O ZEMÍCHZajímavosti

Zajímavá fakta o Madagaskaru 12 faktů o Madagaskaru

Zajímavosti o Madagaskaru 12 zajímavostí o Madagaskaru. Odlehlý a izolovaný Madagaskar je skrytým rájem, který je okolnímu světu málo známý – o to více je fascinující a lákavý.Přečtěte si tato zajímavá fakta o Madagaskaru – a možná se do něj také zamilujete.

 

Zajímavosti o Madagaskaru 12 zajímavostí o Madagaskaru

 

Zajímavosti o Madagaskaru 12 zajímavostí o Madagaskaru

 

 

1. Madagaskar není dějištěm filmu od Disneyho – je to skutečná africká země.

Kde se nachází Madagaskar? Madagaskar se nachází v Indickém oceánu, 400 km od východního pobřeží africké pevniny. Od afrického pobřeží je oddělen Mozambickým průlivem.

 

Madagaskar se od Indie oddělil před 88 miliony let poté, co se původně asi před 165 miliony let oddělil od superkontinentu Gondwana (který zahrnoval Afriku, Jižní Ameriku, Antarktidu a Austrálii). Výsledkem tohoto oddělení je fauna a flóra, která se nevyskytuje nikde jinde na světě.

 

2. Madagaskar je čtvrtý největší ostrov na světě. Zajímavosti o Madagaskaru 

 

Madagaskar je čtvrtý největší ostrov na světě.

La Grand Île je po Grónsku, Papui-Nové Guineji a Borneu čtvrtým největším ostrovem na světě. Nachází se v Indickém oceánu a měří více než 1 600 km v nejdelší ose a 570 km v nejširších místech. Jeho pobřeží se táhne v délce více než 5 000 km širokých pláží a korálových útesů.

 

Madagaskar se na své rozloze vyznačuje velmi rozmanitým a osobitým terénem a biotopy: od sopečných pohoří (nejvyšší vrchol 2 876 m) a centrální vysočiny až po vlhké deštné pralesy na východě, suché pískovcové skály na západě a bizarní krasové lesy na severu.

 

3. Na Madagaskaru žije 70 druhů lemurů, které se nevyskytují nikde jinde na Zemi. Zajímavosti o Madagaskaru 

 

Na Madagaskaru žije 70 druhů lemurů, které se nevyskytují nikde jinde na Zemi.

Madagaskar byl izolován od afrického kontinentu před 165 miliony let a od té doby se zde vyvíjejí bizarní zvířata. Na Madagaskaru dnes žije více než 70 druhů a poddruhů lemurů, z nichž 16 bylo po příchodu člověka vyhubeno. Zde je kompletní seznam druhů lemurů. Nejnovější druh lemura byl objeven teprve v roce 1985.

Nejoblíbenějším a nejznámějším druhem lemura je lemur kroužkový. Pokud jste viděli fotografii lemura, jedná se s největší pravděpodobností o lemura kroužkového. Je také považován za jednoho z nejinteligentnějších ze všech. Dalšími druhy lemurů, které mám rád, jsou lemuři Verraux sifaka (kteří umí tančit bokem) a malí lemuři šedí (nejmenší primáti na Madagaskaru).

4. Více než 50 % světové populace chameleonů se nachází na Madagaskaru.

 

Více než 50 % světové populace chameleonů se nachází na Madagaskaru.

Kromě Madagaskaru zde žije více než 346 druhů plazů – včetně největšího (chameleon Parsonsův) a nejmenšího (chameleon trpasličí Brookesia).

Na světě žije přibližně 150 druhů chameleonů a více než polovina z nich se vyskytuje na Madagaskaru. Úctyhodných 59 z nich je endemických pro Madagaskar (tj. nikde jinde se nevyskytují). Účesy pro řídké vlasy.

5. V této oblasti biodiverzity se vyskytuje více než 10 000 endemických druhů rostlin.

Stejně působivá je i zdejší flóra: bylo zde zjištěno více než 10 000 původních druhů rostlin, z nichž asi 90 % je endemických a vyskytuje se pouze v této zemi. Mnoho z nich je však kriticky ohroženo.

Jedinečnou a nejznámější rostlinou na Madagaskaru je baobab, strom ve tvaru láhve, jehož kořeny jsou zdánlivě ve vzduchu. Baobab roste již stovky let a místní obyvatelé ho považují za posvátný. Další běžně se vyskytující rostlinou na Madagaskaru je chobotnice, která roste v trnitých lesích v jihozápadním cípu země.

6. Odlesňování je na Madagaskaru závažným problémem. Zajímavosti o Madagaskaru 

 

  Odlesňování je na Madagaskaru závažným problémem.

 

Říká se, že Madagaskar ztratil 80 nebo 90 % svých „původních“ lesů z prehistorických dob, ale to nelze dokázat. Jisté je, že s příchodem lidí na Madagaskar před více než 2000 lety začal proces požárů, těžby dřeva a pastvy, který vedl k redukci vegetace.

