ZajímavostiZdraví

Proč šedé vousy šednou

Proč vousy šediví. Všimli jste si prvních šedin na bradě? Pokud ano, jsme tu, abychom vám pomohli.

Je normální, že se na vašich vousech objevují první šediny. Pokud vás zajímá, proč vousy na bradě zbělají a zešediví dříve než vlasy na hlavě a jak tomu zabránit, čtěte dále.

 

šedé vousy

 

Proč mi šediví vousy?

Důvodem, proč máte na bradě šedivé vousy, je obvykle genetika. Stejně jako genetika určuje typ vašich vlasů, určuje i to, kdy vám začnou šedivět vousy.

Vousy šednou, protože vaše folikuly přestávají produkovat pigmentové buňky neboli melanocyty. Tyto buňky vytvářejí přirozenou barvu vousů. S přibývajícím věkem se množství melanocytů snižuje, což vede k šedivění a bílým vousům.

Podívejte se na maminku a tatínka, kdy vám začnou šedivět vlasy. Když jim začnou šedivět vlasy, je to znamení, kdy se začnou objevovat šedivé vousy.

Co způsobuje předčasné šediny u vousů?

Navzdory všeobecnému přesvědčení stres nezpůsobuje předčasné šediny. Častou příčinou předčasného šedivění  je opět genetika. Pokud vaše biologická matka nebo otec měli šedivé vlasy již dříve, je pravděpodobné, že je budete mít také.

Ačkoli je to vzácné, některé nemoci mohou způsobit předčasné šedivění. Nedostatek vitaminu B12 nebo snížená hladina hormonů štítné žlázy mohou způsobit předčasné šedivění vlasů. Šedé vousy lze zvrátit vhodnými léky k léčbě těchto stavů.

 

Proč vlasy na obličeji šediví dříve než vlasy na hlavě?

Proč vousy na bradě šediví dříve než vousy na hlavě? Kromě genetiky to může být také proto, že vousy na bradě rostou rychleji než vlasy na hlavě. Životní cyklus vousů na bradě je kratší než u vlasů na hlavě. Díky tomu lze rychleji využít více melanocytů.

Další důvod, proč se vousy objevují rychleji než vlasy, je vizuální. Vousy jsou v popředí obličeje, takže si pravděpodobně všimnete každého rostoucího šedivého kníru.

 

Zdravá snídaně – 12 potravin k snídani

Co je dobré na bolavé svaly – 14 účinných tipů na bolavé svaly

Vypadávání vlasů? Jezte těchto 9 potravin, abyste zabránili vypadávání vlasů

 

 

proč vousy šediví

Lze zabránit šedinám na vousech? Šedé vousy.

Pokud jsou šediny na bradě způsobeny geneticky, nemůžete jim nijak zabránit ani je zpomalit. Pokud to souvisí se zdravím, může existovat léčebný plán, který pomůže zastavit růst šedivých vousů.

Zavedení těchto zdravých návyků může pomoci zpomalit šedivění vlasů:

  • Slunce může způsobit oxidační stres folikulů. Vystavení slunci může mít vliv na zdraví vousů a melanocytů ve vlasech.
  • Vyhýbejte se teplu – Vyhýbání se zahřívacím nástrojům, které mohou způsobit vysušení a lámavost vlasů, může také pomoci zabránit šedivění vlasů. Suché a lámavé vlasy se mohou lámat nebo způsobit rychlejší vypadávání vlasů. Více padání vlasů znamená kratší cyklus růstu vousů, což může vést k vyčerpání počtu melanocytů.
  • Dobře se stravujte – jak již bylo zmíněno, nedostatek vitaminu B12 může způsobit předčasné šedivění. Zdravá a vyvážená strava by tomu mohla zabránit.

 

Mohou být šedé vousy obrácené?

Stejně jako nelze zabránit růstu šedin, nelze ani zvrátit jejich růst. Existují však způsoby, jak se s šedivějícími vlasy vypořádat:

Tónování vousů – Tónování vousů může pomoci zakrýt a minimalizovat výskyt šedivých a bílých vlasů. Vousy si můžete nabarvit doma pomocí domácích barvicích sad nebo se o možnostech barvení zeptejte svého holiče.
Použití vlasových vláken – Pokud chcete rychleji zakrýt šedivé a bílé chloupky na bradě bez použití barvy, vyzkoušejte vlasová stavební vlákna Toppik. Jedná se o staticky nabitá vlákna, která vytvářejí magnetický efekt a přilnou i k těm nejmenším chloupkům. Pomáhají vytvořit přirozený vzhled, který vydrží až do umytí vlasů.

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button