O PŘÍRODĚZajímavosti

Sopky na světě Top 10 ohromujících sopek

Sopky na světě Top 10 ohromujících sopek. Považujete se za neohroženého cestovatele? Pokud je vaše odpověď kladná, možná byste měli zvážit, zda byste neměli začít navštěvovat sopky jako dovolenou. Sopky mohou prázdninová dobrodružství doslova vyhrotit. Stát na okraji aktivního sopečného kotle vyžaduje pevné nervy a výšku, protože, věřte nebo ne, návštěva sopek je něco, co se nedá dělat na úrovni země.

 

Sopky na světě 

 

Myslíte si, že můžete vylézt na vrchol hory, která chrlí kouř, popel a žhavé lávové proudy? Pokud ano, podívejte se na těchto deset nejúžasnějších sopek světa a rozhodněte se, kterou z nich chcete vidět jako první.

 

  1. Hora Teide, Tenerife, Kanárské ostrovy, Španělsko

 

Hora Teide, Tenerife, Kanárské ostrovy, Španělsko

 

Přerušte pomalou sopečnou turistiku návštěvou hory Teide na Kanárském ostrově Tenerife. Ačkoli je klasifikována jako aktivní sopka, netekla z ní láva, což znamená, že je to docela bezpečné místo pro začátek. Hora Teide je nicméně nejvyšší horou Španělska, a přestože nahoru vede většinu cesty lanovka, pokud chcete vidět kotel, je třeba absolvovat další poměrně namáhavou tříhodinovou túru od stanice lanovky až na vrchol.

 

Proč jet? Tato sopka byla v roce 2007 pro svou jedinečnou geologickou rozmanitost zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Tenerife má také několik fantastických pláží. Pokud se tam vydáte, vezměte si s sebou dostatek opalovacích krémů, protože tenerifské slunce může pálit téměř jako sopečná láva.

 

Kdy vyrazit? Letní teploty na Tenerife mohou dosahovat až 40 °C a více, což není vhodné pro náročné aktivity, jako je pěší turistika. V zimě může Teide pokrývat sníh a teploty v nadmořské výšce klesají pod bod mrazu. Nejvhodnější dobou pro návštěvu je od konce února do konce května nebo v říjnu a listopadu. Národní park Mount Teide je jedním z nejnavštěvovanějších míst nejen ve Španělsku, ale i v Evropě, proto se sem vydejte brzy ráno, abyste se vyhnuli davům turistů.

 

Poslední erupce: 1909

Výška: 3 178 m

Umístění na mapě: Mount Teide, Tenerife

 

  1. Etna, Catania, Sicílie, Itálie

 

Etna, Catania, Sicílie, Itálie

 

Pokud jde o sopky, Etna má co nabídnout. Nejenže je stále aktivní, ale je také nejaktivnější sopkou na světě, největší v Evropě a svou velikostí snadno překonává další dvě aktivní italské sopky. Ano, je to pěkně výbušná hora, která pravidelně vybuchuje a občas pro větší dramatičnost vypouští kouřové kroužky. Ať už na vrchol vyjedete lanovkou a pak se vydáte pěšky, projdete celou trasu nebo se na vrchol vydáte džípem s průvodcem, budete potřebovat turistickou obuv s tlustou podrážkou a teplé oblečení. Je to sice jedno z nejteplejších pohoří, ale teploty v nadmořské výšce jsou docela mrazivé.

 

Proč jet? Etna je v současnosti nejvyšší horou Evropy, ale pokaždé, když vyletí její vrchol, ztrácí svůj tvar a zkracuje se. Pokud tedy přemýšlíte, že se na něj půjdete podívat, udělejte to teď, dokud je ještě evropským lídrem.

 

Kdy vyrazit? I když Etna není uprostřed plné erupce, stále se z ní bude valit kouř a není zaručeno, že výstup na ni bude stoprocentně bezpečný. Některé sopky jsou od přírody nepředvídatelné a Etna je jednou z nich. V zimě se svahy Etny promění v lyžařské středisko, takže pokud je lyžování vaším koníčkem, můžete si výlet užít naplno. Uprostřed léta, v červenci a srpnu, je hlavní turistická sezóna. Pokud se chcete vyhnout davům lidí ve frontách, zkuste Etnu navštívit na jaře nebo na podzim.

 

Poslední erupce: 2017 – s trvalým duněním

Výška: 3 329 metrů

Umístění na mapě: Etna, Sicílie

 

  1. Sopky světa Sakuradžima, Kjúšú, Japonsko

 

Sopky světa Sakuradžima, Kjúšú, Japonsko

 

Při pohledu z dálky do zálivu Kagošima může Sakuradžima vypadat jako nevinný kopec skal. Ne tak docela. Je to sopečný exhibicionista, který v jednom z klidnějších dnů vystřeluje do vzduchu chuchvalce popela a kouře ve výšce šestnácti tisíc metrů. Neustálá činnost Sakuradžimy pohřbívá okolní krajinu silnou vrstvou popela. Je to sopka, která ráda doutná a dělala to od roku devadesát pět až dodnes.

