KOZY A OVCEZemědělská zvířata

Ovce – co byste měli vědět o přírodních sekačkách na trávu

Proč chovat ovci? Ovce je savec, který se chová pro maso, mléko a vlnu. První domestikované ovce se objevily asi před 12 000 lety a od té doby je chov ovcí velmi populární po celém světě. Ovce je přežvýkavec a chová se jako hospodářské zvíře. Odhaduje se, že na světě žije více než 1 miliarda domácích ovcí. Samec z ovce se nazývá beran.

 

Historie ovcí

 

ovce na louce

 

Ovce pravděpodobně pochází z divokých muflonů z Evropy a Asie. Ovce patří mezi nejstarší domestikovaná zvířata. Ovce jako klíčové zvíře v dějinách zemědělství mají v lidské kultuře hluboké kořeny a objevují se v moderním jazyce a symbolice. Jako hospodářská zvířata jsou ovce nejčastěji spojovány s pastýřskými, arkadskými představami. Ovce se objevují v mnoha mytologiích – například ve Zlatém rounu – a ve velkých náboženstvích, zejména v abrahámovských tradicích. Ve starověkých i moderních náboženských rituálech se ovce používají jako obětní zvířata. Domestikace ovcí se odhaduje na období mezi 11 000 a 9 000 lety př. n. l. v Mezopotámii.Chov ovcí na druhotné produkty (vlnu) a následný vývoj plemen začal buď v jihozápadní Asii, nebo v západní Evropě. Původně se ovce chovaly výhradně pro maso, mléko a kůži. Archeologické nálezy z Íránu naznačují, že chov ovcí na vlnu mohl začít kolem roku 6000 př. n. l. a první tkané vlněné oděvy byly datovány o dva až tři tisíce let později.

Proč chovat ovce?

 

ovce na pastvině

 

Chovají se pro zemědělské účely. Ovce se chovají pro maso, mléko a vlnu (rouno). Ovčí vlna je nejčastěji používaným živočišným vláknem a získává se stříháním ovcí. Jehněčí maso je maso z mladých ovcí, maso ze starších ovcí se nazývá skopové.

Příčiny vypadávání vlasů u mužů : hlavní viníci

 

Charakteristika ovce

 

ovce na vlně

 

Domácí ovce jsou relativně malí přežvýkavci, mají vlnu a berani mají zatočené rohy.Domácí ovce se velmi liší od divokých ovcí, protože byly značně pozměněny selektivním šlechtěním.Některá primitivní plemena ovcí si zachovala některé vlastnosti svých divokých příbuzných, například krátké ocasy. Domácí ovce mohou být v závislosti na plemeni bez rohů. Dalším znakem, který je pro domácí ovce ve srovnání s divokými ovcemi jedinečný, je jejich široká barevná variabilita. Divoké ovce jsou většinou variace hnědých odstínů a rozdíly mezi jednotlivými druhy jsou velmi omezené. Barvy domácích ovcí se pohybují od čistě bílé po tmavě čokoládově hnědou, dokonce i strakatou nebo stříbřitou.

 

Hmotnost a výška ovcí

 

Ovce

 

Hmotnost a výška ovcí se může lišit v závislosti na plemeni. Rychlost jejich růstu a hmotnost v dospělosti je dědičná.Ovce mohou obvykle vážit od 45 do 100 kg a berani od 45 do 160 kg.

Kolik zubů má ovce ?

 

Ovce má 20 páteřních zubů a dospělá ovce jich má 32. Kompletní chrup má ovce ve věku přibližně 4 let.

 

Jak dlouho může ovce žít ?

 

jahna

Délka života ovcí závisí na péči, druhu krmiva a dalších faktorech. Průměrná délka života ovcí je 10 až 12 let, ale některé ovce se mohou dožít až 20 let.

10 nejoblíbenějších plemen ovcí chovaných na maso a vlnu 

Reprodukce ovcí

 

Ovce se řídí podobnou reprodukční strategií jako ostatní stádní zvířata. Skupinu ovcí obvykle spojuje jeden beran, který byl buď vybrán chovatelem, nebo (ve volně žijících populacích) získal dominanci díky fyzické konkurenci s ostatními berany. Ovce obvykle dosahují pohlavní dospělosti ve věku šesti až osmi měsíců a berani obvykle ve věku čtyř až šesti měsíců. Existují však i výjimky podle plemene . Ovce mají říjné cykly přibližně každých 17 dní, během nichž vydávají pach a dávají beranům najevo svou připravenost fyzickými projevy.

 

černé ovce

 

U volně žijících ovcí mohou berani během říje bojovat, aby určili, který jedinec se může pářit s bahnicí. Berani mohou mimo období rozmnožování bojovat, aby si upevnili dominanci; berani se mohou navzájem zabíjet. Ovce. Během říje mohou být i normálně přátelští berani agresivní vůči lidem v důsledku zvýšené hladiny hormonů.

 

Po páření trvá březost ovcí přibližně pět měsíců a běžné jehnění trvá jednu až tři hodiny. Ačkoli některá plemena mají větší vrhy jehňat, většina plemen rodí jedno nebo dvě jehňata.

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button