OBECNÝ ZÁJEMZajímavosti

10 nejvzácnějších a nejúžasnějších astronomických událostí

Neustálý pohyb planet, gravitační síla a změny v jádru hvězdného systému vedou k různým astronomickým událostem. Některé astronomické jevy mohou být za vhodných podmínek viditelné pouhým okem. K některým astronomickým událostem dochází o několik století později, například k příletu komet. Zde je 10 nejvzácnějších a nejúžasnějších astronomických úkazů.

10. Kometa Čurjumov-Gerasimenko

kometa churyumov-gerasimenko


Kometa Čurjumov-Gerasimenko neboli kometa Čurjumov-Gerasimenko je periodická kometa s oběžnou dobou 6,45 roku. V roce 2014 se k němu na velmi krátkou vzdálenost (několik kilometrů) přiblížila evropská sonda Rosetta a podrobně ho prozkoumala. 12. V listopadu 2014 přistál na povrchu komety modul Philae ze sondy Rosetta. 30. V září 2016 se na povrch komety snesla samotná sonda Rosetta.

Kometa Čurjumov-Gerasimenko pochází z ledového tělesa u planety Neptun a míří ke Slunci. Prochází ve vzdálenosti 3,5 astronomické jednotky od povrchu Země. Kometa Čurjumov-Gerasimenko byla poprvé objevena v roce 1969. Při cestě ke Slunci dochází vlivem slunečního tepla k sublimaci ledových částic.

9. Meteorické bouře Leonidy

leondské meteorologické burky


K bouři dochází při průletu Země přes dráhu komety Tempel-Tuttle. Tato kometa obíhá kolem Slunce každých 33 let. Během meteorické bouře Leonid můžeme očekávat 1000 meteorů za hodinu. Trvá to déle než 15 minut. Tato událost byla poprvé objevena v roce 1833.

8. Kometa Hale-Bopp

Kometa Hale-Bopp


Kometa Hale-Bopp neboli Hale-Boppova kometa s označením C/1995 O1 byla pravděpodobně nejpozorovanější kometou 20. století. století a jedna z nejjasnějších komet za poslední desetiletí. Byla viditelná pouhým okem rekordních 19 měsíců, což je dvakrát déle než předchozí rekordman, Velká kometa z roku 1811.Kometa Hale-Bopp je dlouhoperiodická kometa.

Byla objevena 23. července 1995 ve velké vzdálenosti od Slunce a očekávalo se, že až se ke Slunci přiblíží, bude velmi jasná. Objevili ji nezávisle na sobě Alan Hale (Nové Mexiko) a Thomas Bopp (Arizona). ačkoli je velmi obtížné odhadnout jasnost komety, kometa Hale-Bopp překonala všechna očekávání, když 1. dubna 1997 vstoupila do perihelia. Byla nazvána Velkou kometou roku 1997. citáty o lásce

Průlet komety Hale-Bopp rovněž vyvolal zvýšenou míru paniky, která neměla v posledních desetiletích obdoby. Zvěsti o příletu mimozemské lodi s kometou se rozšířily a vyvolaly hromadné sebevraždy mezi stoupenci kultu Nebeské brány.

7. Halleyova kometa

Harleyova kometa


Halleyova kometa je periodická kometa s periodou přibližně 75,3 roku. Je to nejznámější periodická kometa. Je pojmenována po astronomovi jménem Edmund Halley. Naposledy se v periheliu nacházela v roce 1986, kdy ji navštívila sonda Giotto. Její nejbližší návrat ke Slunci se očekává 28. Červenec 2061.

6. Kometa ISON

kometa ison


Kometa ISON mobilizovala světovou astronomickou komunitu od 21. září 2012, kdy ji objevili ruští vědci. Pochází z doby před 4,5 miliardami let, kdy vznikla naše sluneční soustava. „Je to pozůstatek formování sluneční soustavy,“ řekl loni americký vědec Carey Lisse. Poukázal na to, že planety vznikly z komet, které nesly především vodu, což vysvětluje velký význam těchto nebeských těles.

5.Vyrovnání planet 

vyrovnání planet


Vyrovnání planet je velmi vzácné. Vědci odhadují, že v roce 2040 dojde k souhře Marsu, Merkuru, Venuše, Jupiteru, Saturnu a Měsíce. Nejznámější konjunkce planet pochází z roku 2000, kdy se planety Mars, Saturn, Venuše, Merkur a Jupiter dostaly do konjunkce.

4. Velká bílá bouře

velká bílá burka

Odhaduje se, že každou sekundu dojde na Saturnu k 10 řetězovým zábleskům. Tyto blesky vypařují vodu do atmosféry Saturnu. Jak tato voda kondenzuje, blesky se stávají intenzivnějšími a vytvářejí bouři. Tato bouře je přibližně o polovinu větší než průměr Země a je 10 000krát silnější než bouře na Zemi. Odhaduje se, že každou sekundu dojde na Saturnu k 10 řetězovým úderům blesku.

3. Přechod Venuše

přechod Venuše


Přechod Venuše je astronomický jev, při kterém planeta Venuše prochází mezi Zemí a Sluncem. Během této cesty je Venuše ze země vidět jako černá tečka ve stínu Slunce. Tato akce se opakuje každých osm let. Poloha Venuše ve stínu Slunce se však může měnit. Trvá 110 let, než dosáhne stejného postavení jako při předchozích přechodech. Nedávný výskyt přechodu byl zaznamenán v roce 2012 v Benátkách.

2. Modrý měsíc

modrý měsíc


Lunární měsíc má 29,530589 dne – naše kalendářní měsíce jsou delší, jedinou výjimkou je únor. Zbývající půldny a „půldny“ se postupně hromadí, takže čas od času máme místo 12 úplňků 13. K tomuto jevu dochází přibližně jednou za 2,7 roku.

1. Úplné zatmění Slunce

úplné zatmění Slunce

Zatmění Slunce je přírodní jev, který nastává, když se Slunce, Měsíc a Země nacházejí v jedné přímce. Na Zemi se to projevuje tak, že Měsíc zcela nebo částečně zastíní Slunce. Důvodem, proč zatmění Slunce na Zemi vůbec existují, je skutečnost, že poměr velikostí Slunce a Měsíce je téměř přesně stejný jako poměr jejich vzdáleností od Země, tj. j. přibližně 1:400, takže jejich zdánlivá velikost na obloze je stejná.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button