Zdraví

7 jedinečných výhod medu

Účinky medu 7 jedinečných účinků medu. Med je sirupovitá tekutina, kterou včely medonosné vyrábějí z rostlinného nektaru. Med je oblíbený po celém světě pro svou sladkost a hloubku chuti a používá se v mnoha pokrmech a receptech.

 

Účinky medu

 

Účinky medu

 

Vůně, barva a chuť medu se liší v závislosti na druhu květů, z nichž se vyrábí, takže existuje nespočet druhů. Med má mnoho potenciálních zdravotních účinků a hraje roli v mnoha domácích prostředcích a léčebných postupech alternativní medicíny. Zde je 7 jedinečných zdravotních účinků medu.

 

1. Obsahuje řadu živin

 

Jedna polévková lžíce (20 gramů) medu obsahuje (1Důvěryhodný zdroj):

 • Kalorie: 61
 • Tuk: 0 gramů
 • Bílkoviny: 0 gramů
 • Sacharidy: 17 gramů
 • Vláknina: 0 gramů
 • Riboflavin: 1 % denní hodnoty (DV)
 • Měď: 1 % DV
  Med je v podstatě čistý cukr, neobsahuje žádný tuk a pouze stopové množství bílkovin a vlákniny. Obsahuje malé množství některých živin, ale většina lidí obvykle nekonzumuje tolik medu, aby byl významným zdrojem vitamínů a minerálů. Účinky medu.

 

Přesto je třeba poznamenat, že med je bohatý na zdraví prospěšné rostlinné sloučeniny známé jako polyfenoly. Účinky česneku 11 prokázaných zdravotních přínosů.

 

SHRNUTÍ
Med se skládá především z cukru, obsahuje malé množství několika vitaminů a minerálů a je bohatý na zdraví prospěšné rostlinné sloučeniny.

 

2. Bohaté na antioxidanty – Účinky medu

 

Bohaté na antioxidanty - Účinky medu

Kvalitní med – minimálně zpracovaný, nezahřátý a čerstvý – obsahuje mnoho důležitých bioaktivních rostlinných látek a antioxidantů, jako jsou flavonoidy a fenolové kyseliny. Tmavší odrůdy mají tendenci nabízet více antioxidantů než světlejší odrůdy.

Antioxidanty pomáhají neutralizovat reaktivní formy kyslíku (ROS) v těle, které se mohou hromadit v buňkách a způsobovat jejich poškození. Toto poškození může přispívat k nemocem, jako je předčasné stárnutí, cukrovka 2. typ a srdeční onemocnění. Mnoho zdraví prospěšných účinků medu se proto připisuje jeho obsahu antioxidantů.

 

SHRNUTÍ
Med obsahuje mnoho antioxidantů, včetně fenolických kyselin a flavonoidů.

 

3. Lepší pro hladinu cukru v krvi než běžný cukr

Pokud jde o kontrolu hladiny cukru v krvi, může mít med oproti běžnému cukru některé výhody. Přestože med zvyšuje hladinu cukru v krvi stejně jako jiné druhy cukru, antioxidanty, které obsahuje, mohou pomoci chránit před metabolickým syndromem a cukrovkou 2. typ.

 

Vědci zjistili, že med může zvýšit hladinu adiponektinu, hormonu, který snižuje zánět a zlepšuje regulaci hladiny cukru v krvi. Existují také důkazy, že denní konzumace medu může zlepšit hladinu cukru v krvi nalačno u lidí s cukrovkou 2. typ.

Přestože je med pro diabetiky o něco vhodnější než rafinovaný cukr, měl by se konzumovat s mírou. Důležité je také vědět, že některé druhy medu lze ředit jednoduchým sirupem. Přestože je falšování medu ve většině zemí nezákonné, zůstává rozšířeným problémem.

 

SHRNUTÍ
Med může mít určité ochranné účinky související s kontrolou hladiny cukru v krvi, ale lidé by ho přesto měli konzumovat s mírou, zejména lidé s cukrovkou 2. stupně. typ.

 

4. Může zlepšit zdraví srdce

Med také pomáhá předcházet srdečním chorobám. Podle jednoho z přehledů med pomáhá snižovat krevní tlak, zlepšuje hladinu krevních tuků, reguluje srdeční tep a zabraňuje odumírání zdravých buněk, což jsou všechno faktory, které mohou zlepšit funkci a zdraví vašeho srdce.

Jedna observační studie, které se zúčastnilo více než 4 500 osob starších 40 let, spojuje mírnou konzumaci medu s nižším rizikem vysokého krevního tlaku u žen. Studie na potkanech navíc ukázala slibné důkazy, že med pomáhá chránit srdce před oxidativním stresem.

 

Kromě toho surový med obvykle obsahuje propolis, což je druh pryskyřice, kterou včely produkují ze stromů a podobných rostlin, z nichž se získává míza. Propolis může zlepšit hladinu cholesterolu a triglyceridů. Celkově neexistuje žádná dlouhodobá studie o medu a zdraví srdce u lidí. K lepšímu pochopení účinků medu na zdraví srdce je zapotřebí dalšího výzkumu.