 

Proč jet? Pokud se obáváte, zda budete ve správný čas na správném místě a uvidíte výbuch sopky, je pro vás Sakuradžima ideální. Exploduje v průměru třikrát denně. Neočekávejte, že se k němu dostanete přímo nebo že vystoupíte na vrchol některého z jeho tří vrcholů. Je to příliš nebezpečné, takže nejblíže se můžete dostat dva kilometry daleko. Což je vzhledem k jeho aktivitě pravděpodobně docela blízko.

 

Kdy vyrazit? Vyhněte se státním svátkům, protože Sakuradžima přitahuje mnoho místních návštěvníků. Národní park Sakuradžima je oblíbený nejen kvůli erupcím, ale také kvůli bezplatným termálním lázním pro nohy, lávovým stezkám a dětskému dinosauřímu parku. Nejdeštivější měsíce jsou uprostřed léta od června do srpna, takže se zaměřte na podzimní měsíce od října a pravděpodobně budete moci nechat deštník v hotelu, pokud místo něj nebude pršet popel.

 

Poslední erupce: 2018

Výška: 1 117 metrů

Umístění na mapě: Sakuradžima, Japonsko

 

  1. Sopky světa Whakaari/White Island, Bay of Plenty, Nový Zéland

 

Sopky světa Whakaari White Island, Bay of Plenty, Nový Zéland

 

Krajina není o moc primitivnější než Nový Zéland, a pokud navštívíte ostrov Whakaari/White Island, budete mít pocit, že jste se ocitli v zemi, na kterou čas zapomněl. Bílý ostrov, který je pouhou špičkou sopky – zbytek je mimo dohled, ponořený pod hladinou moře -, se dá přirovnat k čarodějnickému kotli. Ano, hodně syčí, žbluňká a plive jed. Je tu kyselé jezero, vroucí bahno, termální proudy a spousta páchnoucí síry, která barví půdu do oranžova a žluta.

 

Proč jet? Pokud nemáte hlavu na výšky, tato sopka by měla být na vašem seznamu na prvním místě, protože se zde můžete stát skutečným sopečným turistou, aniž byste museli na cokoli lézt. Vystupte z lodi přímo na skalnaté pobřeží ostrova. Vydejte se na průzkum sopek světa a brzy zjistíte, že ne všechny ostrovy v jižním Pacifiku jsou rájem. Pokud vám to zní příliš dobrodružně, proleťte se helikoptérou nad ostrovem Whakaari/White Island a prohlédněte si nejznámější novozélandskou sopku z ptačí perspektivy.

 

Kdy vyrazit? Podnebí v zálivu Bay of Plenty je během roku poměrně vyrovnané. Nejvlhčí měsíce jsou na podzim, což je na Novém Zélandu od března do května. Ačkoli záliv Bay of Plenty přitahuje davy turistů, návštěva Whakaari/White Island je omezena na povolení organizovaných turistických společností, takže se zde nikdy netvoří velké fronty.

 

Poslední erupce: 2017

Výška: 321 metrů

Umístění na mapě: Whakaari/ White Island, Nový Zéland

 

  1. Hora Kilimandžáro, Národní park Kilimandžáro, Tanzanie

 

Hora Kilimandžáro, Národní park Kilimandžáro, Tanzanie

 

Kilimandžáro je spícím obrem všech sopek. Je to nejen nejvyšší sopka Afriky, ale také nejvyšší hora Afriky, což přitahuje k sopkám stejně horolezců jako turistů. Na Kilimandžáru nečekejte žádnou sopečnou aktivitu, dva ze tří kuželů jsou vyhaslé a druhý je neaktivní a neprobudil se ani nevypustil kouř už více než sto padesát tisíc let.

 

Proč jet? Kilimandžáro je jednou z nejmalebnějších sopek na světě. Její zasněžené vrcholky na pozadí africké savany jsou snem fotografů, zvláště když se mezi nimi objeví divoká zvířata, jako jsou sloni nebo žirafy. Pokud je vaším koníčkem lezení po horách, určitě se na tuto horolezeckou výzvu vydejte. Výstup na vrchol trvá několik dní a ano, potřebujete průvodce, odpovídající vybavení a připravit se na výškovou nemoc.

