KOZY A OVCEZemědělská zvířata

18 nejlepších kmenů koz pro produkci mléka a masa

18 nejlepších kmenů koz pro produkci mléka a masa . Koza je jedním z nejoblíbenějších zvířat pro produkci mléka a masa. Tato roztomilá a přátelská zvířata se chovají mnohem snadněji než krávy, a proto jsou pro drobné farmáře nebo chalupáře nejvhodnějším zvířetem.Stejně jako u koček a psů však i u koz existují různá plemena.

 

Každé plemeno má jinou míru produkce masa a mléka. Pokud chcete ze své kozy vytěžit maximum, musíte v první řadě chovat správné plemeno. V tomto článku se dozvíte, jaká jsou nejlepší plemena koz pro mléko a maso.

 

Nejlepší plemena koz na mléko

Kozí mléko obsahuje méně laktózy než jiné druhy mléka, je tedy lépe stravitelné pro osoby s intolerancí laktózy. Z tohoto a mnoha dalších důvodů je poptávka po kozím mléce vyšší než kdykoli předtím. Navíc, kdo by neměl rád dobrý kozí sýr v salátu nebo na sendviči?

 

Když hledáte kozu s dobrou mléčnou užitkovostí, musí být schopna produkovat hodně mléka. Je také vhodnější, pokud má mléko vyšší obsah tuku. Zde jsou některá nejoblíbenější plemena dojných koz.

 

1.  Alpská koza

 

1.Alpská koza

 

Tyto kozy pocházejí z francouzských Alp, a proto se jim často říká francouzské alpské kozy. Alpská koza může produkovat 1-2 litry mléka. Průměrný obsah tuku v mléce je 3,5 %, což je vysoká hodnota. Z tohoto mléka se vyrábí mnoho hustých výrobků, jako je máslo, sýr a zmrzlina.

2. Koza Lamancha

 

2.Lamancha koza

Kozy Lamancha jsou nejen skvělé na mléko, ale také přátelské. Tyto kozy mají velkou osobnost. Tyto kozy pocházejí ze Španělska. Jejich mléko obsahuje 4,2 % tuku. Mají malé nebo žádné uši.

3.Anglo-nubijská koza

 

3.Anglo-nubijská koza

 

Anglo-nubijské kozy mají jeden z nejvyšších obsahů tuku ze všech plemen koz, a to 5 %. Mohou produkovat 2 až 5 litrů mléka denně. I když není špičkovým producentem mléka , může dávat mléko po celý rok.

 

Anglo-nubijské kozy mají dlouhé, svěšené uši a patří k větším plemenům dojných koz. Protože tyto kozy váží více a mají více masa, jsou vhodné i na maso.

4. Sámská koza

 

4.Sámská koza

Sámská koza je největším mléčným plemenem. Každý den může vypít 3,5 litru mléka. Mléko obvykle obsahuje 2,5-3 % tuku. Tyto kozy lze chovat jako domácí mazlíčky a také na maso.Samci mohou dorůst až do hmotnosti přes 90 kg.

5. Toggenburská koza

 

5.Toggenburská koza

Jedná se o jedno z nejstarších známých plemen koz, které se poprvé objevilo v roce 1600. Toggenburské kozy mají rovný obličej, plnovous a obvykle světle až tmavě hnědou srst s bílými znaky. Zvony na krku jsou u tohoto plemene poměrně časté.

 

Koza toggenburská produkuje mléko s 3,3 % tuku, což je poměrně málo. Koza se však chová dobře. Toto plemeno je mimořádně odolné, takže je ideální pro chov s masnými plemeny koz.

6. Oberhasli 

 

6. Oberhasli 

Koza Oberhasli produkuje méně krémové mléko s 3,6 % tuku a nedává mléko po celý rok. Mohou však produkovat 2 až 5 litrů mléka denně. Mléko je také velmi sladké.

 

Pocházejí ze Švýcarska. Jsou poměrně malé, takže jsou ideální pro zemědělce v městském prostředí nebo s omezeným prostorem. Tyto kozy jsou sice milé povahy, ale dokážou napáchat i škody. Z tohoto důvodu se rohy často odstraňují již v raném věku.

