Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Plemena psůPLEMENA PSŮ INDIVIDUÁLNĚ

Aljašský malamut: popis plemene

Aljašský malamut je těžký, mohutný a přátelský pes, který pochází z Aljašky v USA. Jedná se o jedno z nejstarších plemen tažných psů, které původně vyšlechtily domorodé inuitské kmeny k tahání těžkých nákladů. Dnes je oblíbeným společníkem a rodinným psem v mnoha domácnostech po celém světě.

 

Aljašský malamut

 

Aljašský malamut

 

Malamuti mají hustou srst, která je chrání před extrémními teplotami a větrem, a silné svaly, které jim umožňují tahat těžká břemena. Jsou to velmi inteligentní psi, kteří se rychle učí a mají silný ochranný a hlídací instinkt. Proto je důležité, aby byli od mládí dobře socializováni a vycvičeni.

Pokud hledáte psa, který je přátelský, aktivní a má silné ochranné instinkty, aljašský malamut může být pro vás tou správnou volbou. Je však třeba mít na paměti, že se jedná o velkého a silného psa, který potřebuje hodně pohybu a péče. Než si ho pořídíte, je důležité zjistit více informací o jeho temperamentu, péči a výcviku.

Historie a původ

 

Historie a původ

 

Aljašský malamut je původní psí plemeno, které pochází ze severozápadní Aljašky. Tyto psy chovali Inuité, kočovné kmeny žijící v drsných podmínkách v oblasti Yukonu. Inuité potřebovali silné a spolehlivé psy, aby mohli tahat těžké náklady a přepravovat svůj majetek. Aljašský malamut byl jediným plemenem, které se v této oblasti chovalo, a pro Inuity představoval neocenitelný nástroj.

Malamuti se používali nejen k tahání těžkých nákladů, ale také k lovu a rybolovu. Tito psi byli také velmi důležití pro hledače zlata, kteří se v této oblasti usadili v 19. století. století. Malamuti dokázali tahat těžká břemena i v extrémních podmínkách a byli nepostradatelnými společníky lidí žijících v této oblasti.

 

Malamuti jsou chováni již po staletí a jsou úzce spojeni s Inuity. V 20. století začali být tito psi populární i v jiných částech světa. Dnes jsou aljašští malamuti oblíbenými společníky a často se používají k tahání saní a v různých psích sportech.

Malamuti jsou velmi odolní a mají hustou srst, která jim umožňuje zvládnout i extrémní chlad. Tito psi mají velkou tažnou sílu a jsou velmi inteligentní a přátelští. Ačkoli tito psi pocházejí z Aljašky, dnes se vyskytují po celém světě.

 

Charakteristika plemene

 

Charakteristika plemene

 

Aljašský malamut je obr mezi psími plemeny a patří do skupiny ostnatých a primitivních plemen. Jedná se o americké plemeno psa, které původně chovaly indiánské kmeny na severu Aljašky. Je to silný a odolný pes, který byl původně vyšlechtěn k tahání saní a převážení zásob.

Podle standardu FCI má aljašský malamut výšku v kohoutku 61 – 66 cm a váží 39 – 40 kg. Samice měří v kohoutku 56-61 cm a váží 29-30 kg. Jejich srst je středně dlouhá a hustá, nejčastějšími barvami jsou bílá, černá a vlkošedá.

Toto plemeno je považováno za láskyplného, přizpůsobivého a věrného psa. Aljašský malamut je velmi inteligentní a má tendenci být nezávislý. Je to pes, který je velmi aktivní a potřebuje hodně pohybu. Pokud není dostatečně stimulován, může být destruktivní a nespokojený.

Aljašský malamut se velmi dobře snáší s dětmi a jinými domácími zvířaty, ale může být dominantní vůči ostatním psům. Je to pes, který potřebuje pevného vůdce a důsledné vedení. Při správném zacházení může být skvělým společníkem a rodinným psem.

 

Vzhled a srst aljašského malamuta

 

Vzhled a srst aljašského malamuta

 

Aljašský malamut je velký, silný a kompaktní pes s hlubokým hrudníkem a silnými rameny, které mu umožňují tahat těžká břemena. Jeho tělo je dlouhé, svalnaté, má silný krk, hluboký a široký hrudník a rovný hřbet. Hrudní a pánevní končetiny jsou silné a pevné, dobře zaúhlené, s uzavřenými tlapami typu „sněžnice“.

