VŠEOBECNÉ VZDĚLÁVÁNÍZajímavosti

Jaké jsou barvy duhy – všech 7 barev

Jaké jsou barvy duhy? Barvy, které vidíte při vzniku duhy, jsou výsledkem rozdělení světla na jednotlivé vlnové délky. Kolik barev má duha?

 

Jaké jsou barvy duhy

 

Jaké jsou barvy duhy
Jaké jsou barvy duhy

 

Vzniká tak spektrum barev od kratších modrých a fialových vlnových délek až po delší červené vlnové délky. Tato posloupnost barev nám dává charakteristický vzor, který všichni známe a učíme se ho od dětství pomocí mnemotechnických frází.

Barvy duhy jsou červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá, indigová a fialová.

Kdo objevil duhu

 

Kdo objevil duhu

O duze a jejích barvách začal poprvé uvažovat řecký filozof Aristoteles již v roce 350 před naším letopočtem. Jeho myšlenky převzal a rozvinul římský filozof Seneca mladší ve svém díle 1. kniha Naturales Quaestiones kolem roku 65 n. l. l. Seneca svými úvahami překvapivě předběhl svou dobu a dokonce předpověděl Newtonův objev hranolového efektu o několik století později.

V průběhu staletí zkoumali myslitelé, filozofové a přírodovědci jev duhového efektu a zaznamenali jeho výskyt nejen na obloze, ale i za jiných okolností.

 

Isaac Newton

 

Isaac Newton

 

V každém případě však byly pro tento charakteristický barevný výbuch nezbytné dva prvky: vodní pára nebo kapky a sluneční světlo. Nakonec Isaac Newton dokázal, že bílé světlo se skládá ze spektra barev, a to rozdělením světla pomocí hranolu. Jeho objev spolu s pracemi dalších vědců před ním konečně vysvětlil, jak duha vzniká.

Všiml si také, že pořadí barev duhy se nikdy nemění a vždy běží ve stejném pořadí. Vytvořil myšlenku, že ve spektru je sedm barev: červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá, indigová a fialová. Pivo na vlasy.

 

Barvy duhy

 

 

Barvy duhy
Představa, že duha má sedm barev, přetrvává dodnes. Na první pohled by se mohlo zdát, že je to pravda, ale při bližším pohledu na duhu zjistíte, že existuje mnohem více než jen sedm jednotlivých odstínů.

Duha není čisté spektrum. Ve skutečnosti se skládá z nesčetného množství jednotlivých spektrálních barev, které se překrývají a mísí.

Základní posloupnost primární duhy je vždy stejná a probíhá od;

Červená (nejdelší vlnová délka přibližně 780 nm) až fialová (nejkratší vlnová délka v pořadí 380 nm).

Myšlenka sedmi barev je stále populární a pomáhá zapamatovat si pořadí nejrozpoznatelnějších barev duhy. Nezapomeňte však, že existuje celá škála barev, kterých je tolik, že je pouhým okem nedokážeme všechny rozlišit.

Jak si zapamatovat barvy duhy

 

Jak si zapamatovat barvy duhy

Od útlého věku se učíme pamatovat si barvy duhy pomocí tzv. mnemotechnické pomůcky.

Jedná se o frázi, která z prvního písmene každé barvy vytvoří nové slovo, z něhož pak vznikne snadno zapamatovatelná fráze. Blahopřání k narozeninám 320+ nejlepších blahopřání k narozeninám

 

Oficiální pořadí barev duhy je následující.

 

yoastmark class='yoast-text-mark'>Oficiálně je pořadí barev duhy následující<!-- wpml:html_fragment </yoastmark> -->

Červená
Orange
Žlutá
Zelená
Modrá
Indigo
Violet

To znamená, že každá duha, kterou uvidíte, bude mít těchto sedm barev v tomto pořadí (od vrcholu duhového oblouku k jeho spodní části).

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button