Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Plemena psůPLEMENA PSŮ INDIVIDUÁLNĚ

Španělský chrt Galgo: Charakteristika plemene

Španělský chrt galgo, jinak známý jako Galgo español, je plemeno psa pocházející ze Španělska. Tito psi jsou známí svou elegancí a půvabem. Jsou to lovečtí psi, kteří byli původně vyšlechtěni k lovu králíků, ale nyní se používají také na závody a jako společníci.

 

Španělský chrt Galgo

 

Španělský chrt Galgo

 

Má výrazný vzhled, štíhlou a štíhlou postavu. Jejich tělo je obdélníkového tvaru s hlubokým hrudníkem a pevnou kostrou. Jejich srst může být krátká nebo polodlouhá a může být hladká nebo hrubá. Tito psi mají silný a pohyblivý krk a silné nohy, které jim umožňují rychlý pohyb.

Španělský chrt Galgo je inteligentní a věrný pes. Jsou to aktivní psi, kteří potřebují dostatek pohybu a podnětů. Jsou skvělými společníky pro aktivní majitele, kteří mají rádi venkovní aktivity. V současné době se plemeno potýká s různými problémy, jako je týrání a nevhodné chování. Proto je důležité, aby se majitelé těchto psů vzdělávali v oblasti správného chovu a péče o své španělské chrty Galgo.

 

Původ a historie

 

Původ a historie

 

Španělský chrt galgo pochází z Pyrenejského poloostrova a patří do stejné vývojové linie jako anglický chrt. Jeho předkové přišli na Pyrenejský poloostrov s Kelty již v 6. století př. n. l. a přivedli s sebou své chrty. Španělský chrt a anglický chrt mají tedy velmi blízké předky.

Galgo byl v minulosti používán jako lovecký pes, který dokázal lovit různé druhy zvířat. Později se stal populárním také jako závodní chrt. Země původu tohoto plemene je Španělsko a mimo svou zemi se příliš nepoužívá. Španělská plemena psů :7 plemen psů ze Španělska

Galgo je velmi staré plemeno, jehož stopy lze nalézt již ve starověku. Vznikl křížením keltského drátosrstého chrta a arabského krátkosrstého chrta. Plemeno bylo oficiálně uznáno až v roce 1971.

Galgo je součástí kultury a historie Španělska a jeho odkaz se předává z generace na generaci. Tento pes je oblíbený pro svou inteligenci, přátelskost a oddanost svému majiteli. Důležitá je jeho výchova a vzdělávání, aby byl schopen správně fungovat v rodině a přizpůsobit se různým situacím.

 

Povaha a temperament

 

Povaha a temperament

 

Španělský chrt galgo je známý svou společenskou povahou a oddaností svému majiteli. Tento pes je velmi inteligentní a rychle se učí, což usnadňuje jeho ovládání. Jeho povaha je klidná a vyrovnaná, což z něj dělá skvělého společníka pro rodiny s dětmi.

Galgo bývá plachý až nejistý ve vztahu k cizím lidem, ale po dostatečné socializaci se z něj může stát velmi přátelský a společenský pes. Jeho oddanost a věrnost jsou pro jeho majitele zásadní, protože se rádi přizpůsobují jeho potřebám.

Tento pes se obvykle vyznačuje velmi nízkou mírou agresivity a je velmi klidný. Díky své povaze je skvělým společníkem pro lidi, kteří mají rádi klidnější životní styl. Jeho temperament je vhodný jak do obytného, tak do rodinného prostředí.

Celkově je španělský chrt Galgo skvělým společníkem pro každého, kdo hledá věrného a oddaného psa s přátelskou povahou a klidným temperamentem.

 

Fyzický vzhled Španělský chrt Galgo

 

Fyzický vzhled Španělský chrt Galgo

 

Španělský chrt galgo je symetricky stavěný, vysoký a svalnatý pes s obdélníkovým rámcem, silnou kostrou a hlubokým hrudníkem. Existuje hladkosrstý a drsnosrstý galgo.

 

Hlava

Hlava je štíhlá, suchá, s dlouhou a úzkou lebkou mezi ušima, s výraznou čelní rýhou a týlním hrbolem. Zastávka není příliš viditelná. Oči jsou mandlového tvaru, tmavé, s inteligentním výrazem. Uši jsou velké a měkké, převislé, svislé nebo polosvislé. Rty jsou suché a úzké.

