PENÍZE A PODNIKÁNÍZajímavosti

Nejbohatší člověk na světě : 10 nejbohatších lidí na světě

Na Zemi údajně žije 2 095 miliardářů, jejichž celkové čisté jmění se odhaduje na 6,5 bilionu eur. Nejbohatší muž světa.  Z této částky připadá na 10 nejbohatších lidí na světě 9,5 miliardy eur, což je zhruba 14,41 %, a když se to vezme v úvahu, je to asi 0,48 % miliardářů. Následuje 10 osob, které jsou v současnosti považovány za nejbohatší.

 

Jeff Bezos

– je generálním ředitelem a zakladatelem společnosti Amazon, největšího maloobchodního prodejce na světě, a zakladatelem společnosti Blue Origin. Její čisté jmění se odhaduje na 177 miliard dolarů. S odhadovaným čistým jměním 197 miliard dolarů je nejbohatším člověkem na světě.

Elon Musk

– je generální ředitel a spoluzakladatel společnosti Tesla, generální ředitel, hlavní konstruktér a zakladatel společnosti SpaceX, generální ředitel a zakladatel společnosti Neuralink a zakladatel společnosti The Boring Company. Její čisté jmění se odhaduje na 152 miliard dolarů.

Bernard Arnault

– je předsedou představenstva a generálním ředitelem společnosti LVMH.  který je největším světovým prodejcem luxusního zboží, a předsedou jeho holdingové společnosti Christian Dior SE. Její čisté jmění se odhaduje na 150 miliard dolarů.

Bill Gates

– je spoluzakladatelem společnosti Microsoft, největší softwarové společnosti na světě, a spolupředsedou Nadace Billa a Melindy Gatesových. Její čisté jmění se odhaduje na 124 miliard dolarů.

Mark Zuckerberg

– je generálním ředitelem, předsedou a spoluzakladatelem Facebooku, největší sociální sítě na světě, a také spoluzakladatelem a spoluředitelem Chan Zuckerberg Initiative. Její čisté jmění se odhaduje na 97 miliard dolarů.

 

1. Jeff Bezos – nejbohatší muž světa

 

Nejbohatší muž světa Jeff Bezos

Seattle, Washington
Zakladatel a generální ředitel: Amazon
Čistý majetek: 177 miliard

Podíl společnosti Amazon: 11 % (174 miliard )
Další aktiva: Blue Origin (7,15 miliardy v soukromém kapitálu), Washington Post (250 milionů v soukromém kapitálu) a 9,75 miliardy v hotovosti.

V roce 1994 založil Jeff Bezos v garáži v Seattlu společnost Amazon.com. Ve skutečnosti původně předložil myšlenku internetového knihkupectví svému bývalému šéfovi Davidu E. Shawovi, který o ni neměl zájem.

Ačkoli společnost Amazon.com původně začínala s prodejem knih, od té doby se proměnila v univerzální obchod se vším možným a je pravděpodobně největším maloobchodním prodejcem na světě.
Její neustálá diverzifikace je patrná v některých nečekaných rozšířeních. Mezi ně patří akvizice společnosti Whole Foods v roce 2017 a uvedení vlastních značkových volně prodejných léků v únoru 2018. V roce 2020 cena akcií společnosti Amazon prudce vzrostla kvůli zvýšené poptávce po online nákupech, protože zákazníci byli nuceni zůstat doma kvůli výlukám. Nejbohatší muž světa.

Bezos původně představil Amazon v roce 1997 a stal se první osobou od Billa Gatese v roce 1999, která dosáhla čistého jmění přes 100 miliard.  Mezi další Bezosovy projekty patří letecká společnost Blue Origin, deník Washington Post, který koupil v roce 2013, a hodiny s periodicitou 10 000 let, známé také jako Long Now.

 

2. Elon Musk

 

  Elon Musk Nejbohatší muž světa

 

Bydliště: Austin, Texas15
Spoluzakladatel a generální ředitel: Tesla
Čistý majetek: 151 miliard
Podíl společnosti Tesla: 20 % (114 miliard EUR)
Další aktiva: Space Research Technologies (soukromá aktiva ve výši 29,8 miliardy ) a Boring Company (soukromá aktiva ve výši 101 milionů ).

