KrálíciZAJACE

Gravidita u králíků

Pokud spolu samec a samice tráví čas a žijí ve stejné kleci, může tato situace vyústit v přivítání malých králíčků na tomto světě a vy budete muset vědět, co očekávat dál. Gravidita králíků a vše, co potřebujete vědět .

 

Těhotenství

 

Gravidita u králíků

 

Králíci, kteří nebyli vykastrováni, se označují jako intaktní a mohou mít potomky i po pohlavním dozrání. U menších plemen dochází k pohlavní dospělosti již ve věku 3,5 měsíce. Pokud byla vaše intaktní samice králíka s intaktním samcem a oba jsou starší než 3,5 měsíce, měli byste sledovat příznaky březosti.

Stejně jako u většiny savců se břicho samice králíka během březosti zvětšuje, protože v něm rostou její děti, takže je to nejzřetelnější známka březosti králíka. Kromě toho, že březí králíci přibírají na váze, začnou více jíst a většina z nich je také velmi mrzutá nebo náladová. Pokud je váš králík obvykle velmi nepřátelský, může být obtížné zjistit, zda je březí, jen podle změny nálady.Gravidita králíka se může u každého králíka projevovat jinak.

 

Krmení březího králíka Gravidita u králíků

 

Přibližně po 10 až 12 dnech po páření ucítíte v břiše králíka několik hrudek nebo malých králíčků. V králíkovi rostou ještě několik týdnů, dokud králík asi měsíc po páření neporodí. Pokud březí králíček ani po 33 dnech od páření neporodí, je třeba co nejdříve kontaktovat veterinárního lékaře, aby porod vyvolal nebo provedl chirurgický zákrok.

Gravidní králík se chová jako hnízdič asi týden před porodem. Nejnápadnějším znamením, že králík začíná hnízdit, je, když si vytahuje srst , sbírá seno a dělá si hnízdo někde v koutě. Králík si obvykle vezme seno nebo předměty, které může nosit v tlamě, aby si vytvořil pohodlný prostor pro porod. Pokud váš králík hnízdí, pravděpodobně porodí do týdne, a pokud začne králík shazovat srst, očekávejte, že se mláďata narodí do jednoho nebo dvou dnů. Většina králíků rodí v noci, proto buďte připraveni.

Umístění březího králíka

Kromě obvyklých misek na vodu a potravu potřebuje březí králík prostor pro své hnízdo a dostatek místa pro případné porody. Králíci mohou přivést na svět až 15 mláďat, takže byste měli být připraveni na to, že budete mít místo pro mnoho králíků. Březost králíků je obdobím, kdy se připravujeme na příchod dalších členů do králičí rodiny. Přijímání králíků: Účinné metody a tipy

 

Umístění březího králíka Gravidita u králíků

Snadno čistitelný hnízdní box je bedna na stelivo naplněná senem nebo granulemi. Pokud ji králík používá jako toaletu před narozením mláďat, lze tento prostor podle potřeby vyčistit. Někteří používají jiné plastové nádoby s výřezem na boku, aby se králík mohl rychle dostat dovnitř a ven, jiní vyrábějí dřevěné boxy, které se však špatně čistí.

 

Krmení březího králíka

 

péče o malé králíky Gravidita u králíků

Březí a kojící králíci spotřebují více potravy, protože krmí sebe a svá rostoucí mláďata. Z tohoto důvodu by se měl zvýšit počet čerstvé zeleniny a mělo by být vždy k dispozici seno. Jako obvykle je třeba nabídnout také vodu, nejlépe v misce.

Péče o malé králíky

Většina malých králíků nevyžaduje žádnou lidskou pomoc. Mláďata králíků kojí jejich matky jednou až dvakrát denně po dobu čtyř až pěti týdnů, dokud nejsou odstavena. V případě, že budete muset králíčkovi pomoci, je třeba zakoupit speciální krmnou láhev. Po několika dnech krmení z láhve byste se měli pokusit přivést mládě zpět k matce, protože některé matky nemají dostatečnou tvorbu mléka až několik dní po porodu. Další informace o péči o králíky najdete v našem průvodci péčí o králíka .

 

Průvodce péčí o domácí králíky

 

Falešná březost u králíků

U některých králíků dochází k falešné březosti, kdy si jejich tělo myslí, že je březí, ačkoli tomu tak není. Falešná březost způsobí, že se králík začne chovat jako hnízdo a bude náladový. Falešné těhotenství trvá obvykle jen asi dva až tři týdny.

Prevence březosti u králíků

Abyste zabránili zabřeznutí králíka, měli byste králíka vždy držet odděleně od samce nebo ho nechat vykastrovat. Chirurgický zákrok u králíka samozřejmě není bez rizika, ale měli byste se poradit se svým veterinářem. Vše, co ovlivňuje život králíka, najdete v článku Jak dlouho žijí králíci .

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button