Hlava aljašského malamuta je široká a krátká s tupým nosem. Jeho oči jsou hluboce posazené, mandlového tvaru a mohou být hnědé, modré nebo obojí. Uši jsou středně velké, trojúhelníkového tvaru a vztyčené.

Srst malamutů může být černá nebo zlatá přes různé odstíny červené až po hnědočervenou, vždy s bílými znaky. Jediná přípustná stálá barva srsti je bílá. Krycí srst musí být tvrdá, ani dlouhá, ani měkká. Substrát je silný, mastný, zvlněný a dlouhý jeden až dva palce (2,5 až 5 cm). Délka obou typů srsti se liší.

Celkově má aljašský malamut vzhled typického tažného psa s výrazným osvalením a kompaktní stavbou těla. Její srst je hustá a odolná, s podsadou, která jí pomáhá zvládat chladné podnebí. 10 psích plemen, která vypadají jako vlci

 

Charakterové vlastnosti

 

Aljašský malamut je přátelský, milující a rodině oddaný pes. Je to pes plný energie, což se projevuje jeho aktivitou a touhou hrát si. Malamuti jsou velmi přátelští a rádi si hrají s lidmi i jinými psy.

Malamuti jsou velmi klidní psi, kteří často neštěkají. Jsou to však tvrdohlaví psi, kteří potřebují pevné vedení a trpělivost při výcviku. Pokud jsou dobře vedeni, jsou velmi poslušní a snadno se učí.

Tito psi mají silnou vůli a jsou velmi samostatní. Je důležité, aby majitelé byli pevní a důslední, aby malamuti neměli pocit, že mají nad svými majiteli kontrolu. Malamuti jsou velmi odvážní a mají zdravou zvědavost. Jsou to velmi přátelští psi, kteří si rádi hrají s dětmi.

Malamuti jsou velmi silní psi a mají hodně energie, takže potřebují hodně pohybu. Jsou to psi, kteří jsou nejlepší, když mají nějakou práci. Proto jsou malamuti ideální pro lidi, kteří mají rádi venkovní aktivity a sporty.

Celkově jsou aljašští malamuti velmi přátelští a milí psi, kteří jsou vhodní pro rodiny s dětmi. Jsou to velmi aktivní psi, kteří potřebují hodně pohybu a pohybu, aby zůstali zdraví a šťastní. Je důležité, aby majitelé byli pevní a důslední, aby malamuti neměli pocit, že mají nad svými majiteli kontrolu.

 

Zdraví a péče

 

Aljašský malamut je plemeno, které se těší dobrému zdraví. Jako u každého psa se však i u tohoto plemene mohou vyskytnout zdravotní problémy. Nejčastějšími poruchami pohybového aparátu, se kterými se malamuti setkávají, jsou dysplazie kyčelního nebo loketního kloubu nebo artritida v dospělosti. Proto je důležité, aby majitelé dbali na správnou výživu a pohyb svého psa a pravidelně ho proháněli u veterináře.

Kromě toho aljašský malamut potřebuje také správnou péči o srst a kůži. Jeho hustá srst vyžaduje pravidelné kartáčování, které pomáhá odstraňovat odumřelé chlupy a zabraňuje tvorbě záhybů na kůži. Důležité je také koupat psa jen zřídka, protože příliš časté koupání může vysušit jeho kůži.

 

Přestože je aljašský malamut nezávislý a tvrdohlavý pes, je důležité ho správně socializovat. Toto plemeno má mírnou náchylnost k lidem, proto je důležité, aby bylo od štěněte v kontaktu s různými lidmi a zvířaty. To mu pomůže stát se dobře socializovaným a přátelským psem.

Obecně je aljašský malamut zdravý a odolný pes, který vyžaduje pravidelnou péči a pozornost svého majitele. Správná výživa, pohyb a péče o srst a kůži jsou klíčem k tomu, aby byl váš pes zdravý a spokojený.

 

Výcvik a výchova Aljašský malamut

 

Výcvik a výchova Aljašský malamut

 

Výchova a výcvik aljašského malamuta jsou důležité pro jeho správné fungování v domácím prostředí. Malamut je severské plemeno a nese s sebou určitou nezávislost. Proto je důležité, aby byl správně veden výchovou a výcvikem a aby jeho majitel rozuměl jeho povaze.

