SPORTŽivotní styl

Kdy je nejlepší čas na cvičení – Nejlepší čas na cvičení

Kdy je nejlepší cvičit. Která denní doba je pro cvičení nejvhodnější. Při nabitém rozvrhu je těžké najít si čas na cvičení. Mezi prací, společenským životem a sledováním nejnovějších televizních pořadů může být těžké vtěsnat do sebe pohyb, i když víme, že je pro naše zdraví a pohodu životně důležitý.

 

Kdy je nejlepší cvičit

 

Kdy je nejlepší cvičit

 

Možná by nám však pomohlo, kdybychom věděli, že pokud jde o chození do posilovny, cvičení v určitou dobu může pomoci maximalizovat naše fitness cíle. Pojďme to zjistit: Která denní doba je pro cvičení nejvhodnější?

 

Důvody pro ranní cvičení

 

Důvody pro ranní cvičení

 

Z logistického hlediska má ranní cvičení mnoho výhod.

Zaprvé budete mít trénink hotový ještě před začátkem dne. To znamená, že den začínáte s endorfiny a dobrým pocitem, že jste před devátou hodinou ranní dosáhli něčeho, čeho někteří lidé nedosáhnou za celý den. A to je obrovská podpora ega.

Navíc se nebudete muset obávat, že budete cvičit později odpoledne nebo večer. To může být úleva, díky které vám zbude čas na vaření večeře, setkání s přáteli a prostě na odpočinek.

 

Výhody ranního cvičení

 

Výhody ranního cvičení

 

Myšlenka ranního cvičení. Výzkum ukázal, jak ženy reagovaly na jídlo po cvičení hned ráno. Když účastníci – jak ti se zdravou tělesnou hmotností, tak ti obézní – cvičili 45 minut, rozptylovaly je chutně vypadající fotografie jídla méně než v případě, kdy necvičili vůbec.

 

Po této ranní aktivitě se ve dnech, kdy účastníci ráno cvičili, jejich fyzická aktivita během dne také zvýšila více než ve dnech, kdy ráno necvičili. Mezi další výhody ranní návštěvy posilovny patří zrychlený metabolismus, což znamená, že kalorie budete spalovat po celý den, kdy je spotřebováváte, a ne až v noci, kdy spíte.

 

Další důvody pro ranní cvičení? Studie naznačují, že večerní posilování může ohrozit váš spánek. Cvičení zvyšuje tepovou frekvenci a tělesnou teplotu. To znamená, že noční pocení by vám mohlo bránit v usínání (
Proč nemohu usnout
) . Studie prokázaly, že cvičení v sedm hodin ráno ve srovnání s pozdějším odpoledním nebo večerním cvičením může pomoci lidem získat kvalitnější spánek.

 

Dalším argumentem ve prospěch cvičení hned ráno je, že cvičení nalačno může spalovat více tuku. Cvičenci mohou spálit až o 20 % více tělesného tuku, když jdou do posilovny nalačno. Ráno před snídaní je to mnohem snazší než po celodenním pravidelném stravování!

Proč cvičit odpoledne nebo v noci

 

Proč cvičit odpoledne nebo v noci

 

I když se zdá, že ráno je na cvičení ideální čas. Naplánování cvičení na odpoledne nebo po pracovní době má prokazatelné výhody. Pokud si naplánujete večerní trénink, může to znamenat, že si ráno dopřejete spánek navíc. Ale jsou tu i další výhody!

Výhody cvičení odpoledne nebo večer

 

Výhody cvičení odpoledne nebo večer

 

Jedna studie zjistila, že výkonnost vašeho těla vrcholí v odpoledních hodinách. Vaše tělesná teplota se během dne zvyšuje, čímž se optimalizuje funkce a síla svalů, aktivita enzymů a vytrvalost pro výkon.

Mezi 14. a 18. hodinu je vaše tělesná teplota nejvyšší. To může znamenat, že cvičíte v době, kdy je vaše tělo nejlépe připraveno, což může být nejefektivnější denní doba pro cvičení.

Kromě toho je kinetika příjmu kyslíku večer rychlejší, což znamená, že své zdroje využíváte pomaleji a efektivněji než ráno. Cvičení ráno může také vyžadovat dodatečnou rozcvičku, která by mohla odvést vaši pozornost od soustředění na trénink.

Argumenty ve prospěch odpoledního tréninku přetrvávají. V odpoledních hodinách  je vaše reakční doba nejrychlejší, což je důležité pro cvičení, jako je vysoce intenzivní intervalový trénink nebo rychlý běh na běžeckém pásu. Pozdě odpoledne je také čas, kdy je tepová frekvence a krevní tlak nejnižší, což snižuje pravděpodobnost zranění a zároveň zvyšuje výkonnost. Jak se připravit na maraton – 10 tipů pro maratonce

Ačkoli někteří varují, že cvičení v noci může narušit spánek, jedna studie dokonce zjistila, že ti, kteří zvedali činky večer, měli kvalitnější spánek a spali déle než ti, kteří stejný trénink prováděli ráno.

 

Kdy je tedy nejlepší čas na cvičení? 

 

Kdy je nejlepší cvičit
Kdy je nejlepší cvičit

 

Který čas je tedy nejvhodnější? Ačkoli se vědecké poznatky a studie zdají být rozporuplné. Jedno je jasné: cvičení je důležité bez ohledu na denní dobu. Jak vybrat zimní boty – 9 správných typů

 

Důležité je najít si čas, který vám bude vyhovovat a vyhovovat vašemu rozvrhu, a pak ho dodržet. Pokud budete tréninkový režim dodržovat každý den ve stejnou dobu, můžete dosáhnout větších tréninkových úspěchů. A není to to, na čem opravdu záleží?

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button