Užitečné rostliny

Pěstování jinanu dvoulaločného – Péče o stromy

Pěstování jinanu dvoulaločného. Tipy pro péči o strom Ginkgo: Jak pěstovat jinan dvoulaločný Ginkgo je opadavý strom pocházející z Číny, který má vějířovité listy s jasnými podzimními barvami.

 

Pěstování jinanu dvoulaločného

 

Pěstování jinanu dvoulaločného

 

Ginkgo biloba se vyvinul před 250 miliony let v permských lesích. Trvalo dalších 100 milionů let, než se objevily první listnaté stromy. Na rozdíl od mnoha dnes již vyhynulých druhů stromů přežil jinan dvoulaločný éru dinosaurů, vývoj prvních ptáků a ve střední Evropě byl rozšířen již před 30 miliony let. Doba ledová nakonec donutila tento prastarý strom růst a prosperovat v teplejších oblastech Číny. Právě tam botanici a milovníci rostlin objevili jinan dvoulaločný, díky čemuž se opět rozšířil do celého světa. Je to jediný žijící zástupce čeledi jinanovitých (Ginkgoaceae). Přestože výběr druhů není velký, existuje několik různých okrasných forem a odrůd.

 

Jako středně velké stromy mohou ginkgo dorůstat výšky 15-30 m a šířky 10-15 m (někdy i více). Jejich roční přírůstek se pohybuje kolem 35-40 cm. Kůra je šedohnědá a hluboce rýhovaná, dřevo je světle žluté. Nápadné listy a hlavičky semen, které medovník vytváří, daly vzniknout několika dalším jménům, například dívčí strom, kachní noha nebo japonská stříbrná meruňka. Proč jíst třešně – 7 zdravotních výhod

 

Strom jinanu dvoulaločného

 

Strom jinanu dvoulaločného

Ginkgo biloba, známý také jako panenský strom, pochází z listnatých lesů Číny. Tento okrasný strom byl do Evropy přivezen koncem 18. století. století. Jako jediný žijící druh patřící do čeledi Ginkgoaceae je jinan dvoulaločný považován za živoucí fosilii, protože se za 200 milionů let změnil jen velmi málo. Listy jinanu dvoulaločného mají vějířovitý tvar a na podzim se vyznačují jasně žlutými podzimními barvami.

Jak pěstovat stromy ginkgo

 

Jak pěstovat stromy ginkgo

Za správných pěstebních podmínek se stromy Ginkgo biloba mohou dožít více než tisíce let.

1. Ginkgo vysazujte na plném slunci nebo v polostínu. Ginkgo jsou vynikající stinné stromy, kterým se daří i na plném slunci. Vyberte místo pro výsadbu, na které dopadají alespoň čtyři hodiny slunečního svitu denně.
2. Hnojte výsadbovou jámu. Před výsadbou nového stromku ginkgo dejte do výsadbové jámy malé množství hnojiva, které podpoří růst.
3. Vyberte místo s dobře propustnou půdou. Ginkgo roste dobře v kyselé, vlhké a písčité půdě. Stromy jinanu dvoulaločného jsou vhodnou volbou pro pobřežní oblasti. Ginkgo se hodí i jako pouliční stromy ve městech, protože jsou odolné vůči znečištěnému ovzduší.
4. Zajistěte místo pro strom ginkgo. V dospělosti dosahují stromy jinanu dvoulaločného výšky více než 15 metrů. Pokud vysazujete více než jeden stromek jinanu dvoulaločného, rozmístěte je tak, aby měly dostatek prostoru k růstu.

5. Vyhněte se výsadbě stromů ginkgo v suchém podnebí. Stromům jinanu dvoulaločného se nejlépe daří v mrazuvzdorných zónách. Přestože jsou vzrostlé stromy jinanu dvoulaločného relativně odolné vůči suchu, v trvale horkém a suchém podnebí rostou obtížně. Pěstování jinanu dvoulaločného.
6. Buďte trpěliví. Dospělosti dosáhne ginkgo až po dvaceti letech. Pokud potřebujete krátkodobě živý plot nebo větrolam, zvažte výsadbu jiného druhu stromu. Dámské zimní boty

 

Jak pečovat o stromy Ginkgo – Pěstování Ginkgo

 

Jak pečovat o stromy Ginkgo - Pěstování Ginkgo

Stromy jinanu dvoulaločného jsou odolné rostliny, které po dosažení dospělosti vyžadují minimální péči.

1. Mladé stromky pravidelně zalévejte. Během prvního vegetačního období zalévejte ginkgo několikrát týdně. Po zakořenění přežijí stromy ginkgo bez pravidelné zálivky.
2. Strom ginkgo každoročně prořezávejte. Abyste pomohli stromu prospívat, zastřihněte koncem zimy během vegetačního klidu na ginkgo stromu čisté a ostré nůžky, kterými zastřihnete konkurenční větve.
3. Kolem základny stromu umístěte mulčovací kůru. Pokud zasadíte stromek ginkgo do travnatého trávníku, zvažte možnost umístění dřevní štěpky kolem základny stromku, aby měl stromek prostor k dýchání. Nejsilnější ginkgo – 12 výhod ginkga.

4. Vyberte si vhodnou odrůdu. Ginkgo je dvoudomá rostlina s oddělenými samčími a samičími stromy. Samice ginkga produkují vajíčka, z nichž vypadávají semena, která mohou nepříjemně zapáchat. Samci ginkga produkují pyl, který může zhoršovat alergie. Mezi oblíbené samčí kultivary patří ‚Autumn Gold‘ a ‚Princeton Sentry‘. Existují také menší pěstované odrůdy, které se používají v bonsajových zahradách.

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button