CestováníO PŘÍRODĚ

Největší strom světa : 10 největších stromů světa

Největší strom světa  největší a nejstarší stromy . 10 největších stromů na světě : 

  Největší a nejstarší stromy

 

1. Tree Balete (Filipíny)

 

. Tree Balete (Filipíny)

Druh: Fíkovník baletní (Ficus balete Merr) nebo fíkovník plačící (Ficus benjamina L.)
Obvod:> 37,7 m
Výška: 60 – 65 m

Uprostřed papájové plantáže nedaleko vesnice Maria Aurora stojí poněkud strašidelný baletní strom. Je vysoký asi 60-65 m a k jeho objímání je potřeba asi 60 dospělých lidí. Toto je Strom tisíciletí – pravděpodobně největší strom na světě.

 

2. El Árbol del Tule (Mexiko, Oaxaca)

 

  El Árbol del Tule (Mexiko, Oaxaca)

Druh: Tis mexický  (Taxodium mucronatum Ten., 1853)
Obvod: 36,2 m
Výška: 35,4 m

Jednou z hlavních turistických atrakcí mexického státu Oaxaca je úžasný Strom Tule (Árbol del Tule). Tento cypřiš Montezuma je vysoký 35,4 m a jeho obvod dosahuje 36,2 m, což z něj činí druhý nejmohutnější cypřiš na světě. Tento strom je pravděpodobně starý asi 1400-1600 let a byl posvátným stromem místní kultury. Konfigurace kmene stromu Árbol del Tule je neobvyklá – strom je podepřený a má protáhlý průřez kmene. Tento neobvyklý tvar a jedinečná velikost jsou pravděpodobně způsobeny jeho velkým stářím a existencí mohutných větví.

 

Největší strom na světě

 

3. Sagole baobab  (Jihoafrická republika, provincie Limpopo)

 

  Sagole baobab  (Jihoafrická republika, provincie Limpopo) Největší strom na světě  největší a nejstarší strom.

Druh: baobab (Adansonia digitata L.)
Obvod: 33,72 m
Výška: 22 m

Strom šampionů . V Jižní Africe rostou jedny z nejsilnějších stromů na světě. Tento obrovský strom je v současnosti nejsilnějším stromem v zemi. Před časem měl robustnější baobab Glencoe neuvěřitelných 46,6 metru v obvodu, ale v listopadu 2009 se bohužel rozlomil na dvě části. Stáří baobabu Sagola s vědeckou jistotou neznáme, ale s největší pravděpodobností přesahuje 1 000 let.Největší strom na světě.Přečtěte si také :

Jak se zbavit vosího hnízda ?

4. General Grant (USA, Kalifornie )

 

  General Grant (USA, Kalifornie ) Největší strom světa  největší a nejstarší stromy

Druh: Sequoiadendron giganteum (Lindl.) J.Buchh.
Obvod: 27,8 m
Výška: 81,5 m

 

Obecné-Grant-USA-Kalifornie

Ti, kteří tento strom viděli, tvrdí, že žádné obrázky, čísla ani popisy nemohou vyvolat dojem, že strom skutečně vidíte. Strom generála Granta je podle všeho nezapomenutelnou podívanou – je to třetí největší strom na světě podle objemu, mimořádně vysoký, statný a starý přibližně 1650 let. Některé sekvoje mají při zemi větší obvod. Například háj Alder Creek Grove má obvod 47 m na úrovni terénu. Tento obvod však není zcela správný – zahrnuje i vzpěry, zatímco správné měření je 1,3-1,4 m nad vzpěrami.Největší strom na světě.

5. Tnjri (Ázerbájdžán, Jucharský Karabach)

 

Tnjri (Ázerbájdžán, Jucharský Karabach)

Druh:  platan východní (Platanus orientalis L.)
Obvod: 27 m
Výška: 54 m

 

Tnjri (Ázerbájdžán, Jucharský Karabach) 2

V Karabachu roste pravděpodobně nejstarší strom na světě. Tento strom je údajně starý více než 2030 let a jeho kmen má obvod 27 m. Pro místní obyvatele je strom posvátný a tradice zakazují, aby mu bylo jakkoli ublíženo. Podle vyprávění tento strom navštívilo mnoho slavných osobností – například vynálezce arménské abecedy Mesrop Maštoc (5. století n. l.), první arménský historik Movses Chorenac (5. století n. l.), hudebník a básník Sajat-Nova (18. století).

 

6. Ficus In Lomteuheakale (Vanuatu, Tafea)

 

  Fíkus v Lomteuheakale (Vanuatu, Tafea) Největší strom na světě  největší a nejstarší stromy

Druh: Fíkovník (Ficus microcarpa L.f.)
Obvod: 26 m
Výška:?

