ZAHRANIČNÍZajímavosti

Nejdelší most na světě : Top 10 nejdelších mostů

Nejdelší most na světě, 10 nejdelších mostů na světě: většina z nich se nachází v Číně. Jedním z nejvýznamnějších výtvorů v historii lidstva je koncept stavby mostů, které umožňují průchod, překonávají překážky, spojují města a rozvíjejí společnost.
Lidé postavili po celém světě několik úžasných mostů, které jim usnadnily život nebo umožnily nepředstavitelný rozvoj národů. Podívejte se na některé z nejdelších mostů postavených v historii lidstva.

 

10. Linka 1, metro Wuhan

Délka: 37 788 metrů
Země.
Dokončeno v roce: 2009

 

Linka 1, metro Wuhan

Linka metra Wuhan 1 je nadzemní linka metra ve městě Wuhan v provincii Hubei. Jedná se o nejdelší souvislý most metra na světě. Linka 1 byla otevřena 28. V červenci 2004 se Wuhan stal pátým městem v pevninské Číně, které má metro po Pekingu, Tchien-ťinu, Šanghaji a Kantonu. Jedná se o první linku metra v Číně, která je v čínské terminologii nesprávně označována jako lehká železnice, protože je nadzemní. Původně se plánovalo, že přes okres Jang-c‘-ťiang přejde do okresu Wuchang druhým mostem přes řeku Jang-c‘-ťiang ve Wuhanu.

 

9. Přehrada Pontchartrain

Délka: 38 442 metrů
Země.
Dokončeno: 1956 (jih), 1969 (sever)

 

  Přehrada Pontchartrain

Lake Pontchartrain Causeway je pevná spojnice tvořená dvěma souběžnými mosty přes jezero Pontchartrain v jižní Louisianě ve Spojených státech. Delší z obou mostů je dlouhý (38,35 km). Jižní konec hráze se nachází ve městě Metairie na předměstí New Orleans ve státě Louisiana. Severní konec se nachází v Mandeville ve státě Louisiana.
Od roku 1969 je zapsán v Guinnessově knize rekordů jako nejdelší most přes vodu na světě. V roce 2011, v reakci na otevření delšího mostu v zálivu Jiaozhou v Číně, vytvořila Guinnessova kniha rekordů dvě kategorie mostů přes vodu: souvislé a kumulativní délky přes vodu. Lake Pontchartrain Causeway se pak stala nejdelším souvislým mostem přes vodu a most v zátoce Jiaozhou byl nejdelším mostem přes vodu (agregát).

 

8. Velký most v Pekingu

Délka: 48 153 metrů
Země.
Dokončeno v roce: 2010

 

Nejdelší most na světě Velký most v Pekingu

Velký pekingský most je 48,153 km dlouhý železniční viadukt (typ mostu) na vysokorychlostní železnici Peking-Šanghaj, který se nachází v Pekingu. Je to jeden z nejdelších mostů na světě.

 

7. Zeď šejka Jabera Al-Ahmada Al-Sabaha

Délka: 48 500 metrů
Země.
Dokončeno: 2019

 

Zeď šejka Jabera Al-Ahmada Al-Sabaha

Šejk Džaber je mostní projekt s odhadovanou hodnotou stavby 830 909 846,28 eur, který se klene přes Kuvajtský záliv ve dvou směrech a zahrnuje dva projekty: Main Link, který spojuje Kuvajt City s budoucím Silk City, a Doha Link, který spojuje Kuvajt City s Doha a Kuwait Entertainment City.

Projekt je součástí kuvajtského Národního rozvojového plánu 2035. Mosty jsou pojmenovány po zesnulém šejkovi Džaberovi as-Sabahovi, který vládl během války v Perském zálivu. Jedná se o jeden z největších a nejnáročnějších projektů dopravní infrastruktury v Kuvajtu i v celém regionu Blízkého východu. Hlavní odkaz je 4. nejdelší silniční most na světě s délkou 36,14 km. Celková délka obou mostů je 48,5 kilometru.

 

 

6. Dálnice Bang Na – 6. Nejdelší most na světě

Délka: 54 000 metrů
Země.
Dokončeno v roce: 2000

 

  Dálnice Bang Na

Bang Na Expressway, oficiálně Burapha Withi Expressway, je 55 km dlouhá šestiproudá dálnice v Thajsku. Jedná se o zpoplatněnou silnici, která vede po trase státní silnice.
Dálnice Bang Na – Trat je ve vlastnictví thajského dopravního úřadu (EXAT). Dálnici Bang Na navrhl zesnulý Louis Berger.

