O ZEMÍCHZajímavosti

Zajímavá fakta o Ukrajině 12 faktů o Ukrajině

Zajímavá fakta o Ukrajině. Mnoho lidí toho o Ukrajině moc neví, snad kromě vlajky a toho, že leží ve východní Evropě.

Zde je 12 zajímavostí o této zemi!

Zajímavá fakta o Ukrajině 12 faktů o Ukrajině

Zajímavá fakta o Ukrajině.

1.  Ukrajina je největší zemí Evropy.

 

S rozlohou 603 628 km² se rozkládá od Ruska na východě až po Polsko na západě a jeho jižní hranici tvoří Černé moře. Je téměř třikrát větší než Spojené království a o 50 000 km² převyšuje druhou největší zemi, Francii. Stát je rozdělen na 24 regionů.

Ukrajina má na tak velkém území co nabídnout. Od nádherných Karpat, které nabízejí malebnou krajinu lesů, řek a údolí, přes pláže u Oděsy až po živá kulturní města, jako je Kyjev a Lvov. Je to nejen nesmírně velká země, ale také velmi jedinečná a vzrušující.

2. Sedm památek světového dědictví UNESCO na Ukrajině

 

Na Ukrajině se nachází sedm památek světového dědictví UNESCO. Patří k nim katedrála svaté Sofie v Kyjevě a historické centrum Lvova, univerzita v Černivcích a také jedinečné dřevěné kostely v Karpatech a bukové lesy, které je obklopují. Zajímavá fakta o Brazílii. 

3. Jazyk Ukrajinština je jediným úředním jazykem na Ukrajině.

 

Zajímavé je, že ukrajinština byla v roce 1934 vyhodnocena jako 3. nejkrásnější jazyk, hned za francouzštinou a perštinou; byl také vyhodnocen jako 2. nejkrásnější jazyk. nejmelodičtějším jazykem, hned po italštině. Kromě toho je mnoho Ukrajinců dvojjazyčných: v mnoha oblastech najdete lidi, kteří mluví rusky, nebo ty, kteří jí rozumí. Dominantním náboženstvím je východní pravoslaví, které výrazně ovlivnilo ukrajinskou architekturu, literaturu a hudbu. S detektorem kovů našel poklad v hodnotě 10 000 eur.

4. Ukrajina má dobře rozvinutý systém veřejné dopravy.

 

Ukrajina má dobře rozvinutý systém veřejné dopravy.

Každé větší město a regionální centrum je napojeno na železniční síť a denně do něj jezdí osobní vlaky z jiných velkých měst. V mnoha městech jezdí také levné a efektivní autobusové a tramvajové linky, které stojí pouhých 8 UAH (0,3 USD). Na ukrajinská letiště se snadno dostanete veřejnou dopravou a linkovými autobusy nebo taxíky, které by měly stát kolem 7UAH za kilometr. Na letiště Boryspil v Kyjevě se dostanete také vysokorychlostním vlakem z vlakového nádraží.

5. Nejhlubší stanice metra na světě Arsenalna

 

Nejhlubší stanice metra na světě Arsenalna na lince Sviatošynsko-Brovarskaja v Kyjevě je se 105,5 metry pod zemí nejhlubší stanicí metra na světě.

Pohled z vrcholu strmých eskalátorů do temnoty metra pod vámi může být docela děsivý. Jejich výstavba však probíhala v době studené války; hrozba jaderných bomb znamenala, že tyto hlubinné stanice mohou obyvatele Kyjeva před takovou katastrofou ochránit. Dopad konfliktu ve 20. století se tak projevuje i při tak všedních činnostech, jako je ranní cesta do práce. Žehličky na vlasy : Co si vybrat

6. Zajímavosti o Ukrajině: Ukrajinská kuchyně

 

Tradiční ukrajinská strava zahrnuje kuřecí, vepřové a hovězí maso, vejce, ryby a houby. Ukrajinci také jedí hodně brambor, obilovin a čerstvé i nakládané zeleniny.

Ukrajinská kuchyně je nesmírně pestrá a zajímavá, protože různé etnické menšiny a bohatá multikulturní historie přinášejí na stůl řadu různých pokrmů. Mezi oblíbené tradiční pokrmy však patří varenyky (vařené knedlíky s houbami, brambory, kysaným zelím, tvarohem nebo třešněmi) a holubci (plněné zelné závitky plněné rýží, mrkví a masem). Nejznámějším ukrajinským jídlem je boršč.

Zatímco mnozí Rusové tvrdí, že pochází z jejich vlasti, mnozí Ukrajinci jsou přesvědčeni, že jsou zakladateli tohoto pokrmu. Skládá se z polévky z červené řepy, zelí a brambor; pravý boršč obsahuje také maso, nejčastěji vepřové.

Známé ukrajinské nápoje jsou lvovské pivo, vodka s kořením, medovucha – vodka s medem, zakarpatské víno a lvovská káva. Ukrajinci připravují velmi chutné dezerty: tvarohový koláč (syrnyk), makovnik (makivnyk), medovnik (medivnyk) a mnoho dalších. Na dovolené na Ukrajině musíte ochutnat ukrajinskou kuchyni! 

