Zimní pneumatiky

Zimní pneumatiky – kompletní průvodce výběrem

Zimní pneumatiky. Průvodce zimními pneumatikami: vše, co potřebujete vědět. Frázi „kde se guma potkává s vozovkou“ používáme k popisu okamžiku, kdy je teorie testována v praxi. Tato věta je vhodná zejména v případě, že se jedná o vážnou zimní jízdu a zimní pneumatiky jsou nutností.

 

Zimní pneumatiky

 

Zimní pneumatiky

 

Váš vůz může být více než 3000 kilogramů vážící kombinace oceli, hliníku a složitých obvodů. Při jízdě na sněhu a ledu však bezpečnost všech cestujících ve vašem voze závisí na několika centimetrech čtverečních gumy, která buď pevně přilne k vozovce, nebo po ní klouže.

 

Výrobci automobilů přicházejí s nejrůznějšími technologiemi, které nám mají zajistit bezpečnost na zasněžených a zledovatělých silnicích. Patří mezi ně systémy pohonu všech kol (AWD), které mohou měnit rychlost otáčení jednotlivých kol, aby se maximalizovala přilnavost, a systémy kontroly trakce, které omezují výkon přenášený na prokluzující kolo.

 

Všechny tyto technologie mohou být účinné. Nic však nezajistí větší bezpečnost vašeho vozu v zimě, než když je místo, kde se guma setkává s vozovkou, tzv. kontaktní plocha, vyrobeno z materiálu, který zůstává v mrazu o něco pružnější.

 

Zimní pneumatiky jsou jedním z nejlevnějších a nejefektivnějších způsobů, jak zvýšit bezpečnost vašeho vozu v chladných podmínkách. V této příručce najdete vše, co potřebujete vědět o zimních pneumatikách.

 

Jak fungují zimní pneumatiky?

 

Jak fungují zimní pneumatiky

 

Moderní pneumatiky nejsou pouhé gumové duše, jak se zdá. Jsou vyrobeny z několika vrstev pryže, polyesteru, nylonu a oceli kombinovaných tak, aby maximalizovaly odolnost, absorbovaly nárazy a udržovaly pevný úchop.

 

  • Pneumatiky mohou za jízdy vypadat dokonale kulaté, ale při vysoké rychlosti neustále mění svůj tvar. Deformují se, aby si zachovaly pevnou styčnou plochu.
  • Při teplotách pod bodem mrazu může pryžová směs, která tvoří vnější běhoun většiny pneumatik, velmi ztvrdnout a ztratit tření.
  • Představte si tanečnici, která v botách s hladkou podrážkou piruetuje po naleštěné dřevěné podlaze. Stejným způsobem může auto s tvrdými pneumatikami na silnici proklouznout.
  • Zimní pneumatiky používají jedinečné pryžové směsi, které zůstávají při nízkých teplotách poddajnější, takže si udržují pevný kontakt s vozovkou.
  • A teď si představte, že by se stejný tanečník pokoušel o piruetu v turistických botách s gumovou podrážkou.

 

Dalším důležitým prvkem zimních pneumatik jsou „výstupky“ (hluboký kanál vyříznutý na vnější straně pneumatiky). Úkolem koncovky je vytlačit vodu a bláto z cesty, aby si vůz zachoval potřebné tření pro jízdu za špatného počasí.

 

Můžete jezdit na zimních pneumatikách po celý rok?

 

Na zimních pneumatikách můžete jezdit po celý rok

 

Stejné faktory, díky nimž jsou zimní pneumatiky účinnější v chladném počasí, způsobují, že jsou pomalejší a rychleji se opotřebovávají za lepšího počasí. Pokud jezdíte na zimních pneumatikách v mírném podnebí, rychle se opotřebovávají a váš vůz se špatně ovládá.

 

Jak poznáte zimní pneumatiky? – Zimní pneumatiky

 

Jak poznat zimní pneumatiky Zimní pneumatiky

 

Na boku každé pneumatiky je složitý soubor výkonnostních kódů a značení. Jak číst pneumatiku – vysvětlení

 

Při nákupu zimních pneumatik je třeba znát jednoduché kódy pneumatik: na bočnici pneumatiky může být nápis „M+S“ nebo obrázek trojvrší se sněhovou vločkou uvnitř.