Elon Musk v průběhu let pracoval v několika různých společnostech. Musk, který byl původně zapsán na Stanfordově univerzitě, odložil svou účast na spuštění Zipu, jedné z prvních online navigačních služeb.

 

Část výtěžku z tohoto úsilí pak investoval do vytvoření X.com, online platebního systému, ze kterého se později stal PayPal. Ačkoli oba tyto systémy byly nakonec prodány jiným společnostem, Musk si ponechal status generálního ředitele a hlavního konstruktéra svého třetího projektu Space Exploration Technologies (SpaceX), jehož cílem je učinit průzkum vesmíru dostupnějším.

 

V roce 2004 se Musk stal významným dárcem společnosti Tesla Motors, což vedlo k tomu, že byl zpětně jmenován spoluzakladatelem a v současnosti zastává funkci generálního ředitele této společnosti vyrábějící elektromobily. Kromě řady elektromobilů, která zahrnuje sedany, sportovní vozy (SUV) a značku „Cybertruck“ oznámenou v roce 2019, vyrábí Tesla také zařízení pro ukládání energie, automobilové příslušenství, zboží a díky akvizici společnosti SolarCity v roce 2016 také solární systémy.

 

Cena akcií společnosti Telsa zaznamenala v roce 2020 astronomický nárůst, od poloviny prosince do současnosti vzrostla o 705 %. V roce 2016 Musk založil další dvě společnosti, Neuralink a The Boring Company, kde působil jako generální ředitel. Společnost Neuralink vyvíjí zařízení rozhraní mozek-stroj, které má pomoci osobám trpícím ochrnutím a potenciálně umožnit uživatelům mentální interakci s počítači a mobilními zařízeními. Společnost Boring mezitím vyvíjí vrtací stroje pro ražbu tunelů pro podzemní systémy veřejné dopravy, které mají odlehčit dopravním zácpám ve velkých městech.

 

3. Bernard Arnault

 

Bernard Arnault Nejbohatší muž světa

 

Bydliště: Paříž, Francie
Generální ředitel a předseda představenstva: LVMH
Čisté jmění: 150 miliard
Vlastnický podíl Christiana Diora: 97,5 % (109 miliard )

 

Ostatní aktiva: vlastní kapitál společnosti Moelis & Company (veřejný majetek ve výši 21,4 miliardy ), vlastní kapitál společnosti Hermès (veřejný majetek ve výši 2,23 miliardy ), vlastní kapitál společnosti Carrefour (veřejný majetek ve výši 1,26 miliardy ) a hotovost ve výši 4,50 miliardy.

Francouz Bernard Arnault je předsedou představenstva a generálním ředitelem LVMH, největší světové společnosti vyrábějící luxusní zboží. Nejbohatší muž světa. Tato společnost vlastní některé z největších světových značek, včetně Louis Vuitton, Hennessey, Marc Jacobs, Sephora a mnoha dalších. Většina jeho majetku však ve skutečnosti pochází z jeho velkého podílu v Christian Dior SE, holdingové společnosti, která ovládá 41,2 % LVMH.

 

Arnault zůstal předsedou společnosti Férinel šest let, dokud v roce 1984 nekoupil a nezorganizoval výrobce luxusního zboží Financière Agache a nakonec neprodal všechny své podíly dalším společnostem, jako jsou Christian Dior a Le Bon Marché. V roce 1987 byl přizván k investici do společnosti LVMH a o dva roky později se stal jejím většinovým akcionářem, předsedou představenstva a generálním ředitelem.

