ZdravíZDRAVÍ A VÝŽIVA

Co je dobré pro hlasivky – 10 tipů pro zdravý hlas

Co je dobré pro vaše hlasivky – 10 způsobů, jak si udržet zdravý a silný hlas. Hlas používáme neustále, ať už v práci, při péči o zaneprázdněnou rodinu nebo při telefonování s maminkou. Většina z nás o svém hlase příliš nepřemýšlí, dokud ho dočasně neztratí v důsledku nemoci.

 

Váš hlas hraje v každodenním životě důležitou roli, ale je snadné ho považovat za samozřejmost.

 

Co je dobré pro hlasivky

 

Co je dobré pro hlasivky

 

Často ztrácíme hlas po silném nachlazení, které přechází v laryngitidu, kterou může doprovázet silný kašel a chrapot. Což je dobré pro hlasivky. Hlas se většinou po několika dnech zotaví. Jednou za čas však chrapot nezmizí – což vede k nízkému, chraplavému hlasu, který nakonec poškozuje naše hlasivky. Často se stává, že tento problém vyřeší odpočinek, ale protože náš život musí pokračovat (konferenční hovory, fotbalové zápasy a šťastné hodiny v hlučných barech), chraplavý hlas může přetrvávat.

 

Dočasný chrapot se vyskytuje téměř u každého a téměř 20 % populace má určitý stupeň chronické hlasové dysfunkce. Což je dobré pro hlasivky. U profesí náročných na hlas se toto číslo dramaticky zhoršuje. Učitelé ve školách uvádějí problémy s hlasem v 60 % případů během svého života a v 11 % případů v daném období.

 

Nezapomeňte, že váš celkový zdravotní stav má velký vliv na zdraví vašeho hlasu. Lidé, kteří se dobře stravují, hlídají si váhu, omezují konzumaci alkoholu a cvičí, mají výdrž a sílu podpořit svůj hlas.

 

Pro zachování a ochranu hlasu doporučujeme tyto jednoduché tipy, jak udržet hlasivky zdravé:

 

Opravdu si naslouchejte

 

Opravdu si naslouchejte

 

Chrapot může znamenat něco tak jednoduchého, jako je alergie, nebo něco vážného, jako je rakovina hrtanu. Pokud chrapot trvá déle než několik týdnů, zejména pokud kouříte nebo máte jiné příznaky podobné nachlazení, objednejte se k hlasovému specialistovi. Následujte svůj hlas. Pokud je váš hlas chraptivý nebo vás v důsledku nadměrného používání hlasu začíná škrábat v krku, dopřejte mu co nejvíce klidu – a pijte vodu, která pomůže promazat hlasivky.

 

Přestat kouřit

 

Přestat kouřit

 

Tabák, nikotin, chemické látky a vdechované teplo mohou způsobit zánět a otok a způsobit rakovinu úst, nosu, krku a plic. Přestaňte žvýkat tabák a přestaňte kouřit. Z krátkodobého i dlouhodobého hlediska škodí vašemu zdraví. Jak přestat kouřit, 13 nejúčinnějších tipů.

 

Nedovolte, aby vás pití alkoholu vysušilo

 

Nedovolte, aby vás pití alkoholu vysušilo

 

Alkohol a kofein pijte s mírou, protože jejich dehydratační účinky mohou namáhat hlasivky. Na každý šálek kávy nebo alkoholického nápoje, který vypijete, vypijte jednu sklenici vody, abyste předešli dehydrataci. Jak přestat pít alkohol : 14 účinných tipů.

 

Snížení hlasitosti

 

Snížení hlasitosti

 

Při hrách si dávejte pozor na křik. Vyvarujte se křiku, hlasitého povzbuzování a mluvení velmi nahlas, protože zbytečně zatěžují hlasivky a někdy mohou poškodit hlas. Pokud musíte křičet, křičte krátce. Použijte poněkud hlasitý hlas a pak jej opět snižte na konverzační úroveň. Pozdrav na dobrou noc

 

Zahřátí hlasivek – Co je dobré pro hlasivky

 

  Co je dobré pro hlasivky

 

Než začnete učit, recitovat nebo zpívat, protáhněte si krk a ramena a chvíli brnkejte nebo klouzejte od nízkých tónů k vysokým, přičemž používejte různé samohlásky.

