O ZEMÍCHZajímavosti

Zajímavosti o Antarktidě 10 zajímavostí o Antarktidě

Zajímavá fakta o Antarktidě. Na nejjižnějším cípu planety leží jedna z nejrozsáhlejších a nejzáhadnějších pevnin světa – zamrzlá Antarktida. Toto ledové území se rozkládá na ploše více než 14 milionů kilometrů čtverečních, což z něj činí pátý největší kontinent na světě.

Zajímavosti o Antarktidě 10 zajímavostí o Antarktidě

Téměř celé leží za antarktickým kruhem, což znamená, že teploty jsou zde po většinu roku trvale pod bodem mrazu.
V porovnání s jinými oblastmi světa je v těchto podmínkách život poměrně řídký, ale antarktičtí živočichové, kteří obývají tuto mrazivou krajinu, jsou dobře přizpůsobeni k tomu, aby se vyrovnali s neuvěřitelně drsnými podmínkami, které zde vědci a výzkumníci pravidelně pozorují.

Ačkoli se krajina může zdát nezkušenému pozorovateli poněkud pustá, ve skutečnosti je to jedno z nejzajímavějších míst na Zemi.

 

Zajímavosti o Antarktidě Obecná fakta

 

  • Antarktida je nejvýše položený, nejsušší, nejchladnější a největrnější kontinent na Zemi.
  • Antarktida má rozlohu 14,2 milionu km² (5,5 milionu čtverečních mil).
  • Antarktický ledový příkrov je největší zásobárnou ledu na Zemi.
  • Rozloha: 5,4 milionu km² (14 milionů km)
  • Hmotnost: 7,2 milionu krychlových mil (30 milionů krychlových metrů)
  • Maximální hloubka: 4 776 metrů (15 669 stop)
  • Průměrná hloubka: 7000 stop (2160 metrů)
  • Pokrývá přibližně 98 % Antarktidy
  • Obsahuje 90 % zemského ledu
  • Obsahuje 70 % světových zásob sladké vody.

 

Antarktida trivia 10 zábavných faktů o Antarktidě

 

1. Antarktida obsahuje většinu sladké vody na světě.

Neuvěřitelných 60-90 % světových zásob sladké vody je uzavřeno v obrovském antarktickém ledovém příkrovu. Antarktický ledový příkrov je největší na Zemi a pokrývá neuvěřitelných 14 milionů km² antarktických hor, údolí a náhorních plošin. Pouze 1 % Antarktidy zůstává trvale bez ledu. Některé oblasti jsou v létě bez ledu, včetně mnoha oblastí, které navštěvujeme na Antarktickém poloostrově.

Nejhlubší led v Antarktidě je silný 4,5 km, což je polovina výšky Mount Everestu! Pokud by všechen led roztál, hladina světového oceánu by se zvedla přibližně o 60 metrů.

Antarktida obsahuje většinu sladké vody na světě.

 

2. Antarktida je poušť

Jak by mohla být Antarktida pouští, když je v ledovém příkrovu tolik sladké vody?

Když si většina z nás představí poušť, vybaví se nám písečné duny a mráz, ale technicky vzato nemusí být poušť horká ani písečná, jde spíše o to, kolik srážek v dané oblasti spadne v podobě deště, sněhu, mlhy nebo mlhy. Poušť je jakákoli oblast, kde ročně spadne velmi málo srážek.

Průměrný roční úhrn srážek na jižním pólu za posledních 30 let činí něco málo přes 10 mm. Přestože směrem k pobřeží je srážek více, průměrný úhrn na celém kontinentu je dostatečně nízký na to, aby bylo možné Antarktidu klasifikovat jako polární poušť.

Přestože je Antarktida pokryta ledem, trvalo neuvěřitelných 45 milionů let, než dosáhl své současné tloušťky, protože prší tak málo.

Kromě toho, že je Antarktida jedním z nejsušších kontinentů na Zemi, je také nejchladnější, největrnější a nejvýše položená.

 

3. Antarktida bývala teplá jako Melbourne

Vzhledem k tomu, že na Antarktidě byla zaznamenána dosud nejchladnější teplota na souši -89,2 °C, je těžké si Antarktidu představit jako teplý ráj mírného pásu. Antarktida však nebyla vždy ledovou krajinou sevřenou obrovským ledovým příkrovem. Ve skutečnosti byla Antarktida kdysi téměř stejně teplá jako dnešní Melbourne.

