OBECNÝ ZÁJEMSport

Kolik zlata obsahuje trofej pro vítěze mistrovství světa ve fotbale?

Pravděpodobně nejslavnější a nejžádanější trofej v historii sportu, trofej pro vítěze mistrovství světa, má mezi elitními fotbalisty i sportovními fanoušky mýtický status a její ikonický tvar a podoba jsou synonymem pro fotbalové mistrovství světa, které se koná každé čtyři roky. .

Jak vznikla trofej pro vítěze mistrovství světa ve fotbale?

Současná trofej mistrovství světa, kterou v roce 1970 navrhl italský výtvarník Silvio Gazzaniga a italská designérská společnost Stabilimento Artistico Bertoni, byla poprvé představena na mistrovství světa v roce 1974, které se konalo v tehdejším Západním Německu, kde si předchozí trofej ponechala Brazílie, protože vyhrála tři mistrovství světa po sobě.

Výběr trofeje Kolik zlata obsahuje trofej pro vítěze mistrovství světa ve fotbale?

A tak FIFA v roce 1970 vypsala soutěž o náhradní trofej a obdržela 53 návrhů od sochařů z celého světa. Gazzanigův vítězný návrh, dnes již ikonická trofej, byl podle jeho vlastních slov „univerzálním symbolem“, který „byl inspirován dvěma základními obrazy: obrazem vítězného sportovce a obrazem světa“.

10 nejlepších plemen psů vhodných do bytu

Gazzanigova socha se nepodobala žádnému tradičnímu sportovnímu poháru té doby, měla širokou kruhovou základnu, která se zužovala a pak se otáčela vzhůru v podobě dvou lidských postav s rukama roztaženýma k oslavě, které držely na ramenou zeměkouli světa a byly celé ze zlata. Trofej podle Gazzanigova návrhu vyrobila v roce 1973 milánská designérská společnost Bertoni, která byla vlastníkem mistrovství světa ve fotbale.

Má svou váhu ve zlatě

Trofej pro vítěze Světového poháru FIFA

Trofej pro mistrovství světa ve fotbale je vysoká 36,8 cm a její podstavec má průměr 12,5 cm. Celkový obsah zlata 4927 gramů (18karátové zlato). Trofej je dutá, jinak by byla příliš těžká na zvednutí. Podstavec trofeje obsahuje dvě vrstvy tmavě zeleného malachitu z polodrahokamů. Mastné vlasy

Protože jde o 18karátové zlato (tj. 18 dílů zlata ku 6 dílům jiných kovů, tj. 75 % zlata), obsahuje trofej 3 695,25 gramů (118,8 trojských uncí) ryzího zlata. Při současné ceně zlata má zlato z trofeje Světového poháru tržní hodnotu přibližně 150 000 eur. Kolik zlata obsahuje trofej pro vítěze mistrovství světa ve fotbale? Jako jedinečná sportovní trofej je však trofej mistrovství světa ve fotbale bezpochyby neocenitelná, a to natolik, že FIFA v současnosti pečlivě střeží originál a každé vítězné zemi věnuje repliku.

Volba použít k výrobě trofeje pro mistrovství světa ve fotbale zlato byla zřejmě samozřejmostí. Nikde v historii trofeje ani jejího designu není doloženo, že by se diskutovalo o tom, z čeho by měl být design Gazzanigy vyroben.Kolik zlata je v trofeji pro mistrovství světa ve fotbale?  Zdá se, že použití zlata bylo pro tak jedinečnou a významnou sportovní cenu přirozenou volbou.

To však není překvapivé. Protože zlato je vzácné a drahé. Zlato má svou vlastní hodnotu. Zlato bylo v historii uctíváno v nesčetných civilizacích a dlouho bylo spojováno s božskou říší. Zlato symbolizuje vrchol lidské soutěživosti a úspěchu. Gazzaniga to věděl, když měl navrhnout ikonickou trofej. FIFA to věděla, když si vybrala Gazzanigův jedinečný design. Tato zlatá cena je snem každého fotbalisty, který kdy hrál na mistrovství světa.