 

Kdy vyrazit? Pokud se chystáte do národního parku Kilimandžáro za fotografickým dobrodružstvím ve stylu safari, je nejlepší vyrazit v období sucha, tedy od července do října. Vynechejte deštivé měsíce březen, duben a květen, kdy mohou mraky zakrýt výhled na vrchol. Pokud chcete vylézt na Kilimandžáro a dosáhnout vrcholu, pak jsou měsíce od června do října klimaticky nejpříznivější. Vyhněte se měsícům dubnu a listopadu, kdy prší příliš mnoho na to, aby byla túra na vrchol pohodlná.

 

Poslední erupce: před 150 000 až 200 000 lety

Nadmořská výška: 4 900 m

Umístění na mapě: Kilimandžáro, Tanzanie

 

  1. Sopky na světě Sopka Kelimutu, ostrov Flores, Indonésie

 

Sopky na světě Sopka Kelimutu, ostrov Flores, Indonésie

 

Sopka Kelimutu na ostrově Flores v Indonésii je sopka s velmi výrazným rozdílem. Ačkoli má tři kužely společné s mnoha jinými světovými sopkami, Kelimutu nechrlí oheň a síru. Místo toho jsou plná nádherně zbarvených jezer, jejichž barva se mění od úžasné ledovcové modři přes zelenou až po bahnitě červenou a černou v závislosti na sopečné činnosti, která probíhá pod nimi.

 

Proč jet? Přestože Kelimutu v posledních padesáti letech nevybuchl, neznamená to, že někdy v budoucnu nevybuchne. Pokud a až znovu vybuchne, jedinečný přírodní zázrak jeho pramenů bude navždy ztracen. Tak se na něj běžte podívat, než se stane jen další fotografickou vzpomínkou na internetu.

 

Kdy vyrazit? Pokud neradi vidíte sopky v dešti, vyhněte se indonéskému období dešťů, které trvá od října do dubna. Ideální je doba od května do konce září, ale během hlavní turistické sezóny v červenci a srpnu očekávejte více návštěvníků. Vyrazte brzy ráno a před túrou kolem jezer budete moci pozorovat východ slunce. Jednoduše úžasné.

 

Poslední erupce: 1968

Výška: 1 639 metrů

Umístění na mapě: Kelimutu, Indonésie

 

  1. Eyjafjallajökull, Suðurland, Island

 

Eyjafjallajökull, Suðurland, Island

 

Eyjafjallajökull v Suðurlandu je docela zajímavá sopka. Ve skutečnosti je tak studená, že zmrzla. Ačkoli je stále klasifikován jako aktivní, poslední velká erupce se odehrála v roce 2010, není dostatečně horký na to, aby roztál ledový příkrov, který ho pokrývá. Eyjafjallajökull není samostatná sopka, ale jedna z řetězce, který se táhne napříč islandskou krajinou. Na první pohled se může zdát, že sopka je nenáročná, ale nenechte se zmást. Poslední erupce způsobila naprostý chaos, když oblaka kouře a popela zahltila mezinárodní letecké trasy a na letištích po celé Evropě uvízly tisíce cestujících.

 

Proč jet? Pokud nemáte v plánu pěší turistiku nebo lezení po strmých horách, je pro vás Eyjafjallajökull tou pravou sopkou. Proč? Na vrchol můžete vyjet džípem. Přesněji řečeno, během prohlídky s průvodcem vás nahoru odveze profesionální řidič. Trasa není vhodná pro samostatnou jízdu, protože silnice jsou zledovatělé a nebezpečné. Nejbohatší muž světa.

 

Kdy vyrazit? Protože nemáte eskymáckou krev, vyhýbejte se zimním měsícům, kdy jsou typické teploty pod bodem mrazu. Pokud chcete více denního světla a více fotografovat, navštivte Island od června do srpna. Když dny doslova nekončí. Pokud chcete vidět polární záři tančící nad vrcholem Eyjafjallajökull, naplánujte si cestu na září a říjen.

 

Poslední erupce: 2010

Výška: 1 651 m

Umístění na mapě: Eyjafjallajökull, Island

 

  1. Sopka Mayon, Albay, Filipíny

 

Sopka Mayon, Albay, Filipíny

 

Pokud někoho požádáte, aby nakreslil sopku, s největší pravděpodobností nakreslí něco, co se velmi podobá filipínské sopce Mayon. Na to, že je to sopka, je z hlediska svého tvaru pravděpodobně jednou z nejlépe tvarovaných a nejsymetričtějších sopek na světě. Jeho klasická kuželovitá konfigurace je tak dokonalá, že je snem každého geometra. Je také dobře vycvičená v erupcích a pravidelně je provádí již deset let. Sopky na světě Je nejaktivnější sopkou na Filipínách a nedávno ze svého vrcholu vychrlila lávu vysokou pět set metrů.