Vědci odhadují, že před 40-50 miliony let dosahovaly teploty v Antarktidě až 17 °C. Vědci také našli zkameněliny, které dokazují, že Antarktida byla kdysi pokryta zelenými lesy a obydlena dinosaury!

4. Antarktický poloostrov je jednou z nejrychleji se oteplujících oblastí na Zemi.

Antarktický poloostrov se otepluje rychleji než mnoho jiných oblastí na Zemi. Ve skutečnosti se jedná o jednu z nejrychleji se oteplujících oblastí na planetě. Za posledních 50 let se průměrná teplota na Antarktickém poloostrově zvýšila o 3 °C, což je pětkrát více než průměrný nárůst na Zemi.

To vedlo k některým změnám, například kde a kdy tučňáci tvoří kolonie a kdy se tvoří mořský led. To také znamená, že bujné mechy na Antarktickém poloostrově mají o něco delší vegetační období.

 

5. V Antarktidě není žádné časové pásmo

Otázka času v Antarktidě je složitá. Na jižním pólu se linie zeměpisné délky, které určují různá časová pásma na světě, setkávají v jednom bodě. Na většině území Antarktidy je v létě 6 měsíců stálé denní světlo a v zimě 6 měsíců tma. Bez obvyklých ukazatelů dne a noci se čas začíná jevit trochu jinak.

Zajímavosti o zvířatech v Antarktidě

Vědci pracující v Antarktidě obvykle zůstávají v časovém pásmu země, kterou opustili, což však může způsobit určité problémy. Například na Antarktickém poloostrově najdete stanice z Chile, Číny, Ruska, Spojeného království a mnoha dalších zemí. Dokážete si představit, že pokud se všechny tyto sousední stanice řídí svými domovskými časovými pásmy, může být sdílení dat a zdrojů bez náhodného probuzení uprostřed noci poněkud matoucí!

Při cestování s Aurora Expeditions se obvykle držíme času v Ushuaie – pokud necestujeme na Falklandy a Jižní Georgii. Pak se přizpůsobíme jejich místnímu času, který se během cesty mění.

 

Mohlo by vás zajímat:

Mohlo by vás zajímat:

 

6. Každá cesta vede na sever! Zajímavá fakta o Antarktidě.

Pokud stojíte na jižním pólu, nacházíte se na nejjižnějším místě na Zemi. Nezáleží na tom, na kterou stranu se podíváte, každý směr je severní. Proč tedy označujeme Antarktický poloostrov jako Západní Antarktidu a část přímo na jih od Austrálie jako Východní Antarktidu?

Základem je základní poledník, pomyslná čára, která prochází Greenwichem ve Spojeném království na 0 stupních zeměpisné délky. Stojíte-li na jižním pólu a jste obráceni ke Greenwichi, vše nalevo od vás je západní Antarktida a vše napravo od vás je východní Antarktida.

 

7. V Antarktidě jsou aktivní sopky Zajímavá fakta o Antarktidě.

V Antarktidě se nachází několik sopek a dvě z nich jsou aktivní. Mount Erebus, druhá nejvyšší sopka Antarktidy, je nejjižněji položenou aktivní sopkou na Zemi. Tato ledová sopka, která se nachází na Rossově ostrově, má několik jedinečných rysů, jako jsou ledové fumaroly a pokroucené ledové skulptury, které se tvoří kolem plynů vytékajících z průduchů poblíž sopečného kráteru.

První výstup na horu Erebus se uskutečnil v roce 1908, kdy tým vedený australským vědcem Edgeworthem Davidem, jehož členem byl i Douglas Mawson, podnikl náročný a velmi chladný pětidenní výstup k parnímu kráteru.

Druhá aktivní sopka se nachází na ostrově Deception Island, sopečné kaldeře na Jižních Shetlandách. Kdysi prosperující velrybářská a později vědecká stanice byla po poslední erupci v roce 1969 opuštěna a nyní je fascinujícím místem, které navštěvujeme na některé z našich antarktických plaveb.

8. Je tu podledovcové jezero, které teče krvavě rudou barvou.

V roce 1911 byl na vzdáleném ledovci ve východní Antarktidě pozorován zvláštní jev. Liliově bílý led Taylorova ledovce byl zbarvený sytě červenou vodou, která vytékala z hlubin ledovce.

Je tu podledovcové jezero, které teče krvavě rudou barvou.

