Jedovaté houby : 10 nejjedovatějších hub na světě
Každý z nás jistě rád chodí na houby. Jedovaté houby. Někteří jsou v houbách lepší, jiní méně. Každý by však měl vědět, jaké houby sbírá. Houby jsou dobrou, ale i nebezpečnou pochoutkou, proto bychom si měli dávat pozor, jak je připravujeme a zda je opravdu známe.
Podle jednoho z odhadů se počet případů otravy houbami pohybuje mezi 6-7 000 ročně. Úmrtnost je sice jen zlomek procenta, ale u mnoha lidí se projeví vážné příznaky otravy houbami. Mnoho z těchto případů se týká dětí, ale i dospělých a v extrémních případech se otrávily celé rodiny.
Celkem existuje asi 30 druhů jedovatých hub, které jsou pro člověka trvale smrtelné. Kromě toho existuje 20 dalších, o nichž je známo, že způsobují smrt. Níže uvedený seznam obsahuje houby, které u lidí způsobují smrt a které mohou nejčastěji způsobit poškození.
Obsah článku:
10. Muchomůrka červená
Muchomůrka červená je ikonická muchomůrka z dětských pohádek. Okamžitě se pozná podle jasně červené čepičky a bílých skvrn. Není jasné, proč na něj psi (a někdy i kočky) mají chuť. Bohužel, muchomůrka červená je pro tyto živočichy ještě jedovatější a vždy smrtelně jedovatá.
Hlavními toxickými látkami muchomůrky červené jsou muscimol a kyselina ibotenová. Působí na centrální nervový systém a způsobují ztrátu koordinace, střídání vzrušení a spánku, nevolnost a v některých případech halucinace. Účinky se projeví přibližně po jedné hodině, ale jen zřídkakdy jsou smrtelné. Jedním z největších rizik je zběsilé chování, které se projevuje intoxikací.
9. Pleurocybella porrigens ( Andělské křídlo )
Andělské křídlo – Pleurocybella porrigens se vyskytuje na celé severní polokouli. Svůj název získal jednak podle toho, jak vypadá, a jednak proto, že jeho konzumace dává velkou šanci, že se dostanete do nebe.
Plešatění a jak mu čelit , Vypadávání vlasů u mužů
Andělské křídlo bylo považováno za jedlé a zdá se, že po mnoho let nedošlo k žádným závažným otravám z jeho trávení. To se změnilo v roce 2004, kdy po jeho konzumaci v Japonsku onemocnělo téměř 60 lidí. Jedovaté houby. Během následujících šesti týdnů jich 17 zemřelo. V jiném případě v roce 2009 zemřel 65letý muž na encefalopatii (onemocnění mozku) poté, co snědl andělská křídla. Je třeba zdůraznit, že mnoho zemřelých mělo již dříve problémy s ledvinami nebo játry.
Toxicita jedu u této houby není dobře známa, ale byla identifikována jedinečná aminokyselina, která zabíjí mozkové buňky. Je také možné, že houba obsahuje zvýšené množství kyanidu.
8. Slaměnka hnědorůžová
Tato malá, chutně vypadající houba obsahuje smrtící amatoxin, který ničí játra. Právě tento toxin je příčinou 80-90 % všech úmrtí na otravu houbami. Úmrtnost při požití amatoxinů je přibližně 50 % – pokud se neléčí, a stále 10 % – při léčbě. Počáteční příznaky jsou gastrointestinální potíže, ale smrt může trvat delší dobu a může být důsledkem selhání jater.
Vyskytuje se v jehličnatých lesích po celé Evropě a Severní Americe a v průběhu let má na svědomí několik úmrtí. Mezi další členy doupěte patří stejně lahodně znějící smrtící deštník.
7. Subostroma Cornu-damae
Hlavními toxiny těchto jedovatých hub jsou trichothecenové mykotoxiny, které mají obzvláště nepříjemné účinky a mohou způsobit smrt během několika dní. Příznaky jsou celoplošné a mohou postihnout všechny orgány, zejména játra, ledviny a mozek. Dochází také k úbytku krevních buněk, odlupování kůže v obličeji a vypadávání vlasů, takže oběť vypadá, jako by trpěla otravou zářením (nebo leukémií).
