Plemena psůPLEMENA PSŮ INDIVIDUÁLNĚ

Charles Bearhound: vše o plemeni

Karelský medvědí pes, známý také jako karjalankarhukoira nebo karelský medvědí pes, je plemeno psa, které pochází z pohraničních oblastí Ruska a Finska. Plemeno bylo vyšlechtěno především pro lov medvědů a jeho název doslova znamená „karelský medvědí pes“. Je to středně velké plemeno psa, které je známé svou výbušnou silou, houževnatostí a odvahou.

 

Karelský medvědí pes

 

Karelský medvědí pes

 

Karelský medvědí pes je inteligentní a nezávislé plemeno, které není vhodné pro nezkušené majitele psů nebo do bytu. Toto plemeno má silný lovecký instinkt a je velmi samostatné, což znesnadňuje jeho výcvik. Je to věrné a ochranitelské plemeno, které je svému majiteli oddané a ochrání ho před jakýmkoli nebezpečím. Toto plemeno je také známé svým výjimečným orientačním smyslem a dokáže se snadno orientovat v neznámém terénu, aniž by se ztratilo.

Přestože je karelský medvědí pes poměrně neobvyklým plemenem, získává si díky svým jedinečným vlastnostem a schopnostem mezi milovníky psů stále větší oblibu. Díky výjimečným loveckým schopnostem a věrnosti je toto plemeno oblíbené mezi lovci a milovníky přírody. Karelský medvědí pes je také skvělým společníkem pro aktivní jedince, kteří rádi chodí na túry, běhají a provozují další outdoorové aktivity.

Původ a historie

 

Původ a historie

 

Karelský medvědí pes je plemeno psa, které pochází z pohraniční oblasti mezi Finskem a Ruskem, konkrétně z oblasti Karélie. Byl vyšlechtěn především k lovu velkých zvířat, včetně medvědů.

Chov tohoto plemene byl zahájen na počátku 20. let. století v oblasti Karélie. Finská strana se na vývoji nového plemene cíleně podílela, zatímco ruská strana nikoli. Proto je karelský medvědí pes označován za čistě finské plemeno.

Karelský medvědí pes je velmi blízce příbuzný s ruskou lajkou, se kterou v minulosti prakticky splynul. V minulosti se používal k lovu divokých prasat, rysů, vlků a dalších velkých zvířat. Jedinečná plemena psů

 

Po druhé světové válce byl karelský medvědí pes používán také v armádě. Používal se k hlídání hranic a pátracím operacím. V dnešní době se toto plemeno stále používá k lovu a hlídání.

Karelský medvědí pes byl uznán Mezinárodním kynologickým svazem v roce 1946. V dnešní době je toto plemeno stále poměrně vzácné a mimo Finsko a Rusko se vyskytuje jen zřídka.

Fyzické vlastnosti Karelského medvědího psa

 

Fyzické vlastnosti Karelského medvědího psa

 

Výška a hmotnost

 

Karelský medvědí pes je středně velké plemeno s výškou v kohoutku 54 až 60 cm u psa a 49 až 55 cm u feny. Hmotnost se pohybuje od 20 do 24 kg.

Srst a barva

 

Srst karelského medvědího psa je rovná, hustá a odstává od těla. Její délka se pohybuje od 3 do 7 cm a může mít různou barvu od černé po bílou. Nejčastější barva je černá s bílými, hnědými nebo šedými znaky.

Oči a uši

 

Oči karelského medvědího psa jsou malé a mají ohnivý výraz. Barva očí může být od hnědé po tmavě hnědou. Uši jsou středně dlouhé a vztyčené.

Karelský medvědí pes má kompaktní tělo se silnou, ale ne těžkou kostrou. Hlava má tvar tupého klínu a hrudník sahá až k loktům. Ocas je středně dlouhý, stočený do kruhu a nesený přes hřbet.

