O ZEMÍCHZajímavosti

Zajímavosti o Skotsku 30 zajímavostí o Skotsku

Zajímavosti o Skotsku. Zelené lesy, rozlehlá jezera, vysoké hory a živá kultura tvoří nádhernou krajinu Skotska.

Tato skvělá země však skrývá mnohem víc! Pátrali jsme trochu hlouběji a zjistili několik zajímavých a zábavných faktů, které byste měli vědět.
Zde je 30 faktů o Skotsku.

 

Zajímavosti o Skotsku 30 zajímavostí o Skotsku

Zajímavosti o Skotsku:

1. Skotským národním zvířetem je jednorožec.

2. A Skotové mají nejčastěji modré oči, stejně jako ostatní obyvatelé Spojeného království. Až 57 % obyvatel jihovýchodního Skotska má modré oči.

3. Nejvyšší živý plot na světě se nachází ve Skotsku. Tento více než 1 700 metrů dlouhý a 100 metrů vysoký obr se nachází nedaleko města Meikleour na silnici A93 z Perthu do Blairgowrie.

4. Ve Skotsku roste jeden z nejstarších stromů v Evropě – tis Fortingallův. Podle moderních odhadů je stará 2 000 až 3 000 let.

 

Zajímavá fakta o Skotsku, kde se nachází jeden z nejstarších stromů v Evropě

5. Skotové vynalezli golf a město St Andrews je považováno za „domov golfu“. Golf se ve Skotsku hraje od počátku 15. století

6. Skotsko má nejvyšší podíl zrzavých lidí na světě. Zrzavé vlasy má asi 13 % populace. A ne, Rupert Grint není ze Skotska.

7. Od 70. let. 20s. století je dovoz haggisu do USA zakázán.

Zajímavá fakta o Skotsku

8. Jizva na Jokerově tváři z filmu Temný rytíř je zranění zvané „Glasgowský úsměv“. Vznikla ve skotském Glasgow, ale později se stala populární mezi anglickými pouličními gangy. Herec Tommy Flanagan ji dostal, když byl napaden před skotským barem.

9. V edinburské zoo žije tučňák jménem Sir Nils Olav, který je brigádníkem a má rytířský titul.

 

Zajímavá fakta o Skotsku

10. Nejkratší komerční let na světě lze uskutečnit ve Skotsku. Cesta z ostrova Westray na ostrov Papa Westray na Orknejích trvá pouhých 47 sekund.

11. Lochnesku znáte, teď se seznamte s Morag, lochneskou příšerou. Tento velký a nepolapitelný tvor údajně v srpnu 1969 napadl dva rybáře. Řekli, že viděli asi 30 metrů dlouhého tvora s tlustou hnědou kůží, třemi velkými hrby a hlavou připomínající hada.

12. Ve Skotsku se hraje vůbec první mezinárodní fotbalový zápas. Tento zápas se hrál v roce 1872 mezi Skotskem a Anglií na kriketovém hřišti West of Scotland v Particku. Zápas sledovalo 4 000 diváků a skončil remízou 0:0. Zajímavosti o Anglii 25 zajímavostí

 

Fakta o Skotech 

 

13. Skotsko tvoří přibližně 790 ostrovů. Z nich je 660 neobsazených.

14. Fotbal byl původně zakázán králem Jakubem I. Naštěstí upadl v zapomnění a Skotsko dalo světu jednu z nejžhavějších fotbalových rivalit – Old Firm derby mezi Rangers a Celticem.

15. Nejdelší ozvěna uvnitř umělé stavby byla zaznamenána v tunelech Inchindown ve Skotsku. Jednalo se o sklad paliva z druhé světové války poblíž Invergordonu v hrabství Ross.

 

Zajímavosti o skotské krajině

16. Skotsko má tři oficiálně uznávané jazyky: skotštinu, angličtinu a skotskou gaelštinu. Skotskou gaelštinu používá pouze jedno procento obyvatel Skotska.

17. Prvním městem na světě, které mělo vlastní hasičský sbor, byl Edinburgh. Tvořili ji však dobrovolní hasiči. Proto trvalo dlouho, než se lidé shromáždili a přišli na hořící místo.

18. Malé městečko Bonnybridge ve Skotsku se stalo hlavním městem UFO na světě. Každoročně je zde nahlášeno téměř 300 pozorování neidentifikovaných létajících objektů. 6 receptů na výrobu domácích kondicionérů pro každý typ vlasů

 

Historie země

 

19. Ve Skotsku se nachází nejstarší dochovaný kamenný dům v severní Evropě. Jmenuje se „Knap of Howar“.
Bank of Scotland byla založena v roce 1695 a je jednou ze tří nejstarších bank ve Velké Británii. Dalšími dvěma bankami jsou Barclays a Bank of England.

20. Encyklopedie Britannica byla založena ve Skotsku.

21. Skotská snídaně je jedním z nejúčinnějších léků na kocovinu. V nabídce je černý pudink po skotsku, lorrainská klobása, pečené fazole, koláčky tattie, vejce, toast a anglický čaj nebo káva.

22. Dá se říci, že Skotové vynalezli moderní svět. Skot Alexander Graham Bell vynalezl telefon v únoru 1876, zatímco skotský inženýr John Logie Baird vytvořil 2. říjen 1925 první televizní snímek na světě.

23. Dudy jsou skotským národním nástrojem. První stopy dud se objevují již kolem roku 1400.

 

Zajímavá fakta o dudách ve Skotsku

Zajímavosti o Skotsku:

Někteří Skotové žili v jeskyních ještě před 100 lety.

V USA žije tolik lidí skotského původu jako ve Skotsku.

Na slavných Highland Games předvádějí závodníci své dovednosti v hodu kladivem a dokonce i v hodu haggisem. První Highland Games se konaly v roce 11. století.

Skotové nosí kilty. Kilt je tradiční oděv mužů a chlapců z galského kmene na Skotské vysočině.

Mezinárodní festival v Edinburghu je jedním z největších festivalů scénických umění na světě.

Prvním městem na světě, které mělo vlastní hasičský sbor, byl Edinburgh. Tvořili ji však dobrovolní hasiči.

Proto trvalo dlouho, než se lidé shromáždili a přišli na hořící místo.

Nejdůležitější je, že festival každoročně přiláká více než 400 000 lidí.

První barevná fotografie na světě byla pořízena ve Skotsku. Na dotyčné fotografii je tartanová stuha.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button