O ZEMÍCHZajímavosti

Zajímavá fakta o Norsku 25 fascinujících faktů o Norsku

Zajímavosti o Norsku . Ohromte své přátele a rodinu těmito pozoruhodnými fakty a překvapivými pravdami o Norsku. Norské fjordy, hory a polární záře jsou známé po celém světě. Kolik toho ale o této skandinávské zemi víte, kromě toho, co je zřejmé?
Ať už se chystáte na kvízový večer, nebo jen chcete ohromit své přátele náhodnými znalostmi, tyto norské zajímavosti jsou přesně to, co potřebujete! Vezměte si pero, pohodlně se usaďte a připravte si svůj oblíbený horký nápoj.
Zde jsou fakta o Norsku, o kterých jste nikdy nevěděli, že je potřebujete vědět!

 

Zajímavá fakta o Norsku 25 fascinujících faktů o Norsku

 

Zajímavá fakta o Norsku

1. Nejdelší silniční tunel na světě se nachází v Norsku.

Lærdalský tunel je nejdelší tunel na světě, měří neuvěřitelných 15 mil (24,5 km). Výstavba tunelu stála 1 miliardu norských korun (přibližně 110 milionů USD) a spojuje malé vesnice Lærdal a Aurland.
Jeho design je obdivován po celém světě, protože obsahuje prvky, které pomáhají zvládat psychický stres řidičů. Každých 6 km se nachází jeskyně, která odděluje úseky silnice. Osvětlení se v tunelu a jeskyních mění, aby narušilo rutinu a poskytlo rozmanitý výhled.
Sám jsem tunelem prošel a mohu potvrdit význam jeho stavby. Je to únavná jízda a osvětlení má obrovský význam. Na obou koncích počítají kamery počet vjíždějících a vyjíždějících aut. To pomáhá zajistit rychlou reakci v případě nehody nebo poruchy.
Pokud projíždíte tunelem, zvažte, zda se nevrátíte „sněhovou cestou“. Je to jedna z norských národních vyhlídkových cest a je to nádherná jízda, i když je půl roku uzavřená. Nejdelší most na světě : Top 10 nejdelších mostů

 

2. Zajímavá fakta o Norsku Nobelova cena za mír se uděluje v Oslu

Hlavní město Norska je od roku 1901 každoročně (až na výjimky) hrdým místem předávání Nobelovy ceny za mír. Ostatní Nobelovy ceny za chemii, literaturu, fyziku a fyziologii nebo lékařství se udělují ve švédském Stockholmu.

Je to v souladu s přáním Alfreda Nobela, švédského chemika, který po své smrti odkázal svůj majetek na vytvoření těchto cen. Nikdo si není zcela jistý, proč bylo Norsko vybráno pro udělení Ceny míru.
Nobelovo centrum míru, které se nachází mezi radnicí a sídlištěm Aker Brygge, je kronikou fascinující historie ceny a obvykle se v něm koná speciální výstava o aktuálním laureátovi. Byl otevřen v roce 2005. Pokud budete někdy ve Stockholmu, stojí za to se zastavit v Nobelově centru, kde se seznámíte s kompletní historií.

 

3. Nejvzdálenější ostrov na světě je norským územím

 

Zajímavá fakta o Norsku

Možná vás ale překvapí, že se nenachází na severu! Ve skutečnosti se nachází na druhé straně světa. Bouvetův ostrov v jižním Atlantiku, který od roku 1929 spravuje Norsko, je nejodlehlejším ostrovem na Zemi.

Nachází se přibližně 1 700 km severně od pobřeží Antarktidy a 2 600 km od pobřeží Jihoafrické republiky. Nejbližší obydlenou pevninou je britské zámořské území Tristan da Cunha, vzdálené více než 2 000 km. Tristan je také velmi odlehlé místo bez letiště.

