KOLEKCEZajímavosti

Sběratelské mince – 9 nejcennějších mincí světa

Nejdražší sběratelské mince 9 nejcennějších mincí světa. Najít poklad ukrytý v šuplíku staré skříně nebo na půdě je splněný sen. Jako když se přehrabujete ve sklenicích s mincemi a objevíte vzácnou minci, která má velkou cenu. Zbohatnutí je pro lidi, kteří si vytvořili rozsáhlou sbírku mincí, jen vzdálenou možností, ale i tak můžete najít drobné, které mají větší hodnotu, než byste jinak očekávali.

 

Sběratelské mince

 

Sběratelské mince

 

Mnoho mincí z následujícího seznamu se pravděpodobně neskrývá na vaší půdě, protože jsou extrémně vzácné, ale ne všechny jsou také superdrahé. Některé novější exempláře (mince z 20. století) mohou být relativně cenově dostupné a je pravděpodobnější, že budou schované na klidném místě nebo v bezpečnostní schránce v bance vašich rodičů.

 

Nejdražší sběratelské mince

 

Níže jsou uvedeny některé z nejcennějších mincí světa, ale ne všechny jsou určeny pouze pro muzea a bohaté soukromé sběratele. Několik z nich se může objevit i ve vaší oblasti.

 

1. Stříbrný dolar s vlajícími vlasy z roku 1794

 

Stříbrný dolar s vlajícími vlasy z roku 1794

 

Stříbrný dolar Flowing Hair z roku 1794 může být na vrcholu žebříčku nejdražších mincí, které kdy byly prodány, alespoň prozatím. Někteří odborníci se domnívají, že se jedná o první stříbrný dolar ražený v americké mincovně. Na přední straně je profil Lady Liberty s vlajícími vlasy a na zadní straně americký orel. Těchto mincí bylo vyrobeno méně než 1 800 kusů a jeden z odborníků odhaduje počet zbývajících mincí na 120 až 130, takže se jedná o poměrně vzácnou minci. Sběratelské mince. Sběratelsky vzácné 2 euromince v oběhu

 

2. Brasherův dukát z roku 1787

 

Brasherův dukát z roku 1787

 

Mince Brasher Doubloon byla vyrobena na konci 18. století. století newyorský zlatník a stříbrník Ephraim Brasher. Na přední straně mince je vyobrazena státní pečeť s vycházejícím sluncem. Sběratelské mince, zatímco na rubu je americký orel se štítem. Mince je již vzácná, ale některé verze dosáhly různých cen v závislosti na jejich specifických vlastnostech.

 

Při prodeji v roce 2011 byla verze dublonu s Brasherovým podpisem EB na hrudi vydražena za téměř 7,4 milionu eur. Soukromý prodej jiného dublonu se signaturou EB na křídle ptáka v roce 2018 byl uskutečněn za více než 5 milionů eur. Ve třetí aukci v lednu 2021 se další Brasherův dublon vydražil za 9,36 milionu eur.

 

3. Fugio cent z roku 1787

 

Fugio cent z roku 1787

 

Fugio cent sice nepřekonal astronomické rekordy prvních dvou mincí na tomto seznamu, ale i tak může být drahým sběratelským artiklem a má zajímavou historii. Tento Fugio cent, známý také jako Franklinův cent podle otce zakladatele Benjamina Franklina, byl pravděpodobně první mincí, která byla v oběhu v nově vzniklých Spojených státech.

 

V souladu s Franklinovým humorem je na minci zobrazeno slunce a sluneční hodiny s latinským mottem „fugio“, které naznačuje, že slunce a čas letí. Ve spodní části mince je nápis „mind your business“, který je výzvou, aby se držitel mince doslova staral o své obchodní záležitosti. Na rubové straně mince je vyobrazeno heslo „We are one“ (Jsme jedno) a 13 článků řetězu symbolizujících prvních 13 států Ameriky. Nejdražší mince v hodnotě 1 eura

 

Fugio cent se dá pořídit za několik set dolarů, což z něj činí relativně dostupnou minci s tak zajímavou historií. Mince v lepším stavu se mohou prodávat za několik tisíc a možná až za 10 000 eur, zatímco extrémně vzácné varianty se mohou prodávat za desítky tisíc.

 

4. Umajjovský zlatý dinár z roku 723

 

Umajjovský zlatý dinár z roku 723

 

Umajjovský zlatý dinár z roku 723 je jednou z nejcennějších islámských mincí a byl vyražen ze zlata vytěženého na místě, které vlastnil chalífa. Mince nese označení „Důl velitele věrných“ a je první islámskou mincí, na které je uvedeno místo v Saúdské Arábii. Podle odborníků existuje asi tucet exemplářů této mince. Mastné vlasy : 5 domácích prostředků.

 

V roce 2011 byla tato mince vydražena za 3,7 milionu liber (přibližně 6 milionů eur), což je druhá nejdražší mince, která kdy byla v aukci prodána. V roce 2019 se za stejnou částku v librách prodávala jiná verze mince.

 

Sběratelské mince 5. Florin Edward III. od roku 1343

 

Sběratelské mince 5. florénu Eduarda III. z roku 1343

 

Další z nejdražších mincí na světě je starší a zlatá. Florin Edward III. z roku 1343 je pouze jednou ze tří známých zlatých mincí. Dva exempláře se nacházejí v Britském muzeu v Londýně, oba byly nalezeny v řece Tyne v roce 1857. Třetí minci našel hledač s detektorem kovů v roce 2006.

