ZDRAVÍ A VÝŽIVAŽivotní styl

Jak přestat pít alkohol : 14 účinných tipů

Přemýšlíte o tom, že byste se měli zbavit alkoholu? Jak přestat pít alkohol? Jak vytvořit plán, který vám bude vyhovovat . Nejprve si udělejte čas na prozkoumání svého vztahu k alkoholu Klíčovým prvním krokem k tomu, abyste se ho vzdali, je zjistit, proč to děláte.

 

Kolik alkoholu vypijete?

 

jak přestat pít alkoholické nápoje

Možná nejste na alkoholu závislí, ale zajímá vás, jestli jen málo pijete. Řekněme, že se bez alkoholu obejdete, ale i jedno pivo se může proměnit ve čtyři, ale není divu. Je těžké přestat pít ve společnosti přátel, kteří mají k alkoholu stejný vztah jako vy. Pečlivě sledujte a zaznamenávejte množství vypitého alkoholu.

 

Přemýšlejte o tom, proč pijete alkohol

 

Možná se vaše obavy soustředí spíše na důvody, proč pijete, než na množství. Mnozí lidé užívají alkohol, aby zmírnili emocionální bolest nebo se snadněji vyrovnali se stresovými situacemi. Na prvním rande nebo před náročným rozhovorem se běžně pije, aby se uvolnilo napětí.

 

Když je však těžké čelit výzvám bez alkoholu, stojí za to zvážit, zda vám pití nebrání najít užitečnější způsoby, jak zvládat své emoce. Zásadní je vědět, proč pijete. Znalost příčin, které vedou k užívání alkoholu – stres ve vztahu, potíže v práci, nespavost nebo cokoli jiného – vám může pomoci prozkoumat alternativní způsoby, jak tyto problémy řešit produktivněji.

 

Přestávám pít alkohol

 

Přestávám pít alkohol

 

Možná víte, že se chcete úplně vzdát alkoholu. Možná si však nejste jisti, zda chcete přestat pít úplně, a nechcete se tohoto cíle držet.To je naprosto v pořádku. Nejdůležitější je podívat se na své pitné návyky a najít způsob, který vám vyhovuje.

 

Jak přimět alkoholika, aby přestal pít?

 

Jak přimět alkoholika, aby přestal pít

 

Jak přimět alkoholika, aby přestal pít? Je možné si vytvořit lepší vztah k alkoholu a činit uvážlivější a informovanější rozhodnutí o pití i bez úplné střízlivosti. I když úplný odchod od alkoholu je pravděpodobně jedním z nejlepších způsobů, jak přestat pít alkohol.

 

Mluvte o tom, že přestanete pít alkohol

 

Informování ostatních, že se chystáte přestat pít, vás může motivovat k tomu, abyste se svého rozhodnutí drželi.

 

Zapojte své blízké – Jak přestat pít alkohol

 

Když přestanete pít, rodina a přátelé vás mohou povzbudit a podpořit. Tím, že otevřeně promluvíte o svém vztahu k alkoholu, můžete také povzbudit ostatní, aby zhodnotili své vlastní návyky.Možná váš partner, sourozenec nebo spolubydlící také uvažuje o změně. Společná změna vám umožní vzájemně se podporovat a zároveň zvýší vaši motivaci a odpovědnost. Je důležité, aby byla na akcích, kde je přítomen alkohol, přítomna důvěryhodná podpůrná osoba. Často je snazší odmítnout pití, když to nemusíte dělat sami.

 

Najděte komunitu abstinentů

 

Budování nových vztahů s lidmi, kteří se také rozhodli vyhýbat alkoholu, může mít mnoho výhod.Čím více podpory máte, tím lépe.

Zde je několik rad:

 • Zvažte navázání přátelství a milostných vztahů s lidmi, kteří nepovažují pití alkoholu za důležitou součást svého života.
 • Chybí vám atmosféra baru? V závislosti na místě, kde žijete, můžete navštívit kavárnu a setkat se s lidmi bez alkoholu.

Musíte umět říct ne alkoholu.

