10 faktů, které možná nevíte o Afghánistánu
Zajímavá fakta o Afghánistánu. Když se řekne Afghánistán, co si představíte pod pojmem tato země? Pravděpodobně Taliban a terorismus, burky a vousy. Afghánistán je však mnohem víc.
Zde je několik nejdůležitějších informací:
Obsah článku:
Zajímavá fakta o Afghánistánu
1. Afghánci slaví nový rok, Nawroz, 21 let. Březen, první jarní den.
Tisíce lidí přijíždějí do města Mazáre Šaríf na severu země, aby přivítali předislámský svátek Nawroz. Místní siláci vyvěšují velkou džandu, islámskou vlajku, aby oznámili začátek jara a nového roku. Pokud stoupá jedním plynulým pohybem, je to považováno za dobré znamení pro nadcházející měsíce. (Když žijete v zemi, která už přežila více než 30 let války, musíte si něco udržet.)
2. Afghánistán by chtěl, aby se jeho národní hra buzkaši neboli chytání koz stala olympijským sportem.
Je považována za nejdivočejší hru na světě a jezdci na koních v ní soutěží o to, kdo chytí mrtvou kozu a cválá s ní do kruhu vyznačeného křídou.
V afghánské severní stepi se hraje již po staletí. Dříve byla hra sportem bohatých soupeřících válečníků, ale nyní ji financují také afghánské mobilní telefonní společnosti a soukromé letecké společnosti. Stále však nejde o sport pro slabé povahy a ženy by se do něj neměly hlásit.
3. Očekává se, že pokrytí mobilními telefony dosáhne v tomto roce 90 % území země.
Zajímavá fakta o Afghánistánu
Očekává se, že v letošním roce dosáhne pokrytí mobilními telefony 90 % území země, přestože procento Afghánců s přístupem k elektřině je stále jedno z nejnižších na světě. Mobilní telefony mění život a kulturu Afghánců. Dokonce i Talibanci mají luxusní chytré telefony s e-mailem a Skypem. Jsou také symbolem postavení – pokud máte peníze nebo kontakty, můžete si pořídit pamětní číslo, například s písmeny vašeho jména. (Na mém je moje šťastné číslo z doby, kdy jsem hrával basketbal.)
4. Poezie je ceněnou součástí afghánské kultury.
Zajímavá fakta o Afghánistánu
Afghánci vyprávějí své příběhy ve verších již více než 1 000 let. Ve čtvrtek večer se v západním městě Herát koná „noc poezie“ – muži, ženy a děti se scházejí, aby si vyměnili staré i moderní verše, poslechli si tradiční herátskou hudbu a dlouho do noci si vychutnávali sladký čaj a pečivo.
5. Starověkou citadelu v Herátu postavil jako první Alexandr Veliký.
Starověkou citadelu v Herátu postavil jako první Alexandr Veliký, když město v roce 330 př. n. l. dobyl. Jedinou ženou, která si získala srdce budovatele makedonské říše, byla krásná Roxana ze severoafghánské provincie Balch. Než Alexandr ve věku 33 let zemřel, porodila mu jediného syna.
6. Arnold Schwarzenegger je chlapcem z plakátu Legie mladých Afghánců.
Fotografie svalnatého Arnolda v nejlepších letech visí na stěnách stovek kulturistických center po celé zemi. Někteří Afghánci tvrdí, že americký guvernér, který se stal akční hvězdou, vypadá jako Afghánec.
7. Afghánská kuchyně je mnohem sofistikovanější než kebab a rýže.
Zajímavá fakta o Afghánistánu
Tato vnitrozemská země byla po staletí křižovatkou velkých civilizací, což se odráží i v nabídce jídel. Vyzkoušejte jemný ašak, ravioli plněné pórkem a doplněné mletým masem a jogurtem, nebo těstoviny Mantu plněné jehněčím masem a cibulí. S tím, jak se Afghánistán otevírá světu, se objevují stále nové vlivy. Pokud máte chuť na něco lehčího, bývalá japonská novinářka, která se stala šéfkuchařkou, Hiromi (nyní známá jako Mursal, což v perštině znamená růže) se do země zamilovala, vzala si Afghánce a učí Afghánce připravovat vynikající sushi.
Mohlo by vás zajímat:
- Zajímavosti o Brazílii 10 zajímavostí o Brazílii
- Zajímavá fakta o Ukrajině 12 faktů o Ukrajině
- Zajímavosti o Anglii 25 zajímavostí
- Mastné vlasy : 5 domácích prostředků
8. Letiště Kandahár v jižním Afghánistánu je údajně nejrušnějším letištěm s jednou dráhou na světě.
Nepřekvapí, že je to také místo, kde má NATO svou první kompletní leteckou přepravu v zemi, která není členem NATO. Loňský příchod dalších více než 30 000 amerických vojáků a civilního personálu přispěl k pokračujícímu vyloďování na základně, kterou využívají i jiné než americké síly. Do jednoho z nejproblematičtějších afghánských měst, kde se odehrává rozhodující bitva této války, samozřejmě přijíždí také řada novinářů a vysokých představitelů. Afghánci již dlouho říkají, že kdo ovládá Kandahár, ovládá Afghánistán.
9. První olejomalby na světě nebyly namalovány v renesanční Evropě.
Zajímavá fakta o Afghánistánu
První olejomalby na světě nebyly namalovány v renesanční Evropě, ale v jeskyních Bamijánu v centrální části Afghánistánu kolem roku 650 př. n. l. Bamiján se pyšní vzkvétající buddhistickou civilizací již od 2. století až do islámské invaze v 9. století. století. Právě zde kdysi stály dva z největších stojících Buddhů na světě, než je v roce 2001 zničil Taliban. Nově otevřená turistická společnost se snaží přilákat turisty zpět do krásného Bamijánu. V loňském roce jich měli celkem dva, spolu s Afghánci a cizinci žijícími v zemi. Obyvatelé Bamjánu si však zachovávají naději.
10. A nezapomeňte, že afghánci jsou měny, nikoli lidé.
Říká se jim Afghánci. A mají zemi, kterou navzdory všem těžkostem a bolestem stále hrdě nazývají svým domovem.