Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Plemena psůPLEMENA PSŮ INDIVIDUÁLNĚ

Puli pes: maďarské plemeno psa

Puli pes, známý také jako maďarský puli, je jedinečné plemeno psa známé svou charakteristickou šňůrovitou srstí. Tento středně velký pastevecký pes má obdélníkový tvar těla a váží 10 až 15 kg. Srst puli se skládá ze šňůr, které přirozeně vyrůstají z podsady psa a mohou dosahovat délky až 20 cm.

 

Puli pes

 

Puli pes

 

Puli je vysoce inteligentní a energické plemeno, které bylo původně vyšlechtěno k pasení ovcí v Maďarsku. Jsou známí svou věrností a oddaností majiteli, ale někdy mohou být nezávislí a tvrdohlaví. Vzhledem ke svým pasteveckým instinktům se mohou snažit odehnat ostatní domácí zvířata nebo děti v domácnosti. Puli psi vyžadují pravidelný pohyb a duševní stimulaci, aby se nenudili a nedocházelo k destruktivnímu chování.

Pokud uvažujete o tom, že byste do své rodiny přidali puliho, je důležité si udělat průzkum a ujistit se, že toto plemeno je vhodné pro váš životní styl. Přestože jejich jedinečný vzhled a věrná povaha mohou být přitažlivé, jejich vysoká energetická náročnost a potřeba pravidelné péče nemusí vyhovovat každému. Při správném výcviku a socializaci může být puli skvělým společníkem pro ty, kteří jsou ochotni věnovat péči o toto jedinečné plemeno čas a úsilí.

Historie a původ

 

Historie a původ

 

Puli pes pochází z Maďarska a jeho historie sahá až do starověku. Tito pastevečtí psi sloužili k ochraně a pasení ovcí a dobytka. Plemeno psa na 4

Starobylé maďarské kmeny

Puliové přišli do Maďarska z Asie, když maďarské kmeny migrovaly do Evropy v 9. století. století. Tito psi byli původně kříženci asijských ovčáckých pudlů a komondorů, kteří se používali k ochraně ovcí.

Puli byli nepostradatelnými pomocníky maďarských pastýřů a sloužili k pasení ovcí a dobytka. Tito psi byli tak užiteční, že se dokonce dávali jako dárek výměnou za slavná pastevecká štěňata. Maďarská plemena psů – 9 plemen psů z Maďarska

Druhá světová válka

 

Během druhé světové války byl chov plemene puli v Maďarsku pozastaven. Mnoho z těchto psů bylo zabito nebo použito pro vojenské účely.

Po válce byl chov plemene puli obnoven a kolem roku 1910 začal organizovaný chov díky Dr. Raitsisovi, který popsal a roztřídil všechna maďarská plemena ovcí.

Dnes je pes puli stále oblíbenější po celém světě a stále se používá k pasení ovcí a jako společník člověka.

Fyzické vlastnosti Puli Male

 

Fyzické vlastnosti Puli Male

 

Velikost a hmotnost

Puli pes je středně velké plemeno s výškou 39 až 45 cm a hmotností 10 až 15 kg. Pes má kvadratickou stavbu těla, která se skrývá za atypickou provazcovitou srstí.

Kabát

Charakteristickým znakem tohoto plemene je srst. Jeho srst je hustá, vlnitá nebo kudrnatá a tvoří provazy, které mohou dosahovat délky až 20 cm. Štěňata se rodí s krátkou kudrnatou srstí, která postupně roste a plstnatí. Barva srsti může být různá, od černé, šedé, bílé až po různé odstíny šedé. Zajímavá plemena psů : 11 nejzajímavějších plemen psů

Barva srsti

Puli může mít černou, bílou, šedou nebo různé odstíny šedé. Srst je hypoalergenní, což znamená, že u lidí nevyvolává alergické reakce. Puliho srst je také odolná vůči povětrnostním vlivům, takže je ideálním společníkem pro lidi, kteří žijí v chladnějších oblastech.

Charakter a chování

Puli je velmi živý, aktivní a pracovitý pes. Je považován za psa, který se snaží udržet si za všech okolností nezávislost. Jeho pohyblivost a atletické schopnosti jsou neuvěřitelné. Puli je původně pastevecký pes, a proto má velmi silný instinkt pro ochranu a řízení stáda. Tento pes má spoustu energie a potřebuje hodně pohybu. Jeho majitel by se měl připravit na to, že bude muset Pulimu věnovat hodně času a energie, aby mu poskytl dostatek fyzické aktivity a duševní stimulace.