 

jak přestat pít alkohol

 

Když odmítnete nápoj , lidé se mohou ptát proč. Nejste povinni uvádět podrobnosti, ale může vám to pomoci při přípravě odpovědi :

To znamená, že nemusíte říkat nic víc než „Ne, děkuji“. Nácvik odmítání předem vám pomůže cítit se pohodlněji a sebejistěji, když se ocitnete v situaci, která zahrnuje alkohol. Snažte se nebát, že vás ostatní odsoudí, protože většina lidí si pravděpodobně nevšimne, co děláte, ani si to nezapamatuje.

 

Pokud chcete svým blízkým podat podrobnější vysvětlení, ale nejste si jisti, co říci, pomůže vám, když vysvětlení zjednodušíte:

 • Hodně piju, aniž bych k tomu měl jasný důvod, a chci se nad tímto zvykem nějaký čas zamyslet.
 • Přistihnu se, že piju, když nezvládám své emoce, a chci, aby mi bylo lépe bez alkoholu.
 • Nemám ráda alkohol a už mě nebaví ho pít jen proto, že ho pijí všichni ostatní.

 

Změňte své prostředí – Jak přestat pít alkohol

 

Pokud je alkohol součástí vaší typické rutiny, může se pití stát automatickou reakcí, zejména když se cítíte ve stresu nebo přetížení. Abyste přestali pít, nemusíte svůj život zcela změnit, ale několik změn ve vašem prostředí může mít velký význam.

 

Zbavte se alkoholu – Jak přestat pít alkohol

 

Alkohol v domě vás může svádět. Pokud máte chuť na skleničku, vědomí, že budete muset jít nakupovat, vás může odradit na dostatečně dlouhou dobu, abyste se mohli rozptýlit.

 

Mějte po ruce nealkoholické nápoje pro sebe i ostatní. Chcete-li být dobrým hostitelem, nemusíte nabízet alkohol. Nechte hosty přinést si vlastní alkohol – a odnést si ho při odchodu.
Pokud žijete se spolubydlícími, zvažte, zda je můžete požádat, aby alkohol nebyl na očích nebo ve společných prostorách.

 

Najděte si svůj nový oblíbený nápoj

 

čím nahradit alkohol

 

Výběr správného náhradního nápoje vám může pomoci v touze přestat pít. Čím nahradit alkohol? Obyčejná voda má sice mnoho zdravotních výhod, ale není to ta nejzajímavější volba. S trochou kreativity najdete něco příjemného, díky čemu si svůj oblíbený nápoj nenecháte ujít.

 

Vyzkoušejte:

 

Odměňte svou rutinu

 

Pokud máte tendenci pít v určitou denní dobu, jedním z nejlepších způsobů, jak tento vzorec narušit, je dělat něco jiného. Nejčastěji pomáhají aktivity, které vás dostanou z domu a uvolní vás.

 

Zvažte tyto myšlenky:

 

 • Pokud se obvykle scházíte s přáteli po práci na skleničku, zvažte, zda se s nimi nesejít v parku nebo na jiném místě, kde se alkohol nepije.
 • Místo večeře a pití v obvyklé restauraci můžete vyzkoušet nový podnik, kde se nepodává alkohol. Zažijete něco neobvyklého, aniž byste měli pokušení pít.
 • Zvykněte si vařit doma, abyste se rozptýlili a ušetřili nějaké peníze.

 

Když se vaše touha pít přizpůsobuje spíše vaší náladě než konkrétní denní době, může vám pomoci několik alternativních metod zvládání. Jak přestat pít alkohol?  Místo pití na uklidnění úzkosti zkuste afirmace, hluboké dýchání nebo meditaci. Když se cítíte osamělí, uklidněte se tím, že se obrátíte na někoho blízkého nebo se podíváte na svůj oblíbený film.

