majiteli a rodině. Jeho přirozená nadřazenost mu umožňuje být dominantním psem, který se dokáže postavit za své majitele. Jeho přirozená věrnost z něj dělá vynikajícího psa pro rodiny, které hledají věrného a spolehlivého společníka.

Vzhledem k velkému tělu a silné stavbě těla je důležité, aby majitelé estrelských ovčáků měli dostatečné zkušenosti s výchovou a výcvikem psů velkých plemen. Správná výchova a výcvik jsou nezbytné k tomu, aby byl pes dobře vychovaný a přátelský k ostatním lidem a zvířatům.

 

Trénink a pohyb

 

Estrelský ovčák potřebuje důslednou a vyváženou výchovu. Jeho výcvik by měl být založen na pozitivním posilování a odměňování. Toto plemeno je velmi inteligentní, ale také dominantní, proto je důležité, aby byl majitel při výcviku důrazný a důsledný.

Pohyb je pro estrelského ovčáka velmi důležitý. Je to aktivní plemeno, které potřebuje dostatek pohybu a stimulace. Jeho majitel by měl psovi zajistit pravidelné procházky a možnost běhat na čerstvém vzduchu.

Estrelský ovčák je vhodný pro majitele, kteří jsou ochotni věnovat mu dostatek času a energie. Toto plemeno vyžaduje od svého majitele dostatek pozornosti a společnosti. Mastné vlasy : 5 domácích prostředků

Pokud má majitel dostatek času a prostředků, může být estrelský ovčák skvělým společníkem pro různé aktivity, jako je agility, poslušnost nebo dokonce pasení ovcí.

Celkové zdraví a pohoda estrelského ovčáka závisí na způsobu cvičení a pohybu. Proto je důležité, aby se majitel zajímal o jeho potřeby a poskytoval mu dostatek pohybu a výcviku.

Estrelský pastevecký pes pochází z pohoří Estrela, které se nachází v srdci Portugalska. Původně sloužila k ochraně stád před vlky. Dnes se však toto plemeno často používá jako společník a domácí mazlíček.

 

Zdraví a péče Estrella Shepherd Dog

 

Zdraví a péče Estrella Shepherd Dog

 

Estrelský ovčák je plemeno, které se vyskytuje v místních podmínkách a má vynikající odolnost vůči nemocem. Obecně jsou tito psi zdraví a mají dlouhý život. Jako u každého psa se však i u estrelského ovčáka mohou vyskytnout určité zdravotní problémy.

Jedním z častých zdravotních problémů tohoto plemene je dysplazie kyčelních kloubů. Toto onemocnění může být dědičné a může způsobovat bolest a sníženou pohyblivost. Proto je důležité, aby majitel dbal na to, aby jeho pes nebyl nucen vyvíjet nadměrnou námahu a aby měl dostatek pohybu.

Estrelský ovčák má krátkou a hustou srst, která vyžaduje pravidelnou péči. Při kartáčování by se měly používat speciální kartáče, které pomáhají odstraňovat odumřelé chlupy a zabraňují tvorbě uzlů. Kromě toho je třeba pravidelně kontrolovat uši a zuby, aby se předešlo infekcím a zubnímu kameni.

Při výběru stravy pro Estrelského ovčáka je důležité zohlednit jeho věk, hmotnost a úroveň aktivity. Měly by být krmeny kvalitním krmivem, které obsahuje všechny potřebné živiny a vitamíny. Kromě toho by měli mít k dispozici čistou vodu, kdykoli ji potřebují.

Celkově lze říci, že estrelský ovčák je zdravé plemeno, které vyžaduje náležitou péči a pozornost majitele. Pravidelná péče o srst, zuby a uši, stejně jako správná výživa a dostatek pohybu pomohou udržet jeho zdraví a pohodu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button