 

SHRNUTÍ
Med je spojován s příznivými účinky na zdraví srdce, včetně snižování krevního tlaku a hladiny krevních tuků. Přesto je zapotřebí dalšího výzkumu tohoto tématu u lidí.

 

5. Podporuje hojení popálenin a ran – Účinky medu

 

Podporuje hojení popálenin a ran - Účinky medu

Lokální ošetření medem se používalo k hojení ran a popálenin již ve starém Egyptě. Tato praxe je běžná i dnes.

Přehled 26 studií o medu a péči o rány ukázal, že je nejúčinnější při hojení popálenin částečné tloušťky a ran, které se infikovaly po operaci. Med je také účinným lékem na bércové vředy způsobené cukrovkou, což jsou závažné komplikace, které mohou vést až k amputaci.

 

Jedna studie zahrnující osoby s diabetickými vředy na nohou uvádí 43,3% úspěšnost léčby ran medem. V jiné studii vyléčil lokální med působivých 97 % vředů účastníků, které souvisely s cukrovkou. účinky zázvoru 11 zdravotních přínosů zázvoru.

Vědci se domnívají, že léčivé účinky medu jsou dány jeho antibakteriálními a protizánětlivými vlastnostmi. Kromě toho může pomoci při léčbě dalších kožních onemocnění, včetně lupénky a herpesu.

 

Manukový med je považován za mimořádně účinný při léčbě popálenin. Pokud však máte vážné popáleniny, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

SHRNUTÍ
Při aplikaci na kůži může být med součástí účinného léčebného plánu na popáleniny, rány a mnoho dalších kožních onemocnění. Je obzvláště účinný při léčbě diabetických vředů na nohou.

 

6. Může pomoci potlačit kašel u dětí

Kašel je častým problémem u dětí s infekcemi horních cest dýchacích. Tyto infekce mohou ovlivnit spánek a kvalitu života dětí i rodičů. Běžné léky proti kašli však nejsou vždy účinné a mohou mít vedlejší účinky. Zajímavé je, že med může být dobrou alternativou, přičemž důkazy naznačují, že je účinnou možností léčby.

 

Jeden přehled několika studií o medu a kašli u dětí zjistil, že med se zdá být při příznacích kašle účinnější než difenhydramin. Může také pomoci zkrátit dobu trvání kašle. Účinky medu.

 

Další přehled uvádí, že může také zlepšit kvalitu spánku dětí s kašlem i jejich rodičů. Na rozdíl od některých léků proti kašli nemá med žádné vedlejší účinky. Med by se však nikdy neměl podávat dětem mladším jednoho roku kvůli riziku botulismu.

 

SHRNUTÍ
U dětí starších jednoho roku může med působit jako přírodní a bezpečný prostředek proti kašli. Některé studie ukazují, že je dokonce účinnější než některé léky proti kašli.

 

7. Snadné přidání do jídelníčku – Účinky medu

Med lze snadno přidat do jídelníčku.

Chcete-li získat malou dávku antioxidantů z medu, můžete ho použít jakýmkoli způsobem, kterým běžně používáte cukr. Výborně se hodí k oslazení obyčejného jogurtu, kávy nebo čaje. Můžete ji také použít při vaření a pečení. Jako domácí lék se může aplikovat přímo na drobné popáleniny nebo rány nebo podávat perorálně při kašli.

Nezapomeňte, že med by se neměl podávat dětem mladším jednoho roku, protože hrozí riziko botulismu. Mějte také na paměti, že med je druh cukru, takže jeho konzumace způsobí zvýšení hladiny cukru v krvi.

Kromě toho konzumace velkého množství medu, zejména dlouhodobá, může přispět k přibývání na váze a zvýšit riziko onemocnění, jako je cukrovka 2. typ nebo srdeční onemocnění. Proto se držte nízkého až středního příjmu. Vypadávání vlasů? Jezte těchto 9 potravin, které zabraňují vypadávání vlasů.

 

SHRNUTÍ
Med lze použít ke slazení jogurtů nebo nápojů, jako přísadu do mnoha receptů nebo jako domácí lék na drobná poranění a kašel. Protože med patří mezi cukry, snažte se jeho příjem omezit.

 

 • Med má několik potenciálních zdravotních výhod díky obsaženým prospěšným látkám, jako jsou antioxidanty a propolis.
 • Je to skvělá alternativa cukru, ale konzumujte ji pouze s mírou, protože se v těle stále chová jako cukr.
 • Vězte také, že děti do 1 roku by neměly konzumovat med, protože je spojen s rizikem botulismu.

 

Jen jedna věc

 

Jen jedna věc

Vyzkoušejte ho ještě dnes: Manuka med je jedinečný druh medu, který včely vyrábějí z rostliny Manuka, jež pochází z Nového Zélandu. Tento med je bohatý na účinnou látku zvanou methylglyoxal (MGO), která mu dodává mnoho zdraví prospěšných látek.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button