PRASIATKAZemědělská zvířata

Vietnamské prase – vše o chovu

Vietnamské prase – vietnamská prasata se stala jedním z nejoblíbenějších zvířat u zemědělců na celém světě, kteří se věnují jejich chovu na svých farmách. Pokud se zabýváte chovem hospodářských zvířat a uvažujete o chovu tohoto plemene, bude vás zajímat vše, co si přečtete níže. V tomto článku se dozvíte něco více o tomto pro mnohé stále neznámém savci.

 

Historie vietnamských prasat

 

Historie vietnamských prasat

 

Vietnamská prasata se začala dovážet z Vietnamu do Kanady a východní Evropy v polovině 80. let. 20s. století. Postupem času se móda chovu těchto prasat rozšířila do mnoha zemí: Spojených států, Francie, Španělska, Maďarska, Polska atd. V současné době se největší šlechtitelské práce provádějí v Maďarsku a Kanadě. V těchto zemích se chovatelé snaží zvýšit užitkovost plemene tím, že zvyšují velikost zvířat a podíl svalové hmoty.

 

Charakteristika vietnamského prasete

 

Charakteristika vietnamského prasete

 

Vietnamské plemeno prasat se vyznačuje určitými zvláštnostmi, které je třeba při chovu zohlednit. Jednou z hlavních charakteristik tohoto plemene je, že se jedná o rychle dospívající zvířata. Ve věku 4 měsíců jsou samice pohlavně dospělé a v 6 měsících je prase připraveno k reprodukci. Vietnamské prase. Ani péče o novorozené prase není obtížná, protože prasnice nepřekáží a chová se k člověku přátelsky. Další charakteristickou vlastností vietnamských prasat je jejich dobrý imunitní systém, protože jsou odolná vůči teplému počasí a chladným zimám.

 

Vzhled vietnamského prasete

 

Vzhled vietnamského prasete

 

Tato prasata mohou být bílá nebo černá, ale lze se setkat i s kombinací obou barev. Díky krátkým nohám se břichem prakticky dotýká země. Jeho uši jsou v kontrastu s tělem malé. Kolik váží vietnamské prase? Co se týče jeho hmotnosti, obvykle dosahuje kolem 80 kg, takže si můžete všimnout, že jeho tělo je plné záhybů.

Proč si zemědělci a chovatelé vybírají vietnamská prasata ?

 

proč si farmáři a chovatelé vybírají vietnamská prasata

 

Obliba vietnamských prasat ve světě zemědělství a chovu hospodářských zvířat je dána následujícími výhodami:

  • Nízké náklady na krmení.
  • Prasata se mohou volně pohybovat po celý rok, protože v zimě snášejí nízké teploty.
  • Jsou to velmi čistá zvířata, bez zvláštního zápachu, který je vlastní téměř všem prasatům jiných plemen.
  • Odolnost vůči chorobám.
  • Časná dospělost dává možnost získat první potomky mezi 7 a 9 měsíci. Zároveň se tato zvířata dožívají 30 let, takže mohou zůstat dlouho plodná: najednou mohou přivést na svět 12 až 20 prasat.
  • Jsou to klidná a přátelská zvířata.
  • Jak změkčit vlasy: 5 přírodních způsobů

Kde chovat vietnamská prasata?

 

Kde chovat vietnamská prasata jako

 

Chov vietnamských prasat a péče o ně nepředstavuje mnoho problémů, pokud jsou chována na vhodných farmách. Vzhledem ke své velikosti, která je menší než u jiných plemen, nevyžadují příliš velkou ohradu. Vietnamské prase je poměrně čistotné zvíře, takže se nemusíte bát, že by se hnůj rozléval po celém chlívku. Kromě toho tato zvířata nekopou do země, což majitelům také usnadňuje život. Chov prasat : Péče o selata

Krmení vietnamského prasete

 

Krmení vietnamského prasete

 

Správná strava je klíčem k růstu zdravého zvířete. Výživa těchto živočichů závisí na zvláštní struktuře jejich trávicí soustavy. Vietnamské prase. Plemena masných prasat : 10 nejlepších masných prasat

Aby bylo krmivo co nejlépe stráveno, mělo by se upřednostňovat mleté zrno. Základem jejich stravy by měl být ječmen a pšenice. Přidat můžete také ovesné vločky, hrášek a kukuřici. Tato hodnota by neměla být vyšší než 10 %, protože tato obilovina způsobuje obezitu prasat.

 

Vitamínové doplňky mají dobrý vliv na zdraví vietnamských prasat. Selata mohou být krmena rybím tukem, přidanými vejci, mlékem a vitamíny. V syrové formě, aby nedošlo ke zničení vitamínů, můžete vietnamské sele krmit cuketou, mrkví nebo dýní. Pokud je zelenina vařená, je důležité, aby byla uvařená těsně před podáváním.

 

Reprodukce vietnamského prasete

 

Reprodukce vietnamského prasete

 

Březost prasnice trvá 114 až 118 dní. Několik dní před porodem se zvíře začíná obávat o svou budoucnost, staví hnízdo a upravuje si prostor. Pro podporu porodu je třeba provést určitou přípravu: je třeba zkontrolovat a zajistit, aby byl koutek vytvořený pro selata teplý a udržoval v prvních hodinách života teplotu alespoň 30 stupňů. Krávy Jersey – vše o plemeni dojnic

Po narození mláděte se v případě potřeby vyčistí hlen z dýchacích cest selat a poté se uloží na místo připravené k sušení. Je důležité zajistit, aby každé sele dostalo v první hodině života potřebné množství mleziva (první typ mléka, které matka produkuje po narození).

Prasata se zpočátku živí pouze mlékem, které uspokojí většinu jejich potřebných živin. K prevenci anémie u potomků mohou selata dostávat injekce speciálních léků, kdykoli to veterinární lékař považuje za nutné.

 

Vietnamské prase. Obecně platí, že prasata dosahují hmotnosti 1 kg ve věku 10 dnů a 1,5-2 kg ve věku 20 dnů. Za měsíc může tělesná hmotnost selat dosáhnout 2,5-3 kg.

Měsíc po porodu je třeba snížit množství mléka, které prasnice dává svým mláďatům, aby bylo možné postupně zavádět pevnou stravu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button