Norsko v 70. letech. 20 let. století vyhlásila ostrov o rozloze 49 km² a jeho teritoriální vody přírodní rezervací. Přestože na ostrově nikdo nebydlí, norské úřady zde udržují (bezobslužnou) meteorologickou stanici. To znamená, že z Norska nebo z kteréhokoli jiného místa na světě lze snadno zjistit, jaké je tam počasí.
Vzhledem k odlehlosti Bouvetu a absenci letiště nepřichází návštěva ostrova v úvahu. Pokud nejste vědec na výzkumné expedici, pravděpodobně tento ostrov nikdy nenavštívíte.

 

4. Zajímavá fakta o Norsku Norsko má pozemní hranici s Ruskem

To mě přimělo podrbat se na hlavě a podívat se na mapu, když jsem se poprvé přestěhoval do Norska. Přestože existuje pouze jeden silniční přechod, pozemní hranice mezi Norskem a Ruskem je ve skutečnosti dlouhá 120 kilometrů.
Přechod Storskog na dálnici E105 je nejsevernější silniční hraniční přechod v Evropě. V září 2017 byl na norské straně hranice otevřen nový tunel a most, který zkracuje dobu cestování při překračování hranice.

To mimochodem dělá hodně lidí. Norové překračují hranice, aby si koupili levnější pohonné hmoty do svých aut, zatímco Rusové překračují hranice, aby si v Kirkenesu koupili kvalitnější zboží.
Velkou část hranice vymezuje řeka a většinu trasy protíná hustý les. Hranice je vyznačena výraznými sloupky jasně žluté barvy na norské straně a pruhy červené a zelené barvy na straně ruské. Pokud se vydáte na túru do těchto odlehlých oblastí, je třeba být opatrný, protože je zakázáno chodit kolem sloupů i jen pár kroků.

 

5. Kirkenes je východněji než celé Finsko.

Toto malé arktické městečko leží na východě až u Káhiry. To mi dodnes bere dech, když na to pomyslím, a málokdy mě překvapí, když o tom lidé pochybují! Nevěříte tomu? Podívejte se na mapu!
Kirkenes, vzdálený pouhých 15 km od ruských hranic, je jedním ze společensky nejzajímavějších norských měst. Vzhledem k tomu, že se nachází tak blízko hranic, je zde velký ruský vliv.
Na ulicích uvidíte dvojjazyčné nápisy a spoustu obchodů s nabídkami a akcemi určenými především pro ruské návštěvníky. Vzhledem k počtu cizinců, kteří ve městě pobývají, je angličtina v tomto malém městě do značné míry třetím jazykem.

Většina zahraničních návštěvníků již slyšela název Kirkenes, protože Kirkenes je místo, kde se pobřežní trajekt společnosti Hurtigruten „otáčí“, aby pokračoval ve své několikadenní plavbě zpět do Bergenu. Většina zahraničních návštěvníků, kteří pokračují v cestě na palubě, má na prohlídku města přibližně tři hodiny.
Mezi významné památky patří bunkr z druhé světové války, který je přístupný po předchozí domluvě, Muzeum pohraničí, které je součástí muzea Varanger , a kostel na obrázku výše.

 

6. Zajímavosti o Norsku Norsko je domovem pekla

 

Zajímavosti o Norsku Norsko je domovem pekla

Ano, opravdu! Jen něco málo přes tisíc Norů může říct, že žije v pekle. Tato malá vesnice se nachází v pěší vzdálenosti od mezinárodního letiště Trondheim a má dokonce vlastní vlakové nádraží.
Nádraží je samo o sobě turistickou atrakcí. Několikrát jsem si všiml turistů, kteří se fotili před cedulí na nádraží! Peklo však není jen název.
Kousek od nádraží se po značené lesní cestě nachází hrubé skalní rytiny sobů, které jsou pravděpodobně staré asi 5 000 let. Kromě dalších místních zařízení se zde nachází také hotel a malé nákupní centrum.

