Plemena psůPLEMENA PSŮ INDIVIDUÁLNĚ

Sheltie – Charakteristika plemene

Šeltie je malé až středně velké psí plemeno, které pochází ze Skotska. Původně byli chováni jako pastevečtí a hlídací psi, ale od té doby se stali oblíbenými domácími mazlíčky díky své láskyplné a věrné povaze. Shetlandský ovčák je také známý jako Shetland Sheepdog nebo jednoduše SHE.

 

Shetlandy

 

Shetlandy

 

Šeltie je vysoce inteligentní a cvičitelné plemeno, které je vhodné pro různé aktivity, jako je výcvik poslušnosti, agility a soutěže v pasení. Jsou také známé svým silným poutem k majiteli a jsou vynikajícími rodinnými mazlíčky. Je však důležité si uvědomit, že Shetty vyžaduje pravidelný pohyb a duševní stimulaci, aby se nenudil a nedocházelo k destruktivnímu chování.

 

Původ a historické souvislosti

 

Původ a historické souvislosti

 

Shetlandský ovčák, původně známý jako shetlandský ovčák, je plemeno ovčáckého psa, které pochází ze Shetlandských ostrovů. Tyto ostrovy se nacházejí v severní části Velké Británie v severním Atlantiku. Shetlandy se již po staletí využívají k pastvě ovcí a hlídání stád, zejména na těchto ostrovech, kde je extrémní klima a nedostatek potravy.

Šeltie je považována za starší a původnější plemeno než kolie, i když mezi nimi existuje blízký příbuzenský vztah. Vznikl z potřeby vytvořit psa, který by byl co nejmenší a nejskromnější, ale zároveň by byl výkonným ovčáckým psem. Během 17. století začali farmáři křížit border kolii s jinými malými psy, aby dosáhli tohoto cíle. Výsledkem tohoto šlechtění byl Shetland.

V roce 1906 byl shetlandský ovčák také uznán jako plemeno anglickým Kennel Clubem. V té době bylo registrováno 28 dravých šelem, včetně kolií. Dnes je sheltie uznávána jako samostatné plemeno a je oblíbeným společníkem a rodinným psem.

Šeltie je jedním z mnoha pasteveckých psů, kteří byli vyšlechtěni k pasení ovcí. Tito psi se vyznačují inteligencí, věrností a schopností pracovat v obtížných podmínkách. Kromě sheltie existují i další plemena pasteveckých psů, například německý ovčák, australský ovčák a border kolie.

 

Charakteristika shetlandského psa

 

Charakteristika shetlandského psa

 

Šeltie je malé plemeno, které se vyznačuje jemnou a citlivou povahou. Toto inteligentní plemeno je velmi oddané svému pánovi a celé jeho rodině. Fretky jsou živé a temperamentní, ale zároveň mají velmi dobré schopnosti učení.

Toto plemeno je známé svou krásnou srstí. Šeltie může mít jednobarevnou, dvoubarevnou nebo tříbarevnou srst. Typická tříbarevná kombinace shetlandského shetlanda je bílá s černou a hnědou. Péče o srst je důležitá, protože sheltie mají hustou a měkkou podsadu, kterou je třeba pravidelně upravovat.

Vzhled Shetland je harmonický celek. Hlava je pěkně tvarovaná, má tvar dlouhého tupého klínu. Šířka lebky je ve správném poměru k délce temene. Čenichy jsou dobře zaoblené a umístěné na široké mezičelistní kosti. Šeltie mají silné zuby a hladce tvarovanou spodní čelist.

Šeltie mají svalnaté paže a hrudník, krátkou a silnou lebku. Jejich tváře jsou mandlového tvaru a oči mají tmavou barvu. Ocas sheltie je dlouhý a dosahuje až na úroveň kohoutku. Vlajky jsou bílé až stříbrné.

Povaha sheltie je inteligentní, citlivá a přátelská. Toto plemeno je vhodné jako rodinný pes, protože velmi dobře vychází s dětmi a staršími lidmi. Fretky jsou však nedůvěřivé vůči cizím lidem a uzavřené.

Výška sheltie se pohybuje od 33 do 39 cm a hmotnost od 6 do 12 kg. Šeltie jsou velmi aktivní a rády se pohybují. Toto plemeno bylo v minulosti využíváno k pasení ovcí, takže má přirozenou chuť k pohybu. Fretky jsou vynikajícími společníky a jsou vhodné i pro aktivní lidi, kteří rádi sportují. Pes jako medvěd – 7 plemen, která vypadají jako medvěd

 

Vzdělávání a odborná příprava

 

Vzdělávání a odborná příprava

 

Šeltie je velmi inteligentní a energický pes, který potřebuje dostatek pozornosti a výcviku. Protože jsou to pastevečtí psi, mají vlohy pro ochranu a hlídání, takže je důležité, aby se naučili poslouchat a ovládat své instinkty. Zde je několik tipů pro výchovu a výcvik sheltie.