 

Na přední straně mince je král Eduard III. na trůnu se dvěma leopardími hlavami po obou stranách, zatímco na rubu je zobrazen královský kříž uvnitř čtyřlístku. Díky svému designu je mince známá také jako dvojitý leopard. Vzácné 2 euromince v oběhu Slovensko

 

Mince nalezená v roce 2006 byla prodána v aukci za 480 000 liber, tedy asi 850 000 eur, což byl v té době rekordní počet za britskou minci. Hodnota mince se v současnosti odhaduje na přibližně 6,8 milionu eur.

 

Sběratelské mince 6. Měděný cent s Lincolnovou hlavou z roku 1943

 

Nejdražší sběratelské mince 6. Měděný cent s Lincolnovou hlavou z roku 1943

 

Zajímavou a cennou minci z roku 1943 dělají zejména podmínky, za kterých byla vyrobena, a to měděná mince s Lincolnovou hlavou.

 

Ačkoli se mince běžně vyráběly z mědi a niklu, USA tyto kovy potřebovaly pro válečné účely, a tak mincovna začala k výrobě mincí používat ocel. Přesto omylem vyrazila sérii mincí s mědí, možná proto, že v mincovně zůstaly prázdné mince, když mincovna začala vyrábět nové ocelové mince. Odborníci odhadují, že existuje přibližně 40 těchto grošů, i když někteří tvrdí, že se jich dochovalo méně než 20 exemplářů.

 

Podle americké mincovny jsou tyto mince často padělány, protože je poměrně snadné pokrýt ocelové mince mědí a změnit datum na mincích ražených v letech 1945, 1948 a 1949. Zda je mince skutečně ocelová, však poznáte podle toho, že se přichytí na magnet.

 

Zatímco za běžný ocelový Lincolnův cent z roku 1943 lze získat 30 nebo 40 centů, tedy asi 30 nebo 40násobek jeho nominální hodnoty, speciální měděné verze vynesly v roce 2019 v aukci 204 000 eur. Tento exemplář mince uchovával muž od svých chlapeckých let přibližně 70 let poté, co ji našel ve školní jídelně. Rekordní prodejní cena této verze mince je 1,75 milionu eur z aukce v roce 2010.

 

 

7. Kanadský zlatý javorový list v hodnotě 1 milion dolarů z roku 2007

 

Kanadský zlatý javorový list v hodnotě 1 milion dolarů z roku 2007

 

Kanadská zlatá mince Maple Leaf v hodnotě 1 milion dolarů váží neuvěřitelných 100 kilogramů. Od února 2022 bylo vyrobeno pouze šest těchto mincí z téměř čistého zlata a každá z nich má nominální hodnotu 1 milion dolarů. Mincovna je použila jako propagační exponát pro jednouncové mince Zlatý javorový list.

 

V říjnu 2007 Guinnessova kniha rekordů potvrdila, že se jedná o největší zlatou minci na světě. Na přední straně mince je vyobrazena královna Alžběta II. a kanadským javorovým listem na zadní straně. Mince je 50 cm široká a něco málo přes 2 cm silná. Mince byla v roce 2010 prodána v aukci za 3,27 milionu eur. Hokejista Slavkovský – vše o něm.

 

8. Nikl s hlavou Svobody V z roku 1913

 

Nikl s hlavou Svobody V z roku 1913

 

Tato mince není tak stará jako některé mince na tomto seznamu. To však nebrání tomu, aby byl jedním z nejcennějších. Ve skutečnosti se jedná o jednu z nejvzácnějších mincí. Mincovna USA razila niklák Liberty Head V v letech 1883 až 1913. V poslední emisi bylo údajně vyraženo pouze pět mincí.

 

Od roku 2000 se exempláře této mince několikrát objevily na aukčním trhu a vynesly několik milionů eur. Jedna verze se údajně v roce 2005 prodala za 4,15 milionu eur a v roce 2007 byla vydražena za 5 milionů eur. Další exemplář se na trhu objevil v roce 2010 za více než 3,7 milionu eur. V roce 2018 se prodal ještě jeden exemplář za 4,56 milionu eur.

 

Sběratelské mince 9. Stříbrné dolary Morgan

 

Sběratelské mince 9. Stříbrné dolary Morgan

 

Stříbrné morgany nejsou samy o sobě nijak zvlášť vzácné, ale některé vzácnější ročníky mohou dosáhnout velmi vysokých cen. A to i v případě, že nemáte některou z obskurních verzí. Morgan je jednoduše krásný předmět s pevným pocitem dobře vyvážené mince, která je z 90 % stříbra.

 

„Běží to jako na drátkách.“ Morgan by se měl vydražit nejméně za 20 eur, což je vzhledem k obsahu stříbra a ceně drahého kovu základní hodnota. Pozdější exempláře Morgana mohou být dražší, je však třeba dávat pozor na značku mincovny, která je na některých mincích abecedním označením:

 

  • 1893 S Morgan
  • Morgan z roku 1901
  • 1889 CC Morgan
  • 1884 S Morgan
  • 1893 O Morganovi

Každá z nich by mohla být v bezvadném stavu oceněna částkou 100 000 až 550 000 eur. Existují i jiné verze stříbrného dolaru Morgan, které se prodávají za desítky tisíc eur.

 

Pokud se vám líbí vzhled stříbrného Morgana. Koupě jednoho z nejběžnějších exemplářů vás nebude stát mnoho a můžete tak vlastnit kus historie bez vysoké ceny.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button