Zdraví

Účinky česneku 11 prokázaných zdravotních přínosů

Účinky česneku 11 prokázaných zdravotních účinků česneku. „Ať je jídlo tvým lékem a lék tvým pokrmem.“ To jsou slavná slova starořeckého lékaře Hippokrata, který bývá označován za otce západní medicíny.

 

Účinky česneku

 

Účinky česneku

 

Skutečně předepisoval česnek k léčbě různých zdravotních potíží. Moderní věda nedávno potvrdila mnohé z těchto zdravotních přínosů. Zde je 11 zdravotních účinků česneku, které jsou podloženy výzkumem na lidech.

 

1. Česnek obsahuje sloučeniny se silnými léčivými účinky

 

Česnek je rostlina z čeledi cibulovitých (Allium). Je blízce příbuzná cibuli, šalotce a pórku. Každý segment česnekové cibulky se nazývá stroužek. V jedné cibulce je přibližně 10 až 20 hřebíčků. Česnek roste v mnoha částech světa a díky své výrazné vůni a lahodné chuti je oblíbenou kuchyňskou ingrediencí.

 

V dávné historii se však česnek používal především pro své zdravotní a léčivé vlastnosti. Jeho používání je dobře zdokumentováno mnoha významnými civilizacemi, včetně Egypťanů, Babyloňanů, Řeků, Římanů a Číňanů.

 

Vědci dnes vědí, že většinu jeho zdravotních účinků způsobují sirné sloučeniny, které vznikají při sekání, drcení nebo žvýkání stroužků česneku. Asi nejznámější z nich je allicin. Allicin je však nestabilní sloučenina, která je v čerstvém česneku přítomna jen krátce po jeho nasekání nebo rozdrcení.

 

Mezi další sloučeniny, které mohou mít vliv na zdraví prospěšné účinky česneku, patří diallyl disulfid a s-allyl cystein. Sloučeniny síry z česneku se dostávají do těla z trávicího traktu a putují po celém těle, kde mají silné biologické účinky.

 

Přehled – Česnek je rostlina z čeledi cibulovitých, která se pěstuje pro svou výraznou chuť a zdraví prospěšné účinky. Obsahuje sloučeniny síry, které jsou považovány za zdraví prospěšné.

 

2. Česnek je velmi výživný, ale má velmi málo kalorií – Účinky česneku

 

Česnek je velmi výživný, ale má velmi málo kalorií - Účinky česneku

 

Z hlediska poměru kalorií ke kaloriím je česnek neuvěřitelně výživný. Jeden stroužek (3 gramy) syrového česneku obsahuje:

  • Mangan: 2 % denní hodnoty (DV)
  • Vitamin B6: 2 % DV
  • Vitamin C: 1 % DV
  • selen: 1 % DV
  • Vláknina: 0,06 g
  • dostatek vápníku, mědi, draslíku, fosforu a železa.
    a vitamin B1
  • Obsahuje 4,5 kalorie, 0,2 gramu bílkovin a 1 gram sacharidů.
  • Česnek obsahuje také stopové množství různých dalších živin. Ve skutečnosti obsahuje téměř vše, co potřebujete.

Shrnutí  – Česnek je nízkokalorický a bohatý na vitaminy C, B6 a mangan. Obsahuje také stopové množství různých dalších živin.

 

3. Česnek může bojovat proti nemocem včetně nachlazení

 

Je známo, že česnekové doplňky posilují funkci imunitního systému. Jedna rozsáhlá 12týdenní studie zjistila, že denní užívání česnekového doplňku snižuje počet nachlazení o 63 % ve srovnání s placebem . Průměrná doba trvání příznaků nachlazení se také zkrátila o 70 %, z 5 dnů ve skupině s placebem na pouhých 1,5 dne ve skupině s česnekem.

 

Jiná studie zjistila, že vysoká dávka extraktu ze starého česneku (2,56 g denně) snižuje počet dnů nemoci z nachlazení nebo chřipky o 61 %. Jeden z přehledů však dospěl k závěru, že důkazy jsou nedostatečné a že je zapotřebí dalšího výzkumu.

 

I přes nedostatek přesvědčivých důkazů stojí za to zkusit přidat česnek do svého jídelníčku, pokud jste často nachlazení.

