O ZEMÍCHZajímavosti

Zajímavá fakta o Indii 25 úžasných faktů o Indii

Zajímavá fakta o Indii 25 úžasných faktů o Indii. V Indii žije více než 1,3 miliardy lidí, což z ní činí druhou nejlidnatější zemi světa. Od rozlehlých pouští Rádžasthánu a blažených pláží Goa až po rušné čajové plantáže Kéraly a rušné metropole Bombaje a Kalkaty. Tato fakta o Indii, která se vyznačuje obrovskou rozmanitostí zemí, náboženství a kultury, jsou schopna povzbudit vaše smysly. Zajímalo vás někdy, jaký je národní jazyk Indie nebo kde je Bollywood na světové scéně filmové produkce? Objevte více o této fascinující zemi s těmito 25 nejzajímavějšími fakty o Indii.

 

Zajímavá fakta o Indii 25 úžasných faktů o Indii

 

Zajímavá fakta o Indii 25 úžasných faktů o Indii

 

Indie má téměř 1,4 miliardy obyvatel a její obyvatelé jsou stejně rozmanití jako její krajina a historie.

 

1. Jediná indická premiérka byla zavražděna

Indira Gándhíová byla první a jedinou ženou v indické vládě. Byla dcerou prvního indického premiéra Džawaharlála Néhrúa, nikoliv dítětem vůdce Mahátmy Gándhího, jak by se mohlo zdát z jejího příjmení. Funkci zastávala v letech 1966-1977, v roce 1980 byla znovu zvolena a v roce 1984 na ni byl spáchán atentát.

 

2. Sárí Matky Terezy je stále symbolické

Matka Tereza si poprvé oblékla své slavné sárí v roce 1948; dnes je to uniforma jeptišek jejího řádu Misionářek lásky. Matka Tereza – známá také jako svatá Tereza z Kalkaty – se narodila v roce 1910 v Makedonii a byla římskokatolickou jeptiškou a misionářkou. Svůj život zasvětila pomoci chudým v Kalkatě, i když její metody někteří považovali za kontroverzní.

 

3. Indické svatby jsou pestrou událostí

Ženě může být zakázáno vykonávat domácí práce, dokud má na rukou jakoukoli barvu ze svatební mendhi (henny). Indické svatby jsou často pestré a dlouhé události, které mohou trvat od tří dnů až po celý týden. Obřady začínají Ganéš púdžou, obvykle soukromým obřadem, který se koná za účasti páru a jeho nejbližších rodin na oslavu štěstí, a následující den následuje obřad mendhi, při kterém se na nevěstu a její přátele a rodinu malují vzory henny. Večer se často koná sangeet – hudební večer na přivítání všech svatebních hostů – a třetí den se koná hlavní obřad a hostina.

 

Zajímavá fakta o Indii

 

4. Země je na třetím místě na světě v počtu miliardářů.

Indie se v současné době může pochlubit 6 884 osobami s mimořádně vysokým čistým jměním, jejichž majetek přesahuje 30 milionů, a tvrdí, že má 140 miliardářů, což z ní činí třetí největší zemi na světě, pokud jde o počet miliardářů, hned za USA a Čínou.

 

5. Většina obyvatel jsou hinduisté

Téměř 80 % obyvatel Indie jsou hinduisté, 15 % muslimové a další miliony sikhové, džainisté nebo křesťané.

 

6. Neexistuje pouze jeden národní jazyk

V Indii neexistuje jediný národní jazyk – ústava uvádí, že existuje 23 úředních jazyků. Ačkoli je hindština nejrozšířenějším jazykem v Indii a je jazykem ústřední vlády, žádný jazyk není úřednější než ostatní. Podle ústavy má každý z 22 místních jazyků (a angličtina) stejnou důležitost.