Při výchově aljašského malamuta je důležité od samého začátku stanovit jasná pravidla a hierarchii ve vztahu mezi psem a majitelem. Malamut musí pochopit, že majitel je pánem a že má v rodině své místo. Majitel by proto měl být ve svých rozhodnutích důsledný a spravedlivý. Psi pro pěší turistiku : 10 plemen vhodných pro pěší turistiku

Výcvik aljašského malamuta by měl být založen na pozitivním přístupu a odměnách. Malamut je citlivý pes a hrubé zacházení mu nepomůže. Je třeba ho trpělivě a postupně učit novým věcem a dovednostem. Výcvik by se měl zaměřit na poslušnost, zvládnutí základních povelů a socializaci.

Při výcviku aljašského malamuta se doporučuje používat pamlsky jako odměnu za správně provedené činnosti. Je důležité, aby byl majitel trpělivý a nezvyšoval obtížnost povelů příliš rychle. Malamut se učí postupně a na zvládnutí každého úkolu potřebuje čas.

Výchova a výcvik aljašského malamuta jsou důležité pro jeho správné fungování v domácím prostředí. Malamut je citlivý a inteligentní pes, který od svého majitele vyžaduje trpělivost a lásku. Při správném přístupu a výchově se může stát skvělým společníkem celé rodiny. Je pot pro vlasy nebezpečný?

 

Aktivity a pohyb

 

Aljašský malamut je plemeno, které potřebuje hodně pohybu a aktivity. Majitel by měl být fyzicky zdatný a sportovně založený, aby dokázal uspokojit potřeby svého psa. Malamut je vytrvalý sportovec ze severu, který má velmi silné svaly. Jeho pohybové potřeby by měly být uspokojovány v přirozeném prostředí, kde se může volně pohybovat a běhat.

Jednou z nejoblíbenějších aktivit aljašských malamutů je canicross, což je běh se psem. Při tomto sportu jsou majitel a pes k sobě připoutáni speciálním postrojem a běží společně. Tento sport pomáhá udržovat psa v dobré kondici a zlepšuje jeho vytrvalost.

 

Další oblíbenou aktivitou aljašských malamutů je přetahování lanem. Toto plemeno bylo původně vyšlechtěno k tahání saní a vozíků a jeho silné svaly a vytrvalost jsou pro tento sport ideální. Majitelé mohou své psy přihlásit do soutěží v tahání saní nebo vozů, které se konají po celém světě.

Dalším sportem, který může být pro aljašského malamuta vhodný, je tahání zátěže. Při tomto sportu pes táhne těžký náklad na určitou vzdálenost. Tato aktivita pomáhá posilovat svaly a zlepšuje vytrvalost psa.

Dalším sportem, který může být vhodný pro majitele aljašských malamutů, je jízda na kole. Při tomto sportu pes táhne kolo a majitel na něm jezdí. Tento sport je ideální pro psy, kteří mají rádi rychlost a silné svaly. Plemena psů pro chladné počasí :20 plemen psů

Je důležité si uvědomit, že aljašský malamut potřebuje pravidelný pohyb a aktivitu, aby byl zdravý a šťastný. Majitelé by měli dbát na to, aby měl jejich pes dostatek pohybu a aby byl fyzicky i psychicky stimulován.

 

Interakce s ostatními

 

Aljašský malamut je považován za láskyplného a věrného psa, který si rozumí s dětmi. Tento mohutný severský pes však bývá dominantní a ne vždy vychází bezvýhradně dobře s ostatními psy.

Pokud chce mít majitel více než jednoho psa, je důležité vybrat pro aljašského malamuta vhodného partnera. Měli by to být psi podobného temperamentu a velikosti, kteří budou respektovat jeho dominantní postavení.

Aljašský malamut je vhodný také jako společník pro lidi, kteří žijí v bytě. Při správné péči a dostatku pohybu se dokáže přizpůsobit i menšímu bytu. Je však důležité poskytnout mu dostatek fyzické aktivity a duševní stimulace, aby se nezačalo chovat destruktivně.

 

Při kontaktu s cizími lidmi by měl být aljašský malamut dobře socializován a vycvičen tak, aby nebyl agresivní nebo příliš chránil svého majitele. Pokud se aljašský malamut chová agresivně nebo nepředvídatelně, je důležité vyhledat pomoc zkušeného trenéra.

Vzhledem ke své velikosti a síle by měl být aljašský malamut při kontaktu s dětmi vždy pod dohledem. I když s nimi dobře komunikuje, může dětem při hře a zábavě neúmyslně ublížit. Proto je důležité naučit děti správně s ním zacházet a respektovat jeho hranice.

