OBECNÝ ZÁJEMZajímavosti

Vlkodlak – Legendy o vlkodlacích, které vás překvapí

Vlkodlak – Legendy o vlkodlacích .Vlkodlak je mytologická bestie, o které se vypráví mnoho příběhů po celém světě – a také nejedna noční můra. Vlkodlaci jsou podle některých legend lidé, kteří se mění v kruté a silné vlky. Jiní jsou zmutovanou kombinací člověka a vlka. Všichni jsou to však krvelačná zvířata, která nedokážou ovládnout svou touhu zabíjet lidi a zvířata.

Vlkodlak – Legendy o vlkodlacích

 

První legendy o vlkodlacích

 

proměna ve vlkodlaka Vlkodlak - Legendy o vlkodlacích

 

Není jasné, kdy a kde legenda o vlkodlacích vznikla. Někteří badatelé se domnívají, že vlkodlak se poprvé objevil v Eposu o Gilgamešovi, nejstarší známé západní próze, když Gilgameš udělal ze své předchozí družky vlka.

Vlkodlaci se objevili již v rané řecké mytologii v Legendě o Lykaonovi. Podle legendy rozhněval boha Dia Lykaón, syn Pelasgův, tím, že mu naservíroval jídlo z ostatků obětovaného chlapce. Za trest rozzuřený Zeus proměnil Lykaóna a jeho syny ve vlky.

Vlkodlaci se objevovali i v raných severských pověstech. Sága o Volsungovi vypráví příběh otce a syna, kteří objevili vlčí kůže, jež dokázaly na deset dní proměnit člověka ve vlka. Dvojice otec a syn se oblékla do kožešin, proměnila se ve vlky a zabíjela v lese. Jejich řádění skončilo, když otec napadl svého syna a způsobil mu smrtelné zranění. Syn přežil jen díky tomu, že havran dal jeho otci dopis s léčivou mocí.

 

Nechvalně známí vlkodlaci

 

Vlkodlaci Vlkodlak - Legendy o vlkodlacích

 

 

Mnozí z takzvaných vlkodlaků před staletími byli ve skutečnosti sérioví vrazi a zejména Francie na tom měla svůj podíl. V roce 1521 Francouzi Pierre Burgot a Michel Verdun údajně přísahali věrnost ďáblu a tvrdili, že mají mast, která z nich dělá vlky. Poté, co se přiznali k brutální vraždě několika dětí, byli oba upáleni. (Upálení bylo považováno za jeden z mála způsobů, jak zabít vlkodlaka.)

Giles Garnier, známý jako „Vlkodlak z Dole“, byl dalším Francouzem z 16. století. století, který se proslavil také mastí se schopností proměnit se ve vlka. Podle legendy jako vlk brutálně zabíjel děti a jedl je. I on byl za své zrůdné zločiny upálen na hranici.

Zda byli Burgot, Verdun nebo Garnier šílení, jednali pod vlivem halucinogenních látek nebo byli jen chladnokrevnými vrahy, je předmětem diskusí. Ale pověrčiví Evropané během 16. století to byl pravděpodobně jeden . Podle nich by se tak strašných zločinů mohlo dopustit jen tak strašné zvíře, jako je vlkodlak.Ale co když je to pravda a oni se opravdu mění ve vlky?

Přečtěte si také :

10 nejlepších historických monster

 

 

Vlkodlak z Bedburgu

 

Vlkodlak v lese Vlkodlak - Legendy o vlkodlacích

 

Peter Stubbe, bohatý sedlák z patnáctého století v německém Bedburgu, je jedním z nejslavnějších vlkodlaků vůbec. Podle lidových pověstí se v noci proměnil ve vlkovitou bytost a sežral mnoho obyvatel Bedburgu.Vlkodlak – Legendy o vlkodlacích

Příčiny vypadávání vlasů u mužů 

Peter byl nakonec obviněn z hrůzných vražd poté, co ho chytili lovci, kteří tvrdili, že viděli, jak se mění z vlčí podoby na lidskou. Poté, co se při mučení přiznal k brutálnímu zabíjení zvířat, mužů, žen a dětí a pojídání jejich ostatků, byl popraven. Také prohlásil, že vlastní kouzelný pás, který mu dává vůli proměnit se ve vlka. Pásek se nikdy nenašel.