 

Proč jet? Dokonalý tvar sopky Mayon je jedinečný, ale vzhledem k intenzitě sopečné činnosti se může kdykoli změnit. Nic nezůstane navždy stejné a jedna velká exploze by mohla poškodit jeho ohromující profil a způsobit jeho geometrickou nedokonalost.

 

Kdy vyrazit? Nejlepší čas na návštěvu sopky Mayon je, když nevybuchuje, protože když vybuchuje, znamená to, že vybuchuje. Domy jsou evakuovány a láva a bahenní proudy mohou způsobit rozsáhlou devastaci. Přesto ji můžete obdivovat z dostatečné vzdálenosti. Před plánováním cesty je však vhodné zjistit aktuální stav sopky. Můžete tak učinit na webových stránkách Filipínského institutu vulkanologie a seismologie.

 

Pokud je vše v klidu, navštivte Filipíny v období od května do listopadu a vynecháte období dešťů, i když pokud se tam vydáte v září nebo říjnu, připravte se na občasný tajfun. Pokud chcete vidět Mayon v jeho nejlepším světle, musíte vyrazit brzy. Na cestu se vydejte za svítání nebo těsně po něm, protože vrchol je často až do poledne skrytý před mraky.

 

Poslední erupce: 2018

Výška: 2 463 metrů

Umístění na mapě: Mayon, Filipíny

 

  1. Hora Fudži, Tokio, Japonsko

 

Hora Fudži, Tokio, Japonsko

 

Od erupce japonské hory Fudži uplynulo více než tři sta let, ale stále je klasifikována jako aktivní sopka. Tyčí se nad městem Tokio a je nejvyšší horou Japonska. Pokud lze nějakou sopku označit za víceúčelovou, pak je to právě hora Fudži. Její strohý tvar inspiroval spisovatele a umělce, je uctívána jako svatyně, je startovním místem pro paragliding a v zimě se využívá jako lyžařské středisko.

 

Proč jet? Kromě toho, že je vrchol hory Fudži senzační a velmi ikonický, je poměrně snadno dosažitelný. Když ji ročně absolvuje tři sta tisíc lidí jako pouť, proč bys ji nemohl absolvovat jako začínající sopečný turista?

 

Kdy vyrazit? Pokud se chcete vydat na horu Fudži, naplánujte si návštěvu na červenec a srpen, kdy je zde nejlepší klima a otevřené turistické stezky. Vyrazte brzy ráno, protože se jedná o celodenní a oblíbenou túru. Pokud ho chcete obdivovat z dálky nebo si ho vyfotit s jeho charakteristickým bíle pokrytým vrcholem, musíte se na něj vydat v zimních měsících od listopadu do konce února, až napadne sníh. Mastné vlasy.

 

Poslední erupce: 1708

Výška: 3 776 metrů

Umístění na mapě: Fuji, Tokio

 

  1. Sopky světa Mauna Loa a Kilauea, Národní park Havajské sopky, Havajské ostrovy

 

Sopky světa Mauna Loa a Kilauea, Národní park Havajské sopky, Havajské ostrovy

 

Když se Havaj zabývá sopkami, nedělá to polovičatě. Národní park Havajské sopky je domovem nejen sopky Kilauea, jedné z nejaktivnějších sopek na světě, ale také sopky Mauna Loa. Mauna Loa je otcem všech sopek a je na prvním místě v žebříčku největších sopek na světě. Kilauea je, abychom to nepřeháněli, zákeřná sopka, která nepřetržitě vybuchuje od počátku 80. let 20. století.

 

Proč jet? Pokud navštívíte Národní park Havajské sopky, ocitnete se na jednom z nejsopečnějších míst na světě. Už jen proto se budete moci hrdě nazývat pravým sopečným turistou. Sopky světa – sledujte, jak lávové proudy dopadají do moře a vytvářejí zcela novou pevninu, nebo se projeďte po okraji kráteru – pokud to erupce dovolí.

 

Kdy vyrazit? Pokud jste na Havaji a má pršet, je více než pravděpodobné, že se tak stane mezi listopadem a březnem, zatímco po zbytek roku je klima poměrně stabilní. Pokud chcete vidět nádherné lávové proudy v jejich nejlepším světle, je nejlepší vyrazit před nebo po svítání. V roce 2018 Kilauea zasypávala svět svou zlou náladou a přístup k pozorování zblízka byl omezený. Než se tam vydáte, podívejte se na webové stránky národních parků a zjistěte, jak je na tom sopka.

 

Poslední erupce Mauna Loa: 1984, Kilauea: 2018

Výška: Mauna Loa: 4 169 m; Kilauea: 1 247 m

Poloha na mapě:Mauna Loa, Havaj; Kilauea, Havaj

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button