4. Bill Gates – nejbohatší muž světa

 

Bill Gates

 

Bydliště: Medina, Wash
Spoluzakladatelem je společnost Microsoft Corp.
Čistý majetek: 124 miliard
Podíl Microsoftu: 1,3 % (25,8 miliardy)

Ostatní aktiva: vlastní kapitál Canadian National Railway (veřejný majetek 11,8 miliardy ), vlastní kapitál John Deere (veřejný majetek 11,8 miliardy ), vlastní kapitál Republic Services (veřejný majetek 11,1 miliardy ), vlastní kapitál Ecolab (veřejný majetek 6,59 miliardy ), vlastní kapitál Givaudan (veřejný majetek 4,39 miliardy ), vlastní kapitál FEMSA (veřejný majetek 2,22 miliardy ), vlastní kapitál společnosti Waste Management (veřejný majetek 1,93 miliardy ), vlastní kapitál společnosti Berkshire Hathaway (veřejný majetek 1,72 miliardy ), vlastní kapitál společnosti AutoNation (veřejný majetek 1,67 miliardy ), vlastní kapitál společnosti Diageo (veřejný majetek 1,56 miliardy ), vlastní kapitál společnosti Arch Capital Group (veřejný majetek 1,39 miliardy ), vlastní kapitál společnosti Sika AG (veřejný majetek 1,26 miliardy ). Mastné vlasy : 5 domácích prostředků.

 

Akcie společnosti Signet Jewelers (veřejná aktiva ve výši 760 milionů ), akcie společnosti Televisa (veřejná aktiva ve výši 300 milionů ), akcie společnosti Vroom (veřejná aktiva ve výši 260 milionů ), akcie společnosti Western Asset / Claymore Inflation Linked Opportunities and Income Fund (veřejná aktiva ve výši 229,4 milionů ), akcie společnosti Liberty Global (veřejná aktiva ve výši 225 milionů ) a akcie společnosti Claymore Inflation Linked Opportunities and Income Fund (veřejná aktiva ve výši 229,4 milionů ), akcie společnosti Liberty Global (veřejná aktiva ve výši 225 milionů ) a akcie společnosti Liberty Global (veřejná aktiva ve výši 225 milionů ). ) vlastní kapitál společnosti Fomento de Construcciones y Contratas (veřejná aktiva ve výši 187 milionů ), vlastní kapitál společnosti Otter T ail Corporation (veřejná aktiva ve výši 160 milionů ), vlastní kapitál společnosti Coca-Cola FEMSA (veřejná aktiva ve výši 121 milionů ), vlastní kapitál společnosti Owens Corning (veřejná aktiva ve výši 38,4 milionů ) a hotovost ve výši 57,2 miliardy .

 

Nejbohatší člověk na světě : 10 nejbohatších lidí na světě

 

Během studií na Harvardově univerzitě v roce 1975 začal Bill Gates pracovat se svým přítelem z dětství Paulem Allenem na vývoji nového softwaru pro původní mikropočítače. Po úspěchu tohoto projektu Gates v prvním ročníku opustil Harvard a spolu s Allenem založil Microsoft.

 

Kromě toho, že je Microsoft největší softwarovou společností na světě, vyrábí také vlastní řadu osobních počítačů, vydává knihy prostřednictvím nakladatelství Microsoft Press, poskytuje e-mailové služby prostřednictvím serveru Exchange a prodává herní systémy a související periferie. Gates, který byl původně hlavním softwarovým architektem Microsoftu, později v roce 2008 přešel na pozici předsedy představenstva. V roce 2004 se stal členem představenstva společnosti Berkshire Hathaway. Později, 13. března, odstoupil z obou představenstev. Březen 2020.

 

V roce 2000 se obě Gatesovy filantropické organizace – Nadace Williama H. Gatese a Gatesova vzdělávací nadace – spojily a vznikla Nadace Billa a Melindy Gatesových, jejímž jsou spolu s manželkou Melindou Gatesovou spolupředsedy. Vynaložil miliardy na boj proti dětské obrně a malárii. V roce 2014 navíc přislíbila 50 milionů dolarů na boj proti ebole. V roce 2020 se nadace zavázala vynaložit 300 milionů dolarů na boj proti pandemii COVID-19.