M+S znamená bláto a sníh. Pneumatiky se symbolem M+S však nemusí nutně znamenat dobré zimní pneumatiky. Tento symbol je certifikován Asociací výrobců pneumatik a je založen na vizuální kontrole běhounu. Tato certifikace nevyžaduje zkoušku. Celoroční pneumatiky mohou být označeny symbolem M+S.

 

Společnost používá pro testování a materiály symbol trojitého vrcholu. Jak už název napovídá, tato organizace testuje pneumatiky. Měří zrychlení, brzdění a přilnavost v zatáčkách na sněhu. Pouze zimní pneumatiky mohou získat horský odznak se třemi hroty.

 

Typy zimních pneumatik – Zimní pneumatiky

 

Výrobci pneumatik vyrábějí různé zimní pneumatiky pro různé typy vozidel. Osobní a nákladní automobily a vozy SUV mají specifické podmínky, takže každý z nich vyžaduje specializované zimní pneumatiky.

 

Led vs. sníh – zimní pneumatiky

Zimní pneumatiky pro osobní automobily a crossovery mají specifické vlastnosti. Používají běhouny z těsně rozložených bloků s mnoha malými zářezy a diatomitickou zeminu přimíchanou do směsi, aby si zachovaly pružnost v extrémních mrazech. Tyto pneumatiky jsou nejlepší volbou pro jízdu na zasněžených silnicích. Dobře drží na zorané silnici, kde mohou být zmrzlá místa.

 

Zimní pneumatiky určené pro nákladní automobily a vozy SUV mají někdy konstrukci s širokými mezerami mezi běhounem a o něco tvrdší směs (i když stále měkčí než směs používaná u celoročních pneumatik). Tyto pneumatiky mají nejlepší vlastnosti na sněhu na neoraných silnicích. Zimní pneumatiky. Mohou být vhodné pro ty, kteří žijí na venkově a nemusí čekat na příjezd pluhu, než se vydají do práce. Na rozorané silnici však nemají tak dobrou přilnavost jako zimní pneumatiky určené na led.

 

Vysoce výkonné zimní pneumatiky

Díky zimním pneumatikám se každé vozidlo chová na suché vozovce o něco méně agresivně. Několik specializovaných výrobců pneumatik vyrábí vysoce výkonné zimní pneumatiky, které se vzdávají části přilnavosti, aby si zachovaly lepší ovladatelnost na suché vozovce. V Evropě jsou běžnější, na americkém trhu jsou poměrně vzácné.

Vysoce výkonné zimní pneumatiky se nedoporučují těm, kteří žijí v oblastech náchylných k nepříznivému počasí. Je bezpečnější koupit si v zimě spolehlivou sadu zimních pneumatik a v ostatních třech ročních obdobích si užívat dobrých jízdních vlastností svého vozu.

 


 

Pneumatiky s hroty a hroty – Zimní pneumatiky

Některé zimní pneumatiky jsou vyrobeny s malými hroty zapuštěnými do vnějšího běhounu. Hroty jsou obvykle kovové, ale někdy i z tvrdší pryže. Dokážou rozbít led a uježděný sníh, čímž zlepšují trakci.

Dříve byly běžné ve státech s krutými zimami, ale s rozvojem technologie pneumatik se pneumatiky s hroty staly mnohem méně častými. Moderní zimní pneumatiky mají na většině povrchů vozovek téměř stejnou přilnavost i bez hrotů. Zimní pneumatiky.

Pneumatiky s hroty mohou mít smysl ve velmi venkovských oblastech se silnými zimami. Mají však závažné nevýhody. Pneumatiky s hroty jsou těžší než pneumatiky bez hrotů a mohou změnit jízdní vlastnosti vozu. Problémem je také nadměrná hlučnost na suchém povrchu a jejich cena je mnohem vyšší.

 

Některé státy používání pneumatik s hroty zcela zakazují. Jiné je povolují pouze na méně rozvinutých silnicích nebo omezují jejich používání na nejchladnější měsíc v roce.

U zimních pneumatik s hroty lze hroty namontovat ručně pouze v případě potřeby. Přidávání a odstraňování hrotů je časově náročný proces. Pokud ji pneuservis provádí několikrát ročně, může být nákladná.

 

Vyplatí se dražší zimní pneumatiky?