 

Úleva od refluxu – Co je dobré pro hlasivky

 

Úleva od refluxu - Co je dobré pro hlasivky

 

Kyseliny, které se do krku dostávají ze žaludku, mohou poškodit hlasivky. Mezi příznaky refluxu patří časté pálení žáhy, špatná chuť v ústech po ránu, časté nadýmání nebo říhání, knedlík v krku a časté chrapot. Vyhledejte pomoc odborníka.

 

Nenutit – Co je dobré pro hlasivky

 

Nenutit - Co je dobré pro hlasivky
Co je dobré pro hlasivky

 

Když chraptíte kvůli laryngitidě, nachlazení nebo chřipce, uklidněte se. Vyhněte se hlasitému a dlouhému mluvení a nenamáhejte hlas nebo dokonce nezpívejte, dokud se nebudete cítit lépe.

 

Bojujte s nutkáním pročistit si hrdlo

 

Bojujte s nutkáním pročistit si hrdlo

 

Při nachlazení se vyvarujte častého vykašlávání a prudkého kašle. Místo toho zkuste popíjet vodu nebo si dejte kapky proti kašli.

 

Odpočiňte si – Co je dobré pro hlasivky

 

Co je dobré pro hlasivky

 

Pokud mluvíte příliš mnoho nebo příliš hlasitě, nechte chvíli mluvit někoho jiného. Váš hlas vám poděkuje. Vyzkoušejte chladnou, čistou vodu. Pití velkého množství vody vždy pomáhá promazávat hlasivky.

 

Proč je silný hlas tak důležitý

 

Váš hlas je mocný a hraje ve vašem životě zásadní roli.

Vědci například zkoumali hlasový rozsah mužů a žen při namlouvání. Výsledky ukázaly, že muži a ženy mění sílu, tón a výšku hlasu, když mluví s osobami opačného pohlaví, které považují za atraktivní. Jiná studie ukazuje, že poslech matčina hlasu pomáhá rozvoji mozku předčasně narozeného dítěte.

Kromě běžného každodenního používání mohou váš hlas namáhat i události, jako jsou sportovní zápasy nebo koncerty, kde fandíte a mluvíte nahlas. Je skutečně možné, že si pohmoždíte hlasivky, což může vést ke vzniku jizvy a k tomu, že váš hlas bude znít méně čistě.

Pokud se živíte hlasem, možná by stálo za to absolvovat několik lekcí hlasové výchovy, ať už u logopeda nebo učitele hlasu. Mohou vás naučit techniky pro zlepšení hlasové výkonnosti a snížení únavy. Co je dobré pro křečové žíly.

 

Kdy se starat o svůj hlas

 

  • Krátká období chrapotu po infekci dýchacích cest nebo po dlouhém či hlasitém používání hlasu nejsou neobvyklá. Při odpočinku hlasivek by měly v krátké době ustoupit.
  • Pokud chrapot trvá déle než dva nebo tři týdny a postupně se nezlepšuje, zejména pokud kouříte nebo máte příznaky podobné nachlazení, navštivte svého lékaře.
  • Pokud máte značné obavy, lékař vás pravděpodobně doporučí ke specialistovi , který je speciálně vyškolen pro diagnostiku a léčbu problémů s hrtanem.
  • Naštěstí i při dlouhodobém chrapotu jsou skutečně obtěžující nebo život ohrožující stavy vzácné a léčba je obvykle účinná. Mastné vlasy : 5 domácích prostředků.

 

Pokud budete dodržovat zdravý životní styl a přistupovat k péči o hlas stejně jako k celkovému zdraví a pohodě, udržíte si dlouhodobě silný a vitální hlas.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button