 

7. Norsko přivezlo do Japonska lososové sushi

Ačkoli je sushi naprosto japonským vynálezem, losos se do tohoto pokrmu začal používat až v 80. letech 20. století. 20 let. století norská delegace nenavrhla.
Navzdory vzdálenosti mezi zeměmi se Japonsko zdálo být přirozeným místem pro norské mořské plody. Japonské rybí populace trpěly nadměrným rybolovem, ale poptávka spotřebitelů byla vysoká.
Dohody uzavřené před lety pomohly zvýšit vývoz norských mořských plodů. V Japonsku je sushi z norského lososa jedním z nejoblíbenějších pokrmů, zejména mezi mladými lidmi.
Trvalo však nějakou dobu, než se tak stalo, protože Japonci se zpočátku obávali zdravotních účinků konzumace syrového lososa. Ale překonali to a norský export se už neohlíží zpět a mořské plody jsou nyní jedním z největších norských průmyslových odvětví. Zajímavosti o Japonsku – 20 zajímavostí, které vás překvapí
 

 

8. Zajímavá fakta o Norsku Příjmy a majetek všech obyvatel jsou veřejně dostupné.

Každý obyvatel Norska musí ve svém ročním daňovém přiznání uvést tři údaje: roční příjem, zaplacenou daň z příjmu a celkový majetek. Ano, opravdu!
Před rokem 2013 byla tato data zcela otevřená a mohl v nich vyhledávat kdokoli. To se však od té doby změnilo a nyní může člověk vidět, kdo se na jeho údaje díval.
Smyslem tohoto konceptu je, že daňové úniky jsou mnohem obtížnější. Pokud máte nízký příjem a/nebo majetek, ale jezdíte ve zbrusu nové Tesle, úřady budou mít podezření.
Otevřenost těchto údajů je také jedním z důvodů, proč norská média tak snadno sestavují každoroční seznamy nejbohatších lidí a největších daňových poplatníků v Norsku.

 

9. Prvním generálním tajemníkem OSN byl Nor

 

Prvním generálním tajemníkem OSN byl Nor

Norsko bylo zakládajícím členem OSN již v roce 1945, kdy se v San Francisku sešlo 850 delegátů z 50 zemí. Tito delegáti projednali návrhy, které vypracovali zástupci Číny, Sovětského svazu, Spojeného království a Spojených států v období od srpna do října předchozího roku.
Pragmatický a rozhodný Trygve Lie, který za druhé světové války působil jako norský exilový ministr zahraničí v Londýně, se v poválečných letech 1946-1952 ujal funkce generálního tajemníka. Zemřel v roce 1968 ve věku 72 let.
Dnes, po připojení Jižního Súdánu v roce 2011, má OSN 193 členských států, včetně všech nesporných nezávislých států s výjimkou Vatikánu. Současným – devátým – generálním tajemníkem je portugalský politik António Guterres.

 

10. Existují dvě verze norštiny

Přesněji řečeno dvě pravopisné varianty. Bokmål se používá v naprosté většině země, zatímco nynorsk je populárnější ve venkovských oblastech, zejména v západních fjordech.
Všichni žáci se učí oba jazyky, národní vysílání NRK zveřejňuje zprávy v obou jazykových verzích a všechny orgány veřejné správy jsou povinny nabízet formuláře a další dokumenty v obou jazykových verzích.

 

11. Moderní i starodávné lyžování bylo vynalezeno v Norsku

 

lyžování bylo vynalezeno v Norsku

Vzhledem k norské posedlosti lyžováním a úspěchům na mezinárodní úrovni by toto číslo nemělo překvapit.

Lyžování v Norsku : Sondre Norheim je považován za otce moderního lyžování. Na konci 19. století začal používat pevné lyžařské vázání, aby se mohl houpat a skákat s menším rizikem pádu. Jeho nová konstrukce lyží – telemarkové lyže – vedla ke vzniku moderních lyží, které známe a milujeme.

