Plemena psůPLEMENA PSŮ INDIVIDUÁLNĚ

Chodský pes: vše o plemeni

Chodský pes, známý také jako český ovčák, je středně velké plemeno psa, které pochází z České republiky. Toto plemeno je známé svou harmonickou stavbou těla a obdélníkovým rámcem, ideální výška je 52-55 cm u psů a 49-52 cm u fen. Chodský pes má krátké nohy, což je další typický znak tohoto plemene. Hmotnost vycházkového psa by se měla pohybovat od 16 do 25 kg.

 

Chodský pes

 

Chodský pes

 

Chodský pes je všestranné plemeno, které může sloužit jako skvělý společník těm, kteří mají dostatek prostoru a času věnovat se svému chlupatému příteli. Toto plemeno je plné energie a nadšení, a to i za nepříznivého počasí, jako je déšť nebo sníh. Sníh a voda jsou totiž živly, které chodící pes často vyhledává. Toto plemeno je také inteligentní a přátelské, takže je vynikající volbou pro ty, kteří s ním chtějí sdílet lásku k procházkám, výcviku a lidem.

 

Historie Chodského psa

 

Historie Chodského psa

 

Chodský pes je české národní plemeno se zajímavou historií sahající až do 13. století. století. Na Šumavě, v oblasti u Domažlic, stáli Chodové na stráži důležité cesty vedoucí do Německa. Doprovázeli je houževnatí a odolní psi, kteří se používali při pasení, stopování a lovu zvěře.

Chodský pes je spolu s pražským krysaříkem považován za nejstarší plemeno v České republice. Jeho historie sahá až do 13. století, kdy se na Šumavě chovali psi. V 19. století se začali rozmnožovat i v jiných částech Čech, zejména v oblastech s podobným terénem jako Šumava.

 

V roce 1985 byl chodský pes oficiálně uznán Mezinárodním kynologickým svazem (FCI) jako české národní plemeno. V současné době se chová v České republice a v zahraničí, zejména v Německu, Rakousku a na Slovensku.

Chodský pes se vyznačuje houževnatostí, vytrvalostí a inteligencí. Je to skvělý společník pro aktivní lidi, kteří se rádi pohybují v přírodě. Její velikost se pohybuje kolem 50 cm a hmotnost kolem 20 kg. Má hustou srst, která vyžaduje pravidelnou péči.

V současné době existuje v České republice a na Slovensku klub Přátelé chodského psa, který se snaží toto plemeno zachovat a podporovat. Chodský pes se stal součástí kulturního dědictví Čech a Slovenska a jeho vyobrazení můžeme vidět v mnoha uměleckých dílech, například na obrazech Mikoláše Alše.

 

Fyzické vlastnosti

 

Fyzické vlastnosti

 

Chodský pes je středně velké plemeno ovčáckého typu s obdélníkovým tělesným rámcem. Je to pes se silným a svalnatým tělem, který je dobře vyvážený a harmonický. Hmotnost tohoto plemene se pohybuje mezi 18 a 25 kg a výška v kohoutku mezi 52 a 60 cm.

Pro chodského psa jsou charakteristické krátké a zahnuté uši a tmavé oči mandlového tvaru. Tento pes má dobře definovanou a čistou pachovou stopu a značku hlavy. Jeho srst je dlouhá a tvrdá s bohatou podsadou, která ho chrání před povětrnostními vlivy. Srst tohoto plemene může být černá s rezavým pálením, což se označuje jako black and tan. Česká plemena psů Top 6 plemen psů z České republiky

Chodský pes má elegantní linii dlouhého krku a hrdla, kterou obklopuje bohatá dlouhá srst, jež tvoří hřívu kolem krku. Tento pes má dobře definovanou stopu a jeho hlava je úměrná jeho tělu. Jeho pohyb je lehký a volný.

Celkově je chodský pes živý, temperamentní, přirozeně sebevědomý, bez známek nervozity a vždy dobře ovladatelný. Tento pes je velmi učenlivý, takže je ideální pro náročný výcvik.

 

Temperament a vlastnosti

 

Chodský pes je živý, temperamentní a dobře ovladatelný pes. Je velmi učenlivý a schopný náročného výcviku. Tento pes je klasifikován jako kynologické a ovčácké plemeno. Jeho povaha je houževnatá a nesmírně ostražitá.

Má vynikající temperament a přirozenou sebejistotu. Chodský pes je bez známek nervozity a vždy dobře ovladatelný. Je to pes, který miluje svou rodinu a je velmi trpělivý s dětmi. Chodský pes má vynikající čich a může být využíván jako asistenční nebo záchranářský pes.

 

Chodský pes patří mezi plemena s vyšší potřebou pohybu. Proto je důležité zajistit mu dostatek pohybu a venkovních aktivit. Ideálním stavem jsou 2 až 3 hodiny venkovního cvičení. Kromě toho je pobyt venku skvělým místem pro trénink obratnosti a zručnosti. Mastné vlasy : 5 domácích prostředků

Celkově je chodský pes vynikajícím hlídacím psem, věrným přítelem a spolehlivým záchranářem. Je to pes s vynikajícím temperamentem a osobností, který se snadno učí a lze ho využít při mnoha různých činnostech.

