O ZEMÍCHZajímavosti

Zajímavá fakta o Švédsku 17 fascinujících faktů o Švédsku

Zajímavá fakta o Švédsku. Ohromte své přátele a rodinu těmito jedinečnými a bizarními fakty o Švédsku. Pro mnoho lidí jsou Norsko a Švédsko jedno a totéž. Přestože obě skandinávské země mají společnou historii, kulturu a úzce propojené jazyky, existují mezi nimi i zásadní rozdíly. Dnes se podíváme na některé zvláštnosti, které činí norského sourozence jedinečným. Zde je několik našich oblíbených faktů o Švédsku.

 

Zajímavá fakta o Švédsku 17 fascinujících faktů o Švédsku

 

1. Švédsko má dvakrát více obyvatel než Norsko

Švédsko má přibližně 10,3 milionu obyvatel. To je téměř dvojnásobek počtu obyvatel Norska! Je také mnohem větší než druhá skandinávská země, Dánsko, které má přibližně 5,8 milionu obyvatel.

2. Švédsko dováží odpad – z Norska!

Švédové rádi recyklují. Pouze 1 % odpadu končí na skládkách, 50 % se recykluje nebo kompostuje a 49 % se spaluje pro energetické účely. Může to znít jako skvělá zpráva, ale způsobilo to jeden velký problém: nezbývá dostatek odpadu, aby spalovny mohly fungovat.
Švédsko proto přišlo s novým řešením. Aby mohla svítit, dováží odpad z Norska a Spojeného království. A jako dvojitý bonus tyto země platí Švédsku za odvoz jejich odpadu!

 

3. Více než polovinu Švédska pokrývají lesy

 

Většinu Švédska pokrývají lesy

Ano, čtete správně. Podle Sveaskoga je přibližně 57 % Švédska zalesněno. Konkrétně se jedná o 23 milionů hektarů, což odpovídá rozloze Spojeného království.
Švédský lesní zákon upravuje způsob hospodaření v lesích, a to jak z hlediska produkce, tak z hlediska životního prostředí. Zákon mimo jiné stanoví, že po vykácení lesa je nutné jej znovu vysadit.

 

4. Zajímavosti o Švédsku  Existuje hotel z ledu?

Ve Švédsku se ve vesnici Jukkasjärvi nachází známý ledový hotel. Hotel se každoročně vyrábí z dvoutunových bloků ledu z nedaleké řeky Torne.
Hotel se začíná stavět od nuly, jakmile v Arktidě nastane chladné období. Stavitelé i umělci se pokaždé snaží vytvořit jedinečný hotel.
A pokud si někdy myslíte, že předpisy o bezpečnosti a ochraně zdraví někdy zacházejí příliš daleko, vzpomeňte si na majitele hotelu Ice. Přestože se jedná o obří iglú, které je celé ze zmrzlé vody, musí být vybaveno požárními hlásiči!

 

5. Kačer Donald je oblíbenější než Mickey Mouse

 

Kačer Donald je oblíbenější než Mickey Mouse

Ve většině zemí světa kraluje Mickey Mouse jako nejoblíbenější Disneyho postavička. Ve Švédsku je však mnohem populárnější Kačer Donald.
Kačer Donald je ve Švédsku nesmírně populární.
Někteří to vysvětlují tím, že Donaldova poněkud chybující povaha je pro Evropany přitažlivější než Mickeyho ctnostná dokonalost. Ať už je důvod jakýkoli, Donald je ve Švédsku jednoznačně nejoblíbenější Disneyho postavičkou.
Od roku 1959 se každý Štědrý den v 15 hodin koná štědrovečerní bohoslužba. sledovat film Kalle Anka och hans vänner önskar god jul společně. Kačer Donald a jeho přátelé vám přejí veselé Vánoce pro ty, kteří nejsou Švédové!
Donald je tak populární, že v roce 2006 musela země změnit zákon, který zakazoval hlasovat pro neexistující kandidáty, protože protestující voliči obvykle napsali „Kačer Donald“!