 

Najděte si čas pro sebe

 

jak přestat pít

 

Přestat pít může být poměrně stresující. Pokud se uchýlíte k alkoholu, abyste se vyrovnali s emocionálními potížemi, může zvýšená dravost vyvolat nutkání pít, takže se úspěch zdá být ještě více nedosažitelný. Je normální, že se během velkých změn potýkáte s problémy, ale správné postupy péče o sebe vám mohou pomoci zvládnout zdrcující pocity a postarat se o svou mysl a tělo.

 

Upřednostněte wellness

 

Pocit, že se cítíte co nejlépe, může zvýšit vaši vytrvalost a emocionální sílu a připravit vás na výzvy, které vyvolávají chutě. Pokud se vyhýbáte alkoholu, děláte velký krok ke zlepšení svého fyzického zdraví. Až si těchto zdravotních výhod začnete všímat, budete se pravděpodobně cítit plnější energie a inspirováni k dalšímu pohybu.

 

Další tipy, které je třeba zvážit:

 

 • Zůstaňte hydratovaní.
 • Jezte pravidelně a vyváženě. Snažte se do jídelníčku zařadit potraviny, které vám dodají energii a zlepší náladu.
 • Pokud můžete, věnujte se pravidelné fyzické aktivitě. Vyzkoušejte pěší turistiku, jízdu na kole, tanec nebo jízdu na kolečkových bruslích, které nabízejí příjemné způsoby, jak zůstat aktivní.
 • Dopřejte si lepší spánek. Pro většinu dospělých je dobrým cílem 7 až 9 hodin.
 • Znovuobjevení koníčků
  Mnoho lidí používá alkohol k překonání nudy. Uspokojující koníčky vás mohou rozptýlit od touhy pít, ale také vám mohou pomoci relaxovat – což potřebuje každý. Pokud jste v poslední době našli chuť vrátit se ke svému starému koníčku, je ten správný čas.

Můžete vyzkoušet:

 • Domácí projekty
 • stavba nebo malování modelů
 • stolní nebo videohry
 • dobrovolnictví
 • posezení s dobrou knihou

 

Vedení deníku – Jak přestat pít alkohol

Možná jste se nikdy nezajímali o zaznamenávání svých nejniternějších myšlenek, ale deník může být skvělým nástrojem pro sledování vašich pocitů při odvykání alkoholu. Dárek pro bratra 16 tipů na dárky

 

Písemný přehled toho, co je pro vás obtížné a kdy rádi pijete, vám může pomoci všimnout si vzorců, které vám poskytnou lepší vhled do vašeho pití. Porovnání pocitů, které prožíváte, když pijete, s pocity, které prožíváte, když abstinujete, vám také pomůže rozpoznat, že pití neřeší problémy, které se snažíte zvládnout.

 

Prozkoumejte nové nástroje, které vám pomohou zvládnout situaci. Jakmile zjistíte některé z hlavních důvodů, proč pijete, můžete začít hledat nové způsoby, jak tyto spouštěče řešit. Nejužitečnější mechanismus zvládání často závisí na okolnostech:

 

 • Pokud jste smutní, ale potřebujete čas, můžete si pustit oblíbenou hudbu nebo uklidňující knihu.
 • Když se chcete napít, abyste se vyhnuli konfliktům ve vztahu nebo stresu, můžete se svěřit blízké osobě nebo vyzkoušet lepší komunikační dovednosti a navázat nový kontakt s partnerem.
 • Pokud ve vás osamělost vyvolává touhu pít, měli byste hledat způsoby, jak se spojit se vzdálenými přáteli, nebo zkoumat možnosti navázání nových přátelství.

 

Vyhledejte podporu – Jak přestat pít alkohol

 

Odvykání alkoholu je pro někoho těžší než pro jiného, ale není nutné, aby na to byl sám. Jak přestat pít alkohol? Pokud se vám nedaří dodržet svůj cíl nebo jen potřebujete další vedení, zvažte vyhledání odborné pomoci.

 

Přestat pít může trvat delší dobu, proto buďte na sebe hodní, pokud se vám to zpočátku nepodaří. Ať už je vaším konečným cílem úplná střízlivost, nebo opatrnější pití, stále děláte svému mozku a tělu velkou službu.

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button