7. Zajímavá fakta o Ukrajině.

 

Zajímavosti o Ukrajině, Kuřata

Navzdory všeobecnému přesvědčení nepochází lahodný pokrm z plněných kuřecích prsou z Kyjeva. Ve skutečnosti existuje několik domněnek o jeho původu. Někteří se domnívají, že pochází z Ruské říše, jiní tvrdí, že vznikl ve Francii a do ruské kultury se dostal pod názvem Côtelettes de volaille. Newyorské restaurace, které ve 20. století se snažila uspokojit ruskou klientelu, pak ji přejmenovala na Chicken Kyiv. Nicméně ani Chicken France, ani Chicken New York nemají stejný zvuk…

8. Počasí Na Ukrajině převládá mírné kontinentální podnebí.

 

Srážky jsou rozloženy neproporcionálně, nejvíce na západě a severu a nejméně na východě a jihovýchodě. Zimy jsou různé, od chladných u Černého moře až po chladné ve vnitrozemí. Průměrné roční teploty se pohybují od 5,5 °C – 7 °C na severu do 11 °C – 13 °C na jihu. Léta nejsou tak horká a teploty se pohybují od 17 °C do 25(30) °C. Zimy však mohou být velmi chladné, což přitahuje spoustu sněhu a vytváří nádhernou zimní krajinu, která je ideální pro prožití pravých vánočních prázdnin!

9. Složitá historie dějin Ukrajiny

 

Jeho nešťastná geografická poloha způsobila, že v průběhu staletí mnohokrát změnil majitele. Její novodobé trasy lze pravděpodobně vysledovat až do Kyjevské Rusi, mocného středověkého státu, který ve středověku prosperoval, ale ve 12. století už tak úspěšný nebyl. století se již potýkalo s problémy.

Památník zakladatelů Kyjeva V následujících staletích se Ukrajina dostala do rukou Mongolů, Osmanů a Polsko-litevského společenství, zatímco v některých oblastech Ukrajiny se kozácké komunity snažily žít nezávisle. V 18. a 19. století  Ukrajina rozdělena mezi Habsburskou říši a Ruské impérium.

V 20. století se habsburská říše téměř rozpadla a v roce 1918 byla Ukrajina anektována Sovětským svazem, což charakterizovalo její existenci po celé 20. století. století, neboť bylo obilnicí SSSR. Přestože se na Ukrajině v průběhu dějin odehrávaly obzvlášť urputné boje, kulturní vlivy, od habsburské architektury po sovětské památky, dodávají zemi bohatou hloubku a výraz.

10. Černobyl Ukrajina se ocitla v centru jedné z největších katastrof 20. století. století.

 

Zajímavosti Černobyl Ukrajina

V roce 1986 explodovala jaderná elektrárna v Černobylu a zcela zničila kdysi prosperující komunitu Ukrajinců. Důsledky výbuchu byly cítit široko daleko a nedávno byly zdramatizovány, i když krutě upřímně, ve stejnojmenném seriálu HBO.

V poslední době je možné se do Černobylu vrátit. Zde se můžete stát svědky zkázy způsobené touto katastrofou a pochopit další překážku, kterou Ukrajina jako země dokázala překonat. 

11. Zajímavá fakta o Ukrajině: Mladá země

 

V návaznosti na složitou historii Ukrajiny je Ukrajina také jednou z nejmladších zemí na světě. Teprve v roce 1991 získala země konečně nezávislost. Takový výkon dal mnoha mladým Ukrajincům naději, že jejich země bude v blízké budoucnosti samostatně prosperovat. Léta následující po získání nezávislosti byla stále obtížná, protože Rusko neustále napínalo své svaly.

Ukrajinci jsou však hrdí, vlastenečtí a díky své historii nepochybně silní. V zemi, která je sotva o něco starší než většina mileniálů, je díky rostoucímu zemědělství a IT průmyslu spousta nadějí a příležitostí.

12. Zajímavá fakta o Ukrajině: Festivaly 

 

Na Ukrajině se koná mnoho různých festivalů a veletrhů. Ukrajinským hudebníkům se daří v oblasti rocku, popu, jazzu, folku, elektroniky, bicích a baskytary. Proto jsou festivaly jako Dubno-fest a Leopolis Jazz Fest ve Lvově velmi populární.

Atlas Weekend je navíc jedním z největších festivalů v Evropě, který letos přilákal více než 500 000 lidí a představuje současnou moderní populární hudbu. Tradiční a etnické festivaly mezitím umožňují nahlédnout do tradičních ukrajinských oslav. Mnohé z nich však zdaleka nejsou konvenční. Patří mezi ně festival Malanka v Bukovině, festival Země snů ve Lvově, středověký festival Tustan, festival Brynza v Rachově a jarmark v Soročinu.

 

 

 

 

 

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button