6. Conocybe Filaris
Tato houba se běžně vyskytuje na trávnících a pochází ze severozápadní oblasti Pacifiku ve Spojených státech. Ačkoli na první pohled nevypadá jako lákavá pochoutka, její výskyt v zahradách ji přibližuje lidem více než mnohé jiné jedovaté houby. Dalším faktorem náhodné otravy touto houbou je údajně podobný vzhled jako u houby Psilocybes, známé také jako magická houba. Tato houba obsahuje obzvláště smrtící amatoxin, který může při požití způsobit nenapravitelné poškození jater.
5. Pavučinec mrtvý (Cortinarius rubellus) – Jedovaté houby
Další smrtící houba se smrtícím názvem. Pavučinec je obzvláště neškodně vypadající houba, která se svým vzhledem podobá mnoha jedlým druhům hub. Jedovaté houby. Ve skutečnosti je neuvěřitelně jedovatá a její konzumace vás pravděpodobně zabije; pokud ne během několika týdnů, tak určitě, až se vám naplní ledviny. To byl i případ Nicholase Evanse, autora knihy Zaříkávač koní. Spolu se svou ženou a dvěma dalšími hosty snědli nasbírané smrtící houby, které si spletli s něčím jedlým. Zatímco všichni přežili, Evans podstoupil dialýzu ledvin a potřeboval transplantaci ledviny.
Měli štěstí. Toxin orellanin je velmi silný, až arsen. Říká se, že se můžete otrávit pouhým ochutnáním a vyplivnutím malého kousku této houby. Kromě selhání ledvin jsou údajně další příznaky otravy podobné chřipce. Objevují se až po několika dnech a mohou trvat i několik týdnů.
4. Chrpa s kapucí
Rostou na mrtvém dřevě a vyskytují se po celém světě; na severu až v Arktidě a na jihu až v Austrálii. Stejně jako mnoho dalších nejjedovatějších hub na světě vypadají kukmáci podobně jako jiné jedlé druhy.
Smrtící látkou je zde opět nechvalně známý amatoxin. Pokud si tedy ceníte funkce svých jater, této houbě se vyhněte.
3. Jedovaté houby – Jedovaté houby
Uši jsou oblíbenou pochoutkou ve Skandinávii a východní Evropě. Kde rostou houby : tipy pro houbaře a jedovaté houby. Není ale tato podivně tvarovaná houba smrtelně jedovatá? Ano, ale také ne. Pokud je sníte syrové, je velká pravděpodobnost, že zemřete. Pokud je špatně uvařená, zemřete, ale pokud ji uvaříte správně, nezemřete a zjistíte, že chutná výborně.
Toxinem je zde gyromitrin, který se po konzumaci mění na monomethylhydrazin (MMH). Tento toxin ovlivňuje játra, ale také nervový systém a někdy i ledviny. Během několika hodin se objeví příznaky jako průjem a zvracení, následované závratěmi, letargií a bolestí hlavy. V nejhorším případě skončí do týdne kómatem a smrtí. Ušatec obecný se vyskytuje v jehličnatých lesích v celé Evropě a Severní Americe.
2. Muchomůrka – Jedovaté houby
Obsahují smrtelné dávky amatoxinů a jsou zodpovědné za velkou část všech úmrtí způsobených houbami. Po požití houby se objeví počáteční příznaky křečí, deliria, zvracení a průjmu. Bohužel v této době již mohou být toxiny vstřebány a způsobit nevratné poškození ledvin a zejména jaterní tkáně. V tomto okamžiku může být jedinou možností, jak přežít, transplantace jater.
1. Muchomůrka zelená – Jedovaté houby
Muchomůrka zelená má dlouhou historii a je spojována se smrtí mnoha významných obětí, včetně římského císaře Claudia, papeže a ruského cara.
Muchomůrka zelená pochází z Evropy, kde se vyskytuje v lesích, obvykle pod duby. Hlavní toxickou látkou je amatoxin. Jedovaté houby. Jak již bylo zmíněno, způsobuje nevratné poškození jater a ledvin. Odhaduje se, že polovina houby stačí k usmrcení dospělého člověka. Zdá se, že mnoho hlášených případů otravy se týká celých rodin; v roce 2006 snědla polská tříčlenná rodina muchomůrku zelenou. Jeden zemřel a dva přežili, ale museli podstoupit transplantaci jater. V takových případech se zdá, že oběti mají 50% šanci na přežití, jako tomu bylo v případě čtyř osob slavících Silvestra v Austrálii a v nedávném případě, kdy se jednalo o pár ve Velké Británii.