Chov a péče

 

Chodský pes je plemeno, které vyžaduje řádnou péči a výcvik. Jeho srst je nenáročná na údržbu a lze ji kartáčovat jednou týdně. Během výměny srsti je nutné ji častěji kartáčovat. Pes nepotřebuje zvláštní péči ani pravidelné každodenní kartáčování.

Cílem šlechtitelských programů je zlepšit vlastnosti plemene a zajistit jeho zachování. V současné době je chodský pes zatím uznáván jako neuznané plemeno a kříženec. Šlechtitelské programy se proto zaměřují na udržení kvality plemene a zlepšení jeho vlastností.

Služební výcvik je pro chodícího psa velmi důležitý. Tento pes je vynikajícím hlídacím psem a lze ho využít i jako ovčáckého nebo záchranářského psa. Jeho výcvik by měl být zaměřen na jeho přirozené vlastnosti, jako je dobrý čich a fyzická zdatnost.

Při chovu plemenného psa je důležité dbát na zdraví a genetickou rozmanitost. Šlechtitelské programy by měly být zaměřeny na minimalizaci rizika genetických chorob a zlepšení zdraví plemene. Chovatelé by se měli vyvarovat příbuzenské plemenitby a snažit se udržovat dostatečnou genetickou rozmanitost.

Chov a péče o chodského psa nejsou náročné, ale vyžadují přiměřenou pozornost a výcvik. Šlechtitelské programy by měly být zaměřeny na udržení kvality plemene a zlepšení jeho vlastností. Služební výcvik je pro chodícího psa velmi důležitý a lze jej uplatnit v různých oblastech.

 

Srovnání s jinými plemeny

 

Chodský pes je plemeno ovčáckého typu, které se vyznačuje inteligencí, obratností a temperamentem. Oproti jiným plemenům psů má několik výrazných odlišností.

Na první pohled se může zdát, že je chodský pes velmi podobný německému ovčákovi. Obě plemena jsou ovčáckého původu a jsou vybavena podobnými schopnostmi. Vycházkový pes se však od německého ovčáka liší několika odlišnými vlastnostmi.

Nejvýraznějším rozdílem je velikost. Chodský pes je menší než německý ovčák, váží přibližně 20-30 kg. Má také kratší a hustší srst, což mu umožňuje lepší ochranu před nepříznivými povětrnostními podmínkami.

Ve srovnání s jinými plemeny ovčáckých psů, jako je belgický ovčák nebo australský ovčák, se chodský pes vyznačuje vysokou mírou energie a aktivity. Je to pes, který potřebuje dostatek pohybu a zaměstnání, jinak může mít sklony k destruktivnímu chování a nežádoucímu chování.

V porovnání s jinými plemeny, jako je labrador nebo zlatý retrívr, není chodský pes tak přátelský k cizím lidem a nemusí být vhodný pro rodiny s malými dětmi. Při správné socializaci a výcviku od mládí však může být skvělým společníkem pro aktivní lidi.

V následující tabulce jsou uvedeny některé základní charakteristiky chodského psa v porovnání s ostatními plemeny ovčáckých psů:

Chodský pes Německý ovčák Belgický ovčák Australský ovčák
Velikost Menší Větší Menší Menší
Hmotnost 20-30 kg 30-40 kg 20-30 kg 20-30 kg
Kabát Kratší Delší Kratší Delší
Aktivita a energie Vysoká Vysoká Vysoká Vysoká
Společenskost Střední Vysoká Vysoká Vysoká

Všechny tyto vlastnosti je třeba zohlednit při výběru vhodného psího společníka. Chodský pes je skvělou volbou pro aktivní lidi, kteří mají rádi výzvy a jsou ochotni věnovat se výcviku a socializaci svého psa.

Různé

 

Chodský pes je plemeno, které má mnohostranné využití. V minulosti se používal jako doprovodný pes, tažný pes, ale také pro výcvik záchranářů. Toto plemeno sloužilo také jako strážní pes během druhé světové války.

Historie plemene chodského psa sahá až do starověku. Jeho šlechtění bylo zaměřeno na to, aby se co nejvíce podobal dochovaným vyobrazením. Plemeno bylo oficiálně uznáno až v roce 1985.

Standardy tohoto plemene jsou dobře definovány. Chodský pes má obdélníkový rámec a harmonickou stavbu těla. Ideální výška v kohoutku je 52-55 cm pro samce, 49-52 cm pro samici a hmotnost mezi 18-25 kg.

Chodský pes je také zastoupen v různých kynologických organizacích. Patří mezi ně například FCI (Mezinárodní kynologická federace) nebo Českomoravská kynologická unie.

Na Wikimedia Commons a Wikipedii najdete mnoho informací o tomto plemeni. Chodský pes se navíc nachází i v seznamu psích plemen.

Chodský pes je celkově velmi přizpůsobivé plemeno, které se hodí k různým účelům. Jeho silné vlastnosti a schopnosti z něj dělají skvělého společníka pro každého majitele.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button