O ZEMÍCHZajímavosti

Zajímavá fakta o Chorvatsku 10 faktů o Chorvatsku

Zajímavosti o Chorvatsku. Zde je 10 zajímavostí o Chorvatsku, které vás přesvědčí, abyste ho okamžitě navštívili.

 

Zajímavá fakta o Chorvatsku 10 faktů o Chorvatsku

Objevte zajímavá fakta o Chorvatsku

1. V Chorvatsku se nachází nejmenší město na světě.
Na severozápadě Chorvatska se nachází městečko Hum, které je údajně držitelem světového rekordu jako nejmenší město na světě! Podle zdrojů má 17 až 23 obyvatel!

2. Pobřeží v Chorvatsku je známé jako Dalmatské pobřeží.
Možná si myslíte, že pobřeží je pojmenováno podle plemene dalmatských psů, ale region je známý jako Dalmácie již od dob císařského Říma. Původ psa byl oficiálně uznán jako chorvatský, protože existují vyobrazení tohoto plemene ze 17. století. století.

3. Seriálový hit HBO „Hra o trůny“ se natáčel na dalmatském pobřeží ve Splitu a Dubrovníku.
Pokud jste velkými fanoušky seriálu Hra o trůny, je to pro vás skvělá pobídka k návštěvě, protože můžete navštívit některé z filmových lokací a dokonce se vydat na prohlídku GOT!

 

Lanýže a Chorvatsko

 

4. Guinnessův rekord za největší bílý lanýž drží člověk z Chorvatska.
Giancarlo Zigante z Pototosky našel v roce 1999 v malém městě na východě Chorvatska bílý lanýž o hmotnosti 1,31 kg.

Zajímavá fakta o Chorvatsku

5. Nejznámější pláž v Chorvatsku se nachází ve městě Bol na ostrově Brač.
Pláž Zlatni rat je známá tím, že mění svůj tvar a barvu v závislosti na větru.

6. V Chorvatsku se v Pule nachází amfiteátr, kde se kdysi odehrávaly krvavé zápasy římských gladiátorů.
Istrie v Chorvatsku je jednou ze tří nejzachovalejších na světě. Je to také šestý největší amfiteátr v historii.

 

V Chorvatsku se nachází amfiteátr v Pule.

7. Víno se v Chorvatsku vyrábí díky vlivu Řeků před dvěma a půl tisíci lety.
Je to skvělá destinace pro gurmány a milovníky vína. Zajímavosti o Monaku 10 nejzajímavějších faktů o Monaku

Fakta o zemi

8. Nejméně 10 % území Chorvatska tvoří 8 národních parků, 11 přírodních parků a dvě přírodní rezervace.
Pro milovníky přírody je tedy zcela ohromující.Dolní vodopád, Národní park Plitvická jezera …

9. Naštěstí si obyvatelé Chorvatska užívají 2 715 hodin slunečního svitu ročně.
To je víc, než mají obyvatelé australského Sydney.

 

Fakta o zemi

10. Podle Alfreda Hitchcocka má přímořské město Zadar v Dalmácii titul nejlepšího západu slunce na světě. Tipy pro péči o vlasy: 6 způsobů, jak v zimě zabránit suchým, lámavým a nepoddajným vlasům

 

Chorvatsko a zima?

Každý ví, že Chorvatsko je zemí, kde se dá strávit letní dovolená, ale mnoho návštěvníků dává přednost cestování v zimě z různých důvodů, zde se můžete podívat na několik z nich, které vám snad poskytnou jiný pohled na chorvatskou zimu.

1. Advent

Nalaďte se na vánoční atmosféru a oslavte sváteční období na každoročním adventu v Záhřebu. Hlavní náměstí Ban Jelačić v chorvatském hlavním městě a jeho okolí se stává centrem svátků s tradičními trhy, řemeslnými stánky, vánoční výzdobou, koncerty, tradičními zimními pochoutkami, jako je bakalář, šunka, klobásy, svařené víno a rakija. Dospělí i děti se mohou těšit také na kluziště pod širým nebem v parku Zrinjevac.

2. Potraviny

Zima v Chorvatsku je skvělou příležitostí vychutnat si některé z tradičních zimních pokrmů. Sarma, papriky punjena, fazole, kupus, bakalar, různá dušená jídla vařená na ohni. Skvělé jídlo a víno podávané u ohně má v sobě jistou romantiku.

3. Pokoj

Pokud jste někdy cestovali do Chorvatska v letních měsících, víte, že na některých místech může být pěkně rušno. Představte si, že si užíváte dubrovnické hradby jen pro sebe, prázdnou plavbu trajektem na ostrovy, klidnou procházku kolem Plitvických jezer nebo stůl v restauraci podle vlastního výběru. Chorvatsko je velmi klidná a pohodová destinace, ale o to víc, když zmizí davy lidí.

4. Národní parky

Zima je jedním z nejpůsobivějších období pro návštěvu slavných chorvatských národních parků. Kromě toho, že se vyhnete davům lidí, je zde k vidění několik nádherných památek. Zamrzlé vodopády Plitvických jezer a třpytivé ledovce jsou jedním z nejkouzelnějších míst, která můžete vidět. Úžasná procházka podél Plitivice nebo Krky není zklamáním.

5. Kultura

Kulturnější lidé mají v zimě vždy co dělat. Ve velkých městech se po celý rok konají koncerty, výstavy, divadelní hry a představení. Již deset let se každou zimu koná Muzejní noc, během níž své brány zdarma otevírá více než 200 muzeí a galerií ve více než 100 chorvatských městech. Zima je také časem karnevalů po celé zemi. Každý rok v únoru vychází do ulic více než 20 000 účinkujících, aby se zúčastnili pouličních zábav, maškarních bálů a dalších akcí, které se konají po celém Chorvatsku. Karneval v Rijece je pravděpodobně nejznámější ze všech.

6. Horké prameny

V Chorvatsku není lepšího ročního období, kdy si užít přírodní horké prameny. Po celé zemi je mnoho vynikajících termálních lázní, kde si můžete nechat promasírovat tělo. K těm lepším v celé zemi patří Stubičke Toplice, Sveti Martin na Muri, Tuhelj, Varaždinske Toplice, Daruvarske Toplice a Krapinske Toplice.

7. Lyžování

Ačkoli je Chorvatsko proslulé svým pobřežím a plážemi, v zimě je zde obvykle dostatek sněhu na lyžování v horách. Nejvyšší vrchol Mědvednica, který se nachází severně od Záhřebu, měří 1 035 metrů (Sljeme – na něm se konají závody Světového poháru v lyžování). Navštívit můžete také lyžařské středisko Platak, které se nachází severně od Rijeky, a Velika na jižních svazích hory Papuk.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button