O ZEMÍCHZajímavosti

Zajímavosti o Irsku 25 zajímavostí o Irsku

Zajímavá fakta o Irsku. Chcete se o Irsku dozvědět více? Zde je 25 zajímavostí o Irsku, které jste před přečtením tohoto článku pravděpodobně nevěděli!

Zajímavosti o Irsku 25 zajímavostí o Irsku

 

Zajímavá fakta o Irsku

1. Irsko je velmi úspěšné v soutěži Eurovize

Je jediným národem, který vyhrál Eurovizi sedmkrát, a jediným národem, který ji vyhrál třikrát za sebou. Niamh Kavanagh – In Your Eyes je pravděpodobně nejslavnějším irským vítězem.

 

2. Nejstarší doklady o přítomnosti člověka v Irsku pocházejí z doby 12 800 let př. n. l. l.

V jeskyni byla nalezena medvědí kost, na které byly patrné stopy po řezání kamennými nástroji. Kost byla radiokarbonově datována do roku 12 800 př. n. l. l. Kost byla nalezena již v roce 1903, ale prozkoumána pomocí nové technologie až v roce 2010.
To znamená, že Irsko bylo osídleno již v paleolitu. Dříve byly nejstarší doklady datovány na 8 000 let.

 

3. Více Irů žije v zahraničí než v Irsku Zajímavá fakta o Irsku 

Ve skutečnosti se k irskému původu hlásí přibližně 70-80 milionů lidí na celém světě, ale přesný počet se dá jen těžko odhadnout. Hlavní příčinou tohoto počtu je masová emigrace z důvodu hladomoru a hledání lepších příležitostí v zahraničí, zejména v Americe v 19. století. století.

Mezi země s největším počtem irských potomků patří Austrálie, Kanada, Argentina a Jihoafrická republika a samozřejmě Velká Británie.

Oficiální počet irských občanů narozených v zahraničí samozřejmě není 80 milionů. Přibližně 1 milion irských občanů se narodil v zahraničí.

4. Angličtina zde byla poprvé zavedena ve 12 letech. Century

Dnes většina lidí mluví anglicky, ale nebylo tomu tak vždy a i dnes se zde stále mluví irsky a vyučuje se to ve školách.

Irština je gaelský jazyk patřící do keltské části indoevropského jazykového stromu a není vůbec podobná angličtině. Je to stále první jazyk, kterým se mluví v Galway, Kerry, Corku a Donegalu a v menších oblastech Waterfordu, Mayo a Meathu.

 

5. Na ostrově se nachází více než 30 000 hradů a zřícenin.

Po celém ostrově je roztroušeno velké množství hradů a zřícenin, které se podle údajů počítají na 30 000. Na některých hradech se mohou turisté ubytovat a v některých případech je dokonce možné si pronajmout celý hrad!

 

6. Irové pijí hodně alkoholu Zajímavá fakta o Irsku 

 

Irové hodně pijí Zajímavá fakta o Irsku 

Lidé však většinou nepijí alkohol, ale čaj. Pouze Turci pijí více čaje na obyvatele a osobu než Irové. Pokud jde o alkohol, jsou to až 4. spot.

Průměrný Ir spotřebuje ročně 2,19 kg čaje (4,83 kg).

 

7. Pouze asi 9 % lidí v Irsku má přirozeně zrzavé vlasy.

Irové jsou běžně spojováni se zrzavými vlasy, velmi světlou pletí a pihami, ale ve skutečnosti je to jen stereotyp. Ačkoli je zde průměrný podíl lidí s přirozeně zrzavými vlasy vyšší než kdekoli jinde na světě, stále je to jen 9 %.

8. Irsko je ostrov rozdělený na dvě politické oblasti.

Severní část ostrova se nazývá Severní Irsko – součást Spojeného království. Většina území Irska patří Irské republice, která je suverénním státem.

 

Mohlo by vás zajímat:

 

9. Nejstarší hostinec byl otevřen již v roce 900 n. l. l.

Bar Seans v Athlone je údajně nejstarší dosud fungující hospodou v Irsku. V roce 2004 byla v Guinnessově knize rekordů zapsána jako nejstarší hospoda v Evropě!