Petrova vina je sporná, protože někteří lidé se domnívají, že nebyl vrahem, ale obětí politického honu na čarodějnice – nebo možná honu na vlkodlaky. Ať tak či onak, okolnosti jeho života a smrti vyvolaly v té době všeobecné obavy, že vlkodlaci existují.

Vlkodlak – Legendy o vlkodlacích

 

Měňavec jako vlkodlak

 

Vlkodlaci

Některé legendy o vlkodlacích říkají, že jsou to prokletí lidé. Jiní uvádějí, že se proměnili pomocí očarovaného vlčího zubu nebo pláště z vlčí kůže. Jiní tvrdí, že se lidé stali vlkodlaky poté, co je vlkodlak poškrábal nebo pokousal.Vlkodlak – Legendy o vlkodlacích

V mnoha příbězích o vlkodlacích se člověk mění ve vlka pouze za úplňku – a tato teorie nemusí být lživá. Podle studie provedené v australské nemocnici Calvary Mater Newcastle Hospital probudí úplněk v mnoha lidech „šelmu“. Studie zjistila, že z 91 případů akutního násilného chování v nemocnici mezi srpnem 2008 a červencem 2009 se 23 procent odehrálo za úplňku.Vlkodlak – Legendy o vlkodlacích.

 

Vlkodlak – Legendy o vlkodlacích

Pacienti napadali personál a chovali se jako vlci, například kousali, plivali a škrábali. Ačkoli mnozí byli v té době pod vlivem drog nebo alkoholu, není jasné, proč se stali agresivními , když byl měsíc v úplňku.Vlkodlak – Legendy o vlkodlacích.

 

 

Jsou vlkodlaci skuteční?

 

Legenda o vlkodlacích

Fenomén vlkodlaka může mít lékařské vysvětlení. Vezměte si například divokého Petra. V roce 1725 byl nalezen, jak se nahý po čtyřech potuluje německým lesem. Mnozí si mysleli, že je vlkodlak, nebo že ho alespoň vychovali vlci.

Petr jedl rukama a nemohl mluvit. Nakonec ho adoptoval dvůr krále Jiřího I. a krále Jiřího II. V Anglii dožil jako „domácí mazlíček“.

Výzkum ukázal, že Peter pravděpodobně trpěl Pitt-Hopkinsovým syndromem, což je onemocnění objevené v roce 1978, které způsobuje nedostatek řeči, záchvaty, výrazné rysy obličeje, dýchací potíže a intelektuální problémy.

Další zdravotní potíže, které mohly v historii vyvolat vlkodlačí mánii, jsou:

lykantropie

vzácný psychický stav, který způsobuje, že lidé věří, že se mění ve vlky nebo jiná zvířata.Vlkodlak – Legendy o vlkodlacích

otravy jídlem

Hypertrichóza

vzácná genetická porucha způsobující nadměrný růst vlasů.

besnota

halucinace

Vlkodlak …. pravděpodobně způsobené halucinogenními bylinami.

Po staletí lidé využívali vlkodlaky a jiná mýtická zvířata k vysvětlení nevysvětlitelného. V moderní době se však většina lidí domnívá, že vlkodlaci nejsou nic víc než popkulturní hororové ikony, které proslavil hollywoodský film Vlk z roku 1941.

 

Vlkodlaci jsou přesto kultovní, každý rok jsou hlášena pozorování vlkodlaků a legendy o vlkodlacích budou pravděpodobně i nadále strašit ve snech lidí po celém světě.

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button