 

Školení

Šeltie je velmi inteligentní a rychle se učí novým věcem. Protože mají sklony ke štěkání, je důležité, aby se naučili poslouchat povel „dost“. Je také důležité, aby se naučily poslouchat povely „pojď sem“ a „zůstaň“. Tyto povely jsou velmi užitečné při ovládání psa na procházkách a v parku.

Šeltie může být vynikajícím společníkem pro agility a obedience. Tyto aktivity pomáhají psům udržovat si fyzickou kondici a posilují jejich duševní schopnosti. Flyball je další aktivita, která může být pro sheltie velmi zábavná a prospěšná. Nejnovější plemena psů – 15 nových plemen

 

Školení

Školení by mělo být pozitivní a založené na odměnách. Šeltie má ráda pochvalu a odměnu za dobré chování. Je důležité, aby se školení stalo součástí jejich každodenního života. Krátké tréninky několikrát denně jsou lepší než dlouhé tréninky jednou týdně.

Je důležité, aby se pes sheltie cítil milovaný a podporovaný a aby se výcvik nezměnil v nudnou rutinu. Výcvik by měl být pro psa zábavou a výzvou.

V závislosti na temperamentu psa může být nutná pomoc profesionálního trenéra. Profesionální trenér vám pomůže s výcvikem poslušnosti a agility a naučí vás, jak psa ovládat na procházkách a v parku. Šampon na vlasy

 

Zdraví a péče Shetlandy

 

Zdraví a péče Shetlandy

 

Šeltie je plemeno, které vyžaduje zvláštní péči a pozornost, pokud jde o zdraví a péči o srst. Přestože je toto plemeno velmi zdravé, existují pro ně typické nemoci.

Jedním z nejčastějších onemocnění, kterým fretky trpí, je oční choroba zvaná progresivní atrofie sítnice. Toto onemocnění postihuje oko a může vést ke slepotě. Proto je důležité, aby majitelé fretek pravidelně navštěvovali veterináře a podstupovali oční prohlídky.

Kromě toho vyžaduje sheltie pravidelnou péči o srst. Doporučuje se srst kartáčovat a trimovat alespoň 2krát týdně. V době zvýšeného línání (jaro, podzim) je nejlepší upravovat srst denně. Dlouhosrstý, krásný pes, jako je sheltie, může působit určité potíže, ale při správné péči bude ozdobou každé domácnosti.

 

Kromě toho je důležité, aby majitelé sheltie dbali na správnou výživu svého psa. Strava by měla být vyvážená a obsahovat všechny potřebné živiny a vitamíny. Šeltie jsou také velmi aktivní psi a potřebují dostatek pohybu a každodenní procházky.

Pokud majitelé sheltie dodržují správnou péči a dbají na zdraví svého psa, může se toto plemeno těšit dlouhému a zdravému životu.

 

Pes sheltie jako společník

 

Šeltie je vynikajícím společníkem pro každého majitele, který hledá věrného a inteligentního psa. Tito psi jsou známí svou přátelskou a láskyplnou povahou, což z nich dělá ideální rodinné psy.

Šeltie jsou velmi oddané svým majitelům a rády se účastní rodinných aktivit. Jsou velmi inteligentní a rychle se učí novým trikům a povelům. Tito psi jsou také velmi citliví na emoce svých majitelů a rádi jim dělají společnost, když jsou v úzkosti nebo ve stresu.

Šeltie jsou také velmi aktivní psi a potřebují pravidelný pohyb a cvičení. Bez dostatečného pohybu mohou mít sklony k nadváze a zdravotním problémům. Proto se doporučuje, aby majitelé těchto psů měli dostatek času a prostoru na cvičení a hry se svými zvířaty.

Šeltie mají také velký smysl pro humor a rády se baví se svými majiteli. Tito psi jsou velmi zábavní a rádi se se svými rodinami věnují různým aktivitám.

Celkově je sheltie skvělým společníkem pro každého majitele, který hledá věrného, inteligentního a zábavného psa. Tito psi jsou také ideálními rodinnými psy a rádi se zapojují do rodinných aktivit.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button