Samotné lyžování má však mnohem starší kořeny. Starobylá skalní rytina v Rødøy v severním Norsku dokazuje, že lidé používali k pohybu v norských horách určitou formu lyží již před 4 000 lety.
Na ostrově Finnmark se nacházejí nejstarší dochované lyže, které kdy byly nalezeny, a to z doby před neuvěřitelnými 2 300 lety. Kromě toho mnoho norských slov, včetně slov lyže a slalom, pochází z Norska.

 

12. Norsko je chloubou zimních olympijských her

Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem asi nepřekvapí, že Norsko je na zimních olympijských hrách nejúspěšnější zemí na světě. Přestože má Norsko jen něco málo přes 5 milionů obyvatel, získalo více medailí než kterákoli jiná země v historii olympijských her.
Po hrách 2018 v Jižní Koreji má Norsko na kontě 368 medailí, z toho 132 zlatých z 23 soutěží. Jejich nejbližšími soupeři v tabulce jsou Spojené státy (305/105) a Německo (238/92).
Země hostila tuto událost dvakrát: v roce 1952 v Oslu a v roce 1994 v Lillehammeru. Dědictví druhé olympiády přetrvává dodnes a Norské olympijské muzeum v Lillehammeru je jedním z nejzajímavějších muzeí v zemi.
Další zajímavost o Norsku související s olympijskými hrami: v roce 1928 získal král Olav V. zlatou olympijskou medaili v plachtění. Po celý svůj život a vládu byl aktivním námořníkem.

 

13. Žije zde největší stádo divokých sobů v Evropě.

I když vás možná překvapí, že nežijí v Arktidě! Stádo se pohybuje po Hardangerviddě, největší horské plošině v Evropě. Národní park zahrnuje rozsáhlé náhorní plošiny, svěží údolí, vysoké hory, vzdálené ledovce, vodopády a úchvatné fjordy.
Počet sobů ve volné přírodě v zimě dosahuje přibližně 25 000 kusů, z toho až 7 000 na Hardangerviddě.
Divocí sobi se po staletí volně pohybovali po celém Norsku, ale kvůli rozsáhlému lovu byli koncem 19. století vyhubeni. století vyhnáni do horských oblastí jižního a středního Norska. 5 věcí, které je třeba vědět o mužské plešatosti.

 

14. Zajímavosti o Norsku Norsko má sopku!

 

Zajímavosti o Norsku Norsko má sopku!

Nepropadejte však panice, není v blízkosti největších měst země, a pokud by vybuchla, neovlivnila by norskou pevninu. Jediná aktivní norská sopka se totiž nachází na ostrově Jan Mayen v Norském moři.
Nachází se přibližně v polovině cesty mezi Norskem a Grónskem, severně od Islandu, a vláda ho pro administrativní účely považuje za jeden ostrov se Špicberky.
Přestože v blízkosti 7 306 metrů vysoké sopky Beerenberg nežijí žádní stálí obyvatelé, ostrov pravidelně navštěvují vědci a zastavují zde i některé výletní lodě.

 

15. Zajímavosti o Norsku Norsko se nejmenuje Norsko!

Alespoň ne v norštině. Norsko je název země v anglickém jazyce. V norštině se země nazývá Norge.  Méně používaná odrůda norštiny se píše Noreg.
Celý název země zní Norské království. V norštině se tedy píše jako Kongeriket Norge nebo Kongeriket Noreg v nynorštině.

 

16. Norsko dalo světu kráječ na sýr

Není zač, světe! Kráječ na sýr vynalezl již v roce 1925 Thor Bjørklund a stal se základem všech skandinávských kuchyní a mnoha dalších kuchyní po celém světě.
Přestože se mnoho sýrů prodává nakrájených na plátky, mnoho lidí stále kupuje bloky sýra a používá vynález, který se za téměř 100 let příliš nezměnil.

