Plemena psůPLEMENA PSŮ INDIVIDUÁLNĚ

Velký švýcarský ovčák: Charakteristika plemene

Velký švýcarský ovčák, známý také jako Grosser Schweizer Sennenhund, pochází ze Švýcarska a je jedním z největších psích plemen. Tento pes byl původně používán jako pastevecký a hlídací pes na salaších, kde byl ceněn pro svou inteligenci, vytrvalost a pracovitost. Dnes je tento pes stále oblíbený nejen jako pracovní pes, ale také jako rodinný mazlíček.

 

Velký švýcarský ovčák

 

Velký švýcarský ovčák

 

Velký švýcarský ovčák má robustní tělo a silnou kostru, která mu umožňuje tahat těžká břemena. Jeho srst je krátká a lesklá, černá, hnědá a bílá. Tento pes má velmi přátelskou povahu a je velmi oddaný svým majitelům. Vzhledem ke svému původu hlídacího psa je však vůči cizím lidem ostražitý a nenápadný.

Pokud hledáte psa, který bude věrným a oddaným společníkem pro vás a vaši rodinu, ale zároveň bude schopen hlídat váš domov, může být velký švýcarský salašnický pes tou správnou volbou. Díky své inteligenci a píli je ideální pro různé aktivity, jako je agility nebo obedience.

 

Historie a původ

 

Historie a původ

 

Velký švýcarský ovčák je jedním z nejstarších psích plemen ve Švýcarsku. Její původ sahá až do středověku, kdy byla chována v horských oblastech střední Evropy. Toto plemeno bylo původně vyšlechtěno jako řeznický pes a používalo se k tahání vozíků a nošení nákladů.

V 19. století byl ve Švýcarsku založen klub chovatelů velkých ovčáckých psů. Tento klub se zasloužil o vytvoření plemenné knihy, která zajistila čistokrevný chov plemene. V roce 1909 byl velký švýcarský salašnický pes oficiálně uznán jako samostatné plemeno.

Velký švýcarský ovčák má podobný původ jako ostatní švýcarští ovčáci, jako je Entlebuchův ovčák a Appenzellův ovčák. Tato plemena byla původně vyšlechtěna jako pracovní psi, kteří pomáhali pastevcům dohánět dobytek a hlídat ho před zvěří.

Dnes je velký švýcarský ovčák oblíbený nejen jako pracovní pes, ale také jako společník a rodinný pes. Jeho přátelská a věrná povaha z něj dělá skvělého společníka pro děti i dospělé. Švýcarská plemena psů : 8 plemen psů

 

Povaha a temperament

 

Povaha a temperament

 

Velký švýcarský ovčák je velmi pozorný a ostražitý pes, který se vyznačuje dobromyslností a oddaností svému majiteli. Jeho temperamentní a pracovitá povaha z něj dělá ideálního společníka pro lidi, kteří hledají věrného a oddaného psa.

Výcvik velkého švýcarského salašnického psa může být náročný, ale s trpělivostí a správným přístupem ho lze zvládnout. Tento pes se však výborně hodí jako hlídací pes, protože je nebojácný a sebevědomý v každé situaci. Jeho inteligentní a vyrovnaná povaha z něj dělá ideálního společníka pro rodiny s dětmi.

Velký švýcarský ovčák se chová přátelsky a láskyplně nejen k lidem, ale i k ostatním zvířatům. Jeho výborná socializace a vyrovnaná povaha z něj dělají skvělého společníka pro každého, kdo hledá věrného a oddaného psa.

 

Fyzické vlastnosti Velký švýcarský ovčák

 

Fyzické vlastnosti Velký švýcarský ovčák

 

Velký švýcarský ovčák je plemeno psa s velkou, mohutnou hlavou a silným tělem. Jejich výška se pohybuje od 60 do 72 cm u samců a od 55 do 68 cm u samic. Jejich hmotnost se pohybuje od 50 do 68 kg u samců a od 40 do 54 kg u samic.

Pes má krátkou, hustou a hustou srst, která chrání před chladem a vlhkostí. Zbarvení srsti může být trojbarevné, s tmavě šedou až černou podsadou a hnědočervenou pálenou podsadou. Symetrické bílé znaky mohou být na hrudi, končetinách a hlavě.

Pes má hluboký hrudník a širokou lebku. Oči jsou oříškově až kaštanově hnědé a mandlového tvaru. Jejich uši mají trojúhelníkový tvar a jsou vysoko posazené. Rty jsou robustnější a mají čelní rýhu. Krk je silný a svalnatý.

 

Pes má pohyblivé a silné končetiny s dobrým úhlením. Čepele jsou dlouhé a nakloněné. Boky jsou široké a svalnaté. Jejich břicho je dobře klenuté. Jejich hřbet je rovný a silný. Zadek je široký a svalnatý. Tlapky mají oválný tvar s dvojitou srstí a polodlouhou krycí srstí.

