KrálíciZAJACE

Nejčastější nemoci králíků

Králíci jsou velmi oblíbenými společníky mnoha rodin, které se o ně rády starají. Ale bohužel, stejně jako ostatní domácí zvířata, jsou i králíci náchylní k různým problémům a nemocem. Nemoci králíků jsou často závažné a je třeba je okamžitě léčit. Pokud se chcete vyhnout nemocem, určitě si přečtěte náš článek o péči o králíky.

Nemoci králíků :

 

Problémy s králičími zuby

 

Problémy s králičími zuby

 

Králíci mají 28 zubů, které jim pomáhají rozmělňovat potravu. Na rozdíl od psích nebo kočičích zubů rostou tyto zuby králíkovi nepřetržitě po celý život. Bez vhodných předmětů, které pomáhají udržovat tyto zuby v dobrém stavu (jako je seno a bezpečné dřevo), mohou zuby nakonec prořezat a zabránit králíkovi v přijímání potravy.

 

Moláry (zuby v zadní části úst) mohou růst a vytvářet můstek nad jazykem, který může bránit žvýkání a polykání. Takto přerostlé zuby mohou způsobit, že králík nebude schopen přijímat potravu. Řezáky (přední zuby) vyrostou a začnou se zakulacovat do tváří nebo jiných částí tlamy králíka. Je to velmi bolestivé a může to také způsobit, že králík přestane jíst.

 

K abscesu zubu může dojít v důsledku úrazu nebo parodontálního onemocnění . Tyto zuby je třeba vytrhnout,
aby se infekce v okolí zubu nerozšířila po celém těle králíka.

 

Králičí chlupy

 

Toto onemocnění je jedním z běžných onemocnění králíků.Odborný název pro chlupové kuličky je trichobezoár. Chlupaté koule způsobují ucpání trávicího traktu vašeho králíka, což znamená, že potrava nemůže projít jeho trávicím systémem. Protože králíci nemohou zvracet, kuličky se při čištění a polykání chlupů drží a rostou uvnitř žaludku vašeho králíka, což může způsobit jeho ucpání.

Chlupatosti lze předejít pravidelným mytím králíka, zajištěním dostatku čisté vody v misce a správnou stravou a pohybem. Někteří lidé dokonce dávají králíkům enzymové tablety nebo čerstvou papáju, aby jim pomohli s trávením srsti.

Chirurgický zákrok je u králíka, kterému překáží srst, až poslední možností.

Reprodukční nádory králíka

 

Reprodukční-nádorové-kriketky.

 

Nádory prsu, dělohy a vaječníků jsou u domácích králíků příliš časté a rakovina varlat u králíků nezůstává bez povšimnutí. Kastrace domácích králíků se doporučuje z různých důvodů a jedním z nich je prevence rakoviny. Pokud je váš králík vykastrován, jeho šance na vznik rakoviny se značně snižuje (a pokud mu byly tyto části odstraněny, není možné, aby se u něj vyvinula rakovina dělohy, vaječníků a varlat). Proberte s veterinářem rizika spojená s kastrací králíka a věk vhodný pro její provedení.

Roztoči v králičím uchu

 

Roztoči v králičím uchu

 

Králíci jsou známí svýma velkýma ušima, které však nejsou vždy čisté. Roztoči jsou malí pavoukovci, kteří se živí voskem a olejem z králičích uší. Jsou dráždivé a způsobují, že se váš králík škrábe a třese hlavou.

K infekcím způsobeným ušními roztoči dochází i v případě, že se roztoči neléčí, a zahrnují bakteriální a plísňové infekce. Králíci mohou dostat ušní roztoče z přímého kontaktu s jinými králíky, z pobytu venku a z našich rukou,
pokud jsme nedávno manipulovali s nakaženým králíkem a pak jsme si pohladili vlastního králíka. Lze se jim snadno vyhnout a také je snadno léčit. Kožní onemocnění králíků: příznaky a léčba

Diagnózu může stanovit váš veterinární lékař pomocí vizualizace pod mikroskopem, ale někdy můžete vidět i pouhým okem velké skupiny, které se pohybují.

Abscesy králíků

 

Králíci. Nemoci králíků

I když onemocnění zubů často způsobuje abscesy u králíků, tyto hnisavé kapsy se vyskytují u všech králíků. Mohou se nacházet uvnitř orgánů i v kožní vrstvě králíků, což znesnadňuje jejich léčbu. Právě typ bakterie, která se v těchto abscesech obvykle vyskytuje, je také faktorem, který zvyšuje obtížnost léčby, protože ke svému přežití nepotřebuje kyslík.

Abscesy jsou závažné a ne vždy víme, proč k nim dochází, ale vždy je nutná léčba, protože samy nezmizí.

Králík E. Cuniculi

 

Kralik-E.-Cuniculi Nemoci králíků

Záklon hlavy a záchvaty jsou chronickými vedlejšími účinky tohoto onemocnění, kterým se může skrytě nakazit většina domácích králíků.Toto onemocnění nepatří mezi běžné choroby králíků.

Encephalitozoon cuniculi, často označovaný jako E. cuniculi, je závažné onemocnění, které může, ale nemusí králíka poškodit. Toto onemocnění se může na králíka přenést močí a může v něm klidně žít, aniž by mu ublížilo. Nebo může být váš králík ohrožen nemocí, stresem apod.

Encefalitozoon se pak může „probudit“ a způsobit poškození vnitřních orgánů a nervové tkáně, což vede k záchvatům a záklonu hlavy. Někdy tyto problémy po léčbě ustoupí a váš králík se vrátí do normálního stavu, jindy nám zůstane králík na celý život se záklonem hlavy nebo záchvaty.

Ileus králíků

 

 

Nejčastější nemoci králíků

Ileus je také známý jako stáza trávicího traktu, protože k němu dochází, když se zastaví normální peristaltika střev. Potrava se nepohybuje králíkovým střevem, takže se hromadí plyn a králík nechce jíst a přestává vylučovat. Jedná se o život ohrožující problém, který vyžaduje okamžitou pomoc, protože králíci nemohou s neléčeným ileem zůstat déle než 48-72 hodin.

 

Okamžitě navštivte svého veterinárního lékaře.

Čmeláčí králík

 

Čmelák králičí Nemoci králíků

Čmelák se vyskytuje také u potkanů v zájmovém chovu, je častým problémem u obézních králíků, králíků, kteří necvičí, rádi sedí ve špinavých boxech nebo na podestýlce. Odborně se označuje jako pododermatitida a vyžaduje nápravu pomocí antibiotik, léků proti bolesti, nového plánu čištění klecí a často i dietních plánů a bandážování. Je to velmi bolestivé a váš králík může kulhat nebo se mu nebude chtít chodit, pokud má čmeláka.

Všechny nemoci králíků lze léčit . Stačí začít včas a někdy je dobrou prevencí zodpovědná péče o králíka.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button