 

17. Oslo je nejrozmanitější norské město

Z 648 000 obyvatel Osla se 190 000 narodilo přistěhovalcům nebo jsou sami přistěhovalci. To je téměř 30 % obyvatel města ve srovnání s 15 % obyvatel celé země.
Nejpočetnější etnickou menšinou v Oslu jsou Pákistánci, následují přistěhovalci ze Švédska, Somálska a Polska. Různorodost Osla byla jedním z mnoha nových témat norského televizního dramatu pro mládež Skam. Díky neoficiálním překladům na YouTube si našla fanoušky po celém světě.
Po mnoho let bylo Oslo procentuálně nejrychleji rostoucím městem v Evropě, ale tento růst se začal vyrovnávat. V první polovině roku 2017 se poprvé po několika letech z Osla odstěhovalo více lidí, než se do něj přistěhovalo.

 

18. Zajímavosti o Norsku Norsko není poháněno ropou

Jistě, norský ropný a plynárenský průmysl je hnacím motorem ekonomiky, ale není hnacím motorem národních domů. Přibližně 98 % domácí spotřeby elektřiny v Norsku pochází z vodních elektráren.
Norsko je sice až na 9. místě, pokud jde o podíl domácí energie z obnovitelných zdrojů. na světě, ve skutečnosti vyrábí více elektřiny než všech osm zemí, které se umístily nad ním – dohromady!
Norská vláda sice tvrdí, že Norsko bude do roku 2030 uhlíkově neutrální, ale bere v úvahu pouze domácí emise, nikoli mnohem větší množství emisí, které jsou součástí vývozu ropy a zemního plynu.
Vláda také zpřísnila normy energetické účinnosti budov a podporuje podniky a majitele domů, aby místo fosilních paliv spalovali dřevo a jiné druhy biomasy pro výrobu tepla a energie.

 

19. Vrchní plukovník norské královské gardy je skotský tučňák.

Počkat, cože? Ano, slyšíte správně. Brigádní generál sir Nils Olav je držitelem titulu od roku 2005, ale jeho působení se datuje od roku 1972, kdy pluk adoptoval tučňáka z edinburské zoo, a od otevření zoo v roce 1913, kdy Norsko darovalo svého prvního tučňáka královského.
Jméno „Nils Olav“ a hodnosti v norské armádě se dědí od roku 1972 prostřednictvím tří královských tučňáků. V současné době je držitelem Nils Olav III.
Není to tak jedinečné, jak si možná myslíte. William „Billy“ Windsor (kozel) sloužil v britské armádě, zatímco Wojtek, syrský hnědý medvěd, byl zařazen do polské armády jako svobodník a následně povýšen na desátníka.

 

20. Zajímavosti o Norsku Nikdo neví, jak dlouhé je norské pobřeží!

 

Nikdo neví, jak dlouhé je norské pobřeží!

Celosvětově je známé svými rozeklanými horami a úchvatnými fjordy, ale věřte nebo ne, nikdo s jistotou neví, jak dlouhé je norské pobřeží.

Poněkud neintuitivní zjištění, že pobřeží pevniny nemá přesně definovanou délku, je známé jako paradox pobřeží. Vzhledem k fraktální povaze pobřeží lze jeho délku definovat pouze pomocí jednotek konkrétní délky. Pokud se liší délka jednotek, liší se i celková délka – a tento rozdíl může být obrovský.
Táhne se od Oslofjordu až na slunný jih, do mnoha západních fjordů a z nich, a pak se táhne mnoho a mnoho kilometrů na sever, až se ohne kolem cípu Skandinávského poloostrova a setká se s Ruskem, a jisté je jen jedno: je velmi dlouhá!