Toto plemeno se vyznačuje neobyčejně výbušnou silou, bojovností a obrovskou odvahou. Má velmi vyvinutý lovecký instinkt a je velmi samostatný. Pes jako medvěd

Karelský medvědí pes je plemeno psa patřící do skupiny špiců a primitivních typů. Ve Finsku byl vyšlechtěn především k lovu velkých zvířat.

Povaha a temperament

 

Povaha a temperament

 

Charles Bearhound je plemeno s velmi silnou a výraznou povahou. Je to pes nezávislý a samostatný, ale zároveň oddaný a věrný svému majiteli. Jeho povaha je velmi živá a bouřlivá, ale zároveň je klidný a sebevědomý.

Karelský medvědí pes má vysoce vyvinutý lovecký instinkt, proto by měl být od mládí cvičen a socializován. Má odvážnou, dominantní a inteligentní povahu, ale je také uzavřený a nereaguje dobře na cizí lidi ani zvířata.

 

Je to pes, který se tváří vážně a ani jako štěně není příliš hravý. Je vhodný pro jednoho pána, ale snáší se s rodinou a obvykle dobře vychází s dětmi. Má však tendenci chránit své území a své lidi, což může být někdy až příliš, takže toto chování by nemělo být podporováno.

Celkově je Charles Bearhound velmi zvláštní a charismatické plemeno, které vyžaduje velkou pozornost a péči. Jeho povaha a temperament jsou velmi specifické, proto by si ho měl pořídit pouze zkušený majitel, který mu může poskytnout dostatečný výcvik a socializaci. Psi na medvědech

Vzdělávání a odborná příprava

 

Karelský medvědí pes je plemeno, které vyžaduje náročnou výchovu a výcvik. Je důležité začít s výchovou a socializací co nejdříve. Pes si pamatuje všechny zážitky, ať už jsou dobré, nebo špatné, proto je důležité mu poskytnout co nejvíce pozitivních zkušeností.

Charlesův medvědí pes není nejsnadněji cvičitelné plemeno. Neplní nadšeně povely pro pamlsek nebo míček, ale je to skvělý aportér. Při tréninku je důležité být trpělivý a důsledný. Výcvik by měl být pozitivní a motivující, nikdy by neměl být založen na trestech a násilí.

 

Pro karelského medvědího psa je také velmi důležitá socializace. Musí si zvyknout na různé zvuky, situace a lidi. Je důležité vystavovat ho různým situacím, aby se naučilo, jak se v různých situacích chovat.

Karelský medvědí pes je vhodný pro zkušené majitele, kteří mají zkušenosti s výchovou a výcvikem psů. Pokud je pes špatně vychovaný, může být agresivní a nebezpečný. Je důležité, aby majitelé věděli, jak správně vychovávat a cvičit svého psa.

Zdraví a péče

 

Karlovarský medvědí pes je obecně zdravé plemeno, které se průměrně dožívá 10 až 12 let. Stejně jako u většiny plemen existují i u tohoto plemene některá genetická onemocnění, o kterých by měl majitel vědět. Mezi nejčastější zdravotní problémy patří dysplazie kyčelních kloubů a oční problémy. Mastné vlasy

Aby se minimalizovalo riziko vzniku těchto onemocnění, je důležité zajistit správnou péči o psa. To zahrnuje pravidelné veterinární prohlídky, které včas odhalí případné zdravotní problémy. Kromě toho je důležité zajistit dostatečnou fyzickou aktivitu a kvalitní stravu, která obsahuje všechny potřebné živiny.

 

Při péči o karelského medvědího psa je také důležité věnovat pozornost jeho srsti. Ačkoli je poměrně krátká, vyžaduje pravidelnou péči. Psa je třeba pravidelně kartáčovat, aby se odstranily odumřelé chlupy a zabránilo se tvorbě rohoží. Kromě toho je třeba psa pravidelně koupat, ale ne příliš často, aby se z jeho kůže nesmyla přirozená ochranná vrstva oleje.