 

5. Mark Zuckerberg

 

Mark Zuckerberg Nejbohatší muž světa

Spoluzakladatel, generální ředitel a předseda představenstva: Facebook
Čisté jmění: 97 miliard
Vlastnictví Facebooku: 13 % (115 miliard )

Ostatní aktiva: 2,93 miliardy dolarů v hotovosti a 225 milionů dolarů v nemovitostech.
Mark Zuckerberg poprvé vyvinul Facebook se svými spolužáky Eduardem Saverinem, Dustinem Moskovitzem a Chrisem Hughesem během studií na Harvardově univerzitě v roce 2004. Když se Facebook začal používat i na jiných univerzitách, Zuckerberg Harvard opustil a začal se věnovat pouze svému rostoucímu podnikání. Zuckerberg je nyní generálním ředitelem a předsedou společnosti Facebook, která od 3. více než 2,8 miliardy aktivních uživatelů měsíčně do čtvrtletí 2020. Miliardáři bez vysoké školy TOP 10 miliardářů.

Facebook je největší sociální síť na světě, která svým uživatelům umožňuje vytvořit si osobní profil, spojit se s přáteli a rodinou, připojit se ke skupinám nebo je vytvořit a mnoho dalšího. Vzhledem k tomu, že webové stránky jsou zdarma, většina příjmů společnosti pochází z reklamy. Facebook (společnost) je také hostitelem několika dalších značek, včetně aplikace pro sdílení fotografií Instagram, kterou koupil v roce 2012, multiplatformní mobilní služby pro zasílání zpráv WhatsApp a výrobce náhlavních souprav pro virtuální realitu Oculus, které koupil v roce 2014.

Zuckerberg a jeho manželka Priscilla Chanová založili v roce 2015 Chan Zuckerberg Initiative a každý z nich zastává funkci výkonného ředitele. Jejich charitativní organizace se snaží využít technologie k nápravě společenských problémů, jako je zlepšení přístupu ke vzdělání a jeho kvality, reforma amerického trestního soudnictví a imigračního systému, zlepšení dostupnosti bydlení a nakonec vymýcení všech nemocí.

 

6. Warren Buffett – nejbohatší muž světa

 

Warren Buffett

Bydliště: Omaha, Neb
Čistý majetek: 96 miliard dolarů
Podíl společnosti Berkshire Hathaway: 38,001 % (celkem 98,503 miliardy USD) 60
Další aktiva: kapitál společnosti Wells Fargo & Co (veřejný majetek 76,6 milionu USD), kapitál společnosti U.S. Bancorp (veřejný majetek 50,2 milionu USD), kapitál společnosti Seritage Growth Properties (veřejný majetek 38 milionů USD) a hotovost ve výši 1,05 miliardy USD.

Nejznámější investor, který si cení hodnotu života, Warren Buffett, podal své první daňové přiznání v roce 1944, když mu bylo 14 let, a přiznal v něm příjmy z výletu do chlapeckých novin. V roce 1962 poprvé koupil akcie textilní společnosti Berkshire Hathaway a stal se jejím majoritním akcionářem. Nejbohatší muž světa. V roce 1967 rozšířil společnost o pojišťovnictví a další investice. Nyní je Berkshire Hathaway společností s hodnotou půl bilionu dolarů. S jedinou akcií se obchoduje od začátku roku 2021. za více než 390 000 dolarů za akcii.

Buffett, který je všeobecně známý jako „věštec z Omahy“, získal většinu svého jmění nákupem akcií společností se snadno pochopitelnými obchodními operacemi. Zatímco mnoho investorů se vrhá do technologických společností. Buffett se rozhodl pro opatrnější přístup a nakupuje pouze od zavedených společností, které jsou snáze pochopitelné, jako jsou IBM a Apple. Je také známým skeptikem bitcoinu.
Kromě investic investoval Buffet většinu svého majetku do filantropických aktivit. V letech 2006 až 2020 věnoval Buffett 41 miliard dolarů – většinu z nich nadaci Billa a Melindy Gatesových nebo charitativním organizacím svých dětí.

 

7. Larry Ellison

 

Larry Ellison

Bydliště: Lanai, Havaj
Spoluzakladatel, technický ředitel a předseda představenstva: Oracle
Čistý majetek: 93 miliard dolarů
Podíl společnosti Oracle: 35,4 % (61,8 miliardy dolarů)
Další aktiva: vlastní kapitál společnosti Tesla (veřejná aktiva ve výši 10,1 miliardy USD) a hotovost ve výši 14,9 miliardy USD.