Pokud má majitel více domácích zvířat, je důležité zajistit, aby aljašský malamut nebyl agresivní vůči jiným zvířatům. Důležité je, abyste ho od malička cvičili a socializovali, aby se naučil respektovat ostatní zvířata v domácnosti.

 

Srovnání s jinými plemeny

 

Aljašský malamut je jedním z nejstarších plemen saňových psů a má své místo mezi ostatními severskými plemeny. V této části se podíváme na některá z těchto plemen a porovnáme je s aljašským malamutem.

 

Sibiřský husky

Sibiřský husky a aljašský malamut jsou velmi podobná plemena a často se zaměňují. Obě plemena jsou odolná a mají hustou srst, která jim pomáhá přežít v chladných podmínkách. Aljašský malamut je však o něco větší a silnější než sibiřský husky. Malamut má také silnější svaly a je schopen tahat těžší břemena. Na druhou stranu je sibiřský husky rychlejší a lepší v běhu na krátké vzdálenosti. Sibiřský husky: původ, charakteristika a využití

Samojedi

Samojed a aljašský malamut jsou si podobní velikostí i barvou srsti. Samojed je však o něco menší a má méně svalové hmoty než aljašský malamut. Samojed má také méně hustou srst a hodí se spíše do teplejšího podnebí. Obě plemena jsou však velmi přátelská a vhodná pro rodiny s dětmi.

 

Kanadský eskymák pes

Kanadský eskymák a aljašský malamut jsou si vzhledově velmi podobní, ale kanadský eskymák je o něco menší a má méně svalové hmoty než aljašský malamut. Je také o něco rychlejší a lépe zvládá běh na krátké vzdálenosti. Naproti tomu aljašský malamut je silnější a lépe tahá těžká břemena.

 

Grónský pes

Grónský pes je o něco menší než aljašský malamut a má méně svalové hmoty. Je také rychlejší a lepší při běhu na krátké vzdálenosti. Aljašský malamut je však zase silnější a lépe tahá těžká břemena. Obě plemena mají hustou srst a jsou vhodná do chladného podnebí.

 

Severská plemena

Aljašský malamut a další severská plemena, jako jsou huskyové, samojedi a kanadští eskymáci, mají mnoho společných znaků. Všechna tato plemena mají hustou srst a jsou odolná. Každé plemeno má však svá specifika, která ho činí jedinečným. Aljašský malamut je největší a nejsilnější z těchto plemen a nejlépe tahá těžká břemena.

 

Další zajímavosti

Aljašský malamut je plemeno, které má mnoho zajímavých vlastností. Zde jsou některé z nich:

  • Alaskan Malamute Club of America: Tento klub se zabývá propagací a ochranou aljašského malamuta ve Spojených státech. Klub nabízí mnoho užitečných zdrojů pro majitele a chovatele malamutů, včetně informací o zdraví, výcviku a výstavních soutěžích.
  • Výstavní postoj: Aljašský malamut je velmi atraktivní plemeno a je často k vidění na výstavách. Vystavovatelé si musí být vědomi specifických požadavků na výstavní postoj, který zahrnuje správné držení ocasu, hlavy a nohou.
  • Největší: Aljašský malamut je největší z tažných psů. Dospělí jedinci mohou dosahovat hmotnosti až 45 kg a výšky 63 cm. Díky své velikosti a síle jsou skvělými společníky při lovu a tahání těžkých nákladů.
  • Lovci: Aljašský malamut byl původně vyšlechtěn pro lov a tažení. Jejich silný lovecký a smečkový instinkt je předurčuje pro majitele, kteří se věnují lovu.
  • Zábava: Aljašský malamut je velmi hravý a zábavný pes. Rádi si hrají s míčky a jinými hračkami a milují pozornost svých majitelů.
  • Houževnatost: Aljašský malamut je velmi houževnaté plemeno. Mají silnou vůli a jsou schopni překonávat obtížné podmínky a překážky.
  • Odolnost: Aljašský malamut je velmi odolné plemeno. Díky husté srsti a silné stavbě těla jsou schopni zvládat extrémní teploty a podmínky. Jsou vhodné pro majitele, kteří žijí v oblastech s drsným klimatem.

Celkově je aljašský malamut skvělý pes pro majitele, kteří mají rádi velká, silná a hravá plemena. Jejich zajímavé vlastnosti a schopnosti z nich dělají skvělé společníky pro výcvik, lov, tahání i zábavu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button