Pes má krátký a silný ocas, který je vysoko nasazený. Trojúhelníkové kříže jsou dobře klenuté. Jejich hrudník je hluboký a široký.

Velký švýcarský ovčák je silný a odolný pes, který byl původně vyšlechtěn k tahání vozů a ochraně panství. Jejich povaha je klidná, vyrovnaná a oddaná svému majiteli a rodině. Jsou to dobří strážci a ochránci, kteří mají silné ochranné a teritoriální instinkty.

 

Vzdělávání a odborná příprava

 

Velký švýcarský ovčák je plemeno, které má silnou povahu a vyžaduje důslednou výchovu. Klíčem k úspěšné výchově tohoto psa je trpělivost a důslednost. Jeho výchova by měla začít již v raném věku a měla by být zaměřena na poslušnost a socializaci.

Výcvik tohoto psa by měl být pozitivní a motivující. Velký švýcarský salašnický pes je inteligentní a rád se učí novým věcem, takže výcvik by měl být zábavný a zajímavý. Je třeba se vyvarovat použití tvrdé ruky nebo fyzických trestů, protože to může u psa vyvolat strach nebo agresivitu.

Je důležité vycvičit tohoto psa k poslušnosti, aby byl spolehlivý a bezpečný v různých situacích. Výcvik by se měl zaměřit také na socializaci, aby se pes naučil správně reagovat na ostatní psy a lidi. Protože má velký švýcarský salašnický pes silné ochranářské a teritoriální instinkty, je důležité vycvičit ho ke správnému chování v různých situacích. Šampon na vlasy

Výcvik a výchova velkého švýcarského salašnického psa vyžaduje čas a trpělivost, ale výsledkem bude spolehlivý a oddaný pes, který dobře vychází s ostatními psy a zvířaty a miluje děti.

 

Zdraví a péče Velký švýcarský ovčák

Velký švýcarský ovčák je plemeno, které se může pochlubit vynikajícím zdravím a vytrvalostí. Přesto je důležité věnovat dostatečnou pozornost jeho zdraví a péči, aby byl váš pes zdravý a šťastný.

 

Stravování

Správná strava je důležitá pro každého psa a velký švýcarský ovčák není výjimkou. Jeho strava by měla být vyvážená a obsahovat všechny potřebné živiny. Správnou stravu pro štěně a dospělého psa je vhodné konzultovat s veterinárním lékařem.

 

Pohybový aparát

Velký švýcarský salašnický pes je plemeno se silným pohybovým aparátem, které však může trpět kloubními a jinými problémy pohybového aparátu. Je důležité věnovat pozornost jeho pohybu a případné bolesti kloubů. V případě jakýchkoli problémů je důležité okamžitě vyhledat veterinární pomoc.

 

Hygiena

Velký švýcarský ovčák má krátkou srst, kterou je třeba pravidelně kartáčovat a vyčesávat. Zuby je třeba čistit alespoň dvakrát až třikrát týdně a sledovat barvu dásní a případné záněty. Důležité je také věnovat pozornost péči o uši a drápy.

 

Veterinární péče

Pravidelné návštěvy veterináře jsou důležité pro zdraví a péči o vašeho psa. Je důležité pravidelně kontrolovat jeho zdravotní stav a v případě potřeby ho preventivně očkovat proti nemocem.

 

Štěňata

Péče o štěňata velkého švýcarského salašnického psa je velmi důležitá. Je třeba jim věnovat dostatek pozornosti, péče a trpělivosti. Správná výživa, hygiena a veterinární péče jsou pro zdravý vývoj štěněte nezbytné.

 

Životní podmínky Velký švýcarský ovčák

 

Životní podmínky Velký švýcarský ovčák

 

Velký švýcarský salašnický pes je plemeno, které potřebuje dostatek prostoru k pohybu. V ideálním případě by měl být chován na venkově, kde má dostatek prostoru k běhání a hraní. I ve městě však může být dobrým společníkem, pokud má dostatek pohybu a fyzické aktivity.

Tento pes má krátkou srst, která nevyžaduje pravidelné stříhání, ale potřebuje pravidelné kartáčování, aby se na ní netvořily uzlíky. Kromě toho potřebuje také pravidelné koupání, zejména pokud si často hraje venku nebo tráví čas v blátě.

 

Při krmení velkého švýcarského salašnického psa je důležité zajistit mu kvalitní stravu, která obsahuje dostatek bílkovin a živin. Doporučuje se krmit ji dvakrát denně a zajistit jí dostatek čisté pitné vody.

Celkově je tento pes zdravý a odolný, ale může mít problémy s klouby a pohybovým aparátem. Proto je důležité zajistit mu správnou výživu a fyzickou aktivitu již od štěněčího věku, aby se těmto zdravotním problémům v budoucnu předešlo.

Vzhledem k jeho velikosti a silnému rámu je důležité poskytnout mu kvalitní lůžko a dostatečně velké a pohodlné místo k odpočinku. Kromě toho tento pes vyžaduje od svých majitelů také dostatek pozornosti a společnosti.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button