7. Nigerijský trpaslík

 

7.Nigerijský trpaslík

Nigerijská trpasličí koza je přibližně o polovinu menší než průměrná koza. Denně dávají jen několik půllitrů mléka, ale mléko, které produkují, má 6,1 % tuku. To je nesmírně bohaté a žádoucí.

 

Nigerijský trpaslík pochází z Afriky. Vyskytují se v mnoha barvách a obvykle nedorůstají více než 60 cm. Mnoho dětí se rodí bez rohů. Toto plemeno je také velmi přátelské a nechá se hladit. Dokonce je lze naučit chodit na vodítku jako psa.

 

8. Sable

 

8.Sable

Mléko, které produkují, má obvykle 3 až 4 % tuku. Průměrná hmotnost kozy sobolí je 65 kg . Samice měří obvykle 75 cm a samci 80 cm.

Sobolí kozy mají velké uši a krátkou, řídkou srst. Některé varianty mají tmavé zbarvení, které může vést k neobvyklým vzorům, což je jeden z důvodů, proč si toto plemeno mnoho lidí oblíbilo. Tmavé zbarvení pochází z recesivních genů.

 

9. Golden Guernsey

 

9.Golden Guernsey

Golden Guernsey se někdy nazývá starobylý Guernsey. Jak název napovídá, koza je známá svým krásným zlatým zbarvením.

 

Plemeno koz Guernsey je nejmenší ze středně velkých dojných koz. Zpravidla produkují mléko s obsahem tuku 3,72 % .

 

Plemena koz výborná na maso

Ačkoli mnozí lidé nepovažují kozí maso za oblíbené , na většině míst světa je skvělým zdrojem výživy.

 

Kozí maso je poměrně zdravé a má téměř stejně nízký obsah kalorií jako kuřecí maso. Pokud ji neumíte správně uvařit, může být suchá, ale kůzle může být chutnou a výživnou večeří.

1. Španělská koza

 

1.Španělská koza

Jak název napovídá, španělská koza pochází ze Španělska. Španělské kozy jsou vhodné do každého klimatu. Mají také relativně nízkou péči.

 

2. Koza búrská

 

2.Boer goat pemien koza pro produkci mléka masa

Samci búrského skotu mohou dorůst až 300 kilogramů. Díky své velikosti patří k nejoblíbenějším plemenům pro produkci masa. Další výhodou je, že jsou odolné vůči chorobám a často se množí. Austrálie je největším vývozcem kozího masa a používá k tomu kozy plemene Boer. Ačkoli jsou v Austrálii oblíbené, původně pocházejí z Jižní Afriky.

3. Rangeland

 

kozí sperma koza pro produkci mléka masa

90 % kozího masa v tomto odvětví pochází z koz z výběhů. Tyto kozy žijí především v Austrálii. Chovatelé hledají kozy, které jsou vysoké, široké a mají krátkou srst.

 

Kozí stádo je nenáročné na údržbu a je výborné pro páření s jinými kozami. Nejčastěji chovanými kozami na maso jsou kozy plemene Boer a kozy plemene Rangeland.

4. Kalahari Red

 

4.Kalahari Red kozí sperma pro produkci mléčného masa

Kalahari, známý také jako kalaharský červený, je nádherné zvíře, které žije převážně v Jižní Africe. Zvíře, které zde žije, bylo vyšlechtěno tak, aby odolávalo vysokým teplotám a suchému počasí.

 

Nejvýhodnější vlastností masa kalaharských koz je, že je křehčí než maso jiných plemen. Maso je také velmi chutné.Tyto kozy se snadno chovají, protože jsou odolné. Byly vyšlechtěny tak, aby byly odolné vůči běžným nemocem a parazitům v této oblasti. Chovají se po celý rok a obvykle mají tři mláďata každé dva roky.Jak už název napovídá, barva kalaharského červeného je obvykle červenohnědá. Tato barva je obzvláště užitečná při skrývání v prostředí. Kalahari Red je vysoká a dlouhá. Aby byla masitější, lze je také křížit s většími plemeny.

 

5. Kiko

 

5. Sperma koz Kiko pro produkci mléčného masa

 

Kiko je nové plemeno vytvořené v 80. letech. let na Novém Zélandu. Byly vyšlechtěny speciálně za účelem vytvoření přizpůsobivé masné kozy. Toho bylo dosaženo křížením divokých koz s kozami anglonubijskými, saanskými a toggenburskými. Tyto kozy jsou nenáročné na údržbu a přežijí většinu podmínek.

