ElektrotechnikaELEKTROTECHNIKA

Digitálně-analogový B/A a analogově-digitální A/D převodník

Digitálně-analogový B/A a analogově-digitální A/D převodník

Převodník B/A převádí digitální vstupní signál na odpovídající úroveň analogového výstupního signálu.
A/D převodník převádí spojitě se měnící signál na odpovídající digitální výstupní signál ve specifickém kódu. citáty o lásce

Digitálně-analogový převodník (B/A převodník) – tříbitový

Jednotlivé bity B1, B2, B3 zapsané do registru ovládají elektronické spínače S1, S2, S3, které přivádějí referenční napětí Ur přes váhové odpory velikosti 2R, 4R, 8R na vstup operačního zesilovače, zapojeného jako simulátor. Okamžitá velikost výstupního napětí je určena logickými stavy vstupního 3bitového signálu.

tříbitový převodník číslicového signálu na analogový

 

Analogově-digitální převodník (A/D převodník) – přibližně

Základními funkčními bloky A/D převodníku jsou B/D převodník, který převádí vstupní digitální data na napětí Ur, registr a převodník, který převádí vstupní digitální data na napětí Ur. komparátor, který porovnává vstupní neznámé napětí Ux s výstupním referenčním napětím Ur převodníku B/A. Generátor časové základny generuje hodinové impulsy. Po příchodu startovacího impulsu přivede řídicí obvod první časový základní impuls na vstup vstupního aproximačního registru. Převodník B/A přiřadí této hodnotě výstupní napětí Ur. Následně se registr naplní vzestupně bity 1.2… Cyklus se zastaví, pokud Ux = Ur a pak záznam v registru odpovídá převodu analogového napětí.

aproximace analogového převodníku číslic

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button