Nejlepší způsob, jak si užít norské pobřeží – pokud nemáte vlastní loď – je absolvovat celou pobřežní plavbu společnosti Hurtigruten z Bergenu do Kirkenesu a zpět. Během 12denní plavby se dostanete do blízkosti nejznámějších scenérií země.

 

21. Norsko každoročně dodává vánoční strom do Londýna

A není to jen tak ledajaký strom. Jako poděkování za pomoc během druhé světové války posílá město Oslo každé Vánoce do Británie stromek. Vysoký smrk z lesa v Oslu je umístěn na viditelném místě na Trafalgarském náměstí.
Strom, ozdobený v typickém norském stylu bílými světýlky, se stal ústředním bodem slavností zpěvu koled, které se na náměstí konají po celé vánoční období.

 

22. Norsko bylo během první světové války neutrální

Po vypuknutí první světové války vyhlásilo Norsko neutralitu. Přesto Norsko uzavřelo s Velkou Británií obchodní dohody, které jí v roce 1917 umožnily převzít kontrolu nad norskými námořními plavidly.
Norsko zůstalo bezpartijní až do dubna 1940, pouhé dva měsíce po začátku druhé světové války, kdy do země vtrhli Němci. Skandinávie byla atraktivní lokalitou pro Adolfa Hitlera, který se zajímal o množství dostupných námořních přístavů a těžbu železné rudy v nedalekém Švédsku.
Norská královská rodina a vláda byly narychlo převezeny do Londýna, kde se jim podařilo sestavit exilovou vládu a na dálku organizovat norské válečné úsilí.

 

23. Zajímavosti o Norsku Roald Dahl mluví norsky

Spisovatel Roald Dahl se sice narodil ve Walesu, ale byl synem norských rodičů. Nejvíce se proslavil svými příběhy pro děti, zejména knihami The BFG, James and the Giant Peach a Charlie and the Chocolate Factory.
Ta byla inspirována nejznámější norskou značkou čokolády Freia. Dahl se údajně inspiroval příběhem z továrny na čokoládu Freia. BBC však nedávno uvedla, že Dahl se inspiroval tím, že Cadbury dělal ochutnávky v Dahlově internátní škole v Derbyshire. Možná je pravda na obou!

 

24. Oblíbená místa Harryho Holea v Norsku jsou skutečná

Jo Nesbø je přední norský spisovatel kriminálních románů. Jeho temné a náladové líčení nejnebezpečnějších lidí v zemi, zejména vrahů, je detailně zachyceno v sérii kriminálních thrillerů Harry Hole.
Většina míst, která se v seriálu objevují, je založena na skutečných lokacích. Návštěvníci Osla se mohou vydat po stopách detektiva Holea: projít se po jeho domě v Sofies Gate v Bisletu, navštívit jeho pracoviště, okresní policejní stanici v Oslu (Politihuset), nebo se jen tak projít zimním Frognerovým parkem.

 

25. Zajímavosti o Norsku Hlavní město Norska se ne vždy jmenovalo Oslo.

Město bylo založeno v roce 1040 a jeho název se původně psal Ânslo nebo Áslo. V roce 1624, poté co velkou část města zničil velký požár, bylo rozhodnuto o jeho přestěhování a přestavbě blíže k pevnosti Akershus. Součástí tohoto kroku byla i změna názvu na Christianii na počest vládnoucího panovníka, krále Kristiána IV.
V letech 1814-1905 bylo město spoluoficiálním hlavním městem unie mezi Norskem a Švédskem. V roce 1877 byl po pravopisné reformě název města změněn na Kristiania. Takto se jmenovalo až do roku 1925, kdy se vrátilo k původnímu názvu Oslo.
Městu se také přezdívá Tigerstaden (Město tygrů). V roce 1870 ho tak pojmenoval norský spisovatel Bjørnstjerne Bjørnson, který město popsal jako nehostinné prostředí (chladné a nehostinné). Na počest této zmínky stojí před hlavním nádražím v Olso socha tygra.

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button