 

6. Zajímavá fakta o Švédsku  Švédský nápoj překonává Coca-Colu

Překvapivou značkou, která ve Švédsku ustupuje do pozadí, je Coca-Cola, alespoň v období Vánoc. Zatímco mnoho národů si o Vánocích pochutnává na tradičních svátečních nápojích, jako je vaječný koňak nebo svařené víno, ve Švédsku je oblíbeným vánočním nápojem perlivý nápoj nebo limonáda zvaná Julmust.
Julmust je kvašený sladový nápoj bez alkoholu, podobný kořenovému pivu. V prosinci se ho vypije 45 milionů litrů, čímž překoná Coca-Colu i všechny ostatní značky nealkoholických nápojů dohromady.
Julmust pak na několik měsíců zmizí z prodejních pultů, aby se o Velikonocích znovu objevil jako Påskmust – stejný nápoj v jiné lahvi! 75 % „cideru“ se vypije v prosinci a zbývajících 25 % vždy o Velikonocích. Mimo toto období je téměř nemožné tento nápoj sehnat.

 

7. Zajímavosti o Švédsku  Stockholmské metro slouží jako umělecká galerie.

Švédské hlavní město Stockholm je plné působivé architektury. Jedna z nejpůsobivějších památek se však nachází v podzemí!
Přibližně 90 % stanic stockholmského metra je vyzdobeno a tvoří jednu z nejzajímavějších uměleckých galerií na světě. Projektu se zúčastnilo více než 150 umělců, kteří vytvořili mozaiky, obrazy, graffiti, instalace, sochy a další díla.

 

8. Severní Korea dluží společnosti Volvo 45 let

Po korejské válce se Severní Korea pokusila znovu proměnit v ráj a zahájila několik velkých inženýrských projektů s využitím strojů zakoupených na Západě.
Švédsko bylo jednou z prvních zemí, které se chopily iniciativy a otevřely finanční vztahy. Obyvatelé Ráje potřebovali luxusní vozidla, ve kterých by mohli jezdit, a tak si v 70. letech 20. století pořídili automobil. V 90. letech bylo ze Švédska objednáno 1 000 luxusních vozů Volvo 144GL.

První z nich byly dodány v roce 1974. Krátce poté se ukázalo, že Severní Korea za tato vozidla nemůže a nechce zaplatit. Místo toho nechala účty narůst a dluhy přetrvávají dodnes.
Když zjistili, že toho vlastně nemohou moc udělat, typicky švédským způsobem prostě poslali faktury dál. Švédská vláda tedy každý rok dluh přepočítá a zašle novou fakturu. Dluh činí přibližně 300 milionů eur, a přestože země ví, že je jen malá šance, že peníze uvidí, snaží se, aby se na ně nikdy nezapomnělo!

 

9. Švédsko mělo pirátského krále!

 

Zajímavá fakta o Švédsku

Politické dějiny Skandinávie mohou být fascinujícím čtením, zejména machinace v období Kalmarské unie, ale jeden král vyniká tím, že je bizarnější než většina ostatních. Erik Pomořanský se stal Erikem XIII. Švédský po smrti své babičky Markéty I.
Erik nebyl nejlepší král. Zdědil válku, kterou Markéta vyhrála, a pak ji velkolepým způsobem prohrál a ztratil velkou část svého království. Podařilo se mu také rozzlobit šlechtu ve Švédsku, Norsku a Dánsku – učenci vám řeknou, že to je málokdy dobrý nápad.

Když dánská šlechta odmítla schválit jeho volbu nástupce, uprchl na Gotland a obsadil hrad Visborg jako jakousi královskou sázku! Ještě podivnější však je, když se po úplném sesazení z trůnu vydal na dráhu piráta v Baltském moři, aby se pomstil hanzovním kupcům, kteří za jeho vlády způsobili tolik potíží. Po deseti letech pirátství se pak vrátil do vyšší společnosti jako pomořanský vévoda!

 

10. Zajímavosti o Švédsku  Ano, fika opravdu existuje.

Každý si rád odpočine od práce, když může, ale ve Švédsku je tato myšlenka zakořeněná v kultuře. Tento zvyk se nazývá fika a jedná se o uznávanou přestávku dvakrát denně, během níž si pracovníci vychutnávají kávu, koláč a povídají si.
Všichni pracovníci si přece dělají přestávky, ne? No… pomineme-li skutečnost, že v západním světě je mnoho pracovních přestávek pouze teoretických, je fika běžnou a v podstatě povinnou záležitostí. Ve většině firem je každý, kdo se nezúčastní, považován za neslušného. Možná proto jsou švédské zaměstnanecké čtvrti nejšťastnější na světě!

