BEESZemědělská zvířata

Včelí produkty – med, včelí vosk, propolis, mateří kašička

Včelí produkty používáme již několik tisíc let. Mezi včelí produkty patří med, včelí vosk, mateří kašička, propolis, včelí pyl .

Včelí produkty jsou nezbytnou součástí našich potravin. Používáme med, vosk, pyl nebo propolis.

Včely

nám toho hodně dává.

 

včelí produkty

 

Honey

 

Med je složitá látka, která vzniká po pozření nektaru včelami, jeho zpracováním a uložením do plástů. Všechny žijící druhy rodu Apis byly původními obyvateli sbírány ke konzumaci. A. mellifera a A. cerana jsou jediné druhy, které komerčně sbírají med.

 

Včelí vosk

 

Pracovní stránky

Včely

určitého věku vylučují včelí vosk z řady exokrinních žláz na břiše. Pomocí vosku vytvářejí plásty a tvarují úl. Stejně jako med je i včelí vosk sbírán lidmi k různým účelům, například k výrobě svíček, impregnaci, výrobě mýdla a kosmetiky, léčiv, uměleckých předmětů, leštění nábytku a dalším.

 

Vypadávání vlasů? Jezte těchto 9 potravin, abyste zabránili vypadávání vlasů

Včelí pyl

 

Včely sbírají pyl do pylových košíčků a nosí ho zpět do úlu. Včelí dělnice spojují pyl, med a žlázové sekrety a nechávají je v úlu zkvasit, aby vznikl včelí pyl. Procesem fermentace se z pylu uvolňují další živiny a mohou vznikat antibiotika a mastné kyseliny, které zabraňují kažení. Včelí pyl konzumují zdravé včely (mladé dělnice), které ve svých hypofaryngeálních žlázách produkují mateří kašičku bohatou na bílkoviny potřebné pro královnu a vyvíjející se larvy. Ve včelstvu je pyl zdrojem bílkovin nezbytných pro vývoj snůšky. Výrobek se používá jako doplněk stravy. Se středním úspěchem se používá jako zdroj pylu pro ruční opylování.

 

včelí produkty

 

Včelí plody

Včelí plody – vajíčka, larvy nebo kukly včel – jsou výživné a v zemích, jako je Indonésie, Mexiko, Thajsko a mnoho afrických zemí, jsou považovány za pochoutku; od starověku je jedli Číňané a Egypťané. 

 

Mohlo by vás také zajímat

Jak včely komunikují?

 

Propolis – Včelí produkty 

Propolis je pryskyřičná směs, kterou včely sbírají z pupenů stromů, mízy nebo jiných rostlinných zdrojů a která se používá jako tmel na nežádoucí volná místa v úlu. Ačkoli se tvrdí, že propolis má zdraví prospěšné účinky (propolisová tinktura se prodává jako lék proti nachlazení a chřipce), může u některých osob vyvolat závažné alergické reakce. Propolis se používá také k povrchové úpravě dřeva a dodává stradivárkám jedinečnou červenou barvu.

 

Mateří kašička – Včelí produkty 

 

Mateří kašička je sekret včely medonosné, který slouží k výživě larev. Je prodáván pro svá údajná, ale nepodložená tvrzení o zdravotních účincích. Na druhou stranu může u některých jedinců vyvolat závažné alergické reakce.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button