Celkově je Charles Bearhound vynikajícím společníkem a pracovníkem, který vyžaduje náležitou péči a pozornost. Pravidelná péče o jeho zdraví a srst mu pomůže zajistit, že bude zdravý a šťastný po celý život.

Aktivity a pohyb

 

Aktivity a pohyb

 

Charlesův medvědí pes je plemeno, které potřebuje hodně pohybu a aktivity. Je to rychlý a odolný pes, který byl vyšlechtěn k lovu medvědů a jiné velké zvěře. Díky své odvážné povaze a vynikajícím čichovým vlastnostem je skvělým společníkem při lovu.

Tento pes není vhodný jako pes společník do města, protože potřebuje hodně prostoru k pohybu. Ideálním prostředím pro karelského medvědího psa je venkovská oblast s dostatkem prostoru pro běhání a hry. Potřebuje úkol, který ho zaměstná, protože je to pes, který se rychle nudí. Díky svému vynikajícímu čichu a odvážné povaze je vhodný jako hlídací pes.

Charles Bearhound je pes, který potřebuje hodně pohybu. Jeho potřeby musí být uspokojeny, jinak může být nešťastný a nevyrovnaný. Jeho majitelé by mu měli zajistit dostatek prostoru pro běhání a hraní. Můžete s ním chodit na procházky, běhat nebo jezdit na kole. Tento pes je také vhodný pro různé sportovní aktivity, jako je agility, flyball nebo obedience.

Celkově je Charles Bearhound plemeno, které potřebuje hodně pohybu a aktivity. Jeho majitelé by měli zajistit, aby měl dostatek prostoru pro běhání a hraní a nějaký úkol, který by ho zaměstnal. Tento pes je rychlý, vytrvalý a odvážný a jeho vynikající čich z něj dělá skvělého loveckého společníka.

 

Práce a úkoly

 

Karelský medvědí pes byl vyšlechtěn k lovu velkých zvířat, včetně divokých prasat a medvědů. Tito psi jsou vynikajícími loveckými psy a mají vynikající čich, který jim umožňuje najít zvěř i na velkou vzdálenost. Kromě toho mohou být využíváni také jako hlídací psi k ochraně svého majitele a jeho majetku. V této části se podíváme na práci a role karelských medvědích psů.

Zkoušky lovu a malování

 

Karelský medvědí pes je považován za vynikajícího loveckého psa. Jeho schopnost vycítit zvěř na velkou vzdálenost a odvaha z něj dělají skvělého společníka pro každého lovce. Karelští medvědí psi se používají k lovu divokých prasat, medvědů a dalších velkých zvířat. Kromě toho jsou tito psi také vynikajícími barevnými psy. Barvářské zkoušky jsou určeny k testování schopností loveckých psů. Karelští medvědí psi jsou často testováni v terénu a jsou známí svou schopností najít zvěř a ukázat ji svému majiteli.

Střežení a obrana

 

Karelský medvědí pes může být využíván také jako hlídací pes. Tito psi jsou velmi věrní svým majitelům a dokáží ochránit jejich majetek. Díky své odvaze a obranným schopnostem jsou vynikajícími strážci. Tito psi jsou trpěliví a mají vynikající sluch, který jim umožňuje včas reagovat na nebezpečí. Karelský medvědí pes se dá použít i jako obranný pes, který chrání svého majitele před útočníkem.

Většina karelských medvědích psů se účastní pracovních zkoušek, aby se ujistili, že jsou připraveni na své úkoly. Tito psi jsou testováni na lovecké a obranné schopnosti. Karelský medvědí pes je vynikající lovecký a hlídací pes, a proto je velmi oblíbený u myslivců a majitelů psů.

 

Norma a klasifikace

 

Karlovarský medvědí pes je plemeno psa, které patří do skupiny primitivních plemen a špiců. Standard plemene je stanoven FCI (Mezinárodní kynologickou organizací) pod číslem 48/05.