 

Shrnutí –  Doplňky stravy s česnekem pomáhají předcházet běžným onemocněním, jako je chřipka a nachlazení, a snižují jejich závažnost.

 

4. Účinné látky v česneku mohou snižovat krevní tlak – Účinky česneku

 

Kardiovaskulární onemocnění, jako jsou infarkty a mrtvice, jsou největšími zabijáky na světě. Jedním z nejdůležitějších faktorů těchto onemocnění je vysoký krevní tlak neboli hypertenze.

 

Studie na lidech zjistily, že česnekové doplňky mají významný vliv na snížení krevního tlaku u lidí s vysokým krevním tlakem. V jedné studii bylo 600 až 1500 mg extraktu ze starého česneku stejně účinných jako lék atenolol při snižování krevního tlaku po dobu 24 týdnů.

 

Dávky doplňků musí být poměrně vysoké, aby měly požadované účinky. Potřebné množství odpovídá přibližně čtyřem stroužkům česneku denně.

 

Shrnutí – Zdá se, že vysoké dávky česneku zlepšují krevní tlak u osob se známým vysokým krevním tlakem (hypertenzí). V některých případech mohou být doplňky stravy stejně účinné jako běžné léky.

 

5. Česnek zlepšuje hladinu cholesterolu, což může snižovat riziko srdečních onemocnění.

 

Česnek zlepšuje hladinu cholesterolu, což může snižovat riziko srdečních onemocnění.

 

Česnek může snížit celkový a LDL cholesterol. U lidí s vysokou hladinou cholesterolu se zdá, že doplňování stravy česnekem snižuje celkový a/nebo LDL cholesterol přibližně o 10 až 15 %.

 

Pokud se podíváme konkrétně na LDL („špatný“) a HDL („dobrý“) cholesterol, zdá se, že česnek snižuje LDL, ale nemá spolehlivý vliv na HDL. Dalším známým rizikovým faktorem srdečních onemocnění je vysoká hladina triglyceridů, ale nezdá se, že by česnek měl na hladinu triglyceridů nějaký významný vliv.

 

Shrnutí – Zdá se, že česnekové doplňky snižují celkový a LDL cholesterol, zejména u osob s vysokou hladinou cholesterolu. HDL cholesterol a triglyceridy nejsou ovlivněny.

 

6. Česnek obsahuje antioxidanty, které mohou pomoci předcházet Alzheimerově chorobě a demenci.

 

Oxidační poškození způsobené volnými radikály přispívá k procesu stárnutí. Česnek obsahuje antioxidanty, které podporují ochranné mechanismy těla proti oxidačnímu poškození. Bylo prokázáno, že vysoké dávky doplňků stravy s česnekem zvyšují množství antioxidačních enzymů u lidí a významně snižují oxidační stres u lidí s vysokým krevním tlakem.

 

Kombinované účinky snižující hladinu cholesterolu a krevní tlak, stejně jako antioxidační vlastnosti, mohou snižovat riziko běžných mozkových onemocnění, jako je Alzheimerova choroba a demence.

 

Shrnutí –  Česnek obsahuje antioxidanty, které chrání před poškozením a stárnutím buněk. Může snížit riziko Alzheimerovy choroby a demence.

 

7. Česnek vám pomůže žít déle – Účinky česneku

 

Potenciální vliv česneku na dlouhověkost je u lidí v podstatě nemožné prokázat. Vzhledem k jeho příznivému vlivu na důležité rizikové faktory, jako je krevní tlak, je však logické, že by vám česnek mohl pomoci žít déle. Dalším důležitým faktorem je, že dokáže bojovat s infekčními chorobami, které jsou častou příčinou úmrtí, zejména u starších lidí nebo lidí s nefunkčním imunitním systémem.

 

Shrnutí – Česnek má známé příznivé účinky na běžné chronické nemoci, takže je logické, že by vám mohl pomoci žít déle.