 

5. Velký most Weinan Weihe

Délka: 79 732 metrů
Země.
Dokončeno v roce: 2008

 

Nejdelší most na světě Velký most Weinan Weihe

Velký most Weinan Weihe je součástí vysokorychlostní železnice Zhengzhou-Xi’an, která spojuje města Zhengzhou a Xi’an v Číně. Most je dlouhý 79 732 metrů a dvakrát překonává řeku Wej, stejně jako mnoho dalších řek, dálnic a železnic. Po dokončení byl nejdelším mostem na světě, ale překonaly ho až dva nové mosty na Pekingsko-šanghajské vysokorychlostní železnici, které byly dokončeny v roce 2010.

Most byl dokončen v roce 2008, ale samotná železniční trať byla otevřena až v roce 6. Únor 2010. Při stavbě Velkého mostu Weinan Weihe pracovalo nejméně 10 000 dělníků 2 300 000 metrů krychlových betonu a 45 000 tun oceli.

 

4. Velký most v Cangde

Délka: 105 810 metrů
Země.
Dokončeno v roce: 2010

 

Velký most v Cangde

Tento most je čtvrtý nejdelší na světě. Most byl dokončen v roce 2010, je součástí Pekingsko-šanghajské vysokorychlostní železnice a je třetím nejdelším mostem na této trati. Most byl navržen tak, aby odolal zemětřesení. Celková délka Velkého mostu Cangde je 105,81 km.
Zajímavost: Řada mostů, které vedou po železniční trati, zkrátila dobu jízdy přes Hongkong, Macao a pevninskou Čínu ze tří hodin na pouhých 30 minut.

 

3. Velký most v Tchien-ťinu – nejdelší most na světě

Délka: 113 700 metrů
Země.
Dokončeno v roce: 2004

 

Nejdelší most na světě Velký tchien-ťinský most

Velký tchien-ťinský most je železniční viadukt, který vede mezi městy Langfang a Čching-šan a je součástí vysokorychlostní železnice Peking-Šanghaj. Je to jeden z nejdelších mostů na světě s celkovou délkou přibližně 113 700 metrů. Byl dokončen v roce 2010 a otevřen v roce 2011. V té době byl podle Guinnessovy knihy rekordů druhým nejdelším mostem na světě. Největší dinosauři světa : 15 největších dinosaurů.

Konstrukce nadzemní dráhy byla zvolena jednak proto, aby se zabránilo četným jednotlivým stavbám křížícím silnice a železnice, a jednak proto, aby se zkrátila doba výstavby. Most se skládá z 32 m dlouhých nosníků, z nichž každý váží 860 tun. Tyto nosníky byly vytvořeny na dvou místech podél mostu, přivezeny na místo instalace na již instalovanou část mostu a poté umístěny speciálním jeřábem.

 

2. Viadukt Changhua – Kaohsiung – nejdelší most na světě

Délka: 157 317 metrů
Země.
Dokončeno v roce: 2004

 

  Nejdelší most na světě Changhua Viaduct - Kaohsiung

Viadukt Changhua – Kaohsiung je druhým nejdelším mostem na světě. Most slouží jako součást železniční tratě tchajwanské vysokorychlostní železniční sítě. Do prosince 2012 jím cestovalo více než 200 milionů cestujících. Podél tohoto viaduktu jsou postaveny stanice THSR Changhua, Yunlin, Chiayi a Tainan. Most byl dokončen v roce 2007 a je dlouhý 157,3170 km. Dárek pro tátu : 22 tipů na dárky pro tátu.

Železnice je postavena na obrovské řadě viaduktů, protože byly navrženy tak, aby byly odolné proti zemětřesení a umožňovaly bezpečné zastavení vlaků při nebezpečných událostech a opravitelné škody po maximálním projektovaném zemětřesení. Mosty postavené nad známými zlomovými liniemi byly navrženy tak, aby přežily zlomové pohyby bez katastrofického poškození.

 

1. Velký most Danyang – Kunshan – nejdelší most na světě

 

Délka: 164 800 metrů
Země.
Dokončeno v roce: 2010

 

Velký most Danyang - Kunshan Nejdelší most na světě

Velký most Danyang-Kunshan je 164 km dlouhý viadukt na vysokorychlostní železnici Peking-Šanghaj. Je to nejdelší most na světě. Most se nachází na železniční trati mezi Šanghají a Nanjingem v provincii Jiangsu. Nachází se v deltě řeky Jang-c‘-ťiang. Most vede zhruba souběžně s řekou Jang-c‘-ťiang, asi 8 až 80 km jižně od řeky. Prochází severními okraji populačních center od západu k východu.

Přes jezero Jang-čcheng v Su-čou vede 9 km dlouhý úsek přes otevřenou vodu. Byl dokončen v roce 2010 a otevřen v roce 2011. Stavba, která zaměstnala 10 000 lidí, trvala čtyři roky a stála přibližně 6 647 278 770,67 eur. Velký most Danyang – Kunshan je od června 2011 držitelem Guinnessova rekordu jako nejdelší most na světě v jakékoli kategorii.

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button