ZdravíZDRAVÍ A VÝŽIVA

Žlučníková dieta: co jíst při zánětu žlučníku

Žlučníková dieta: co jíst při zánětu žlučníku. Zánět žlučníku je závažné onemocnění, které postihuje mnoho lidí. Pokud vás toto onemocnění trápí, je vhodné změnit jídelníček na žlučníkovou dietu. Tato dieta se zaměřuje na potraviny, které nezatěžují žlučník a pomáhají zmírnit příznaky zánětu. Zde je několik tipů, co jíst při zánětu žlučníku.

 

Žlučníková dieta

 

Žlučníková dieta: co jíst při zánětu žlučníku

 

Zánět žlučníku může být velmi nepříjemný, ale změna stravy na žlučníkovou dietu může pomoci zmírnit příznaky a zlepšit váš zdravotní stav. Vyhýbejte se tučným a těžkým jídlům, jezte více potravin s vysokým obsahem vlákniny, omezte příjem cukru a soli, pijte hodně vody, jezte častěji a menší porce a zvažte zařazení probiotik do svého jídelníčku. Pokud budete dodržovat tyto tipy žlučníkové diety, můžete zmírnit příznaky zánětu žlučníku a dlouhodobě zlepšit své zdraví.

Vyhněte se tučným potravinám

 

Vyhněte se tučným potravinám

 

Pokud máte zánět žlučníku, je důležité vyhýbat se tučným jídlům, která mohou způsobit nadměrnou tvorbu žluči a žlučník zatěžovat. Patří sem smažená jídla, tučné maso, sýry, slanina a další tučné potraviny. Místo toho se snažte jíst nízkotučné potraviny, jako je libové maso, ryby, zelenina a ovoce.

 

Jezte potraviny s vysokým obsahem vlákniny

 

Jezte potraviny s vysokým obsahem vlákniny

 

Při zánětu žlučníku může pomoci konzumace potravin s vysokým obsahem vlákniny. Vláknina pomáhá regulovat trávení a snižuje riziko tvorby žlučových kamenů ve žlučníku. Zkuste jíst více ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a luštěnin. Co je dobré pro slinivku – Nejlepší (a nejhorší) potraviny

 

Omezte příjem cukru a soli – Žlučníková dieta

 

Omezte příjem cukru a soli - Žlučníková dieta

 

Při zánětu žlučníku je třeba omezit příjem cukru a soli, protože mohou příznaky zhoršit. Snažte se jíst méně sladkostí a slaných jídel a místo toho se zaměřte na přírodní sladkosti a bylinky k ochucení jídla.

 

Zvýšení příjmu vody

 

Při zánětu žlučníku je důležité pít hodně vody, aby se zajistilo správné fungování trávicího systému a zabránilo se tvorbě kamenů ve žlučníku. Snažte se vypít alespoň 2 litry vody denně a doplňujte ji ovocnými a zeleninovými šťávami, čajem nebo jinými nízkokalorickými nápoji.

 

Jezte častěji a menší porce – Žlučníková dieta

 

Jezte častěji a menší porce - Žlučníková dieta

 

Při zánětu žlučníku je důležité jíst častěji a menší porce, aby se zajistilo správné trávení a snížila se zátěž žlučníku. Snažte se jíst 5 až 6 menších jídel denně namísto 3 velkých jídel a vyhněte se konzumaci velkých porcí najednou.

 

Zvažte přidání probiotik do svého jídelníčku

 

Probiotika jsou živé bakterie, které pomáhají udržovat zdravou střevní flóru a zlepšují trávení. Zvažte přidání probiotik do stravy, například jogurtů, zakysaných mléčných výrobků nebo probiotických doplňků stravy. Vypadávání vlasů: 3 jednoduché domácí přípravky proti řídnutí vlasů

 

Vyhněte se alkoholu a kofeinu

 

Žlučníková dieta. Při zánětu žlučníku je třeba se vyvarovat alkoholu a kofeinu, protože mohou zhoršovat příznaky a zatěžovat žlučník. Místo toho se snažte pít více vody, ovocných a zeleninových šťáv a nápojů s nízkým obsahem kofeinu, například bylinkových čajů.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button