Podle standardu FCI 5 – Špicové a primitivní typy patří karelský medvědí pes do skupiny 2 – Knírači, molossoidi a švýcarští salašničtí psi. Plemeno má kódové označení 48 a je zařazeno do sekce 2.1 – Severská špicovitá plemena.

 

Karelský medvědí pes je plemeno, které má svůj vlastní klub – Karelian Bearhound and Laird Club. Tento klub byl založen v roce 1983 na podporu a ochranu plemene karelský medvědí pes.

Plemeno karelský medvědí pes se účastní výstav, kde se hodnotí jeho exteriérové vlastnosti a schopnosti. Na těchto výstavách je plemeno zařazeno do skupiny primitivních plemen a plemen špiců.

Díky svému původnímu využití pro lov medvědů je karelský medvědí pes považován za velmi silné a odvážné plemeno. Jeho specifické vlastnosti a charakteristiky jsou uvedeny ve standardu plemene, kterým se chovatelé a majitelé tohoto plemene řídí.

 

Výskyt a popularita

 

Karelský medvědí pes je plemeno psa, které pochází z oblasti mezi Finskem a Ruskem, konkrétně z Karélie. Toto plemeno psa je považováno za čistě finský původ, protože ruská strana se na jeho vývoji nepodílela. Karelský medvědí pes byl vyšlechtěn k lovu medvědů a jiné velké zvěře, a proto je to velmi odvážné, silné a odolné plemeno.

Dnes se karelský medvědí pes vyskytuje především ve Finsku, ale také v dalších zemích, jako je Německo, Švédsko, Norsko, Dánsko, Kanada a Spojené státy. V každé z těchto zemí se však jedná o poměrně vzácný druh. Toto plemeno je ve Finsku poměrně oblíbené, ale v mezinárodním měřítku není tak rozšířené.

Karelský medvědí pes patří mezi špičková plemena a primitivní typy psů. V současné době je toto plemeno uznáno Mezinárodním kynologickým svazem (FCI) v kategorii 5 – špičkové a primitivní typy psů. Karelský medvědí pes má vynikající povahu, je inteligentní, nezávislý a odolný, ale není vhodný pro každého majitele, protože potřebuje hodně pohybu a náročnou péči.

Wikimedia Commons obsahuje řadu multimediálních souborů souvisejících s karelským medvědím psem, jako jsou fotografie, videa a zvukové klipy. Tyto soubory mohou být užitečné pro majitele tohoto plemene, ale také pro ty, kteří se snaží zjistit více o karelském medvědímu psu.

 

Interakce s lidmi a jinými zvířaty

 

Karelský medvědí pes je považován za velmi oddaného a věrného psa svému majiteli. Je to opravdový hlídací pes, který ochrání svého pána před jakýmkoli nebezpečím. Tento pes je také velmi hravý a rád komunikuje s dětmi. Jelikož se však jedná o velkého a silného psa, je důležité zajistit, aby na jeho interakci s dětmi dohlíželi dospělí.

Karelský medvědí pes si také velmi chrání svůj majetek a území. Když jsou v jeho blízkosti cizí lidé, může být velmi opatrný a nedůvěřivý. Proto je důležité, aby byl na vodítku a byl vycvičen k tomu, aby se choval k cizím lidem s respektem a bez agrese.

Protože se jedná o loveckého psa, má karelský medvědí pes zvířecí instinkty a může být agresivní vůči jiným zvířatům. Proto je důležité, aby byl držen na vodítku a byl vycvičen k respektování ostatních zvířat a chování bez agrese. V případě, že se karelský medvědí pes setká s jiným psem, je důležité, aby se setkali na neutrálním území a aby na ně dohlížela dospělá osoba.

Celkově je karelský medvědí pes skvělým společníkem pro majitele, kteří jsou ochotni věnovat mu dostatek výcviku a pozornosti. Je to velmi oddaný a věrný pes, který bude svého majitele a jeho rodinu vždy chránit.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button