 

V klimatických oblastech s nepříznivým zimním počasím jsou dražší zimní pneumatiky často nejefektivnější investicí do bezpečnosti, kterou mohou řidiči učinit. Testy zjistily, že vozidlo s pohonem předních kol a zimními pneumatikami obvykle drží stopu lépe než vozidlo s pohonem všech kol a celoročními pneumatikami. Běžná sada zimních pneumatik stojí méně než 500 eur.

 

 

 

Zda pro vás mají dražší zimní pneumatiky smysl, závisí na počasí v místě, kde pravidelně jezdíte. V severních klimatických podmínkách a ve vyšších nadmořských výškách mohou představovat zásadní bezpečnostní prvek. V jižním podnebí mohou zvýšit náklady za malý přínos.

Zimní pneumatiky je třeba měnit nejméně dvakrát ročně. Musíte vynaložit dodatečné náklady na jejich instalaci v pneuservisu, když začne chladné počasí, a na jaře nasadit celoroční pneumatiky. Pneumatiky se také opotřebovávají pomaleji, pokud během roku střídáte dvě sady.

 

Nejlepší způsob skladování zimních pneumatik

 

Pořízení celoročních a zimních pneumatik znamená, že potřebujete místo, kam byste uložili výbavu, kterou nepoužíváte. Zimní pneumatiky.

 

Pokud se rozhodnete uskladnit zimní pneumatiky doma, měli byste si naplánovat čištění a balení nepoužívaných pneumatik. K jejich ochraně můžete použít vaky nebo kryty na pneumatiky. Jejich skladování v suché místnosti pomáhá udržet je v co nejlepším stavu, dokud je nebudete znovu potřebovat. Aby byla výměna pneumatik pohodlnější, je snazší mít každou sadu pneumatik na vlastním ráfku.

Mnoho prodejen pneumatik s chladným klimatem nabízí za malý poplatek uskladnění pneumatik. Tento přístup sice zvyšuje náklady, ale může být výhodný, protože při něm nemusíte tahat těžké pneumatiky do servisu.

 

Pokyny k nákupu nových zimních pneumatik – Zimní pneumatiky

 

Při nákupu zimních pneumatik se řidičům doporučuje:

 

  • Plánujete zakoupit sadu čtyř stejných zimních pneumatik. Možná si myslíte, že nasazením zimních pneumatik na hnaná kola ušetříte, ale v takovém případě se pneumatiky opotřebovávají nerovnoměrně, což vyžaduje jejich dřívější výměnu.
  • Počítejte s náklady na montáž a hledejte sezónní kupony v místních prodejnách pneumatik.

Nejlepší zimní pneumatiky na trhu

Které zimní pneumatiky jsou pro vaše vozidlo nejvhodnější, závisí na mnoha faktorech, včetně typu a hmotnosti vozidla, které řídíte, na tom, zda jezdíte nejčastěji po dálnici, příměstských ulicích nebo venkovských silnicích, a na počasí v místě vašeho bydliště. Nejlepším zdrojem informací při rozhodování je místní pneuservis nebo důvěryhodný mechanik. Doporučujeme vám jednu z nejlepších prodejen pneumatik, kde si můžete vybrat ze široké nabídky produktů.
Autoobuv.sk

 

Kdy bych měl přezout na zimní pneumatiky?

Poraďte se s důvěryhodným mechanikem. Odpověď závisí na počasí a vašem stylu jízdy. Přezutí na zimní pneumatiky je povinné ze zákona. Zimní pneumatiky musí být na vašem vozidle namontovány vždy, když je na silnici souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy.

 

Jak zjistit, kdy potřebujete nové zimní pneumatiky?

Protože zimní pneumatiky vyžadují pro správnou funkci hlubší dezén než celoroční pneumatiky, měli byste je vyměnit, když dezén dosáhne velikosti 6/32 palce. Celoroční pneumatiky by se měly přezouvat přibližně na 1/8 palce.

 

Jsou celoroční pneumatiky vhodné na sníh?

Celoroční pneumatiky jsou přijatelné v oblastech, kde je málo sněhu. Pokud se však chystáte jezdit tam, kde často sněží, měli byste zvážit použití zimních pneumatik.

 

Kolik stojí zimní pneumatiky?

Cena zimních pneumatik je o něco vyšší než cena celoročních pneumatik, ale slevy na pojištění za jejich vlastnictví mohou pomoci pokrýt náklady. Prodlouží také životnost vašich běžných pneumatik.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button