OBECNÝ ZÁJEMZajímavosti

Původ slova polštář : hledání kořenů a historie

Původ slova polštář je běžně používaný termín, který označuje měkký předmět sloužící k podepření hlavy nebo těla při odpočinku. Přestože se jedná o běžný předmět v našem životě, málokdo ví, odkud toto slovo pochází a jaká je jeho historie. V tomto článku se podíváme na původ slova „polštář“ a jeho vývoj v historii.

 

Původ slova pillow

 

Původ slova pillow

 

Původ slova „polštář“ sahá až do starověkých civilizací a postupně se vyvíjel v různých jazycích a kulturách. Od starověkého Egypta a Mezopotámie přes antické Řecko a latinu až po moderní slovenský termín „polštář“ se tento předmět stal nedílnou součástí našeho života. Bez ohledu na svůj původ je polštář symbolem pohodlí, relaxace a domova a jeho vývoj a používání v historii svědčí o jeho významu v našem každodenním životě.

Prastaré kořeny

 

Prastaré kořeny

 

Slovo „polštář“ má kořeny v různých jazycích a kulturách. Prvním krokem v našem pátrání je najít jeho původ ve starověkých civilizacích. Existují náznaky, že podobné předměty se používaly ve starověkém Egyptě a Mezopotámii. Staroegyptské hieroglyfy a sumerské tabulky obsahují záznamy o podobných předmětech, které se používaly k podepření hlavy.

 

Řecké vlivy

 

Řecké vlivy

 

V době antického Řecka se používaly různé typy měkkých podložek, které lze dnes považovat za předchůdce polštáře. Řecký výraz „kýamos“ se používal pro označení ekvivalentu polštáře. Tyto předměty však nebyly tak pohodlné jako moderní polštáře. Byly to spíše složité konstrukce z přírodních materiálů.

 

Latinský vliv – původ slova pillow

 

Latinský vliv - původ slova pillow

 

Postupem času se slovo „kýamos“ dostalo do latiny. V latině se změnilo na slovo „cuscus“, které se používalo pro označení měkkých podložek, které sloužily k odpočinku a spánku. Z tohoto slova vznikl v angličtině výraz „cushion“ a ve francouzštině „coussin“, které dnes označují polštář.

 

Vývoj polštáře ve středověku

 

Ve středověku se používání polštářů rozšířilo mezi vyššími společenskými vrstvami. Polštáře z tohoto období byly často vyráběny z drahých materiálů a zdobeny bohatými vzory a výšivkami. Byly považovány za symbol luxusu a pohodlí. Polštáře sloužily nejen ke spaní, ale také k sezení a odpočinku. Kde káva vznikla

 

Industrializace a modernizace – Původ slova polštář

 

S příchodem průmyslové revoluce a masové výroby se výroba polštářů stala jednodušší a dostupnější široké veřejnosti. Moderní polštáře se vyrábějí z různých materiálů, jako je pěna, vlákna, peří nebo syntetická vlákna. Jejich tvar a velikost se přizpůsobují potřebám spánku a pohodlí jednotlivce. Účesy pro řídké vlasy

 

Polštáře v kultuře a umění

 

Kromě své funkčnosti se polštáře staly také předmětem zájmu kultury a umění. Polštáře se objevují na mnoha obrazech, sochách a v literatuře a často symbolizují pohodlí, odpočinek a domov. Ve výtvarném umění se staly také inspirací pro abstraktní a dekorativní vzory.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button