S pohybem

Puli potřebuje hodně pohybu a aktivity, jinak může být destruktivní a nespokojený. Jeho majitel by měl být připraven věnovat hodně času procházkám, běhání a hrám s ním. Puli má velmi silný instinkt pro ochranu a řízení stáda, takže se rád zapojí do aktivit, jako je běhání po parku nebo hra s frisbee, které provádí jeho majitel.

 

S dětmi a jinými domácími zvířaty

 

Puli je velmi milý mazlíček a má dobrou povahu. Svým pánům prokazuje nebývalou oddanost a je velmi loajální. Je to pes, který ocení přítomnost dětí v rodině. Jeho temperament a povaha z něj dělají skvělého společníka pro děti, které si rády hrají a baví se. Puli vychází dobře i s jinými domácími zvířaty, ale majitel by měl být opatrný, pokud má jiné menší zvíře, jako jsou kočky nebo králíci, protože puli má silný lovecký instinkt.

Vhodným prostředím pro Puliho je aktivní rodina, která mu může poskytnout dostatek pohybu a duševní stimulace. Je to pes, který potřebuje hodně pozornosti a lásky, takže by neměl být příliš dlouho sám. Jeho inteligence a věrnost z něj dělají skvělého společníka pro majitele, kteří hledají aktivního, hravého a zároveň věrného a ochranitelského psa.

Školení a aktivity

 

Školení a aktivity

 

Puli je pracovní pes s vysokou mírou inteligence a energie. Potřebuje psychické a fyzické výzvy, aby byl šťastný a zdravý. V této části se podíváme na některé aktivity, které můžete s vaším Puli dělat, abyste mu poskytli dostatek tréninku a stimulace.

Poslušnost

Poslušnost je důležitá pro všechny psy a pomůže Pulimu zlepšit jeho schopnost komunikovat s vámi a poslouchat vaše pokyny. Puli jsou inteligentní a rychle se učí, ale mohou být také tvrdohlaví, takže klíčem k úspěchu je trpělivost a důslednost. Je důležité začít s výcvikem poslušnosti co nejdříve a postupně zvyšovat náročnost.

Agility

Agility je sport, který zahrnuje překonávání překážek a různých překážek. Je to skvělý způsob, jak zlepšit kondici a koordinaci psa. Puli jsou poměrně rychlí a dokáží překonávat překážky různé výšky a velikosti. Trénink agility může být zábavným způsobem, jak trávit čas s vaším Puli a poskytnout mu potřebnou fyzickou aktivitu. Mastné vlasy : 5 domácích prostředků

Psí sporty

 

Psí sporty jsou různé disciplíny, které zahrnují různé psí dovednosti, jako je poslušnost, rychlost, koordinace a vytrvalost. Mezi nejoblíbenější psí sporty patří pasení, luncheoning a agility. Pudlové jsou skvělými kandidáty pro psí sporty, protože mají vysoké pastevecké instinkty a jsou velmi inteligentní a rychlí. Pokud hledáte způsob, jak zlepšit vztah s vaším psem a poskytnout mu potřebnou fyzickou a psychickou stimulaci, psí sporty jsou skvělou volbou.

Puli je skvělý pracovní pes a je důležité mu dopřát dostatek tréninku a aktivity, aby byl šťastný a zdravý. Výcvik poslušnosti, agility a psí sporty jsou skvělým způsobem, jak poskytnout vašemu Pulimu potřebnou stimulaci a zlepšit jeho fyzickou i psychickou kondici.

 

Péče o psa Puli

 

Péče o psa Puli

 

Koupání a sušení

Při péči o psa plemene puli je důležité pečovat o jeho srst a kůži. Koupání by mělo být pravidelné, ale ne příliš časté, aby nedošlo ke smytí přirozené ochrany pokožky. Při koupání se doporučuje používat speciální šampon pro psy plemene Puli, který neobsahuje vysušující složky. Po koupeli je důležité srst důkladně opláchnout, aby na ní nezůstaly zbytky šamponu.

Po koupeli je nutné srst důkladně vysušit. Sušení přirozeným vzduchem může trvat dlouho, proto se doporučuje používat fén na nízkou teplotu. Při sušení je důležité srst důkladně oddělit a sušit po částech, aby se netvořily uzly.