 

7. Sárí je staré více než 5000 let

Sárí pochází z doby nejméně 3000 let před naším letopočtem. Nositelky sárí často volí barvu svých šatů podle příležitosti. Červenou barvu často nosí nevěsty jako symbol plodnosti a prosperity.

 

8. Zlepšení gramotnosti

Míra gramotnosti dospělých v Indii dosahuje téměř 75 %. Přestože se v zemi v průběhu let podařilo dosáhnout výrazného zlepšení, stále nedosahuje celosvětového průměru gramotnosti, který činí 86,5 %.

 

9. Původ šachů

Šachy údajně vznikly v Indii asi před 1 500 lety. Zajímavá fakta o Indii. Údajně vychází z válečné hry Chaturanga ze 7. století, který v té době vzkvétal v severozápadní Indii.

 

7 působivých ekonomických faktů o Indii Zajímavá fakta o Indii. 

 

7 působivých ekonomických faktů o Indii

 

Indie se stává jednou z nejrychleji rostoucích velkých ekonomik na světě a očekává se, že do 10 až 15 let bude patřit mezi tři největší ekonomické mocnosti.

 

1. Indie je třetí největší ekonomikou

Z hlediska kupní síly (srovnání ekonomické produktivity a životní úrovně) je Indie třetí největší ekonomikou na světě.

 

2. Uzavřená měnová omezení
Indická rupie je uzavřená měna – platí přísná omezení pro dovoz a odvoz této měny do země. Návštěvníci musí přiletět s hotovostí a peníze si vyměnit na letišti nebo ve směnárně v bance, případně si po příletu vybrat rupie z bankomatu.

 

3. Bollywood září na světové scéně

Bollywood je ve skutečnosti největším světovým producentem filmů a předčil i Nollywood (nigerijský film) a dokonce i Hollywood. Bollywood produkuje v průměru 1 500 až 2 000 celovečerních filmů ročně.

4. Síla indických železnic
Indické železnice jsou jedním z nejlepších zaměstnavatelů na světě. Indická státní železniční síť, která zaměstnává 1,4 milionu zaměstnanců, provozuje rozsáhlou síť, která se táhne napříč celou zemí v délce stovek tisíc kilometrů. Touto rozsáhlou sítí cestuje denně přibližně 23 milionů cestujících.

5. Noviny pro miliony lidí
Indie je druhým největším novinovým trhem na světě – více než 100 000 publikací a 1 300 milionů čtenářů.

 

6. Odborníci na outsourcing
Přibližně 67 % světového outsourcingu se uskutečňuje v Indii. Indický IT průmysl má hodnotu 150 miliard dolarů.

 

7. Nalanda International University je jedním z nejstarších na světě
Na venkově v Biháru se obnovuje Nalanda, jedna z nejstarších univerzit na světě. Jako centrum vzdělanosti byl poprvé založen v 5. století n. l., kdy na jeho místě stál velký buddhistický klášter. V roce 2021/22 má být dokončena nová Mezinárodní univerzita Nalanda, která bude nabízet postgraduální studium nejrůznějších oborů.

6 zajímavostí o indickém jídle a pití

 

Zajímavosti o Indii 6 zajímavostí o indickém jídle a pití

Indická kuchyně, která se skládá z místního koření, bylinek, zeleniny a ovoce, ovlivnila další kuchyně z celého světa – od Evropy až po Karibik.

 

1. Nejstarší kuchyně v dějinách lidstva
Indická kuchyně je pravděpodobně nejstarší nepřetržitě připravovanou kuchyní ve známé historii lidstva. To, co doma známe pod pojmem „indické jídlo“, se samozřejmě v jednotlivých místech země značně liší. Během své cesty do této země můžete objevovat nejrůznější pokrmy, od kuchyně inspirované portugalskou kuchyní v Goa až po tandoori pece v Paňdžábu.