 

11. Švédové milují svérázný marketing

Švédská turistická centrála ráda hledá nové způsoby, jak propagovat svou zemi lidem z jiných zemí. Mezi nejoblíbenější a nejzajímavější patřily @Sweden a telefonní linka Call a Swede.
@Sweden byla iniciativa na Twitteru, kdy každý týden převzal účet nový občan a tweetoval věci, které ho zajímaly o jeho zemi, životě a práci.

Tweeteři také komunikovali s veřejností a odpovídali na otázky týkající se země, jak ji vnímají. Tato iniciativa probíhá již sedm let a více než 350 švédských občanů mělo možnost reprezentovat svou zemi ve světě.
U příležitosti 250. výročí byla zavedena telefonní linka Call a Swede. výročí zrušení cenzury. Záměrem bylo, aby existovalo jediné telefonní číslo, na které by mohl kdokoli na světě zavolat a hovořit s náhodně vybraným švédským občanem ze skupiny dobrovolníků. Program probíhal tři měsíce a ozývali se do něj zájemci z celého světa.

 

12. Švédové vynalezli náhradní nikotinové žvýkačky

 

Pokud jste vy nebo někdo z vašich známých někdy přestali kouřit pomocí nikotinových žvýkaček, můžete poděkovat Švédsku.
První výrobek – Nicorette – vyvinula společnost Leo AB v Helsingborgu. Vznikl na základě zjištění, že kouřící švédští ponorkáři přecházejí během služby z tabáku na žvýkací tabák nebo šňupací tabák, aby si dopřáli nikotin.
Nicorette nebyl první, kdo dal nikotin do žvýkaček, ale vyvinul polymer, který kontroloval uvolňování nikotinu do krevního oběhu, což umožnilo kontrolovat hladinu nikotinu a umožnilo trvalé uvolňování a stabilní odvykání, což pomohlo milionům lidí nadobro přestat užívat nikotin.

 

13. Zajímavá fakta o Švédsku  Osvětlení temných dnů

Život na severu Švédska v zimě, kdy je několik měsíců méně než 5 hodin denního světla, může být obtížný. Sezónní afektivní porucha je typ deprese, která vzniká jako reakce na nedostatek denního světla a postihuje mnoho lidí na severu Evropy.
Jedno švédské město proti tomu nainstalovalo na autobusové zastávky světelné boxy, aby lidé čekající na svůj dopravní prostředek mohli v tmavých zimních dnech zažít trochu více denního světla.

 

14. Zajímavá fakta o Švédsku  Scaling the Solar System

Švédsko možná není prvním místem, které vás napadne, když se řekne výzkum vesmíru, ale v jednom klíčovém astronomickém ohledu je světovou špičkou – má největší model sluneční soustavy na světě.
Model vychází z Ericssonova dómu – největší půlkulaté budovy na světě – ve Stockholmu a sahá až do 950 km vzdálené Kiruny, kde je vyznačen pojem Termination Shock – konec sluneční soustavy.
Měřítko je 1:20 milionů a každý objekt je označen modelem nebo plastikou. Merkur je od středu vzdálen pouhé 3 km, Země 7,6 km, Neptun 229 km a Pluto 300 km.

 

15. Švédsko je největší skandinávský stát

Švédsko je pátou největší zemí Evropy. Celková rozloha 450 295 km2 je větší než rozloha Norska i Dánska. Přestože je Švédsko jednou z největších evropských zemí, má také jednu z nejnižších hustot zalidnění.
16. 63 % obyvatel Švédska žije ve městech.
Přesto většina Švédů žije ve městech. V roce 2018 žilo 63 % obyvatel v jedné ze 126 městských oblastí s více než 10 000 obyvateli. Zajímavá fakta o Švýcarsku, 42 zábavných faktů
 

 

17. Zajímavá fakta o Švédsku  Švédsko je ekonomickou velmocí.

Ve Švédsku vzniklo mnoho významných společností, zejména v oblasti designu a technologií. Electrolux, Ericsson, H&M, IKEA, Saab, Scania a Volvo jsou jen některá ze známých švédských jmen v celosvětovém obchodě.
Ze Švédska pochází také nespočet vynálezů a inovací. Mezi významné patří Tetra Pak, kardiostimulátor, dynamit a kuličková ložiska. Mastné vlasy : 5 domácích prostředků

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button