Dlouhá léta zůstával zdroj červené barvy záhadou, ale v roce 2017 vědci oznámili, že objevili její příčinu. Voda vytékající z nitra ledovce pochází z podledovcového jezera s vysokým obsahem soli a zoxidovaného železa, které při kontaktu s kyslíkem zrezivělo a dalo vodě nápadně červený odstín a jméno: Krvavé vodopády.

 

9. Antarktida má vlastní smlouvu Zajímavá fakta o Antarktidě.

 

Zajímavosti o Antarktidě

Když lidé v roce 1820 poprvé spatřili Antarktidu, byl to jediný kontinent bez původního obyvatelstva. Nároky na kontinent si rychle činilo několik států, což vedlo ke značnému napětí. Zatímco některé země tvrdí, že jim Antarktida právem patří, jiné s tím ostře nesouhlasí.

S rostoucím napětím se všichni shodli na potřebě mírového řešení. V prosinci 1959 podepsalo 12 zemí Smlouvu o Antarktidě, bezprecedentní mezinárodní dohodu o společné správě kontinentu jako útočiště pro mír a vědu. Od té doby smlouvu podepsalo dalších 41 zemí, které se účastní každoročních setkání, na nichž se rozhoduje o způsobu řízení lidské činnosti v Antarktidě. Všechna rozhodnutí v rámci systému Smlouvy o Antarktidě jsou přijímána na základě konsensu, přičemž hlavními pilíři jsou spolupráce a dohoda.

Dnes je systém Smlouvy o Antarktidě rozšířen o přísná pravidla pro komerční rybolov, lov tuleňů a úplný zákaz těžby a průzkumu nerostných surovin.

 

10. Diamantový prach se vznáší ve vzduchu

Přestože na Antarktidě spadne málo srážek, meteorologické zázraky jsou zde hojné a diamantový prach je jedním z nich!

Diamantový prach se skládá z drobných ledových krystalků, které se srážejí z vlhkého vzduchu v blízkosti zemského povrchu. Je to jako ledová mlha. Když ledové krystalky visí ve vzduchu, sluneční světlo je rozzáří a vytvoří třpytivý efekt, který vypadá jako milion drobných vznášejících se diamantů. Diamantový prach je také zodpovědný za krásné optické jevy, jako jsou sluneční psi, svatozáře a světelné sloupy.

 

Bonusová fakta Zajímavá fakta o Antarktidě.

 

Věděli jste, že tučňáci žijí v Antarktidě, ale ne v Arktidě? Nebo že v Antarktidě není žádná stálá lidská populace, ale můžete tam vidět lachtana jižního, největšího tuleně na Zemi? Antarktida je skutečně neuvěřitelné místo, které se nepodobá žádnému jinému místu na Zemi.

Kolik živočichů žije v Antarktidě?

V Antarktidě je známo více než 9 000 druhů živočichů, včetně 46 druhů ptáků, 10 druhů velryb (včetně kosatek a keporkaků), 6 druhů tuleňů a 7 druhů antarktických tučňáků.

Antarktické oceány jsou také domovem nejméně 235 druhů živočichů, od bahenních červů přes mořské okurky, mořské plže až po mořské ptáky, a vědci stále objevují další. Přečtěte si více

Kolik rostlin se vyskytuje v Antarktidě?
V Antarktidě nerostou žádné stromy ani keře a kvetou pouze dvě rostliny: antarktická chlupatá tráva (Deschampsia antarctica) a antarktická perleťovec (Colobanthus quitensis).

Díky tomu zde roste více než 1 000 druhů hub, 700 druhů řas a 20 druhů makroskopických hub. V Antarktidě najdete také asi 100 druhů mechů, 25 druhů játrovek a 300 až 400 druhů lišejníků. A v těchto mikrolesích žije 67 druhů hmyzu!

Jak velká je Antarktida?
Antarktida má rozlohu 14,2 milionu km². To je přibližně dvakrát více než v Austrálii a více než ve Spojených státech a Mexiku dohromady.

Opravdu mají ryby v Antarktidě nemrznoucí směs?
Ano! V Antarktidě žije několik ryb, které mají v krvi speciální nemrznoucí bílkoviny, které zabraňují jejich zamrznutí v polárním oceánu.

Zatímco sladká voda zamrzá při 0 °C, slaná voda může před zamrznutím klesnout až na -1,8 °C. Protimrazové bílkoviny pomáhají antarktickým rybám snižovat bod mrazu při teplotách pod bodem mrazu, aby mohly v těchto mrazivých vodách přežít.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button