Po ukončení Chicagské univerzity v roce 1966 se Larry Ellison přestěhoval do Kalifornie a v průběhu let pracoval jako počítačový programátor pro několik společností. Nejprve byl v roce 1973 zaměstnancem elektronické společnosti Ampex, kde se seznámil se svými budoucími partnery Edem Oatesem a Bobem Minerem.
O tři roky později nastoupil Ellison do společnosti Precision Instruments a zastával funkci viceprezidenta pro výzkum a vývoj. V roce 1977 založil Ellison spolu s Oatesem a Minerem společnost Software Development Laboratories (SDL), která o dva roky později vydala Oracle. První komerční relační databázový program využívající strukturovaný dotazovací jazyk. Databázový program byl tak populární, že SDL v roce 1982 změnila název na Oracle Systems Corporation. V prosinci 2018 se Ellison stal členem představenstva společnosti Tesla.

 

Nejbohatší člověk na světě : 10 nejbohatších lidí na světě

Oracle je druhou největší softwarovou společností a poskytuje širokou škálu programů pro cloud computing a další software, jako je Java a Linux. A výpočetní platforma Oracle Exadata. Podnik se také rozrostl o několik významných společností, mezi něž patří v roce 2005 poskytovatel systémů pro řízení lidských zdrojů PeopleSoft, v roce 2006 poskytovatel aplikací pro řízení vztahů se zákazníky Siebel, v roce 2008 poskytovatel softwaru pro podnikovou infrastrukturu BEA Systems a v roce 2010 výrobce hardwaru a softwaru Sun Microsystems.

Ellison v uplynulých deseti letech utratil miliony za luxusní nemovitosti, především v Kalifornii. V rámci svých asi nejpůsobivějších výdajů koupil Ellison za 300 milionů dolarů téměř celý havajský ostrov Lanai, kde vybudoval hydroponickou farmu a luxusní lázně.V průběhu let také věnoval miliony dolarů na dobročinné účely, zejména na lékařský výzkum. Naposledy v roce 2016 věnoval Ellison 200 milionů dolarů Jihokalifornské univerzitě na nové centrum pro výzkum rakoviny.

 

8. Larry Page – nejbohatší muž světa

 

Nejbohatší muž světa larry page

Bydliště: Palo Alto, Kalifornie
Spoluzakladatel a člen správní rady: Alphabet (GOOG)
Čistý majetek: 91,5 miliardy dolarů
Podíl společnosti Alphabet na vlastnictví: 6 % (celkem 89,7 miliardy dolarů).
Ostatní aktiva: hotovost 12,6 miliardy USD

Stejně jako několik dalších technologických miliardářů na tomto seznamu se Larry Page proslavil na vysokoškolské koleji. Během studií na Stanfordově univerzitě v roce 1995 přišel Page se svým přítelem Sergejem Brinem s nápadem zlepšit možnosti získávání dat při přístupu k internetu. Tato dvojice vynalezla nový typ technologie vyhledávače, kterou nazvala „BackRub“ a pojmenovala ji podle její schopnosti analyzovat „zpětné odkazy“. Odtud Page a Brin založili v roce 1998 společnost Google.

Google je jedním z největších internetových vyhledávačů na světě, který zodpovídá za více než 70 % celosvětových dotazů při vyhledávání na internetu.V roce 2006 společnost Google rozšířila svou působnost koupí YouTube, největší platformy pro videa zasílaná uživateli. V roce 2008 byl uveden na trh první mobilní telefon s operačním systémem Android, který byl původně vyvinut společností Android Inc. před jejím převzetím společností Google v roce 2005.

Page je také jedním ze zakladatelů společnosti Planetary Resources, která se zabývá průzkumem vesmíru a těžbou asteroidů.

 

9. Sergey Brin

 

Sergey Brin

Bydliště: Los Altos91
Spoluzakladatel a člen představenstva: Alphabet
Čistý majetek: 89 miliard dolarů
Vlastnický podíl: 5 % (celkem 86,2 miliardy USD)

Ostatní aktiva: hotovost 12,7 miliardy USD

Google je ve srovnání s ostatními společnostmi na tomto seznamu výjimečný tím, že jeho spoluzakladatelé jsou si relativně blízcí, pokud jde o celkové bohatství. Brin byl spolu s Pageem spolupředsedou až do roku 2001, kdy se výkonným ředitelem stal Eric Schmidt. Podobně Brin po založení společnosti Alphabet v roce 2015 působil jako prezident holdingu a v roce 2019 odešel, když Sundar Pichai převzal funkci generálního ředitele.

