KOZY A OVCEZemědělská zvířata

10 nejoblíbenějších plemen ovcí chovaných na maso a vlnu

10 nejoblíbenějších plemen ovcí chovaných na maso a vlnu .Plemena ovcí jsou velmi žádaná v oblastech, kde mají lidé zahrady nebo farmy. Jsou to víceúčelová hospodářská zvířata chovaná pro kůži, maso, mléko a vlnu. Všechna plemena ovcí lze využívat k dvojímu účelu, tedy k produkci masa a vlny. Některá plemena však vynikají zejména v jednom aspektu. Například mohou existovat plemena, která chutnají báječně; některé druhy mohou být zase lepší v  Mléko.

10 nejoblíbenějších plemen ovcí 

1. Merino

 

Merino

Plemeno ovcí, které je oblíbené pro svou kvalitní vlnu. Vyrábí prvotřídní jemnou ovčí vlnu, po které je na celém světě velká poptávka. Ručně předená vlna se používá k výrobě oděvů, šál a dalších teplých doplňků. Nelze je však používat pro každodenní nošení. Je třeba s ní zacházet citlivě, proto si tuto kvalitní vlnu kupují jen zkušení tkalci. Pokud je máte jako hospodářská zvířata, můžete si hodně vydělat.

2: Leicester Longwool

 

Leicester Longwool

Pocházejí z Británie a jsou středně velkým až velkým kudrnatým plemenem ovcí. Tkalci si ho cení také pro jeho srst. V mnoha částech světa je považováno za „vzácné“ – ale zemědělci se snaží z tohoto plemene vytvářet novější plemena, protože jsou cenná pro lidskou potřebu. Dnes jich je asi 2000.

3. Lincoln

 

  Lincoln

Toto plemeno ovcí je stále oblíbené po celém světě a váží mezi 110 a 150 kg . Je oblíbená pro svou krásnou a nejjemnější vlnu, která je žádaná po celém světě.

4. Dorsetský roh

 

Dorsetský roh

Patří do kategorie ovcí, které mají chutné maso. Je oblíbený mezi chovateli domácích ovcí. Ovce mají úžasnou schopnost produkovat mléko a maso – mají dokonce rychlejší schopnost reprodukce. Je to jedna z nejoblíbenějších bílých ovcí na světě a má obrovské zastoupení po celém světě. Ovce si udržují silnější pozici, pokud jde o přítomnost po celém světě.

5. Dorper

 

Dorper

Toto plemeno ovcí patří do suchých klimatických podmínek, ale dokáže se přizpůsobit různým sezónním změnám. V západních oblastech je velmi oblíbený. Má dobrou vlnu, která se dělí na střední až velkou. Má chutné maso. Vlnu používají i tkalci k výrobě oděvů a dalších věcí.

6. Hampshire

 

Chov plemen ovcí Hamp

Toto plemeno ovcí je známé pro své vynikající a chutné skopové maso. Plemeno má středně dlouhou vlnu, tmavý tvar a je bezrohé. Jedná se o středně velké a rychle rostoucí plemeno.

7. Suffolk

 

Chovaná plemena ovcí Suffolk

Kdo má zájem o nejlepší masné plemeno ovcí, musí určitě vyzkoušet suffolk. Má středně dlouhou vlnu s černými končetinami a obličejem. Je to jedno z největších plemen ovcí a nabízí chutné skopové maso.

8. Barbados Black Belly

 

Barbados Black Belly chovaná plemena ovcí

Toto plemeno má dobrou vlnu. Maso je chutné a postrádá typický ovčí zápach jako u jiných plemen ovcí, což je dobré pro lidi, kteří nesnášejí silný zápach skopového masa. Jedno z nejlepších plemen ovcí chovaných na maso.
18 nejlepších plemen koz pro produkci mléka a masa

9. Jacob

 

Chovaná plemena ovcí Jacob

Jacob je britské plemeno ovce domácí. Spojuje v sobě dvě vlastnosti, které jsou u ovcí neobvyklé: je stříbřitá – tmavě zbarvená s plochami bílé vlny – a často je polycerátní nebo vícerohá. Nejčastěji má čtyři rohy.

10. Východofríské ovce

 

Východofríské ovce chovaných plemen ovcí

Jedná se o nejproduktivnější a nejrozšířenější plemeno ovcí známé pro své kvalitní mléko na světě.Je to polokrevné, velmi rané plemeno. Při správné výživě mohou být jehňata (kůzlata) připuštěna již ve věku 7-8 měsíců. Jeho plodnost se pohybuje kolem 200 % (standardní plodnost plemene je 170-210 %). Živá hmotnost bahnic 65-85 kg (v našem případě 60-75 kg), beranů 80-100 kg, produkce vlny bahnic 3,5-5,0 kg, beranů 5,0-6,0 kg. U nás chované odrůdy ovcí s vlnou jsou B/C – C/D, s výtěžností 60 – 70 %, přirozená délka vlny je 100 – 120 mm, vlna silnějších odrůd má výraznou kadeřavost. Průměrný denní přírůstek (ADG) do odstavu 260-300 gramů. Východofríské plemeno je nejčastěji klasifikováno jako užitkové plemeno s vynikající plodností a také velmi dobrou užitkovostí (trojstranná užitkovost). Produkce mléka po otelení je 200-300 kg. Délka období dojení je až 260 dní. V některých zahraničních chovech dosahuje produkce mléka za laktaci více než 700 kg, někdy i více než 1000 kg, s obsahem tuku 6-7 %. Rekordní produkce mléka je 1 498 kg .

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button