 

Stříhání

Péče o srst psa plemene puli vyžaduje pravidelné stříhání. Vlasy se nesmí stříhat, ale rozplést a rozdělit na jednotlivé prameny. Při řezání je důležité používat kvalitní nástroje a dávat pozor, aby nedošlo k poranění kůže.

Pokud se majitel rozhodne pro stříhání srsti psa plemene puli, doporučujeme navštívit profesionálního kynologa, který má s tímto plemenem zkušenosti.

Potřeba stěhování

Puli pes je plemeno s vysokou potřebou pohybu. Je to aktivní pes, který potřebuje denně dostatek pohybu a podnětů. Puli pes je vhodný pro majitele, kteří mají rádi aktivní životní styl a rádi tráví čas venku.

Při výběru místa pro venčení je důležité dbát na to, aby tam nebylo příliš mnoho prachu, špíny a nečistot, které by se mohly zachytit na srsti psa plemene Puli. Proto se doporučuje chodit v parcích, na trávě nebo v lesích, kde je méně prachu a špíny.

Celková péče o psa plemene Puli je náročná, ale zároveň velmi důležitá pro zdraví a pohodu zvířete. Majitel by měl věnovat dostatečnou pozornost péči o srst, koupání, sušení a cvičení, aby se puli pes cítil dobře a zdravě.

 

Zdraví a výživa Puli dog

 

Genetická onemocnění

Puli je relativně zdravý pes a obvykle netrpí žádnými závažnými genetickými chorobami. U některých jedinců se však mohou vyskytnout některá genetická onemocnění. Jedním z těchto problémů je progresivní atrofie sítnice (PRA), která může vést ke slepotě. Jedná se o dědičné onemocnění, které lze u rodičů testovat před zahájením chovu. Dalším onemocněním, které může postihnout Puliho, je degenerativní myelopatie (DM), která způsobuje postupnou ztrátu funkce míchy vedoucí až k ochrnutí.

Puli může navíc trpět dysplazií kyčelních kloubů (DKK) nebo dysplazií loketních kloubů (DLK), které se mohou projevovat bolestí a zhoršenou pohyblivostí. Tato onemocnění jsou často dědičná a lze je u rodičů před chovem testovat.

Je důležité, aby majitelé psů plemene Puli pravidelně navštěvovali veterináře a vybrali si chovatele, který se stará o zdraví svých psů.

 

Výživa

 

Výživa je důležitou součástí zdraví a dlouhověkosti psa Puli. Je důležité, aby majitelé svým psům poskytovali kvalitní krmivo, které obsahuje všechny potřebné živiny.

Puli pes je středně aktivní pes, který potřebuje přiměřené množství kalorií a bílkovin. Majitelé by měli zvážit výběr krmiva s obsahem glukosaminu a chondroitinu, které pomáhají udržovat zdravé klouby.

Je také důležité, aby majitelé sledovali hmotnost svého psa a vyhnuli se překrmování. Puli pes může mít sklony k nadváze, což může vést ke zdravotním problémům.

Pokud mají majitelé obavy ohledně výživy svého psa, měli by se poradit s veterinárním lékařem, který jim může poskytnout doporučení ohledně správné výživy psa Puli.

 

Puli jako společník

Puli je plemeno psa, které se vyznačuje výraznou a hustou srstí připomínající dredy. Kromě toho je tento pes velmi živý a učenlivý, což z něj dělá skvělého společníka pro rodiny i jednotlivce.

Puliho charakteristickým rysem je jeho výrazná srst, která mu dodává jedinečný vzhled. Srst může být černá, bílá nebo šedá a může sahat až na zem. Puli je také velmi inteligentní a přizpůsobivý pes, který se dokáže dobře adaptovat na různé životní podmínky.

Puli je skvělým společníkem pro rodiny, protože je velmi přátelský a hravý. Tento pes má také velmi silný ochranitelský instinkt, což z něj dělá skvělého strážce domu a majetku. Puli je navíc velmi pozorný a ostražitý pes, který dokáže rychle reagovat na každou nebezpečnou situaci.

Puli je velmi oddaný svému majiteli a je s ním rád v kontaktu. Je to pes, který má velmi silný pocit sounáležitosti s rodinou a dokáže se rychle sžít s novými lidmi. Kromě toho je Puli velmi hravý pes, který se dokáže bavit s dětmi.

Puli je celkově skvělým společníkem pro každého, kdo hledá inteligentního, přátelského a ochranitelského psa. Tento pes je ideální pro rodiny s dětmi, ale i pro jednotlivce, kteří hledají věrného a oddaného společníka.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button