 

Tělo

Tělo je dlouhé, štíhlé a dobře vyvážené. Krk je dlouhý, silný a dobře osvalený. Tělo je hluboké a široké, s dlouhou, rovnou a širokou zádí. Hrudník je hluboký a dobře vyvinutý, břicho je dobře vtažené. Zadní končetiny jsou výrazně vzpřímené a svalnaté.

 

Srst a barva

Španělský chrt galgo může mít krátkou nebo polodlouhou drsnou srst. Barvy jsou rozmanité, včetně černé, bílé, žluté, krémové, červené a různých odstínů těchto barev.

 

Ocas

Ocas je dlouhý a tenký, svazek chlupů se zužuje do špičky. Může být rovná nebo mírně zakřivená.

 

Výškové kohoutky

Kohoutková výška psů je 62-70 cm a hmotnost 22-29 kg. U samic je výška v kohoutku 60-68 cm a hmotnost 20-25 kg.

Španělský chrt Galgo patří do stejné vývojové linie jako anglický chrt. Mají stejné nebo velmi blízké předky.

 

Chov a péče o španělského chrta Galgo

 

Chov a péče o španělského chrta Galgo

 

Španělský chrt galgo je plemeno, které se poměrně snadno udržuje. Tito psi jsou velmi čistotní a nevyžadují příliš časté koupání. Jejich krátká srst se snadno udržuje čistá pomocí kartáče a hřebenu. Galgové jsou také velmi aktivní a potřebují hodně pohybu, proto by měli být chováni v domě s dostatkem prostoru pro běhání a hry.

Při chovu galgo je důležité věnovat pozornost stravě. Tito psi by měli být krmeni kvalitním suchým krmivem s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem tuku. Důležité je také, aby měly neustále přístup k čisté vodě.

 

Zdravotní péče o galgo zahrnuje pravidelné veterinární prohlídky, očkování a odčervení. Tito psi jsou náchylní k některým zdravotním problémům, včetně dysplazie kyčelních kloubů a problémů s očima, proto je důležité udržovat jejich zdraví pod kontrolou.

Pro ty, kteří uvažují o adopci galga, je důležité si uvědomit, že tito psi bývají plaší a vyžadují hodně trpělivosti a lásky. Důležité je také najít důvěryhodného chovatele nebo organizaci, která se věnuje záchraně a adopci galgů. Šampon na hnojení vlasů: zlepšení zdraví vlasů

 

Funkce a použití

Španělský chrt galgo je lovecké plemeno používané k lovu králíků a jiných malých zvířat. Jeho plemenné vlastnosti, jako je vysoká rychlost a vytrvalost, z něj dělají dokonalého lovce. Galgo dokáže běhat na velké vzdálenosti a hbitě pronásledovat kořist.

 

Lovecký pes

Galgo byl původně vyšlechtěn k lovu králíků a jiných malých zvířat. Jeho vytrvalost a rychlost mu umožňují pronásledovat kořist na velké vzdálenosti. Jeho schopnost rychle měnit směr a prudce brzdit z něj dělá dokonalého lovce. Galgo je také známý svou schopností lovit ve skupinách, kde spolupracuje s ostatními psy.

 

Dostihy a coursing

Kromě loveckých schopností se španělský galgo používá také při dostizích a coursingu. Tyto soutěže testují rychlost a obratnost psů. Galgo je schopen běhat velké vzdálenosti velkou rychlostí, a proto je pro tyto soutěže ideální.

Galgo je velmi přizpůsobivý pes a dokáže se dobře přizpůsobit svému domovu. Je velmi oddaný svému majiteli a dokáže být skvělým společníkem. V posledních letech se vývoz tohoto plemene zvyšuje a stává se populárním i mimo Španělsko.

 

V závislosti na terénu a druhu lovu může být španělský galgo používán jako lovecký pes nebo honič. Jeho schopnost běhat na dlouhé vzdálenosti a pronásledovat kořist z něj činí ideálního psa pro lov v obtížném terénu. Dalšími aktivitami vhodnými pro toto plemeno jsou coursing a dostihy.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button