2. Dabbawallahové dodávají ohromující množství obědů. Zajímavá fakta o Indii. 
Bombajská síť stravovacích služeb známá jako dabbawallahs rozváží denně více než 200 000 obědových balíčků na kole a vlakem z domova do kanceláře. Pandemie bohužel drasticky ovlivnila jejich služby – mnoho studentů a zaměstnanců zůstává doma. V rámci komplexního systému dostane každý člověk správnou krabičku tiffinu naplněnou teplým jídlem, které mu připraví jeho rodina, a odpoledne se prázdné krabičky vyzvednou a vrátí zpět domů. Podle tohoto fenoménu byl dokonce natočen film The Lunchbox z roku 2013.

 

Zajímavosti o Indii 22 zajímavostí 

 

3. Čaj z roku 750 př. n. l.
Čaj se v Indii pěstoval po staletí, než jej Britové začali komerčně využívat. Zajímavá fakta o Indii. První písemná zmínka o čaji v zemi pochází z roku 750 př. n. l. l. a údajně se jedl jako zeleninový pokrm, smažený na oleji s česnekem. V 18 letech. století začali Britové pěstovat čaj v komerčním měřítku, aby snížili svou závislost na nákupu čaje z Číny. Zajímavá fakta o Portugalsku 30 faktů o Portugalsku.

4. Alkohol je v některých zemích zakázán
V pěti indických státech je konzumace alkoholu zakázána, v ostatních státech se věk pro konzumaci alkoholu pohybuje od 18 do 30 let. Pokud cestujete do Gudžarátu, Biháru, Nagalandu nebo svazového území Lakshadweep, vězte, že si zde nebudete moci koupit alkohol. V mnoha státech se navíc během významných náboženských svátků praktikují „suché dny“, kdy je prodej alkoholu zakázán.

 

5. Oblíbené britské jídlo má indické kořeny
Kuřecí tikka masala se stala jedním z britských národních jídel – někteří říkají, že předčila i Fish and Chips. Ačkoli se vedou spory o tom, jak se toto oblíbené kari dostalo do Velké Británie – zda bylo zavedeno v 70. letech 20. století, nebo v 70. let vytvořil bangladéšský šéfkuchař v Glasgow, nebo se prostě inspiroval kuřecím máslem – část tikka vznikla asi před 5000 lety v Indii.

6. Největší asijský velkoobchodní trh s kořením
Khari Baoli v Dillí je největší velkoobchodní trh s kořením v Asii. Probíhá od 17. září. století a je pojmenován podle ulice, na které se nachází.

3 fakta o indické divoké přírodě

 

3 fakta o indické divoké přírodě

Indie, která je domovem více než 8 % světové biologické rozmanitosti, se vyznačuje drsnou krásou od pobřeží až po lesy.

 

1. Nachází se zde nejvlhčí obydlené místo na Zemi.

Stát Meghalaya, „sídlo mraků“ na severovýchodě Indie, je nejvlhčím obydleným místem na Zemi. V zalesněné oblasti spadne ročně v průměru 12 000 mm srážek. Zajímavá fakta o Indii. To je téměř 33 mm srážek denně. Meghalajské lesy jsou domovem obrovského množství rostlinných a živočišných druhů, včetně himálajského černého medvěda, mravenečníka šupinatého (pangolina) a zebřičky. Mastné vlasy : 5 domácích prostředků.

2. Bílí tygři se vyskytují pouze zde

Bílí tygři se ve skutečnosti vyskytují pouze mezi tygry indickými. Bílí tygři jsou druhem tygra bengálského, což je způsobeno odchylkou v pigmentaci. Často z nich vyrostou větší zvířata než z jejich oranžově zbarvených příbuzných.

3. Tygr bengálský je jeho národním zvířetem.

Tygr bengálský je národním zvířetem Indie. Jako indické symbolické zvíře byl přijat v roce 1972. Tygří rezervace Corbett je domovem největší populace tygrů bengálských, které mohou návštěvníci doufající, že je zahlédnou, sledovat zblízka v národním parku Bandipur v Karnátace.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button