 

Nejbohatší člověk na světě : 10 nejbohatších lidí na světě

Kromě toho, že je Google velmi oblíbeným vyhledávačem, nabízí také sadu online nástrojů a služeb známých jako Google Workplaces. Mezi ně patří Gmail, Disk Google, Kalendář Google, Google Meet, Google Chat, Dokumenty Google, Tabulky Google, Prezentace Google a další. Kromě softwaru se Google zabývá také širokou škálou elektronických zařízení, včetně chytrých telefonů Pixel. Počítače a tablety Pixelbook, chytrá domácí zařízení Nest a herní platforma Stadia.

Brin se po většinu roku 2019 věnoval X, výzkumné laboratoři společnosti Alphabet, která je zodpovědná za inovativní technologie, jako jsou samořídící auta Waymo a chytré brýle Google Glass. Věnoval také miliony dolarů na výzkum léčby Parkinsonovy choroby. Ve spolupráci s Nadací Michaela J. Foxe se podílí na vývoji nových léků proti LRRK, jednomu z největších genetických faktorů, které přispívají ke vzniku tohoto onemocnění.

 

10. Mukesh Ambani – nejbohatší muž světa

 

Mukeš Ambání

Sídlo společnosti: Bombaj, Indie
Předseda představenstva a generální ředitel: Reliance Industrie
Čistý majetek: 84,5 miliardy dolarů

Podíl společnosti Reliance Industries: 42 % (celkem 73,79 miliardy USD).

Další aktiva: rezidenční nemovitost v Bombaji (soukromý majetek v hodnotě 410 milionů dolarů) a 1,60 dolaru v hotovosti.
Společnost Reliance Industries založil Dhirubhai Ambani v roce 1966 jako malou textilní manufakturu. V roce 1979 se Dhirubhaiův syn Mukesh přestěhoval do Palo Alta v Kalifornii. Navštěvovat Stanford Business School. O rok později se Mukesh na otcův příkaz vrátil domů, aby dohlédl na výstavbu nové továrny na výrobu polyesteru. V této době se také stal členem představenstva společnosti Reliance Industries. Místo návratu do USA, kde dokončil univerzitní program, zůstal Mukesh v Indii. Vedení iniciativy společnosti Reliance v oblasti zpětné integrace. V devadesátých letech stál v čele snah společnosti o vytvoření – a také o získání – několika petrochemických závodů a ropných rafinérií.

 

Nejbohatší člověk na světě : 10 nejbohatších lidí na světě

 

V roce 2002 Dhirubhai utrpěl mrtvici a zemřel. Nedostatek vůle vyústil ve spor mezi Mukeshem a jeho bratrem Anilem o to, jak bude rozděleno impérium jejich otce. O tři roky později se sourozenci na základě dohody, kterou zprostředkovala jejich matka, dohodli na rozdělení podniku, přičemž Mukesh si ponechal kontrolu nad rafinérskými, petrochemickými, ropnými a plynárenskými a textilními provozy. Napětí mezi oběma bratry se tím zcela nezmírnilo, protože právní spor o sdílení plynu nebo zrušení dohod o paktu se nepodaří do roku 2010 urovnat. V roce 2014 Mukesh a Anil zdánlivě zakopali válečnou sekeru a oznámili cenu 220 dolarů. milionů dolarů na sdílení optické sítě mezi oběma společnostmi.

 

Nejbohatší muž světa

 

Společnost Reliance Industries založila pod Mukeshovým vedením několik velmi úspěšných společností. Včetně společnosti Reliance Retail a telekomunikační společnosti Jio. Je také členem nadační rady Světového ekonomického fóra a zvoleným zahraničním členem Národní technické akademie USA. Je členem globálního poradního výboru Bank of America a členem mezinárodního poradního výboru Brookings Institution.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button