 

Přečtěte si také
Jak správně pěstovat česnek

8. Sportovní výkon lze zlepšit pomocí česnekových doplňků

 

Sportovní výkon lze zlepšit pomocí česnekových doplňků

 

Česnek byl jednou z prvních látek zvyšujících výkonnost. Tradičně se používal ve starověkých kulturách ke snížení únavy a zvýšení výkonnosti pracovníků. Zejména ve starověkém Řecku se podával olympijským sportovcům.

 

Studie na hlodavcích prokázaly, že česnek pomáhá při cvičení, ale na lidech bylo provedeno jen velmi málo studií. U osob s onemocněním srdce, které užívaly česnekový olej po dobu 6 týdnů, došlo ke snížení maximální tepové frekvence o 12 % a ke zlepšení výkonnosti při cvičení.

 

Studie na devíti závodních cyklistech však nezjistila žádné výkonnostní výhody. Jiné studie naznačují, že únavu způsobenou cvičením lze snížit pomocí česneku.

 

Shrnutí – Česnek může zlepšit fyzickou výkonnost u laboratorních zvířat a u lidí s onemocněním srdce. Přínosy u zdravých lidí zatím nejsou jasné.

 

9. Konzumace česneku může pomoci detoxikovat těžké kovy v těle.

 

Bylo prokázáno, že sirné sloučeniny v česneku ve vysokých dávkách chrání před poškozením orgánů způsobeným toxicitou těžkých kovů. Čtyřtýdenní studie na pracovnících továrny na autobaterie (nadměrná expozice olovu) ukázala, že česnek snížil hladinu olova v krvi o 19 %. Snížil také mnoho klinických příznaků toxicity, včetně bolestí hlavy a krevního tlaku.

 

Tři dávky česneku každý den dokonce předčily lék D-penicilamin ve zmírnění příznaků.

Shrnutí – V jedné studii bylo prokázáno, že česnek významně snižuje toxicitu olova a související příznaky.

 

10. Česnek může zlepšit zdraví kostí – Účinky česneku

 

Žádné studie na lidech nezjistily vliv česneku na úbytek kostní hmoty. Studie na hlodavcích však ukázaly, že může minimalizovat úbytek kostní hmoty zvýšením hladiny estrogenu u samic.

 

Jedna studie na ženách v menopauze zjistila, že denní dávka suchého česnekového extraktu (odpovídající 2 gramům syrového česneku) významně snižuje marker nedostatku estrogenu. To naznačuje, že tento doplněk může mít příznivý vliv na zdraví kostí u žen. Příznivé účinky na osteoartrózu mohou mít také potraviny, jako je česnek a cibule.

 

Shrnutí – Zdá se, že česnek má určité účinky na zdraví kostí, protože zvyšuje hladinu estrogenu u žen, ale je třeba provést další studie na lidech. Je třeba provést další studie.

 

11. Česnek lze snadno zařadit do jídelníčku a chutná naprosto výtečně.

 

Druhá možnost není přínosem pro zdraví, ale přesto je důležitá. Česnek lze velmi snadno (a chutně) zařadit do běžného jídelníčku. Doplňuje většinu slaných pokrmů, zejména polévky a omáčky. Výrazná chuť česneku může dodat punc i jinak nevýrazným receptům. Vypadávání vlasů? Jezte těchto 9 potravin, které zabraňují vypadávání vlasů.

 

Česnek se vyrábí v několika formách, od celých stroužků a pasty až po prášek a doplňky stravy, jako je česnekový extrakt a česnekový olej. Nezapomínejte však, že česnek má i některé nevýhody, například zápach z úst. Existují také lidé, kteří jsou na něj alergičtí.

 

Pokud trpíte krvácivostí nebo užíváte léky na ředění krve, poraďte se před zvýšením konzumace česneku se svým lékařem. Obvyklým způsobem použití česneku je prolisování několika stroužků čerstvého česneku lisem na česnek a jeho smíchání s extra panenským olivovým olejem a trochou soli. Je to zdravý a velmi sytý dresink.

 

Shrnutí – Česnek je chutný a snadno se zařazuje do jídelníčku. Můžete ho použít do slaných pokrmů, polévek, omáček, dresinků a dalších.

 

Může česnek zlepšit váš sexuální život?

 

Může česnek zlepšit váš sexuální život

 

Česnek je oblíbenou ingrediencí, která je spojována s dlouhým seznamem zdraví prospěšných látek.