 

K pozitivním vlastnostem kozy Kiko patří vyšší hmotnost , dobrá mateřská schopnost, lepší produkce mléka, libové maso a dobrá kopyta.

6. Anglo-nubijská koza

 

6. Anglo-nubijská koza

Anglo-nubijská koza je plemeno koz s dvojím využitím: je skvělá pro produkci mléka, ale také masa. Samci mohou vážit až 80 kg . Vzhledem k jejich velkému vzrůstu se často používají na maso. Někdy jsou speciálně kříženy s kozami plemene búr, aby vznikly ještě větší kozy.

7. Myotonická koza

 

7.Myotonická koza pemien koza pro produkci mléka masa

Myotonické kozy, známé také jako mdloby, jsou známé svou neobvyklou reakcí, když se koza lekne nebo je vzrušená: na několik sekund ztuhne a „omdlí“. Dědičné onemocnění se nazývá myotonie kongenita, která způsobuje, že se svaly stahují po dobu 15 až 20 sekund a klesají, pokud nejsou v rovnováze. Na rozdíl od svého jména jsou však plně při vědomí a ve skutečnosti neomdlévají.Tato koza se pomalu přestává používat na maso, protože byla označena jako „ohrožená“ Dříve se však používala především na kozí maso.

 

Myotonická koza může dorůst výšky asi 60 cm a hmotnosti 80 kg. Jedná se o jedno z menších plemen masných koz. Mají také výrazné oči, které jim vycházejí z hlavy.

 

8. Černá bengálská koza

 

8.Černá bengálská koza pemien koza pro produkci mléka masa

 

Vzhledem k tomu, že Bangladéš je méně bohatá země, používají zemědělci vše, co mohou od kozy získat. Prodávají mléko, kožešiny a zejména maso. Jejich srst může vážit až 20 kg. Maso a srst jsou nejdůležitějšími produkty tohoto zvířete, protože mléko se u něj příliš neprodukuje.Jak už název napovídá, koza má obvykle tmavou barvu. Tělo je štíhlé a tyto kozy jsou krátké. Mají uši na temeni hlavy a malé až středně velké rohy.

 

9. Verata

 

9. Verata kozích vemen pro produkci mléčného masa

Koza veratská je známá především svými jedinečnými zakroucenými rohy. Pocházejí z Veri ve Španělsku. Ve Španělsku dnes žije přibližně 17 000 koz Verata. Stejně jako většina plemen chovaných na maso jsou poměrně odolní a silní. Dokážou přežít ve všech klimatických podmínkách.Tyto kozy jsou menšího vzrůstu a dosahují hmotnosti až 70 kilogramů. Mají tmavou barvu (černou nebo hnědou) a dokonce 40 % z nich má vousy.18 nejlepších kmenů koz pro produkci mléka a masa .

 

Závěr

Kozy jsou nejen rozkošná a typicky přátelská zvířata, ale jsou také chutné a zdravé. Mohlo by vás také zajímat
10 nejlepších plemen mléčného skotu

Mléko je lépe stravitelné a maso je dobré. Koza také produkuje jedinečnou chuť, což má za následek zvláštní chuť mléka a dalších produktů.Existuje mnoho plemen koz. Mléčné kozy obvykle produkují velké množství mléka po celý rok. Obvykle mají také vysoký obsah tuku, aby se z nich vyráběly lepší produkty.
Kozy chované na maso se chovají tak, aby byly velké a často se rozmnožovaly. Čím větší je koza, tím více masa vyprodukuje. Čím více koz se chová na maso, tím více masa farmář také vyprodukuje.

Zásadní je znát správné plemeno kozy pro danou práci.

Některé kozy jsou vhodnější pro různé účely. Pokud se rozhodujete, jaký typ koz chcete na své farmě chovat, měli byste mít dobrý výchozí bod!Nezapomeňte, že hodně záleží na výživě , takže dávejte přednost čerstvým pastvinám, vždyť Slovensko a Česká republika mají jedny z nejlepších pastvin na světě. 18 nejlepších plemen koz pro produkci mléka a masa.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button