SLUŽBY A ZAMĚSTNANOSTZajímavosti

10 nejzajímavějších faktů o svařování

Svařování může být neocenitelnou dovedností v mnoha průmyslových odvětvích, od výroby automobilů a stavebnictví až po zajištění provozu Mezinárodní vesmírné stanice. Pokud se však chcete dozvědět něco o svařování, je to víc než jen „spojování kovů“. Přečtěte si několik zajímavostí a historie v této oblasti. 10 nejzajímavějších faktů o svařování.

1. Svařování je staré tisíce let

I když ne takovým způsobem, jaký známe dnes, existovala v určité podobě již od doby bronzové. Dalším zastaralým příkladem jsou některé staroegyptské pyramidy: několikrát byly objeveny hieroglyfy zobrazující svářeče při práci.

2. Více než polovina výrobků vyrobených člověkem vyžaduje svařování.

Ať už se jedná o závodní nebo zemědělské stroje, zaoceánská plavidla nebo osobní počítače, svařování hraje svou roli. V mnoha případech se podobné výrobky spoléhají na to, že mohou být zapojeny technologie svařování.

3. První funkční průmyslový robot byl vyroben pro svařování

Unimate společnosti General Motors se objevil na automobilové scéně v roce 1961 jako jednoramenná jednotka určená k provádění bodových svarů. Vážil více než dvě tuny a svou práci vykonával díky postupným příkazům uloženým v připojeném magnetickém bubnu.

4. Ultrazvukové svařování umožnilo vyrobit první automobil s plastovou karoserií

Zatímco plastová auta nevydržela, ultrazvukové svařování ano – dnes se používá v mnoha průmyslových odvětvích, například v automobilovém průmyslu a elektronice. Lze ji použít i k tavení plastů a dalších umělých materiálů. Ať už se jedná o jakoukoli aplikaci, vysokofrekvenční vlny vytvářejí teplo mezi molekulami a nutí je spojovat se.

5. Svařování do vesmíru v roce 1969

Rusko se ve vesmíru chlubilo vlastním svářečem, ale nyní je to běžné ve všech zemích, které míří do vesmíru. Navíc ve vesmíru se kov automaticky spojí, protože molekulám kovu nestojí v cestě žádná oxidace. Tomuto postupu se říká svařování za studena.

6. Existuje také mokré a suché svařování

Rozdíl mezi svařováním za mokra a za sucha spočívá jednoduše v tom, že svařování za sucha probíhá v prostředí přímo obklopeném vodou. Druhý je před ní chráněn. Většina svařování se přesto provádí v suchém prostředí.

7. Hlubokomořské technologie svařování až do hloubky 300 m

Nejnižšího suchého svaru dosáhla společnost Global Industries v roce 1990, kdy práce probíhaly v hloubce 327 m.

8. Dalším typem je tryskání

Funguje v podstatě tak, jak napovídá název: řízené výbuchy se používají ke spojení kovů, aniž by se narušily jejich přirozené vlastnosti. Používá se především pro nekompatibilní kovy a pro kombinaci kovů s nekovy. Latinské citáty

9. Plyn má jméno

„Kouřová clona“ označuje sloupec kouře, který stoupá z místa, kde se svařované kovy stýkají. Pokud jde o teplo a jiskry, mohou dosahovat teplot až 5 000 stupňů.

10. Svařování je vždy žádané

Vzhledem k tomu, jak je svařování v moderní společnosti všudypřítomné, a také vzhledem k jeho širokému využití, je v mnoha pracovních oblastech velmi žádanou dovedností. Svářeči se také často řídí svým platem – vysoce kvalifikovaní svářeči si mohou vydělat plat doktora bez vysoké školy.

Historie svařování je plná zajímavých faktů a čísel a těchto deset je jen několik z nich, které v ní najdete.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button