 

10. Polština je druhým nejrozšířenějším domácím jazykem.

Irštinu doma používají přibližně 2 % obyvatel, zatímco polštinu doma podle údajů ČSÚ používá více než 119 000 občanů.

 

11. Halloween pochází z keltského svátku sklizně Samhain.

Slavíte Halloween? Pak byste měli poděkovat Irům, zejména keltskému svátku sklizně Samhain, z něhož údajně Halloween pochází.
12. 82 % irských občanů se hlásí k římskokatolické církvi.

Halloween pochází z keltského svátku sklizně Samhain.

Ačkoli se stále více občanů označuje za ateisty s křesťanským původem, Irsko má stále jednu z nejvyšších návštěvností kostela v Evropě a přibližně 82 % všech obyvatel se hlásí k římskokatolické církvi.

 

13. Svatý Patrik nebyl Ir Zajímavá fakta o Irsku 

Svatý Patrik, patron Irska, nebyl Ir, jak by se mnozí mohli domnívat. Ve skutečnosti se narodil někde ve Velké Británii, pravděpodobně v jednom z měst na území dnešního Walesu.

Svatý Patrik byl však unesen piráty a přivezen do Irska. Byl prodán do otroctví, kde strávil šest let, než uslyšel hlas, který mu říkal, aby se vrátil domů.

To také udělal, a když se vrátil do řecké Británie, stal se duchovním a později se vrátil do Irska jako misionář. Den svatého Patrika se slaví každý rok 17. března. Březen.

 

14. O irské občanství můžete požádat, pokud je jeden z vašich prarodičů Ir.

Máte irského prarodiče? Pokud to můžete prokázat, můžete požádat o irské občanství. To je užitečné zejména v případě, že jste se narodili mimo Evropu a Evropskou unii, protože pak můžete požádat o irský pas.

S irským pasem můžete cestovat po Evropě, aniž byste se museli obtěžovat s vyřizováním víz.

 

15. Hurling a gaelský fotbal – dva národní sporty

Ve většině zemí je národním sportem fotbal, hokej nebo basketbal, ale Irsko má své vlastní sporty, které jsou velmi populární. Obzvláště oblíbené jsou sporty hurling a gaelský fotbal, které jsou považovány za národní sporty.

 

Zajímavá fakta o Irsku 5 zábavných faktů o Irsku

 

 • Sání bradavek krále jako gesto podřízenosti ve starém Irsku
 • V Nigérii se vypije více Guinnessu než v Irsku
 • Národní muzeum skřítků v Dublinu
 • V roce 2007 pršelo 40 dní v řadě
 • Irské děti dostávaly k narozeninám „Bumps“. To znamená, že je zvedli na ruce a nohy a nechali je poskakovat ve vzduchu nahoru a dolů, přičemž se jejich hýždě dotýkaly země tolikrát, kolikrát odpovídaly jejich věku.

Zajímavá fakta o narozeninách Irska

Zajímavosti o Irsku  5 zajímavostí o Irsku 

 

 • Svatý Patrik je patronem
 • Irský zajíc je považován za národní zvíře
 • Harfa je národním symbolem
 • Muckanaghederdauhaulia je nejdelší zeměpisné jméno v Irsku, ale za nejdelší zeměpisné jméno se považuje také Sruffaunoughterluggatoora s 25 písmeny.
 • Název země v irštině je Eire.

 

Zajímavá fakta o Irsku Obecná fakta o Irsku

 

 • Celkový počet obyvatel: z toho 4,784 milionu (Irská republika) a 1,875 milionu (Severní Irsko).
 • Hlavní města:Dublin (Irská republika) a Belfast (Severní Irsko)
 • Průměrná délka života: 81,61 let
 • Lough Neagh
 • Státní svátek: 17. Březen
 • Měna: (EUR)
 • Jazyky: angličtina, irština, Ulster-Scots
 • Náboženství: křesťanství (římskokatolické)

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button