HISTORIE A DINOSAUŘIZajímavosti

Symbol Slovanů – zajímavé symboly Slovanů

Symbol Slovanů. Symboly hrají významnou roli v kulturách celého světa a Slované nejsou výjimkou. Symboly Slovanů mají bohatou a rozmanitou historii, která souvisí s jejich dávnými kořeny. Tyto symboly nám umožňují nahlédnout do minulosti a jsou důležitým aspektem slovanské identity. V tomto článku se podíváme na některé z nejznámějších symbolů Slovanů a jejich význam.

Symbol Slovanů

 

Symbol Slovanů

 

Symboly Slovanů mají bohatou historii a jsou důležitou součástí slovanské kultury a identity. Slovanský kříž, kolo, Perunova sekera, Velesův trojzubec, rodová znamení a slovanské runy – to vše v sobě nese hluboký symbolický význam a připomíná nám dávné spojení Slovanů s jejich duchovním světem. Tyto symboly nám umožňují lépe pochopit a ocenit bohaté dědictví a kulturu Slovanů.

 

Slovanský kříž

 

Slovanský kříž

 

Slovanský kříž je jedním z nejčastěji používaných symbolů Slovanů. Má tvar kříže se zaoblenými rameny a čtvercovým středem. Tento symbol má hluboké kořeny ve slovanské mytologii a představuje spojení mezi nebem a zemí. Slovanský kříž je také spojován se sluncem a symbolizuje všemohoucnost a životodárnou energii.

 

Kolovrat

 

Kolovrat

 

Symbol Slovanů. Kolovrat je symbol kola, který pochází z období starého Slovenska. Skládá se ze stejných čtyř paprsků, které se setkávají ve středu a tvoří kruh. Kolovrátek je považován za symbol slunce, neustálého pohybu a koloběhu života. Tento symbol je ve slovanské kultuře stále oblíbený a často se používá na špercích a dalších uměleckých dílech.

 

Perunova sekera – symbol Slovanů

 

Perunova sekera - symbol Slovanů

 

Perunova sekera je symbolem boha Peruna, který je ve slovanské mytologii spojován s bouřkami, hromem a nebeskou mocí. Tento symbol má tvar dvoubřité sekery a představuje moc a autoritu. Perunova sekera se často používala jako ochranný symbol a symbol síly ve vojenských sborech.

 

Velesovův trojzubec

 

Velesovův trojzubec

 

Velesův trojzubec je symbolem boha Velese, který je spojován s pozemskou mocí, plodností a podsvětím. Symbol tvoří tři paprsky ve tvaru zobáku směřující vzhůru. Velesův trojzubec je považován za ochranný symbol a je také často spojován s magickou a mystickou mocí. Věřilo se, že tento symbol má schopnost otevírat brány mezi světy a umožňovat komunikaci se zemřelými. Velesův trojzubec je důležitou součástí slovanské spirituality a je často zobrazován v umění a špercích. Co pěstovali Slované – život Slovanů v minulosti

 

Mateřská znaménka – symbol Slovanů

 

Mateřská znaménka - symbol Slovanů

 

Znaky pohlaví, známé také jako genderové symboly, používali Slované k identifikaci a reprezentaci jednotlivých rodin a kmenů. Každý klan měl svůj vlastní jedinečný znak, který se obvykle skládal ze shluku geometrických tvarů a obrazců. Tyto symboly sloužily jako prostředek komunikace a měly také ochrannou funkci. Na náhrobcích a historických památkách je stále možné najít rodinné znaky. Mastné vlasy : 5 domácích prostředků

 

Slovanské runy – symbol Slovanů

 

Slovanské runy - symbol Slovanů

 

Slovanské runy jsou písmena, která Slované používali před přijetím církevní abecedy. Každá runa má svůj vlastní zvuk a symbolický význam. Runy se používaly k psaní, ale měly také hlubší význam v mystické a náboženské oblasti. V dnešní době se slovanské runy stále používají v esoterické praxi a jako dekorativní prvek ve výtvarném umění.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button