Podle některých studií by česnek mohl pomáhat v boji proti zánětům, snižovat hladinu cholesterolu a chránit před chronickými chorobami. Vzhledem k mnoha léčivým vlastnostem česneku se lidé mohou ptát, zda může zlepšit sexuální funkce nebo zvýšit libido.

 

Může zlepšit průtok krve

Některé výzkumy naznačují, že česnek může pomoci zvýšit průtok krve, což může být prospěšné při léčbě problémů, jako je erektilní dysfunkce u mužů. Několik studií na lidech a zvířatech prokázalo, že některé sloučeniny obsažené v česneku mohou zvýšit průtok krve a zlepšit funkci cév.

 

Navíc jedna studie mezi 49 staršími muži zjistila, že lék obsahující složky jako extrakt ze starého česneku, ženšen a sametový paroh zlepšuje erektilní funkci.

 

Česnek může také zvýšit hladinu oxidu dusnatého, což je sloučenina, která pomáhá rozšiřovat cévy a podporuje tak lepší průtok krve. To by mohlo pomoci zlepšit erektilní funkci. K vyhodnocení účinků česneku na erektilní dysfunkci je však zapotřebí více studií na lidech.

 

SHRNUTÍ Česnek může přispívat ke zlepšení průtoku krve, což by mohlo pomoci předcházet erektilní dysfunkci. Je však třeba provést další výzkum na lidech.

 

Může zvýšit mužskou plodnost

 

Některé studie zjistily, že česnek může kromě zvýšení průtoku krve podpořit mužskou plodnost. Jeden přehled 18 studií dospěl k závěru, že česnek pomáhá zvyšovat produkci spermií a zvyšuje hladinu testosteronu, což může být způsobeno jeho antioxidačními vlastnostmi.

 

V nedávné studii na zvířatech zvýšil S-allyl cystein, sloučenina obsažená v česneku, produkci testosteronu u myší. Jiná studie na zvířatech také ukázala, že extrakt ze starého česneku může chránit před změnami v produkci spermií a hladině testosteronu způsobenými chemoterapií. Přesto je třeba provést další výzkum, aby se zjistilo, jak česnek může ovlivnit mužskou plodnost a hladinu testosteronu u lidí.

 

SHRNUTÍ
Ačkoli studie na lidech jsou omezené, některé výzkumy ukazují, že česnek a jeho složky by mohly zlepšit mužskou plodnost, zvýšit hladinu testosteronu a zvýšit produkci spermií.

Působí jako antioxidant

 

Antioxidanty mohou nejen pomáhat chránit před chronickými chorobami, ale mohou hrát klíčovou roli i v oblasti sexuálního zdraví a plodnosti. Čerstvý česnek a extrakt ze zralého česneku jsou bohaté na antioxidanty a mohou pomoci neutralizovat škodlivé sloučeniny známé jako volné radikály.

 

Podle jedné studie provedené mezi 100 muži s neplodností zvýšilo užívání antioxidačního doplňku počet spermií. Zajímavé je, že v jedné studii na diabetických potkanech bylo zjištěno, že S-allyl cystein z česneku zlepšuje erektilní funkci tím, že blokuje tvorbu volných radikálů. Alchemilla vulgaris – síla přírody – čaj , koupel , pomoc.

 

Je však třeba provést další studie, abychom zjistili, jak mohou antioxidanty obsažené v česneku ovlivnit sexuální funkce a plodnost u lidí.

 

SHRNUTÍ
Česnek je dobrým zdrojem antioxidantů, které mohou zlepšit sexuální zdraví a plodnost.

 

Závěr Účinky česneku

Česnek je účinná složka, která je spojována s mnoha potenciálními zdravotními přínosy.

Podle některých studií na lidech a zvířatech může zlepšit sexuální funkce zvýšením průtoku krve a zvýšením plodnosti, zejména u mužů. Přesto je k dispozici jen omezené množství výzkumů o účincích česneku na sexuální touhu a není jasné, jak může ovlivnit sexuální funkce u žen.

 

Lze jej však snadno užívat jako součást výživné a dobře sestavené stravy, která podporuje celkové zdraví a chrání před nemocemi.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button