Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
HLADKuriozity z živočišné říše

Osmak degu – Péče a chov

Osmak degu. Pokud hledáte zajímavého, zábavného a na péči nenáročného domácího mazlíčka, oslík degu by pro vás mohl být tou správnou volbou. Chobotnice degu je hlodavec pocházející z Chile, který je často označován jako chilská veverka. Tento malý tvor může být skvělým společníkem pro děti i dospělé, protože je velmi inteligentní, živý a společenský.

Osmac degu

Osmac degu

 

Pokud se rozhodnete chovat degu osmáka, měli byste se nejprve seznámit s jeho nároky na péči. Osmáci jsou obvykle nenároční na stravu a mohou být krmeni kvalitním granulovaným krmivem pro hlodavce a čerstvým ovocem a zeleninou. Na druhou stranu jsou osmáci degu velmi společenští a potřebují hodně pozornosti a interakce jak s lidmi, tak s ostatními osmáky degu. Proto byste měli zvážit chov více osmáků degu najednou, aby se mohli vzájemně sociálně stimulovat.

Základní informace

Základní informace

 

Osmák degu je malý hlodavec pocházející z Chile. Tento druh je býložravec a přirozeně se živí různými kořeny a cibulkami rostlin, travinami, hlízami, suchými listy a kůrou keřů a stromů. Doma byste se mu měli snažit zajistit podobnou stravu, aby bylo zdravé a spokojené.

Osmák degu měří v průměru 15 centimetrů (bez ocasu) a svým vzhledem připomíná křížence veverky a křečka. Nejčastěji se můžete setkat s osmiletým psem s hnědou srstí, ale existují i plemena různých barev, od čistě černé až po bílou s černými odlesky. Degu osmák má zuby oranžové barvy, která vzniká reakcí žížal a chlorofylu z rostlin, jimiž se živí. Tvar židlí připomíná osmičku, odtud pochází i jejich název.

Degu osmák je inteligentní a společenský hlodavec. V přírodě žije ve skupinách a i v domácnosti by se měl chovat ve skupinách. Díky své toleranci je také možné chovat více samců pohromadě, čímž se zabrání nechtěným mláďatům a splní se nárok chobotnice na družnost.

Při chovu osla degu je důležité věnovat mu náležitou péči. Zajistěte mu vhodné prostředí a stravu, pravidelně ho kontrolujte a udržujte jeho hygienu. Při správné péči se osel degu může dožít až 5 let.

Péče a chov

Péče a chov

 

Při péči o degu osmiokého je nutné zajistit mu vhodné prostředí a stravu. Tento malý hlodavec z Chile se snadno chová a může být skvělým společníkem pro každého, kdo má rád zvířata.

Klec a terárium

Osm degu potřebuje dostatek prostoru k pohybu a zábavě. Proto by jeho klec nebo terárium měly být dostatečně velké. Doporučuje se klec o minimálních rozměrech 60 x 40 x 40 cm. Dno klece by mělo být pokryto bezprašnými hoblinami nebo podestýlkou ze směsi rašeliny a písku. Dno klece lze také pokrýt dřevěným domečkem nebo rašelinovou podestýlkou.

Osmák degu také potřebuje spoustu úkrytů a patra. Proto je důležité, aby klec obsahovala několik pater a úkrytů. Na podlahách by měly být umístěny různé hračky a výzvy, jako jsou dřevěné postýlky a závěsné žebříky.

Stravování

Osmák degu je býložravec a jeho strava by se měla skládat z kvalitní směsi sena, hoblin a granulí. Jeho strava by měla být bohatá na vitamíny a minerály, proto se doporučuje podávat zeleninu, ovoce a květiny. Při krmení osmáka degu je třeba dávat pozor na cukry a sladkosti, které by mohly způsobit problémy citlivému žaludku. Šampon na vlasy

Zdraví a hygiena

Osmák degu je zdravý a čistotný hlodavec, kterého není třeba koupat. Jeho tlapky a drápky se však mohou zanášet nečistotami, proto byste je měli pravidelně kontrolovat a ošetřovat. Osmák degu má také citlivé oči, proto je třeba dbát na to, aby se vyhnul vzdušným proudům a přímému slunečnímu záření.

Reprodukce

Degu osmák je denní tvor a pohlavní dospívání probíhá přibližně ve 3 až 4 měsících. Březost trvá asi 90 dní a po narození mláďat se o ně stará samice. Osmioký degu může mít až 8 mláďat, která se rodí s hustou srstí a plně vyvinutými smysly.

Při chovu degu je důležité zajistit mu dostatek prostoru pro pohyb a zábavu, kvalitní stravu a čisté prostředí. Osmák degu je společenský a inteligentní hlodavec, který může být skvělým mazlíčkem pro každého, kdo má rád zvířata. Čínský křeček: popis a charakteristika

Zajímavosti Osmak degu

Zajímavosti Osmak degu

 

Degu osmioký je denní zvíře a patří mezi nenáročné domácí mazlíčky. Kromě toho, že jsou bez zápachu, mají velmi zajímavý vzhled s dlouhým ocasem a srstí různých barev, od hnědé po černou s bílými odlesky. Veverka chilská, jak se jí někdy říká, je také velmi inteligentní a společenské zvíře.

Péče o osmiokého degu není náročná. Stačí jim zajistit vhodné prostředí, které se skládá z kovového kolotoče, závěsných žebříků a směsi písku a rašeliny. Osmáci si rádi brousí drápy, proto je důležité jim poskytnout dostatek písku.

Stejně snadné je i krmení osmáka degu. Můžete je krmit kvalitními granulemi, které obsahují všechny potřebné živiny. Kromě toho můžete podávat také čerstvé ovoce a zeleninu, které mají vysoký obsah vitamínů a minerálů.

Celkově je degu osmioký skvělým společníkem pro každého, kdo hledá nenáročné, inteligentní a společenské zvíře.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button