 

V současné době patří mezi hlavní příčiny rozsáhlého odlesňování kácení a vypalování zemědělské půdy (což se místně nazývá tavy), výběrová těžba dřeva pro stavební materiály a kácení lesů pro těžbu. Jedná se o závažný problém, který ohrožuje přežití madagaskarské endemické flóry a fauny.

7. Malgaši mají blíže k jihovýchodním Asiatům než k Afričanům.

Přestože Madagaskar odděluje od africké pevniny úzký Mosambický průliv, je to jiný svět. Jeho obyvatelé, Malgaši, jsou potomky indomalajských mořeplavců, kteří sem připluli na obchodní cestě přes Indický oceán před více než 2 000 lety.

 

I dnes je patrná kulturní podobnost s jihovýchodní Asií: jejich základní potravinou je rýže (jedí ji nejméně třikrát denně) a jejich jazyk má asijské kořeny. Při rozhovoru s Malgaši nezapomeňte, že nemají rádi, když se o nich mluví jako o Afričanech, jsou to prostě Malgaši.

 

Díky přetrvávajícím vazbám na Francii, které vznikly v důsledku bývalé koloniální nadvlády, si ostrov vytvořil politické, hospodářské a kulturní vazby také s francouzsky mluvícími zeměmi západní Afriky.

8. Madagaskar byl francouzskou kolonií.

Jméno Madagaskaru dal Marco Polo, který byl prvním Evropanem, který o jeho existenci informoval. Přestože v roce 1500 přišlo na ostrov více Portugalců, byli to Francouzi, kteří jej kolonizovali a prohlásili francouzštinu za úřední jazyk. V 90. 19 let. století se Francouzi rozhodli potlačit malgašský jazyk a veškerý britský vliv.

 

Madagaskar získal nezávislost v roce 1960, ale francouzský vliv je stále patrný v kuchyni (pečivo a bagety jsou běžně k dostání po celé zemi) a architektuře, zejména v Antsirabe. Zatímco ve městě mluví většina lidí francouzsky, na venkově se těžko domluvíte jinak než malgaštinou.

9. Většina Malgašů jsou animisté – věří ve své předky, tabu a magii.

Přestože na Madagaskaru převládá křesťanství (zavedené misionáři), většina obyvatel stále silně věří v magickou moc svých předků. I moderní městští Malgaši považují zemřelé příbuzné za součást rodiny.

Mnozí z nich pohřbívají mrtvé v rakvích umístěných vysoko v jeskyních a na skalách (aby je přiblížili svým předkům v nebi). Během obřadu „obracení kostí“ můžete vidět rodiny, které tančí s mrtvými příbuznými a fotografují se s jejich těly.

10. Madagaskar je jednou z nejchudších zemí světa. Zajímavosti o Madagaskaru 

S ročním HDP na obyvatele ve výši 652 eur se Madagaskar trvale řadí mezi nejchudší země světa. Po získání nezávislosti na Francouzích se potýkalo s jednou neschopnou vládou za druhou. Následovala řada občanských nepokojů a politického chaosu. Zvířata Afriky : 10 nejkrásnějších zvířat Afriky.

Když se bývalý prodavač jogurtů Marc Ravalomanana v roce 2001 ujal prezidentského úřadu (zavedl novou měnu, pravidla a snížil zahraniční dluh země o 20 miliard dolarů), vypadala budoucnost Madagaskaru růžově. Bohužel byl sesazen z funkce a země se opět propadá do politického chaosu.

11. Madagaskar nemá tropické podnebí (alespoň ne celý).

Ačkoli celý ostrov Madagaskar leží v tropech, ne na celém ostrově panuje teplé tropické klima. Vzhledem k jeho rozloze se na něm současně střídají různá podnebí. V zimě (květen až říjen) může být v centrální vysočině poměrně chladno, v okolí Antananariva a Antsirabe dosahují teploty až 0 °C.

 

Když se však dostanete na západě na úroveň moře (Morondava, Ifaty, Isalo), je tam obvykle horko a slunečno po celý rok. V deštných pralesích na východě země je často vlhké a zamračené počasí. Během naší měsíční cesty na Madagaskar jsme si sbalili vše od tlustého zimního oblečení až po tílka a žabky.

12. Pouze 11 % silnic v zemi je zpevněných. Zajímavosti o Madagaskaru 

 

  Pouze 11 % silnic v zemi je zpevněných.

Cestování po Madagaskaru vyžaduje čas. Důvodem je nejen obrovská rozloha země, ale také nedostatečně rozvinutá a neudržovaná infrastruktura. Podle údajů Světové banky je zpevněných pouze 11 % z celkového počtu silnic (30 968 km). Většina cest, po kterých jsme jeli, byla buď extrémně hrbolatá, nebo rozblácená.

 

V období dešťů jsou mnohé z nich neprůjezdné a tvoří obrovské překážky v cestování. Cesta z Belo-sur-Tsiribihina do Tsingy de Bemahara, 100 km po nezpevněné a hrbolaté cestě, nám trvala více než 4 hodiny. Většina autopůjčoven umožňuje pouze pronájem vozu s řidičem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button