Ve vesnici Lomteuheakal (centrální část ostrova Tanna) stojí obrovský a krásný banyán, který má jeden z nejtlustších kmenů na světě. Obvod tohoto stromu dosahuje nebo přesahuje 26 metrů. Banyán v Lomteuheakalu má jediný centrální kmen, který vypadá velmi působivě. O obvodu tohoto stromu se nepodařilo zjistit žádné informace, ale existuje několik fotografií lidí stojících u stromu. Proto je snadné porovnat výšku člověka s průměrem stromu: průměr stromu je nejméně 8 m, ale pravděpodobně o něco více. Můžeme tedy předpokládat, že jeho obvod je 26 m nebo více.

 

7. KAMOU NO OHKUSU (Japonsko, Kjúšú )

 

  KAMOU NO OHKUSU (Japonsko, Kjúšú ) Největší strom na světě  největší a nejstarší stromy

Druh: Kafrovník Cinnamomum camphora ((L.) J.Presl.)
Obvod: 24,22 m
Výška: 30 m

Největším kafrovníkem v Japonsku a možná i na světě je Kamou no Ohkusu. Obvod jeho kmene je 24,22 m! Kamou no Ohkusu je velmi starý legendární strom (jeho stáří se odhaduje na nejméně 1 500 let). V letech 1997 a 2004 byl strom poškozen prudkými tajfuny, ale místní obyvatelé se snaží o tuto přírodní památku pečovat.

 

Uvnitř stromu je velká prohlubeň o rozloze asi 13 m² a poměrně velká místnost. Tato prohlubeň byla oblíbeným místem odpočinku bezdomovců až do dubna 2000, kdy byly před tuto neobvyklou místnost instalovány zamčené dveře. Vedle stromu se nachází také škola a děti, které se v dutině rády schovávaly.

 

8. REAKALY BAOBAB (Madagaskar, region Atsimo-Andrefana)

 

8. REAKALY BAOBAB (Madagaskar, oblast Atsimo-Andrefana) Největší strom na světě  největší a nejstarší strom.

Druh: Adansonia (Baill.)
Obvod: 23 m
Výška:?

Obří baobab u vesnice Reakaly v Ampanihy je dost možná největším stromem na Madagaskaru. Kmen tohoto krásného stromu má obvod asi 23 m. Vesnice Reakaly se nachází v jedinečném ekosystému suchého lesa na Madagaskaru. Tuto strašidelnou krajinu zdobí ostnaté, šedohnědé rostliny fantastických tvarů. Tento obrovský baobab je posvátný malebný strom, v jehož dutině žijí stovky netopýrů. Pod stromem žije (nebo žil?) had – hroznýš madagaskarský .

 

9. Del Norte Titan (USA, Kalifornie )

 

9. DEL NORTE TITAN Největší strom na světě  největší a nejstarší stromy

Druh: Sekvojovec pobřežní (Sequoia sempervirens (D. Don) Endl.)
Obvod: 22,73 m
Výška: 93,6 m

Sekvojovec pobřežní je nejvyšší strom na světě, ale obvod jeho kmene je také velmi velký. Del Norte Titan má největší obvod jednoho kmene tohoto druhu – 22,73 m. Del Norte Titan byl objeven 11. Květen 1998 a tento krásný strom má čtvrtý největší objem dřeva na světě. Vážným uchazečem o titul nejsilnější sekvoje je Lost Monarch hned za nedalekým Mlýnským potokem. Tento obrovský strom má větší obvod (24,13 m), je také vyšší – fantastických 97,84 m a má větší objem dřeva. Přesto jeho obvod zahrnuje několik kmenů.Největší strom na světě  největší a nejstarší stromy .

 

10. Giant Tingle Tree  ( Austrálie, Tasmánie )

 

Giant Tingle Tree  ( Austrálie Největší strom na světě  největší a nejstarší stromy

Druh: červený tingle (Eucalyptus jacksonii Maiden)
Obvod: 22,3 m
Výška: 30 m

V jižní části Západní Austrálie roste jedinečný subtropický les – Údolí obrů. Zde jsou některé z největších stromů na světě, včetně obřího stromu tingle. Tento obrovský strom je velmi neobvyklý – je „vydlabán“ obrovskou prohlubní. Tato dutina je vysoká asi 15 m a vznikla při lesních požárech a dále se šířila hmyzem a houbami. Do této deprese by nyní mohlo vstoupit sto lidí – a stále by se necítili ohromeni. Strom vypadá, že by mohl při příští bouři spadnout, ale jako zázrakem stojí a vytrvá.

Odborníci se domnívají, že obří tingel je starý asi 400 let. Strom přišel o horní polovinu kmene, a je proto mnohem nižší než mnoho jiných starých červených tinglů.
Strom má v průměru asi 12-15 m. To je více než jakýkoli jiný strom na světě, o kterém víme. největší strom na světě  největší a nejstarší stromy .

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button